İstanbul’da Yakınınızda Hafta Sonu Doğa İçinde Gezilecek Yerler

İstanbul gibi bir şehirde yaşamanın getirisi kadar ne yazık ki götürüsü de oluyor. Şehrin kalabalıklığı, gürültüsü, taş betonlar derken bir hengamedir alıp başını gidiyor desek yeridir. Buna birde aile, iş ve özel hayat dertleri eklendi mi insan kafa dağıtacak bir meşgale arıyor. Bu durumda, bir an durup nefes alabileceğimiz bir ortama kaçmak en doğrusu olacaktır!

Genellikle bize en iyi gelen şey kendimizi doğanın kucağına atıp yürüyebildiğimiz kadar yürümek oluyor. Böylelikle hem deşarj oluyor hem de kafamızı meşgul eden her şeyden olabildiğince uzaklaşarak, yeşilliğin verdiği dinginliğe odaklanabiliyoruz. Tam da bunun için size iyi geleceğini düşündüğüm bir İstanbul ormanlık alanlar yazısı hazırladım. Haydi vakit kaybetmeden yazıya geçelim;

Avrupa Yakası Ormanlık Alanlar

Sarıyer

1- Belgrad Ormanı

neşet suyu parkuru

Burası Neresi? İstanbul ormanlık alanlar arasında en popüler olan Belgrad Ormanı, tam bir oksijen deposu olup doğa severler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Toplamda 5 bin 440 hektarlık alana sahip olan orman içerisinde; kestane, meşe ve kayın ağaçları ile bezeli olup dört mevsim ayrı bir güzelliğe bürünmektedir. Adeta huzuru bulacağınız Belgrad Ormanı’nın tarihi 1521 senesine dayanıyor olup Sırbistan‘dan esir getirilen Belgradlılar, Kanuni Sultan Süleyman’ın başlatmış olduğu proje kapsamında buraya yerleşerek memleketlerinin adını vermişlerdir.

Neden Gitmeliyim? Belgrad Ormanı’nın içerisinde pek çok yürüyüş ve bisiklet parkuru mevcut. Yürüyüş ve koşu için istediğiniz zaman diliminde buraya gelerek yürüyüşünüzü gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle sabah erken saatlerinde gelirseniz kimse yokken doğanın tadını çıkartabilirsiniz. Sağlı sollu uzun ağaçların bulunduğu 6.5 kilometrelik gölet manzaralı Neşet Suyu Parkuru en popüler yürüyüş rotası olup buna ek olarak Falih Rıfkı Atay ve Kömürcü Bend parkurları da ilgi görmektedir.

Buraya hem özel aracınız ile hem de toplu taşıma ile gelme imkanına sahipsiniz. Taksim-Sarıyer-Kilyos ve Bahçeköy-Kilyos-Ayazma güzergahlarından ulaşabilirsiniz. Aracınız ile ormanın içerisine girerek otopark alanlarından yararlanabiliyorsunuz. Buna ek olarak 42T, 42R, 42M, 42HM ve 153 otobüs hatlarını kullanarakta Belgrad Ormanı’na gelmeniz mümkün. Ancak belirtmem gerekiyorki, yürüyüş alanına 3 kilometre uzaklıktaki girişteki son durakta inip içeri yürümeniz gerekiyor.

 • Konum: Kemer, 34450 Sarıyer/İstanbul
 • Telefon: 0212 226 13 14
 • Çalışma Saatleri: 24 Saat
 • Giriş Ücreti: Yaya 5 TL / Araba 15 TL
 • Yol tarifi al >

2- Atatürk Arboretumu

atatürk arboretumu

Burası Neresi? Dünya üzerinde kendi türünün en büyüğü olma niteliğine sahip olan Avrupa Yakası ormanlık alanları arasında Atatürk Arboretumu, her mevsim büründüğü muhteşem renkler ile ziyaretçilerini karşılıyor. 1949 senesinde Prof. Dr. Hayrettin Kayacık tarafından kurulmuş olup bilimsel araştırmaların yapıldığı bir laboratuvar olma niteliğine sahiptir. 2011 yılında ise halkın ziyaretine açılmıştır. Belgrad Ormanı’nın 345 hektarlık alanı üzerine kurulmuş olan Atatürk Arboretumu, 1602 egzotik ve 403 endemik bitkiye de bünyesinde barındırmaktadır.

Neden Gitmeliyim? Tam bir açık hava müzesi olma özelliğini taşıyan bu yer bir amaca hizmettiği için içerisinde bisiklet binmek, bir şeyler yiyip içmek gibi aktivitelerin yapılmasına izin verilmiyor. Burada 1 saat kadar sürecek olan keyif verici bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz. Şahsi aracınız ile gelecekseniz Sarıyer istikametinde giderken, Büyükdere güzergahına girip Bahçeköy yolundan tabelaları takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşımayla ise metro kullanarak Hacıosman durağında inip, buradan 42HM numaralı otobüse binerek Bahçeköy’e gidebilirsiniz. Bahçeköy’de inip 450-500 metre kadar yürüyerek Atatürk Arboretumu’na varabilirsiniz.

 • Konum: İstanbul Üniversitesi, Kemer, Orman Fakültesi, 34450 Sarıyer/İstanbul
 • Telefon: 0212 226 19 29
 • Çalışma Saatleri: Hafta içi 09:00-17:00 / Pazartesi kapalı*
 • Giriş Ücreti: Hafta içi tam 7.5 TL – Hafta sonu 20 TL / Öğrenci hafta içi 2.5 TL – hafta sonu 7.5 TL
 • Yol tarifi al >

3- Atatürk Kent Ormanı

atatürk kent ormanı

Burası Neresi? İstanbul ormanlık alanlar içinde yer alan Atatrük Kent Ormanı 2020 yılında ziyarete açılmış olup minimal bir ormandır. Yürüyüş ve koşu yapmak için oldukça ideal bir ortam olan bu yerde, üç farklı yürüyüş parkuru mevcuttur. Bunların toplam uzunluğu 12 kilometre kadardır. Bu parkurlardan ilki Çıtkuşu Parkuru 1.8 km uzunluğunda olup en güzel rota olarak karşımıza çıkıyor. İkincisi olan Su Parkuru, 2.8. km gidiş ve dönüş olacak şekildedir. Üç göletin de kıyısından geçen bu parkur, ötekiler ile kıyaslandığında daha kalabalık olabiliyor.

Üçüncüsü ise vadinin tepelerinden tam daire çizen Orman Parkuru olup toplam uzunluğu 3 kilometredir.  Hacıosman, Derbent, Ferahevler ve Darüşşafaka arasında konumlanan kent ormanı, toplamda 1000 dönümlük bir alandan daha fazla alana yayılmaktadır. Yapılan geliştirme çalışmaları ile birlikte içerisinde; spor alanı, çocuk oyun alanı, açık otopark, kentsel tarım alanı, engelli asansörü, festival alanı, kafeterya,tuvalet, seyir alanı gibi çeşitli olanaklar mevcuttur.

Buraya gelmenin en kolay yolu metro ile Hacıosman’a gelip, buradan belediye otobüsüne binmek olacaktır. Bunun yanı sıra aracınız ile gelmeyi düşünüyorsanız içerisinde araba ile girme şansınız yok. Bunun yerine Hacıosman metrosunda bulunan İspark’a aracınızı bırakabilirsiniz. Buradan yaklaşık 5 dakikalık bir yürüme yolu ile Atatürk Kent Ormanı’na varmış olacaksınız.

 • Konum: Çamlıtepe, 34457 Sarıyer/İstanbul
 • Çalışma Saatleri: 05:00-22:00
 • Giriş Ücreti: Ücretsiz
 • Yol tarifi al >

4- Emirgan Korusu

emirgan korusu

Burası Neresi? Boğaz’a nazır konumu ile Sarıyer’in göz alıcı korusu olan Emirgan; cıvıltılı kuşları, göletteki ördekleri, ağaca tırmanan sincapları ve rengarenk laleleri ile muhteşem bir yürüyüş rotası olarak karşımıza çıkıyor. Avrupa Yakası ormanlık alanlar arasında şehre iyi şekilde entegre olmuş olan bu yer, size adeta şehirde uzaklaşmış hissi veriyor. Toplamda 470 bin metrekarelik alan üzerine kurulmuş olan korunun tarihi, 17. yy’da 4. Murat tarafından İranlı Emir Gün’e hediye edilmiş olup adını Emirgan Korusu olarak almıştır.

Neden Gitmeliyim? 19. yy’da Abdülaziz, Mısır Hıdivi İsmail Paşa’ya vermiş ve o zaman içinde üç tane köşk inşa edilmiştir. 1940 senesinde kamulaştırılmış olan koru, Belediye Başkanı Lütfi Kırdar tarfından park olarak düzenlenerek faaliyete açılmıştır. Osmanlı Dönemi’nden kalan bu köşkler Sarı, Pembe ve Beyaz olarak isimlendirilmiştir. Yalnızca Sarı Köşk halka açık olup Beltur tarafından işletilmektedir. Park içerisinde piknik alanları, çeşmeler, tuvaletler, mescid ve çocuk oyun parkları da bulunmaktadır.

Toplu taşıma kullanarak gelmek istiyorsanız İstinye, Bahçeköy, Sarıyer güzergahlarından Emirgan yönüne giden 25E, 42T, 40T numaralı otobüsleri kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Kendi aracınız ile gelecekseniz de Beşiktaş istikametinden geliyorsanız  Sakıp Sabancı Caddesi’ndeki tabelaları takip edebilirsiniz. Öte yandan İstinye yönünden ise Tormak Burnu’nu geçip, ilerledikten sonra sağda yer alan tabelalar vasıtası ile ulaşabilirsiniz.

 • Konum: Reşitpaşa, Emirgan Sk., 34467 Sarıyer/İstanbul
 • Telefon: 0212 600 00 00
 • Çalışma Saatleri: 07:00- 23:00
 • Giriş Ücreti: Yaya ücretsiz / Araba 15 TL
 • Yol tarifi al >

5- Göktürk Göleti Tabiat Parkı

Burası Neresi? İstanbul ormanlık aları içerisinde belediyeye bağlı bir işletme olan Göktürk Göleti Tabiat Parkı, harika bir orman havasına sahip olup içerisinde biri kafe biri restoran olmak üzere iki tane Esenbahçe tesisi yer alıyor. Mescid ve tuvalet gibi olanakların bulunduğu tabiat parkı içerisinde yürüyüş alanı da mevcut. Burası esasında Belgrad Ormanı’nın bir parçası olup girişi farklı bir noktada yer almaktadır. Eyüp ilçesinde bağlı olan bu yere minibüs ve belediye otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. 48A, 48E, 48, 48L otobüsleri buraya ulaşım sağlarken Eyüp Sultan’dan kalkan Göktürk minibüsleri de kullanabilirsiniz. Aracınız ile gelmeyi planlıyorsanız, Hasdal Kemerburgaz güzergahında devam ederek ulaşabilirsiniz.

 • Konum: Göktürk Merkez Mahallesi, İstanbul Cd., 34077 Eyüp/Eyüpsultan/İstanbul
 • Telefon: 0312 207 50 00
 • Çalışma Saatleri: 24 saat açık
 • Giriş Ücreti: Yaya 5 TL / Öğrenci 2.5 TL / Araba 15 TL
 • Yol tarifi al >

6- Park Orman Tabiat Parkı

Burası Neresi? Ulaşım yönünden kolaylık sağlaması sebebi ile İstanbul ormanlık alanlar arasında en sevilen yerlerden biri olan Park Orman Tabiat Parkı, şehrin içinde ancak şehirden uzaklaşmak için harika bir rota! İçerisinde yok yok desek yeridir. Osmanlı ve Japon tematik bahçelerinde doğa yürüyüşü yapabilir, bisiklete binebilir ve zaman zaman düzenlenen konser etkinliklerine katılabilirsiniz. Maslak-Sarıyer yönünde yer alan Acıbadem Hastanesi’nin hemen karşısında konumlanan ormana, hem özel aracınız ile hem de toplu taşıma kullanarak gelebilirsiniz.

 • Konum: Maslak, Büyükdere Cd. No:263, 34398 Şişli/İstanbul
 • Telefon: 0212 285 95 47
 • Giriş Ücreti: Yaya 9 TL / Öğrenci 4.5 TL / Araba 27 TL
 • Yol tarifi al >

7- Fatih Sultan Mehmet Tabiat Parkı

Burası Neresi? 2011 yılında tabiat parkı olarak hizmet vermeye başlayan Fatih sultan Mehmet Tabiat Parkı, 112 hektarlık bir alana yayılmış olup çeşitli türde flora ve canlıyı bünyesinde barındırmaktadır. Spor yapmak için yürüyüş, koşu ve bisiklet parkuları bulunan parkta aynı zamanda mescit, wc, büfe, piknik ve çocuk oyun alanları gibi ihtiyaç dahilinde olan noktalar mevcut.

Yürüyüş parkurları yer yer patika bir hal alsa da, bu durum sizin için eksta bir efor ve kalori yakımı olarak fayda sağlayacak. Maslak Büyükdere Caddesi istikametinde ilerlerken Hacıosman-Bahçeköy dönüşünden dönüp, Bahçeköy sapağına saparsanız yaklaşık 2 km sonra parka ulaşmış olursunuz. Toplu taşıma kullanacak olanlar ise, Tarabya, Bahçeköy ve Sarıyer tarafına giden tüm otobüs ve minibüsler ulaşım sağlayabilir.

 • Konum: Maslak, Fatih Park Orman, 34398 Şişli/İstanbul
 • Telefon: 0312 207 50 00
 • Giriş Ücreti: Yaya 9 TL / Öğrenci 4.5 TL/ Araba 27 TL
 • Yol tarifi al >

8- Kirazlıbent Tabiat Parkı

kirazlıbent tabiat parkı

Burası Neresi? İstanbul ormanlık alanlar içindeki tabiat parklarından biri de Kirazlıbent Tabiat Parkı olup, 2011 senesinde tescillenmiştir. Adını 1818 yılında, II. Mahmut’un Kirazlı Deresi’nde inşa ettirdiği ve Kırkçeşme Su Yolu’nun son benti olan Kirazlı Bent’ten almaktadir. Toplamda 20 hektarlık bir bir alana yayılan Kirazlıbent’ti süsleyen meşe ve gürgen ağaçlarının arasındaki patikalarda yürüyüş yapabilirsiniz. 42M ve 42 MH numaralı otobüslere binerek Bahçeköy’e yani, Kirazlıbent Tabiat Parkı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da Levent yönünden Hacıosman’a doğru ilerleyen yolu takip ederek, Bahçeköy yönüne “u” dönüşü yapıp gelmeniz mümkün.

 • Konum: Mithatpaşa, 34450 Sarıyer/İstanbul
 • Çalışma Saatleri: 09:00-22:00
 • Giriş Ücreti: Yaya 9 TL / Öğrenci 4.5 TL / Araba 27 TL
 • Yol tarifi al >

9- Türkmenbaşı Tabiat Parkı

Burası Neresi? 1998 senesinde tabiat parkı niteliği kazanan Türkmenbaşı, adını Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı’ndan almıştır. Park sınırları toplamda 5,60 hektarlık bir alana yayılmış olup içeriside fıstık çamı ağacı yaygın olarak bulunuyor. Piknik için gününbirlik olarak kullanabilirken, doğa yürüyüşleri için ormanın içindeki patika yolları kullanabilirsiniz.

 • Konum: Ptt Evleri, Tarabya Kavşağı, 34453 Sarıyer/İstanbul, Türkiye
 • Giriş Ücreti: Yaya 7 TL / Öğrenci 3.5 TL / Araba 21 TL

Beşiktaş

10- Yıldız Parkı ve Korusu

yıldız parkı

Burası Neresi? İçerisinde Malta ve Çadır Köşkleri’ni barındıran bu park sahip olduğu flora sebebi ile İstanbul ormanlık alanlar içinde konumlanıyor. Yıldız Sarayı’nın altlarında yer alan Yıldız Parkı ve Korusu  Bizans Dönemi’nin ormanlık alanı olup, akabinde Yıldız Sarayı’nın bahçesi olarak kullanılmıştır. II. Abdülhamid zamanında sadece sarayda ikamet eden kişilerin kullanımına ayrılmış olup, Kanuni Sultan Süleyman zamanından itibaren padişahların av alanı olarak kullanılmaya başlanmıştır. İstanbul ormanlık alanlar arasında gözde noktalardan biri olan bu park, sağladığı huzurlu atmosfer ile pek çok kişinin vazgeçilmez noktası haline dönüşmüştür.

Neden Gitmeliyim? Yeşillikler içerisindeki Yıldız Parkı bir çok türde çiçek, ağaç ve bitki ile bezenmiş bahçeler, asma köprüler, göletler ve şaleler ile desteklenmiş durumda. Yoğun olarak selvi, meşe, porsuk, sedir, çam, dişbudak, at kestanesi, defne yaprağı gibi ağaçlar ile kaplanmış halde olduğundan harika yürüyüş parkurları ile bu güzelliklerin arasında yürüme şansına sahip olabiliyorsunuz. İnişli çıkışlı yolları sizi biraz yorabilir, bizden söylemesi. Ayrıca yürüyüşünüz esnasında karşınıza bir sincap ya da papağan bile çıkıp size sürpriz yapabilir.

O kadar enerji harcayınca oturup, dinlenip ve hatta bir şeyler yiyip içebileceğiniz köşklerden de yararlanabilirsiniz. Ya da parkın içerisindeki piknik masalarında oturup, boğaz manzarasına karşı yorgunluğun tadını çıkartabilirsiniz. Buraya ulaşmanın en kestirme ve basit yolu Beşiktaş istikametinden veya tam tersi Ortaköy istikametinden gelirken tam orta noktada yer alan Çırağan Sarayı’nın karşısındaki sokaktan girmektir. Buradan aracınız ile giriş yaparak, koru içerisindeki İspark’tan yararlanabilirsiniz.

 • Konum: Yıldız, 34349 Beşiktaş/İstanbul
 • Çalışma Saatleri: 24 saat açık
 • Giriş Ücreti: Yaya ücretsiz / Araba 12 TL
 • Yol tarifi al >

Eyüp

11- Kemerburgaz Ormanı

kemerburgaz kent ormanı

Burası Neresi? Yürüyüş yapabileceğiniz İstanbul ormanlık alanlar arasından bir diğeri de 5 milyon 526 bin metrekarelik alana yayılan Kemerburgaz Ormanı olup, Kemerburgaz ile Göktürk arasında yer almaktadır. İçerisinde el sanatları satış birimi, adrenalin parkı, çocuk kulübü bisiklet parkurları, uçurtma atölyesi, seyir kulesi, organik ürün pazarları, futbol/basketbol sahaları, yürüyüş yolları, büyükbaş ve küçükbaş hayvan ahırları, midilli ahırı ve dinlenme noktaları bulunuyor. 6 bin 300 metre uzunluğa sahip yürüyüş parkuru oldukça cezbediyor. Tüm bunlara ek, bisiklet ve motor kiralama, buz pateni yapma gibi pek çok imkanı da beraberinde sunmaktadır. Gerek aracınız ile gerekse toplu taşıma araçları ile ulaşabileceğiniz Kemerburgaz Ormanı’na 48G, 48R numaralı belediye otobüslerini kullanabilirsiniz.

 • Konum: Göktürk Merkez, Pirinççi Köyü Kemerburgaz Yolu, 34077 Eyüpsultan/İstanbul
 • Telefon: 0212 663 03 03
 • Çalışma Saatleri: 08:00–20:00 / Pazar kapalı*
 • Giriş Ücreti: Araba 15 TL
 • Yol tarifi al >

12- Fatih Çeşmesi Tabiat Parkı

Burası Neresi? Belgrad Ormanı içerisinde bulunan 9 tabiat parkından biri olan Fatih Çeşmesi Tabiat Parkı, 2011 yılında tabiat parkı olarak tescillenmesinin ardından kapılarını halkın ziyaretine açmıştır. İsmini yaz dönemlerinde halkın su almak için geldiği çeşmeden alan park, toplamda 29.50 hetarlık bir alanı kapsıyor. Piknik yapıp, orman ve patika yollarında koşu/yürüyüş yapabileceğiniz parkurlara da sahiptir. Bahçeköy-Kemerburgaz  yol güzergahına olukça yakın olan tabiat parkına Levent’ten 42M numaralı otobüse binerek gelebilir veya Hacıosman’a gelip buradan 42HM numaralı otobüse binerek varabilirsiniz.

 • Konum: Mithatpaşa, Bahçeköy Cd., 34075 Eyüpsultan/İstanbul
 • Telefon: 0312 207 50 00
 • Giriş Ücreti: Yaya 4 TL / Öğrenci 2.5 TL / Araba 12 TL
 • Yol tarifi al >

Silivri 

13- Danamandıra Tabiat Parkı

Burası Neresi? Silivri’ye bağlı Danamandıra Köyü’nde yer alan tabiat parkı, ismini bulunduğu köyden almaktadır. Eğlenceli ve sakin bir gün geçirmek isteyen doğa tutkunlarının en popüler İstanbul ormanlık alanlar rotası haline gelmiş olup, yürüyüş parkurları ile de mest ediyor. İstanbul’dan gitmek için  İstanbul – Kırklareli eski yolundan devam edip, Danamandıra sapağından saparak ulaşabilirler. Silivri’den ise Silivri – Alipaşa yolu üzerinden geçerken Fenerli ve Sinekli’yi geride bırakarak önünüze çıkan tabelaları takip edin.

 • Konum: Danamandıra, 34582 Danamandıra/Silivri/İstanbul
 • Giriş Ücretleri: 15 TL
 • Yol tarifi al >

Florya

14- Florya Atatürk Ormanı

Burası Neresi? Mustafa Kemal Atatürk’ün emri üzerine rüzgar, fırtına ve toprak kayması gibi afetlerden korumak üzere ağaçların dikildiği bölge, Basınköy ve Şenlikköy’e yakın bir noktada konumlanmaktadır. Ulaşım yönünden hayli rahat olan ormanlık alan içerisinde piknik ve mangal yeri, oyun parkı, kahvaltı mekanları, çocuk oyun alanları ve spor alanları gibi pek çok olanak bulunuyor. Yürüyüş ve bisiklet parkurları da yeşillikler içinde ve yer yer sahile kıyısı olacak şekilde yürümenize imksan sağlıyor. E-5 veya sahil güzergahından gelirken sizi yönlendiren tabelalar sayesinde ulaşım sağlayacaksınız. Toplu taşıma ile Bakırköy metrebüs durağında inip buradan 73F ve 73T numaralı otobüslere binerek rahatlıkla gidebilirsiniz.

 • Konum: Basınköy, 34153 Bakırköy/İstanbul
 • Çalışma Saatleri: 24 saat açık
 • Giriş Ücreti: Ücretsiz
 • Yol tarifi al >

Arnavutköy 

 15- Şamlar Tabiat Parkı

Burası Neresi? 2011 senesinde tabiat parkı olan Şamlar, 335 hektarlık bir alana kurulu olup tam bir doğa mekanı diyebiliriz. Sahip olduğu eğim ve görsel peyzaj mimarisi ile yürüyüş yolları, 1300 metre uzunluğunda bisiklet parkuru, olta balıkçılığı, foto safari, piknik ve spor aktiviteleri gibi çeşitli şeylerin yapılabildiği müthiş bir değer. İhtiyaçlarınız için kır lokantası ve büfe de bulunurken, bir de izci kamp alanı mevcuttur. Burada; Fly-Fox, badminton, teknik iz, okçuluk, doğa yürüyüşleri ve izci parkuru eğitim veriliyor. 36AS, 36 AY, 79C numaralı otobüsleri kullanarak rahatlıkla ulaşabileceğiniz parka, özel aracınız ile gelecekseniz de Gaziosmanpara yolundan Arnavutköy’e yaklaştığınız zaman Nokta mevkiinden sola sapın ve asfalt yolu takip edin.

 • Konum: Hacımaşlı, 34275 Arnavutköy/İstanbul
 • Çalışma Saatleri: 24 saat açık
 • Giriş Ücreti: Yaya 9 TL / Öğrenci 4.5 TL / Araba 27 TL
 • Yol tarifi al >

Anadolu Yakası Ormanlık Alanlar 

Kartal

16- Aydos Ormanı

aydos ormanı

Burası Neresi? İstanbul oksijeninin büyük çoğunluğunu Aydos Ormanı’ndan sağlıyor olup az kişi tarafından bilinmekte. Kartal, Sultanbeyli ve Pendik gibi üç farklı belediyeye sınırı olacak şekilde oldukça geniş alana yayılan ormanın sahip olduğu yürüyüş parkurlarında yürüyüş yapabilir, gölette balık tutabilir, piknik yapabilir veya tesislerde oturabilirsiniz. Ormanın ortasında Aydos Göleti bulunuyor olup girdiğinizde hemen görebilirsiniz. Tam ters noktasında ise 537 metre yüksekliğe sahip Aydos Tepesi mevcut. Buraya çıkarsanız tüm her yeri ayaklarınızın altına seren bir manzara ile karşılaşacaksınız.

Ormana toplu taşıma ile ulaşmak için yapmanız gereken; Kadıköy’e ulaşım sağlamak olacaktır. Buradaki Çemenzar durağından geçen 19F numaralı otobüse binin ve Kozyatağı metro durağında inerek, tekrardan 16U numaralı otobüse binin. Çamlık durağına geldiğinizde inin ve 145 metre kadar yürüyün. Bunun yerine ilk etapta Kartal’a ulaşıp buradan kalkan minibüslere de binebilirsiniz. E-5 karayolu ve TEM otoyolundan iktikametle Kartal-Yakacak yönünde seyrederken göreceğiniz Aydos Ormanı tabelalatı ile çok kolay  şekilde gelmeniz mümkün.

 • Konum: Çarşı, 34882 Kartal/İstanbul
 • Çalışma Saatleri: 24 saat açık
 • Giriş Ücreti:  Öğrenci 4 TL / Yaya Bisiklet 8 TL/ Araba 22 TL
 • Yol tarifi al >

Beykoz

17- Beykoz Korusu

beyzko korusu

Burası Neresi? İstanbul’un muhteşem semtlerinden biri Beykoz, içerisinde birbirinden iyi doğal alanları barındırıyor. Bunlardan biri de Beykoz Korusu olup geçmişten günümüze gelmiş ünlü bir yerdir. Bir diğer adı ile Abraham Paşa Korusu olarakta bilinen Beykoz Korusu, şehrin hengamesinden uzaklaşıp kendinizi doğanın kucağına atabileceğiniz 150 dönümlük geniş bir alana sahiptir. 1833-1918 senelerinde yaşam sürmüş Erem Amira’nın torunu olan Abraham Paşa’dan aldığı adı ile Beykoz Korusu, Abdülaziz ile çok yakın olduğu ve satranç oyununda galip gelmesi üzerine burayı kazandığı bilinen bilgiler arasındadır.

Neden Gitmeliyim? Günümüzde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin işlettiği koru içerisinde birden çok alan yer alıyor. Çok fazla kişinin ziyaret etmesi üzerine birden fazla alanın yer alması kaçınılmaz bir hal almıştır. Fransız bahçe mimarlarının düzenlemesi ile daha da zengin bir hal alan bu yerde; mesire alanında piknik yapabilir, kafe ve restoranlarından faydalanabilir veya yürüyüş yaparak oksijenin tadını çıkartabilirsiniz. Güzel bir İstanbul sabahında, Beykoz Korusu’na gelerek yürüyüş yaptıktan sonra bir restorana oturarak serpme veya açık büfe kahvaltı servisi alabilirsiniz.

Avrupa Yakası’ndan gelmek için Beykoz-Paşabahçe güzergahını takiben ulaşım sağlayabileceğiniz gibi İstinye’den kalkan özel tekne seferleri ile de direkt bir geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca Eminönü, Beşiktaş ve Kabataş’tan da vapura binerek Beykoz Korusu’na kolayca gelmek mümkün. Toplu taşıma ile gelmek iserseniz de, belediye otobüsleri üzerinde Beykoz yazan herhangi bir otobüs sizi buraya getirecektir.

 • Konum: Merkez, Kelle İbrahim Cd. 30 A, 34820 Beykoz/İstanbul
 • Telefon: 0542 795 56 65
 • Giriş Ücreti: Ücretsiz
 • Yol tarifi al >

18- Hıdiv Kasrı ve Çubuklu Korusu

hıdiv kasrı korusu

Burası Neresi? Mısır Hidivi olan Abbas Hilmi Paşa, 1907 yılında Çubuklu’nun tepelerine bu konak inşa ettirmiş ve Mısır’daki görevinden alınmasının ardından aile ile beraber burada kalmışlardır. 1937 yıllarında İstanbul’dan ayrılmasının akabinde belediyeye satılan bu yer, belirli bir zaman hiç kullanılmadıktan sonra restorasyon çalışmaları yapılarak faaliyete açılmıştır. İstanbul ormanlık alanlar arasında en görkemli noktalarından biri olup Çubuklu ve Kanlıca semtlerin arasında harika bir Boğaz manzarasına karşı konumlandırılmıştır.

Neden Gitmeliyim? Yeşillikler içerisindeki Hıdiv Kasrı ve Korusu, belediyeye ait restoranı ve yeşillikler içerisindeki yürüyüş parkuru ile muhteşem bir hizmet sağlıyor. İçerisindeki yüzlerce bitki ve ağaç çeşidi, özel bahçeleri, yeşil alanlarının yanı sıra içerisindeki bir de Türkiye‘nin en büyük gül bahçesinden biri yer alıyor. Yapacağınız sıkı bir yürüyüşün ardından belediyeye ait bu restoranda oturarak bir şeyler yiyip için ve buranın tadını çıkartın. Üsküdar’dan Beykoz’da doğru hareket ederken Çubuklu’ya gelmeden hemen önce Hıdiv Kasrı’nı göreceksiniz.

Deniz yolu ile kolay ulaşım için Kanlıca’ya sefer düzenleyen bir vapura binerek çok rahat bir şekilde gelebilirsiniz. Kanlıca İskelesi’ne yalnıca 1 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Çengelköy- İstinye hattı ile Çengelköy-Arnavutköy – Bebek- Kandilli- Anadolu Hisarı -Kanlıca-Emirgan – İstinye’den binebilir veya Anadolu Kavağı- Üsküdar hattı ile Anadolu Kavağı- Beykoz- Çubuklu – Kanlıca- Anadolu Hisarı- Çengelköy- Beylerbeyi- Üsküdar’dan binerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

 • Konum: Çubuklu, 34805 Beykoz/İstanbul
 • Çalışma Saatleri: 09:00–22:30
 • Yol tarifi al >

19- Polonezköy Tabiat Parkı

polonezköy tabiat parkı

Burası Neresi? 30 kilometre uzunluğunda bir alana yayılan Polonezköy Tabiat Parkı, İstanbul ormanlık alanlar arasında yer alan Polenezköy Ormanı içerisinde konumlanmaktadır. 1994 senesinde bakanlık tarafından doğal koruma alanı olarak tescillenen park, yer aldığı ilin en büyük doğal tabiat parkı olma niteliğini de elinde bulunduruyor. Adeta huzurun adresi olan bu yer, yürüyüş ve diğer doğa sporları için ideal bir rota.

Yürürken geyik, sincap gibi hayvanlar sizi karşılayarak yürüyüşünüzü daha da keyifli hale getirebilir. İhtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz kahvaltı ve küçük işletmeler yer alıyor. Beykoz ilçesine konumlanan Polonezköy Tabiat Parkı’na Beykoz’dan hareket eden minibüsler ile direkt gelebilirsiniz. Şahsi aracınız ile gitmek için ise otoyol güzergahından Beykoz’a oradan da Polonezköy’e gelebilirsiniz. Yol üzerinde bulunan tabelalar işinizi kolaylaştıracaktır.

 • Konum: Polonez, 34829 Beykoz/İstanbul
 • Çalışma Saatleri: 07:00- 24:00
 • Giriş Ücreti: Ücretsiz
 • Yol tarifi al >

20- Beykoz Kaymakdonduran Ormanı

Burası Neresi? Beykoz sahiline 5 kilometre mesafede yer alan Akbaba Köyü yol istikametinde konumlanan Beykoz Kaymakdonduran Ormanı, aslında piknik alanlarından oluşmaktadır. Yaz ayları kalabalık ailelerin sık geldiği mesire alanı, sonbahar ve kış aylarında hayli sakin oluyor. Yürüyüş yapmak için ideal ortam sunan ormanlık alanda sincaplarda size eşlik edebilir, gözlerinizi dört açın. 🙂

 • Konum: Merkez Mh., 34820 Beykoz/İstanbul
 • Çalışma Saatleri: 08:30–21:00
 • Yol tarifi al >

21- Kanuni Sultan Süleyman Şehir Ormanı

Burası Neresi? Toplamda 8 milyon 479 metrekarelik geniş bir alanı kaplayan Kanuni Sultan Süleyman Şehir Ormanı, adından da anlaşıldığı üzere şehrin ortasında ama aynı zamanda şehirden binlerce kilometre uzakta hissi veren harika bir doğal ortam. İçerisine yapılan; 11 kilometre uzunluğundaki yürüyüş parkuru, 4 bin 400 metre bisiklet yolu ve parkı, piknik alanları, çocuk oyun alanları, çeşmeler, restoran ve kafeteryası ile tam hizmet sunuyor.

 • Konum: Yenimahalle, 34815 Beykoz/İstanbul
 • Telefon: 0216 538 83 00
 • Çalışma Saatleri: 24 saat açık
 • Yol tarifi al >

22- Elmasburnu Mesire Yeri

Burası Neresi? 2011 yılında tabiat parkı olarak tescil edilen mesire yeri, aynı zamanda sahip olduğu kumsalı ile yaz aylarında hizmet vermektedir. Elmazburnu Mesire Yeri, İstanbul ormanlık alanlar listesinde en iyi rotalardan biri olup doğa yürüyüşü, manzara fotoğrafı, kamp gibi aktiviteler için oldukça iyi bir atmosfer yaratıyor.

23- Karlıtepe Mesire Alanı

Burası Neresi? 2019 senesinde faaliyet göstermeye başlayan Karlıtepe Mesire Alanı, yüksek bir tepede yer alıyor olması sebebi ile boğaz manzarasına sahiptir. Büyük bir çamlık alana yayılan Karlıtepe’nin içerisinde; dinlenme alanları, restoran, spor alanları, yürüyüş yolu ve bisiklet yolu yer alıyor. İçerisindeki tüm her şey doğaya uyum sağlaması adına ahşaptan inşa edilmiş olup, harika bir uyum içerisinde gözüküyor. 135K numaralı belediye otobüsü ile ulaşabileceğiniz mesire alanına, Beykoz-Riva güzergahında seyreden minibüsleri tercih ederekte ulaşabilirsiniz.

 • Konum: Merkez, 34820 Beykoz/İstanbul
 • Telefon: 0216 322 63 63
 • Çalışma Saatleri: 08:00–23:00
 • Giriş Ücreti: Araba- 0-2 saat ücretsiz + 10 TL
 • Yol tarifi al >

Çekmeköy

24- Alemdağ Ormanı

Burası Neresi? İstanbul’un en yüksek ikinci tepesi olma niteliğine sahip olan Alemdağ Ormanı, Kayışdağı ve Çamlı tepelerinin arkasında 442 metre kadar yükselmektedir. Ormanlık alan ile çevrelenmiş olan Alemdağ, İstanbul’u ayaklarınızın altına seren harikulade bir yer. Taşdelen Mesire Alanı’ndan başlayarak Beykoz ve hatta Şile’ye dek uzanan Alemdağ’a kale adının verilmesi hikayesi; Selçuklu Dönemi’nde komutan olan Seyyid Battal Gazi’nin torunu Turasan Bey Alemdağı’a gelerek buraya kale yaptırmasına dayandığı söylentiler arasındadır.

Neden Gitmeliyim? Anadolu Yakası ormanlık alanlar içinde en iyilerinden biri olan Alemdağ; yürüyüş, bisiklet ve dağ koşusu gibi sportif aktivitelerin yapıldığı bir yer olup giriş için Taşdelen Mesire Alanı’nı kullanabilirsiniz. Bunun için girişte herhangi bir ücret ödemenize gerek olmuyor. Özel bir işletmeye ait olan Taşdelen Mesire Alanı içerisinde yürüyüş yapmadan önce veya sonra yararlanabileceğiniz otopark, restoran, mescit, tuvalet ve çeşme gibi imkanlar mevcut.

 • Konum: Alemdağ, 34799 Çekmeköy/İstanbul
 • Giriş Ücreti: Spor amaçlı girişlerde ücret ödenmiyor!
 • Yol tarifi al >

25- Avcıkoru Tabiat Parkı

Burası Neresi? Günübirlik olarak veya kamp yapma amaçlı tercih edebileceğiniz Avcıkoru Tabiat Parkı Şile, Çekmeköy mevkiinde konumlanıyor. 2011 senesinde tabiat parkı olma niteliğine sahip olup patikalarda doğa yürüyüşleri, kır kahvesi, çocuk oyun parkları, piknik alanları, özel bir işletmeye ait macera parkı gibi olanaklara sahiptir. Üsküdar’dan 139 ve 139A numaralı belediye otobüslerine binerek parkın önünde inebileceğiniz gibi Üsküdar ya da İstanbul çevreyolu istikametinden Şile otoyoluna bağlanarak, Ömerli’yi geçtikten sonra Alemdağ-Şile yolu üzerinden ulaşabilirsiniz.

 • Konum: Avcıkoru, Alemdağ Şile Yolu, 34980 Şile/İstanbul
 • Telefon: 0532 367 74 26
 • Çalışma Saatleri: 08:00–20:00
 • Giriş Ücretleri: Yaya 9 TL / Öğrenci 4.5 TL / Araba 27 TL
 • Yol tarifi al >

26- Taşdelen Ormanı

Burası Neresi? İstanbul ormanlık alanları listesinde popüler rotlarından biri olan Taşdelen Ormanı; yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek ve piknik yapmak için tercih ediliyor. 38 bin metrekarelik bir alan üzerine korulmuş olan Taşdelen’in 2 bin dönümlük alanı ormanlık olup ismini burada kaynayan Taşdelen sularından almıştır.

Bu su kaynakları 1582 senesine uzanmakta ve denilene göre pek çok hastalığa iyi gelmekle beraber böbrek taşı için bilhassa daha şifalı olmaktadır. Hatta öyle ki, Mustafa Kemal Atatürk’ün hastalığında tedavi için kullanmıştır. Su hala kaynadığı için çoğu kişi bu nedenle de gelebiliyor.

Üsküdar-Şile yolu üzerinden Çekmeköy’e ulaşarak Taşdelen’e gelebilirsiniz. 14ÇK, 11ÇB, 9Ş, 9Ç ve 14 ŞB numaralı belediye otobüsleri ile mesire alanının girişine 2 dakikalık yürüme mesafede bulunan durakta inip kısa bir yürüyüşün ardından varabilirsiniz. Eğer şahsi aracınız ile gelmeyi düşünüyorsanız; Üsküdar-Şile Tam yolunu izleyerek  Taşdelen’den 1 kilometre geçtikten sonra girişi zaten göreceksiniz.

 • Konum: Taşdelen, Taşdelen Cd. 22/A, 34788 Çekmeköy/İstanbul
 • Telefon: 0216 312 17 18
 • Çalışma Saatleri: 24 saat açık
 • Yol tarifi al >

Sancaktepe

27- Sancaktepe Orman Parkı

sancaktepe orman parkı
Görsel Kaynak: Sancaktepe Kaymakamlığı

Burası Neresi? Eyüp Sultan ve Fatih mahalleleri arasında 155 dönümlük bir arazi üzerine konumlanan Sancaktepe Orman Parkı’nda spor, çocuk oyun, etkinlik, dinlenme, piknik alanları yer alırken yürüyüş yapabilceğiniz parkurları da mevcut. Buna ek olarak mescit, kır kahvesi ve çeşme gibi ihtiyaç noktaları da bulunuyor.

Sultangazi

28- Sultangazi Mimar Sinan Kent Ormanı

sultangazi mimar sinan kent ormanı

Burası Neresi? 2012 senesinden bu yana hizmet veren ve İstanbul ormanlık alanlar arasında önemli yere sahip  olan Sultangazi Mimar Sinan Kent Ormanı, toplamda 820 dönümlük bir arazi üzerine yayılmış olup içerisinde birçok aktivite yapma imkanı sağlıyor. Alibey Havzası’nda konumlanan ormanlık alan içersinde; piknik masaları, 3 adet futbol, 2 adet basketbol, 1 adet tenis, 1 adet voleybol sahası olmak üzere toplam 7 adet açık hava spor alanı bulunuyor. Ek olarak konser, tiyatro gibi etkinliklerin yapılabileceği 2 bin 400 kişilik bir amfi tiyatro, hobi bahçeleri, seyir kuleleri de yer alıyor.

Yürüyüş için sahip olduğu parkurlarında harika bir ortamın da hakim olduğunu belirtmem gerekiyor. Araç ile gelecekseniz çevreyolunu takiben Cumhuriyet ve Fevzi Çakmak caddelerini geçtikten sonra Zübeyda Hanım Mahallesi’ne varacaksınız. Burada bulunan tabelalar yardımı ile girişe ulaşabilirsiniz. 38Z numaralı belediye otobüsüne binekerek Sekizevler durağında inip, 10 dakikalık yürüşün ardından knet ormanına gidebilirsiniz.

 • Konum: Cebeci, 34270 Pirinççi/Sultangazi/İstanbul
 • Çalışma Saatleri: 24 saat açık
 • Giriş Ücreti: Yaya ücretsiz / Araba 10 TL
 • Yol tarifi al >

Büyükada

29- Büyükada Dilburnu Tabiat Parkı

dilburnu tabiat parkı

Burası Neresi? İstanbul ormanlık alanlar arasında çam ağaçları ile bezeli Büyükada Dilburnu Tabiat Parkı içerisinde; piknik masaları, çocuk oyun parkları, restoran, kafe, yürüyüş parkuru, plaj gibi pek çok olanağı bir arada bulunduruyor. Yürüyüş ve bisiklet parkurlarının uzunluğu 1 kilometreyi buluyor. 2011 senesinde tabiat parkı olarak tescillenmiş olup İstanbul’daki en iyi manzaraya sahip tabiat parkları arasında yerini almıştır.

Büyükada’nın batı yönünde konuşlanan parka 30 ila 40 dakika süren bir yürüyüşün ardından ulaşabileceğiniz gibi elektrikli araçları da tercih edebilirsiniz. Büyükada’ya ise Avrupa Yakası’ndan Kabataş, Beşiktaş ve Eminönü iskelelerinden, Anadolu Yakası’ndan ise Kartal, Bostancı, Kadıköy ve Maltepe iskelelerinden kalkan vapurlar ile gelebilirsiniz.

 • Konum: Nizam Mahallesi, Dilburnu Mevkii Sk., 34970 Adalar/İstanbul
 • Telefon: 0216 382 43 01
 • Çalışma Saatleri: 08:00-20:00
 • Giriş Ücreti: 10 TL / Öğrenci 5 TL
 • Yol tarifi al >

*Hazırlamış olduğumuz İstanbul ormanlık alanlar yazımızın sonuna geldik! Gözden kaçırdığımız bir nokta varsa, lütfen aşağıda bizimle paylaşmayı unutmayın. Ve tabi ki eklemek istediğiniz bilgiler için de her zaman yorumlara açık olduğumuzu belirtmek isterim. Keyifli okumalar. 🙂 

Yorum yapın

Bizi Takip Edin