gaziantep tarihi yerler

Gaziantep, mutfağıyla ünlenmiş şehrimiz Paleolitik Çağ’dan günümüze ulaşan tarihi yerleri ile ziyaretçilerini ağırlıyor.

Gaziantep, eski Anadaolu uygarlıklarından Türkiye Cumhuriyeti’ne kadar birçok medeniyetin tarihinde önemli bir yere sahip. Birinci Dünya Savaşı sonrasında gösterdiği dirençle “Gazi” unvanını alan şehir, birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor. Gaziantep’in tarihi yerleri listemizle sizleri baş başa bırakıyoruz.

Gaziantep’in Tarihi Yerleri;

1- Zincirli Bedesten

Zincirli Bedesten

Bedestenler, bir dönem günümüzün alışveriş merkezi görevini üstlenen yerlerdir. 1781 yılında inşa edilen Zincirli Bedesteni ise, Kemikli Bedesten ile şehrin günümüze kadar ulaşan iki bedesteninden biridir. 80 dükkandan oluşan Zincirli Bedesteni, günümüzde de aktif olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Adres: Şekeroğlu Mahallesi, Alaüddevle Sk. No:30, Şahinbey/Gaziantep

İletişim: (0342) 230 59 69 

Çalışma saatleri: Haftanın 7 günü 08:00-19:30

2- Dülük Antik Kenti

Dülük Antik Kenti

Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Dülük Antik Kenti, Hititlerin en önemli dini merkezlerinden biridir. Roma İmparatorluğunun bölgeye hakim olmasından sonra bu önemi diğer şehirlere kaptıran Dülük, günümüze kadar ulaşan tarihi yapılara sahiptir. Arkeolojik kazı çalışmalarının hala devam ettiği antik kentin tarihi, M.Ö. 600 bine dayanıyor.

Adres : Dülük Mahallesi, 27000 Şehitkamil/Gaziantep

3- Zeugma Antik Kenti

Zeugma Antik Kenti

M.Ö. 300’de Büyük İskender tarafından kurulan şehir, sonrasında Roma ve Bizans İmparatorluğu için de stratejik noktalardan biri olmuş. Yapılan kazı çalışmaları sonucunda Romalılara ait bir villa ve içinde paha biçilemez mozaikler bulunmuş. Kentte bulunan mozaikler, Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergileniyor.

Adres: Belkıs Merkez Mahallesi, 27700 Belkıs Köyü/Nizip/Gaziantep

İletişim: (0342) 325 27 27

4- Gaziantep Kalesi

gaziantep kalesi

Gaziantep Kalesi’nin ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığı gizemini korumayı sürdürüyor. Kale, günümüzdeki şeklini Bizans İmparatoru Justinyanus’a borçludur. Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde bulunan kale, yaklaşık 30 metre yükseklikteki bir tepede yer alıyor. Özel aydınlatmalarla kale, geceleri eşsiz bir manzaraya sahne oluyor.

Adres: Seferpaşa Mahallesi, Naip Hamamı Sok.,Şehitkamil/Şahinbey/Gaziantep 
Çalışma saatleri : Haftanın 7 günü 08:00-17:30

5- Pişirici Kasteli

pişirici kasteli

Kasteller için kabaca günümüzün su şebekesi diyebiliriz. Yaz aylarında sıcaklığın 40 derecede seyrettiği Gaziantep’te suyun korunması ihtiyacı doğmuş. Hem suyun buharlaşmasının engellenmesi için, hem de suyun evlere dağıtımının sağlanması için; yer altı su kaynakları kastel adı verilen bir merkezde toplanmış. Kastelden evlere uzanan tünellerle su taşıma işlemi gerçeklemiş. Selçuklu döneminde inşa edilen Pişirici Kasteli de bu amaca hizmet eden yazılardan biri ve günümüzde turistik bir yer olarak hizmet veriyor.

Adres: İncili Pınar Mahallesi, 27090 Şehitkamil/Şahinbey/Gaziantep

6- Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar Çarşısı

500 yıllık geçmişi olan bakır işlemeciliği mesleğinin icra edilmesi amacıyla 19. yüzyılda inşa edilen çarşı, günümüzde de kullanılmaya devam ediyor. 8 sokak ve 280 dükkanın bulunduğu Bakırcılar Çarşısı, yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden bir tanesi. Ürünlerin üretiminin ve satışının gerçekleştiği dükkanlarda el işçiliğinin en güzel örneklerini bulabilirsiniz.

Adres: Boyacı Mahallesi, Eskici Çarşısı Sk., 27400 Şahinbey/Gaziantep

İletişim: 0536 554 72 64

Çalışma saatleri: Haftanın 7 günü 09:00-23:00

7- Tarihi Antep Evleri

tarihi antep evleri

Mardin evlerini andıran tarihi Antep evleri, teknik özellikleri ve göze hoş gelen mimarisiyle dikkat çekiyor. İki kattan oluşan evler, özel taşlardan yapılıyor. Böylece evlerin kışın sıcak, yazınsa serin olması sağlanıyor. Ayrıca Antep evlerinde avlular da oldukça önemli. Evin bu bölümünün “hayat” olarak anılması, avluların önemini gözler önüne seriyor.

8- Rumkale

rumkale

Rumkale, Merzimen Çayı’nın Fırat Nehri ile birleştiği yerde yüksek bir tepe üzerinde bulunmaktadır. 3 tarafı baraj gölüyle çevrili olduğu için yarım ada şeklinde görünmektedir. Doğa ve insan harikası kaleyi ziyaret edenler, kale üzerinde yapılan beşeri unsur ve doğal oluşumları ayırt etmekte zorlandıklarını belirtmişlerdir. Halfeti ilçesinden veya Yavuzeli Köyünden teknelerle ulaşım sağlanmaktadır.

Adres: Kasaba Mahallesi, Kasaba Köyü Yolu, 27970 Yavuzeli/Gaziantep

İletişim: 0536 636 86 02

Çalışma saatleri: Pazartesi-Cuma 08:00-20:00, Cumartesi-Pazar : 24 Saat Açık

9- Millet Hanı

millet hanı

Osmanlı Döneminde Lala Mustafa Paşa’nın Gaziantep görevi sırasında yaptırılmış han günümüz eklemeler yapılmış haliyle karşımıza çıkıyor. Atatürk’ün Gaziantep ziyareti sırasında “bu han benim değil milletin hanı olsun” demesi üzerine ismi Atatürk Hanı yerine Millet Hanı olarak kalmıştır. Dinlenme alanı ve çeşitli mağazaları ile Gaziantep ziyaretçilerinin uğrak adresidir.

Adres: Şekeroğlu Mahallesi, Gümrük Cd. No:1, 27400 Şahinbey/Gaziantep

İletişim: (0342) 231 03 03

10- Anıt Mezarlıkları

tarihi anıt mezarlıkları

Gaziantep’in Araban ilçesine bağlı üç köyünde anıt mezarlığı bulunmaktadır. Hisar, Elif ve Hasanoğlu köylerinde yer alan anıt mezarları isimlerini de bulundukları köylerden almıştır. Roma dönemine ait olduğu düşünülen mezarlıkların, o dönemde yaşamış zengin kişiler ve yüksek rütbeli askerler için yapıldığı söylenmektedir. Kesme taştan yapılan mezarlıklar 3 bölümden oluşuyor; altta mezarlık, üstte sütunlar ve çatı şeklindedir.

11- Tarihi Naib Hamamı

naib hamamı

Adına şarkılar bile yazılmış meşhur hamamları, Gaziantep’in tarihi yerleri listemize eklemezsek olmaz. Gaziantep’te eskiden beri gelen bir hamam kültürü var ve şehrin birçok yerinde tarihi hamam bulabilmeniz mümkün. 1640 yılında yapılan Naib Hamamı günümüzde restore edilmiş haliyle bizi karşılıyor. Burada geleneksel hamam kültürünün yanında, cilt bakımı, spa, jimnastik salonu gibi hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz.

Adres: Seferpaşa Mahallesi, 27240 Şahinbey/Gaziantep

İletişim: 0532 364 17 91

Çalışma saatleri: 09.00 – 17.00 kadınlara , 18.00 – 24.00 erkeklere hizmet vermektedir.

Gaziantep’in tarihi yerleri ve gezilecek adresleri o kadar görülmeye değer ki hala gitmediyseniz bu köklü geçmişe ev sahipliği yapan Gaziantep’i mutlaka tatil rotanıza eklemenizi tavsiye ediyoruz.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.