karaman gezilecek yerler

Doğal kanyonlarından esrarengiz mağaralarına, Karamanoğulları’ndan kalan heybetli tarihi yapılarına kadar, birbirinden güzel yerleriyle Karaman sizlerle;

Asırlardır medeniyetlere ve beyliklere ev sahipliği yapan İç Anadolu’nun tarihi merkezlerinden biri olan Karaman şehri aynı zamanda, yanı başında yer alan Mersin ve Antalya gibi turistik ve ticari merkezlerle de komşu. Şehirde gerçekleştireceğiniz bir geziyle görmeniz gereken yerleri ziyaret etme şansını yakalayabilirsiniz. Bizler de Biletbayi ailesi olarak şehrin görmeniz gereken yerlerini belirledik. İşte sizler için hazırladığımız Karaman gezi noktaları;

1. İncesu Mağarası

incesu mağarası

Listemize, bölgenin meşhur turistik noktalarından biri olan İncesu Mağarası ile başlıyoruz. Karaman’ın Taşkale Köyü’nde yer alan ünlü mağara, bin 356 metrelik bir büyüklüğe sahip. İçerisinde yer alan volkanik havuzlar, sarkıt ve dikitlerle oldukça dikkat çeken mağara, yılda neredeyse 50 bine yakın turist ağırlıyor.

Özellikle doğa severlerin uğradığı mağara, suyunun ve havasının şifalı olması nedeniyle, astım ve kalp hastaları tarafından da ziyaret ediliyor. Yüksekliği 6 metreye kadar varabilen mağarada, haliyle dolaşmak da oldukça kolay. Mağaraya ulaşan yolda düzenlemeler yapıldığı için araç seyahatine oldukça uygun. Özel aracınızla ulaşabileceğiniz mağaraya, Taşkale Köyü’ndeki yoldan 9 km kadar yol gittikten sonra ulaşabilirsiniz.

2. Ermenek Vadisi

ermenek vadisi

Türkiye’nin doğal güzelliklerini ve canlı zenginliğini en güzel kanıtlayan yerlerden birisi de, Mersin ve Karaman şehirlerinin kesiştiği noktada yer alan büyük Ermenek Vadisi. Taşeli Platosu’nun kuzeyinde yer alan vadi, aynı zamanda Göksu Nehri’nin de en uzu kollarından biri. Yeşil doğası ve canlı çeşitliliğiyle oldukça değerli olan Ermenek Vadisi, aynı zamanda içerisinde uzunca bir çaya da ev sahipliği yapıyor.

Genellikle rafting gibi su sporları için tercih edilen Ermenek Çayı son dönemlerde, çevrede yapılan barajdan dolayı bu özelliğini yitirmeye başlamış. Bu nedenle genelde belli bölgelerde kanoyla ve teknelerle geziler yapılıyor.

3. Manazan Mağaraları

manazan mağaraları

Karaman’ın tarihi simgelerinden biri olan Manazan Mağaraları, Karaman şehir merkezine 40 km mesafede yer alıyor. Karaman’da yer alan volkanik kireç taşı kayalarının üzerine insan eli ile yapılan oyma odacıkları görebileceğiniz Manazan Mağaraları’nın tarihi Bizans İmpartorluğu dönemine dayanıyor. İmparatorluğun hakim olduğu 6. ve 7. Yüzyılda oyulduğu düşünülen odalar, içeriden kat geçişlerinin olduğu eski bir apartman modeli gibi desek yanlış olmaz.

Yapıldığı dönemde farklı amaçlarla kullanıldığı bilinen yapıda, bazı odaların şapel olduğu da biliniyor. Tarihi yapı günümüze ulaşana kadar oldukça yıprandığı için herhangi mevcut bir giriş kapısı da kalmamış. Özel aracınızla gelebileceğiniz Manazan’ı haftaiçi her gün ziyaret edebilirsiniz.

Adres: 70000 Taşkale/Karaman Merkez/Karaman
Ziyaret Saatleri: 09:00-18:00
Giriş Ücreti: Ücretsiz

4. Meraspolis Mağarası

meraspolis mağarası

Karaman’ın Ermenek ilçesinde yer alan ve Dünya’nın üçüncü büyük mağarası olarak bilinen devasa Meraspolis Mağarası, sahip olduğu yer altı suyuyla da adından sıkça söz ettiriyor. Özellikle son dönemlerde popülerliği gittikçe artmaya başlayan mağara, iki ayrı girişe sahip. İlkel bir giriş ve daha sonradan su çekme amaçlı açılan yapay girişi bulunan mağara, gezebileceğiniz katlara ve bölmelere de sahip. Özel araçla gidebileceğiniz mağaraya gittiğinizde, rehberle ve ışıkla girmenizi öneririz.

5. Gödet Saklı Cennet

gödet saklı cennet

Karaman’da doğanın tadını doyasıya çıkarabileceğiniz Gödet Vadisi. Güldere Köyü sınırları içinde yer alan doğal park, doğal güzelliklerinin yanı sıra, tarihi mağaralardan kiliselere kadar pek çok gezi noktasını da bünyesinde barındırıyor. Harika bir doğa yürüyüşü yapıp, yeşilliklerin içinde kahvaltı etmek için oldukça uygun olan Saklı Cennet, şehrin gürültüsünden kaçmak için en ideal noktalardan.

Günübirlik gezi ya da kamp yapabileceğiniz doğal parkta, vadinin ortasından akan derenin kenarında unutamayacağınız bir gün geçirebilirsiniz. Doğayla iç içe olmayı sevenlerdenseniz, Karaman gezinizde Gödet Saklı Cennet’te vakit geçirmeyi unutmayın.

6. Karadağ

karadağ

Karaman’ın kültür ve doğa mirası olarak en zengin yerlerinden biri olan Karadağ, tabiatı ve coğrafi konumu gereği binlerce yıldır oldukça önemli bir yere sahip. Çatalhöyük’e yakınlığının dışında, sınırları içinde bulundurduğu bir çok tarihi yapıyla ve doğal güzelliğiyle dikkat çeken Karadağ, günümüzde ziyaret sayısının gittikçe arttığı bir yer.

Tarihi adıyla Barata Antik Kenti olan Babadağ, Karaman için oldukça önemli olan Binbir Kilise’ye ev sahipliği yapıyor. Doğa yürüyüşü yapmak ve tarihi yerleri keşfe çıkmak için oldukça elverişli olan Babadağ’ı, Karaman gezinizde ziyaret etmeyi unutmayın.

7. Zeyve Pazarı

zeyve pazarı

Karaman’ın doğal parklarından bir diğeri de meşhur Zeyve Pazarı. Karaman’ın Ermenek ilçesinde yer alan Yayla ve İkizçınar Köyü sınırları içindeki doğa harikası park, özellikle bahar ve yaz aylarında turistlerin sık sık uğradığı bir yer. Ermenek ilçe merkezine 26 km mesafede bulunan Zeyve Pazarı, piknik yapabileceğiniz mesire alanından, alışveriş yapıp, yemek yiyebileceğiniz işletmelere kadar pek çok alternatife de ev sahipliği yapıyor.

8. Tartan Evi

tartan evi

Karaman’ın meşhur konaklarının başında gelen Tartan Konağı, 200 yıllık bir tarihe sahip. Tartan ailesine ait olan ev, Osmanlı Dönemi’nde oda olarak kullanılmış. Osmanlı Dönemi’nde otel sayısı çok fazla olmadığı için, yolculuk eden insanların konaklayabilmesi için bazı aileler gönüllü olarak konaklarını açarmış. İşte Tartan Konağı da, her gün sıcak yemeğin piştiği, bir çok anıyı, ve yaşanmışlığı içinde barındıran bir konak.

İlerleyen yıllarda önemini kaybetse de, 2007 yılında gerçekleşen restorasyon sonucunda yeniden önem kazanan konak, Karaman’ın merkezinde oldukça kolay ulaşabileceğiniz bir noktada yer alıyor.

Adres: Mansurdede, 73. Sk. No:7, 70200 Karaman Merkez/Karaman
Ziyaret Saatleri: 09:00-19:00
Giriş Ücreti: Ücretsiz

9. Hürrem Dayı Evi

hürrem dayı evi

Karaman’a gelmişken gezebileceğiniz bir diğer tarihi konak da, şehir merkezinde yer alan 300 yıllık tarihe sahip, Hürrem Dayı Evi. Klasik Osmanlı evi mimarisinin izlerini taşıyan konak, 2006 yılında son sahibi Hürrem Hanım tarafından belediyeye bağışlanmış. Konağı belediyeye bağışlayan Hürrem Hanım, daha sonradan huzur evine yerleşmiş. Restore edilen tarihi konak, Karaman’ın kültürel ev ortamını merak edenler için ziyarete açık.

Adres: Koçakdede, 344. Sk. No:11, 70200 Karaman Merkez/Karaman
Ziyaret Saatleri: 09:00-19:00 (Pazar günleri kapalı)
Giriş Ücreti: Ücretsiz

10. Karaman Tanıtım Merkezi

karaman tanıtım merkezi

Karaman şehir merkezinde yer alan Karaman Tanıtım Merkezi, çok fazla vakit ayırmadan kolayca gezebileceğiniz bir yer. Karaman Belediyesi tarafından hizmete açılan tanıtım merkezi, yerli ve yabancı turistlere Karaman’ı doğru biçimde tanıtabilmek amacıyla kurulmuş. İçerisinde yöresel figürler dışında sesli anlatım odaları da bulunan tanıtım merkezini, haftanın her günü ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

11. Karaman Müzesi

karaman müzesi

Karaman’da yer alan müze, Karaman’ın tarihi dokusunu anlayabilmek için en az tarihi yapıları yerinde görmek kadar büyük öneme sahip. Karaman ve çevresinde yer alan antik bölgelerde yapılan kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkan eserlerin sergilendiği müzede, Epipaleotik Devir’den, Cumhuriyet Dönemi’ne kadar pek çok tarihi eser yer alıyor. İki ayrı sergi salonu bulunan müzede, arkeolojik ve etnogtafik olarak düzenlenmiş eserleri görmek isterseniz, müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Adres: İmaret, 130. Sk. No:2, 70200 Karaman Merkez/Karaman
Ziyaret Saatleri: 08:00-19:00
Giriş Ücreti: Ücretsiz

Tarihi Yerler

12. Taşkale Tahıl Ambarları

taşkale tahıl ambarı

Listemize Karaman’ın en önemli tarihi noktalarından biri olan Taşkale Tahıl Ambarı ile devam ediyoruz. Karaman’ın Taşkale Kasabası’nda yer alan tarihi tahıl ambarı, şehir merkezine 45 km mesafede yer alıyor. Kireç taşından olan dağların üzerinde oyularak yapılan ambarlardan toplam 250 tane bulunuyor.

Eskiden buzdolabının gördüğü işlevi gören ambarlar, kireç taşı nedeniyle besinleri uzun süre koruyabiliyordu. Eskiden makara sistemiyle tahılların yerleştirildiği odalar olarak kullanılan tarihi yapıyı, özel aracınızla ulaşabileceğiniz tahıl ambarlarını, Karaman gezinizde mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Adres: 70000 Taşkale/Karaman Merkez/Karaman
Ziyaret Saatleri: 08:00-19:00
Giriş Ücreti: Ücretsiz

13. Mennan Kalesi

mennan kalesi

Karaman’ın Ermenek ilçesindeki Görmeli Köyü sınırları içerisinde yer alan en önemli tarihi yapı olan Mennan Kalesi, herhangi bir kitabesi bulunmadığı için net olarak tarihi bilinmiyor. Kim tarafından ve ne zaman yaptırıldığı net olarak bilinmese de, en son Karamanoğulları Beyliği’nin kullandığı bilinen tarihi kale, Karaman’ın en önemli noktalarından biri olan Toroslar Dağı’nın zirvesinde yer alıyor.

14. Ermenek Kalesi

ermenek kalesi

Geçmiş adıyla Firan Kalesi olarak da anılan Ermenek Kalesi, Karaman’ın Ermenek ilçesinde yer alıyor. Kalenin üzerinde herhangi bir kitabe bulunmadığı için kim tarafından ve ne zaman yaptırıldığı net olarak bilinmese de, Evliya Çelebi’nin Seyehatnamesi’nde bahsettiği dönemden dolayı, 17.Yüzyıl’da var olduğu net olarak biliniyor.

Karamanoğulları Beyliği için oldukça önemli olan kale, uzun bir süre hapishane olarak da kullanılmış. Karaman geziniz sırasında Ermenek’i harika bir manzaradan izleyip, aynı zamanda tarihi dokuyu da hissetmek isterseniz, kalenin olduğu yere mutlaka çıkmaya çalışın.

15. Başdağ Kalesi

başdağ kalesi

Karaman’ın tarihi yönden en zengin ilçelerinden biri olan Karadağ’da yer alan tarihi Başdağ Kalesi, ilçenin aynı isimli köyünde bulunuyor. Kalenin üzerinde kitabe bulunmuyor, ancak mimari yapısına bakıldığında Bizans Dönemi’nden daha önce inşa edilmiş olabileceği düşünülüyor. Askerlerin konakladığı kalenin etrafında tarihi bir havuz ve surlar da yer alıyor. Kalenin bulunduğu alana kara yolundan ulaşım bulunuyor. Ancak yollar bozuk olduğundan hazırlıklı gitmenizde fayda var.

16. Ala Köprü

ala köprü

Karaman’ın Ermenek ilçesi ile Mersin’in Anamur ilçesi sınırları içinde kalan tarihi Ala Köprüsü, Görmeli Köprüsü ismiyle de biliniyor. Köprüyle ilgili yapılan tarihsel araştırmalar sonucunda Alaeddin Bey’in isteği üzerin 14. Yüzyılda inşa ettirilen köprü, Karamanoğlu Beyliği döneminden günümüze kalan önemli bir eser. 2004 yılında yapılan restorasyonla sağlamlaştırılan köprü, ne mutlu ki tarihi dokusunu hala kaybetmemiş.

17. Bıçakçı Köprüsü

bıçakçı köprüsü

Karamanoğulları Beyliği’nin şehre kattığı tarihi eserlerden ve mimari yapılardan bir diğeri de, 14. Yüzyılda Göksu Nehri’nin üzerine inşa edilen Bıcakçı Köprüsü. 90 metre uzunluğu ve 5 metre genişliğiyle nehrin üzerinde konumlanan köprü, klasik Osmanlı köprülerinin mimari özelliklerini yansıtıyor.

18. Gökçeseki Örenyeri

gökçeseki ören yeri

Karaman’ın Ermenek ilçesinde yer alan Gökçeseki Köyü’ndeki tarihi Gökçeseki Örenyeri, kazı çalışmalarının yıllardır halen devam ettiği oldukça önemli tarihi bir nokta. Köyün her iki tepesinde de yer alan antik şehir, binlerce yıllık yaşam alanını içinde bulunduruyor. Kaya mezarlarından önemi tapınak noktalarına kadar tarihi pek çok yapının bulunduğu ören yerine, şehir merkezinden kalkan Gökçeseki Köyü otobüsleri ile ya da, kendi kişisel aracınızla ulaşabilirsiniz.

Adres: Gökçeseki Köyü, Ermenek, Karaman
Ziyaret Saatleri: 08:00-19:00
Giriş Ücreti: Ücretsiz

19. Madenşehri Örenyeri

madenşehri örenyeri

Karaman’ın küçük ama oldukça büyük bir tarihe ev sahipliği yapan Madenşehri Köyü’nün sınırları içerisinde yer alan Madenşehri Örenyeri, şehir merkezine 37 km mesafede yer alıyor. İçerisinde Binbir Kilise’den, şapellere kadar pek çok tarihi esere ve dini yapıyı bünyesinde barındıran örenyeri, Karadağ sınırları içinde yer alıyor. Çoğunlukla Bizans Dönemi’nin mimari yapılarının izlerini görebileceğiniz örenyerini, Karaman seyahatinizde dilediğiniz zaman ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Madenşehri Köyü, Karadağ, Karaman
Ziyaret Saatleri: 08:00-19:00
Giriş Ücreti: Ücretsiz

20. Değle Örenyeri

değle ören yeri

Bizans Dönemi’nden kalan tarihi dokuyu ve kültürel mirası görebilmek için en uygun noktalardan biri olan Değle Örenyeri, Karaman’ın il merkezine 37 km mesafede yer alıyor. Klasik Bizans yerleşik düzeninin görülebileceği örenyerinde, dönemin konutlarından iki, üç odalı klasik evler ve dini yapılar yer alıyor. Karadağ’da bulunan tarihi örenyerine, özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

Adres: Merkez, Karadağ Üstünde, Madenşehri Köyü, Karaman Merkez, Karaman
Ziyaret Saatleri: 08:00-19:00
Giriş Ücreti: Ücretsiz

21. Yedi Oluklu Çeşme

yedi oluklu çeşme

Karaman’ın tarihi yapılarından olan Yedi Oluklu Çeşme, Ermenek ilçesinde bulunan Gülpazarı mahallesinde yer alıyor. Çeşmenin üzerinde herhangi bir kitabe bulunmadığı için hangi dönemde kim tarafından yaptırıldığı net olarak bilinmiyor. Farklı farklı dönemlerde restore edilen çeşme, günümüzde hala aktif bir şekilde kullanılıyor.

22. Harpatus Anıtı

harpatus anıtı

Hititler Dönemi’nden Karaman şehrine kalan önemli tarihi kalıntılardan biri olan Harpatus Anıtı, dönemin Büyük Kral adıyla bilinen Kral Harpatu adına yaptırıldığı biliniyor. Karadağ’da yer alan anıt, Çumra Adakale ve Süleymanhacı Köyü’nün sınırları arasında yer alıyor. Anıtın bulunduğu alanın çevresinde ise döneme ait, motifler de mevcut.

23. Binbir Kilise

binbir kilise

Karaman’ın tarihi yerleri olarak en bilindik yerlerin başında gelen Binbir Kilise, Karaman’ın Karadağ ilçesinde yer alıyor. Barara Antik Kenti olarak da anılan bölgede yer alan tarihi kilise, erken Bizans döneminin izlerini taşıyor. Binbir Kilisesi’yle ilgili en eski görsel kaynak ise, 1850 yılında çekilmiş bir fotoğraf.

Terk edilmiş bir köyün içerisinde bulunan kilise, yaşanan pek çok deprem ve istila nedeniyle defalarca yerle bir olmuş.O günden günümüze kalan duvarlar ise, kilisenin ana görüntüsünü tam olarak göstermese de, önceki halini hayal etmemizde yardımcı oluyor.

24. Fisandon Kilisesi

fisandon kilisesi

Karaman’a 7 km uzaklıkta bulunan Dereköy’deki tarihi Fisandon Kilisesi, herhangi bir kitabeye sahip olmadığı için net olarak bilinmese de, 10. Yüzyılda yapıldığı düşünülen bir kilise. Kesme tonoz taştan inşa edilen kilise, Karamanoğulları beyliği döneminde Yusuf Sinan Paşa’nın isteği üzerine, minare eklenerek kiliseden camiye döndürülmüş.

Adres: Merkez, Dere Köyü, Karaman Merkez, Karaman
Ziyaret Saatleri: 08:00-19:00
Giriş Ücreti: Ücretsiz

25. Çeşmeli Kilise

çeşmeli kilise

Karaman’ın şehir merkezinde bulunan tarihi kilise, Surp Asvadzadzin Ermeni Kilisesi adıyla da biliniyor. Cumhuriyetten önceki son dönemde genellikle Rum ve Ermenilerin ağırlıklı olarak yaşadığı mahallelerden biri olan Tapucak Mahallesi’nde yer alan kilise, Bizans döneminde inşa edilmiş. Uzun dönem kilise olarak kullanılan yapı, Cumhuriyet Dönemi’nden sonra uzun süre hapishane olarak hizmet vermiş. 1980 yılına kadar hapishane olarak kullanılan yapı, 2007 yılında yapılan restore sonrasında ziyarete açılmış.

Adres: Topucak, 84. Sk. No:2, 70200 Karaman Merkez/Karaman
Ziyaret Saatleri: 08:00-19:00
Giriş Ücreti: Ücretsiz

26. Alahan Manastırı

alahan manastırı

Karaman’da bulunan önemli tarihi manastırlardan biri olan Alahan Manastırı, Mersin-Karaman karayolunun üzerinde yer alıyor. Mersin sınırları içerisinde yer alan manastır, Karaman şehir merkezine 50 km uzaklıkta bulunuyor. Özel araçla gidebileceğiniz manastır, bölgenin Aya Sofya’sı olarak da anılıyor.

Geçimli Köyü’nde bulunan manastır, 1300 metre yükseklikte bulunduğundan, manastırın olduğu alana tırmanmak gerekiyor. Manastırın üzerinde kitabe olmadığı için, M.S 400 yıllarında yapılmış olabileceği düşünülüyor. Hristiyanlar için bir dönem hac merkezi olan bu önemli manastır, Karaman ve Mersin dışında çevre illerden de yoğun ziyaretçi topluyor.

Adres: Geçimli, 33600 Mut/Mersin
Ziyaret Saatleri: Kış Dönemi: 08:00-17:00, Yaz Dönemi: 08:00-20:30
Giriş Ücreti: Ücretsiz

27. Hatuniye Medresesi

hatuniye medresesi

Karamanoğlu Beyliği döneminde inşa edilen önemli medreselerden biri olan Hatuniye Medresesi, çoğu zaman Mardin’de bulunan tarihi Hatuniye Medresesi ile karıştırılabiliyor. Selçuklu ve Karamanoğulları’nın mimari özelliklerini taşıyan Hatuniye Medresesi, Alaeddin Bey’in hükumdar olduğu dönemde yapılmış. 1381 yılında Melek Hatun’un isteği üzerine inşa edilen medrese, revaklı avlusu ve kemerli mimari yapısıyla dikkat çekiyor.

Adres: İmaret, 130. Sk. No:2, 70200 Karaman Merkez/Karaman
Ziyaret Saatleri: 08:00-20:00
Giriş Ücreti: Ücretsiz

28. İbrahim Bey İmareti Medresesi

ibrahim bey imareti medresesi

Karaman’ın medreseyle aynı ismi taşıyan İmaret Mahallesi’nde yer alan tarihi yapı, Karamanoğulları Beyliği’nden II. İbrahim Bey’in isteği üzerine inşa edilmiş. 1432 yılında yapılan medrese, dikdörtgen mimarisi ve eyvanlı avlusuyla klasik Türk-İslam medresesi özelliklerini taşıyor. Günümüzde cami olarak hizmet vermeye devam eden yapıyı, ziyaret edebilirsiniz.

Adres: İmaret, 173. Sk. No:2, 70200 Karaman Merkez/Karaman
Ziyaret Saatleri: 08:00-19:00
Giriş Ücreti: Ücretsiz

29. Tol Medrese

tol medrese

Karaman’ın Ermenek İlçesi’nin Çınarlı Mahallesi’nde yer alan tarihi medrese, beylik döneminin ilk en büyük medresesi olma özelliğini de taşıyor. 1339 yılında inşa edilen medrese, Emir Musa Bey tarafından yaptırılmış. Dönemin hükümdarı Bedrettin Mahmut Bey’in oğlu olan Emir Musa Bey, büyük ve heybetli bir medrese yaptırmak istediği için ortaya Tol Medresesi inşa edilmiş. 1980 yılından beri etnografik eserlerin sergilendiği alan olarak kullanılan medreseyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Meydan, Tolmedrese Cd. No:18, 70400 Ermenek/Karaman
Ziyaret Saatleri: 08:00-19:00
Giriş Ücreti: Ücretsiz

30. Alaeddin Bey Kümbeti

alaeddin bey kümbeti

Karaman’da yer alan en önemli mezarlardan biri olan Alaeddin Bey Kümbeti, Anadolu Selçukluları hükumdarlarından sekiz kişinin yattığı tek kümbet olarak biliniyor. Türkiye’de bu kadar önemli hükümdarların aynı kümbette olduğu başka bir mezar yeri olmadığı biliniyor. Alaeddin Keykubad’dan, I.Keyhüsrev’e devlet zatlarının önemli kısmının yattığı kümbeti, Karaman gezinizde ziyaret edebilirsiniz.

31. Karabaş Veli Külliyesi

karabaş veli külliyesi

Karamanoğlu Beyliği zamanında inşa edilen külliyelerden bir diğeri de, tarihi Karabaş Veli Külliyesi. Ancak üzerinde herhangi bir kitabe bulunamadığı için yapım tarihi ve kim tarafından yaptırıldığı net olarak bilinmiyor. Siyahser Mahallesi’nde yer alan külliye, II.Abdülhamit döneminde restorasyona alındıktan sonra, bugüne kadar gelebilmiş.

Camiler

32. Aktekke Cami

aktekke cami

İmaret Mahallesi’nde yer alan tarihi cami, Karaman camilerinden en bilinenlerinden biri. Karamanoğulları döneminde Alaaddin Bey tarafından 1370 yılında inşa ettirilen cami, mimari değerinin yanı sıra,  oldukça büyük bir anlama da sahip. Mevlana Celaleddin Rumi’nin annesi olan Mümine Hatun’un türbesinin de içinde bulunduğu cami, Türkiye’nin dört bir yanından gelen ziyaretçilerini ağırlıyor.

33. Yunus Emre Cami Ve Tekkesi

yunus emre cami ve türbesi

Karaman gezilecek yerler listemizi şehrin etkileyici camilerinden Yunus Emre Cami ile sonlandırıyoruz. Karaman’ın merkezinde yer alan Kirişçi Mahallesi’ndeki tarihi Yunus Emre Cami, oval mimarisiyle dikkat çekiyor. Anadolu Selçukluları döneminde yaşayan ünlü tasavvuf insanı Yunus Emre’nin türbesine de ev sahipliği yapan cami, tarihi ve dini açıdan oldukça önemli bir maneviyata sahip. Eskiden daha geniş bir alana ve mezarlığa sahip olan caminin alanı bugün sadece mescid ve türbe olarak kalabilmiş.

pin Karaman gezilecek yerler yazımızı beğendiyseniz ve eklemek istediğiniz başka gezilecek yerler var ise, aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. 🙂 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.