Çin Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 24 Yer

Çin dendiğinde aklınıza ”Çin Seddi” dışında başka bir yapı gelmiyor mu? Gelin tarihiyle, kültürüyle, disipliniyle tüm dünyayı etkisi altına alan Çin’in bilinmeyenlerini birlikte inceleyelim.

Asya Kıtası’nın gözdesi Çin, asırlar boyunca birbirinden farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış farklı dinlerin ve dillerin buluştuğu kozmopolit yapıya sahip ülkelerden biridir.

Japon mu? Koreli mi? Çinli mi? diye düşünüp insanlarını ayırt etmekte zorlansak da ,’’ Çin Gezilecek Yerler ’’ yazımızı inceledikten sonra bu yapıların nereye ait olduğunu asla unutmayacaksınız. Listemizin ilk sırasında;

Yasak Şehir

Yasak Şehir

Yasak Şehir dendiğinde özellikle bir bölgeden bahsettiğimizi sanmış olabilirsiniz. Aslında bu yapı 600 yıllık tarihiyle çinin en eski ve en güvenli saraylarından biri. 1406 yılında yapımına başlanan Yasak Şehir Sarayı, 1925 yılından beri müze olarak hizmet veriyor.

Çin kültürüne ve köklü tarihine ait eserleri bulunduran bu müzeye Yasak Şehir denmesinin sebebi, Ming Hanedanlığı döneminde bu saraya girmenin neredeyse imkânsız olmasıymış. Hükümdarın güvenliğini sağlamak için yapılmış olan sarayda neredeyse her şey düşünülmüş. Düşmanların saklanmaması için ağaç bile dikilmemiş olan sarayda 600 yıl boyunca hiçbir suikast girişimi başarıya ulaşamamış.

Dünyanın belki de en korunaklı noktası olan Yasak Şehir Sarayı’nı yıl içerisinde ortalama 10 milyon kişi ziyaret ediyor. Tarihlere göre değişen ziyaret saatleri sebebiyle, sarayı ziyaret etmeden önce web sitesi üzerinden bilgi almanızı öneriyoruz.

Yazlık Saray

Yazlık Saray

Her zaman oldukça popüler bir şehir olan Çin, tarihi boyunca birçok farklı hanedan tarafından yönetilmiştir. Şehri yöneten hanedanlar tarafından yazlık olarak kullanıldığı için Yazlık Saray olarak adlandırılan yapı, 290 hektarlık bir alanda harika Kunming Gölü manzarasına karşı inşa edilmiştir. Sarayın pencerelerinden bakıldığında bir tarafta yemyeşil dağ manzarası bir tarafta da masmavi göl manzarasını görme şansını yakalayabiliyorsunuz.

Sarayı ziyaret ettiğinizde bulunduğu tepeden Longevity Dağı’na bağlayan bir koridorla bağlı olduğunu görebilirsiniz. Ahşaptan yapılmış olan bu koridor mevsimlere ayrılmıştır ve her bölümün başında da kulübeler bulunmaktadır.

500’den fazla aslan oyması ve 300’den fazla Çin tablolarıyla donatılmış olan bu sarayı görmeden tam olarak Çin mimarisini anlamanız mümkün değil. Sarayı ziyaret etmeden önce buradan giriş günlerini ve ücretlerini öğrenebilirsiniz.

Toprak Askerler

Toprak Askerler

Terrakota Ordusu olarak da bilinene Toprak Askerler, yerin kilometrelerce altında savaşa hazır halde bekleyen 8 bin askerden oluşuyor. Keşfedildiği ilk dönemlerde bu 8 bin kişinin her birinin aynı olduğu zannedilirken günümüz teknolojisiyle incelendiğinde aslında her birinin farklı bir insana ait heykel olduğu anlaşılmıştır.

Çin’in ilk imparatoru olan Çin Şi Huang’ın mezarını korumak için yapılan bu askerlerin o dönemde kullandıkları eşyalar, kıyafetler ve atlar birebir kopyalanmıştır. Yapımı 37 sene süren bu mezar günümüzde hala en büyük arkeolojik keşiflerden biri kabul ediliyor. Toprak Askerleri haftanın her günü saat 08.30-17.00 arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

Potala Sarayı

Potala Sarayı

Potala Sarayı, 7.yüzyılda Songsten Gampo tarafından inşa ettirilmiştir. Yapıldığı ilk günden günümüze kadar birçok eklemeyle oldukça genişletilmiş olan saray 13 katlı ve 400 pencerelidir. Sarayı gezerken dikkatinizi çekecek bir diğer unsursa sarayın bazı yerlerinin beyaz bazı yerlerinin kiremit rengi olmasıdır. Bu renk ayrımının görsellik dışında başka bir amacı daha vardır.

Beyazla boyalı kısımlarda din adamları yaşarken kiremit rengi kısımlarda hükümdar ve ailesi yaşamaktadır. Sarayın kiremit rengi kısımları, özel bir ağacın ince dallarının istiflenmesiyle oluşturulmuş. Sarayı gezerken bu kısımlardaki dallara insanların para ve kâğıt sıkıştırıp dilek dileklerini görürseniz şaşırmamalısınız. Çin kültürüne ait birçok değerli eseri içerisinde barındıran Potala Sarayı’nı haftanın her günü 09.30-14.00 arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

Tiananmen Meydanı

Tiananmen Meydanı

Çin’in başkenti Pekin’de bulunan Tiananmen Meydanı şehrin en önemli noktalarından biridir. Günümüze kadar pek çok kez değişime uğramış olan meydan birçok siyasi olaya da ev sahipliği yapmıştır. Şehrin merkezinde bulunan ve tasarımı için 1000 kişinin yarıştığı Tiananmen Meydanı’nı görmenizi öneriyoruz.

Çin Seddi

Çin Seddi

Moğol ve Türk saldırılarından korunmak için yapıldığı düşünülen Çin Seddi, dünyanın ne uzun savunma hattı olma özelliğini taşıyor. Yapımına MÖ 221 yılında başlanıp MS 17.yüzyılda yılında tamamlanan yapının uzunluğu 8850 km’dir. Yapı Çin’in sembolü olarak görülse de birçok noktasında çökmeler ve tahribat mevcuttur. Günümüzde seddin sadece Ming hanedanlığından kalan en son yapılan kısımları gezilebilecek konumdadır.

Yapımında 8.000 kişinin çalıştığı düşünülen seddin inşası sırasında hayatlarını kaybeden işçiler seddin içerisine gömülmüştür. Yani duvarların üzerinde yürürken aslında binlerce mezarın üzerinde de yürüyor oluyorsunuz.

Çin’in en önemli turistik noktalarından biri olan Çin Seddi,2007 yılında ‘’Dünyanın Yeni Yedi Harikası’’ listesine seçilmiştir. Yılda 10 milyon ziyareti sayısına ulaşan bu muhteşem yapıyı haftanın her günü 07.30-17.30 arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

Cennet Tapınağı

Cennet Tapınağı

Pekin’de bulunan Cennet Tapınağı, imparatorların tanrıyla konuştukları ona kurban verdikleri bir ibadethane olarak inşa edilmiştir. Dairesel olarak inşa edilen yapı tamamen ahşaptan inşa edilmiştir ve yapımında çivi kullanılmamıştır. Tapınaktan içeri girdiğiniz anda rengarenk bir dünyaya adım atmış oluyorsunuz.

Birbirinden farklı Çin sembolleriyle süslenmiş Cennet Tapınağı kırmızı sütunları ve altın işlemeli motifleriyle oldukça etkileyici bir yapı. Yeryüzündeki cenneti simgeleyen tapınağı haftanın her günü 08.00-17.30 arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

Batı Gölü

Batı Gölü

2011 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış olan Batı Gölü, Hangzhou şehrinde bulunmaktadır. İçerisinde birçok tapınağın, bahçenin ve yapay adanın bulunduğu göl yıllar boyunca Çinli şairlere ve ressamlara muhteşem manzarasıyla ilham vermiştir. Etkileyici manzarasını birde gün batımında görmenizi önerdiğimiz gölü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Doğu’nun İncisi Kulesi

Doğu'nun İncisi Kulesi

Şanghay’da bulunan Doğu’nun İncisi Kulesi, Asya’nın en yüksek binası olarak kabul edilmiştir.468 metre yüksekliğe sahip olan kulenin en yüksek noktasına çıkmanız asansörle bile yaklaşık 1 dakikanızı alıyor. Kulenin en tepesine çıktığınızda muhteşem Şanghay manzarasına karşı yemek yiyebileceğiniz bir restoran bulunuyor.

Kuleye çıkmak isteyenlere ufak bir uyarıda bulunalım, en yüksek noktaya çıktığınızda eğer ki yükseklik korkusu yaşıyorsanız oldukça sıkıntı yaşayabilirsiniz. Şayet kulenin tepesinde zemin camdan oluşuyor ve her an düşecekmiş gibi hissetmenize sebep oluyor. Yine de kısa süre geçtikten sonra alışacağınız bu durumu göz ardı edebilirseniz oldukça farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Stone Forest

Stone Forest

Çin’de bulunan Taş Orman,270 milyonluk karstik oluşumu sonucunda oluşmuştur. Su ve rüzgârın etkisiyle zaman içerisinde aşınarak labirente benzer oyuklara sahip olan orman, günümüzde Yunnan Eyaleti’nin en popüler ziyaret noktalarından biridir. Şehri ziyaret ettiğinizde ağaç yerine taşlardan oluşmuş olan bu ormanı ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Bund

Bund

Şanghay’ın en popüler ziyaret noktalarından biri olan Bund,Huangpu Nehri’nin kenarında bulunmaktadır. Şehrin modern yüzünü gösteren Bund; yüksek binaları, iş merkezleri, sahil şeridiyle turistlerin ilgisini çekiyor. Şanghay’a kadar gittiyseniz şehrin en güzel noktalarından olan Bund’u ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Yuyuan Bahçesi

Yuyuan Bahçesi

Şanghay’da bulunan Yuyuan Bahçesi 1559 yılında Pan Yunduan tarafından kurulmuştur. Bildiğiniz üzere Çin dendiğinde akıllara geleneksel mimari özelliklerine sahip evler, parklar, bahçeler gelmektedir.

Bu özelliği yansıtan en güzel yerlerden biride Yuyuan Bahçesi’dir. Pan Yunduan tarafından anne ve babasının yaşlandığında günlerini huzurlu bir ortamda geçirmesi için yapılmıştır. Yuyuan Bahçesi’ni istediğiniz her zaman 08.30-17.30 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

Ming Mezarları

Ming Mezarları

Başkent Pekin’de bulunan Ming Mezarları, İmparator Yongle suya yakın bir yere gömülmek istediği için mazarlıklar Lancag ve Jinsha nehirlerinin birleştiği noktada kurulmuştur. Ming Hanedanlığında iktidara gelmiş 13 imparatorun mezarı da burada bulunmaktadır.

1409 yılından 1644 yılına kadar 235 yıl boyunca tahta geçmiş ve hayata gözlerini yummuş imparatorların mezarlarını barındıran bu bölge 41 bin kilometrelik bir alanda kurulmuştur. Bu bölge öylesine büyüktür ki her noktasını gezmek isterseniz birkaç saat değil tüm gününüzü ayırmanız gerekiyor.

UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiş olan Ming Mezarlarını, dilediğiniz her gün 08.30-17.30 arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

Jingshan Park

Jingshan Park

Jingshan Park, Pekin’in en yüksek noktasında, muhteşem bir manzara eşliğinde gezebileceğiniz yerlerden biri. Kraliyet ailesinin bahçe olarak kullandığı bu park 57 dönümlük bir araziyi kapsıyor.

Meyve ağaçları ve çiçeklerle dolu olan bu park hem muhteşem manzarasıyla hem de güzel peyzajıyla dikkat çekiyor. Pekin’de bulunana Jingshan Parkı,06.30-20.00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

Beihai Park

Beihai Park

Bir Çin efsanesinden yola çıkılarak yapıldığı düşünülen Beihai Park, Çin’in merkezi Pekin’de bulunmaktadır.1000 yılı aşkın bir tarihe sahip olan park, Çin’de bulunana üç sihirli dağ hikayesinden esinlenerek yapılmıştır ve burada yaşayan hükümdarların ölümsüzlük kazanmasına yardımcı olacağı düşünülür.

69 hektarlık bir alanı kaplayan Beihai Park, içerisinde gezebileceğiniz birçok yapı bulunmaktadır. Beyaz Dagoba,Hao Pu Creek Bahçesi, Sessiz Kalp Stüdyosu, Dokuz Ejderli Köşk gibi birçok farklı yapıya ev sahipliği yapan parkta vaktin nasıl geçtiğini fark etmeyeceksiniz. Beihai Park’ı 06.30-19.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Panda Yetişticiliği ve Araştırma Merkezi

Panda Yetişticiliği ve Araştırma Merkezi

1987 yılında kurulmuş olan Panda Yetiştiriciliği Araştırma Merkezi, kâr amacı gütmeden nesli tükenmekte olan canlılar için açılmış özel bir koruma merkezdir. İlk olarak 6 pandanın bakımını üstlenen merkez sonrasında bakmış olduğu panda sayısını 83’e yükseltmiştir.

Asya’yla özleşmiş olan pandaları doğal ortamlarında gözlemlemenizi sağlayan bu merkez içerinde, pandaların sevimli hallerini görebilir ve komik anlara şahit olabilirsiniz. Yetiştirme merkezini dilediğiniz her gün 07.30-18.00 arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

Fil Hortumu Tepesi

Fil Hortumu Tepesi

Li Nehri ve Taohua Nehri’nin buluştuğu noktada bulunan Fil Hortumu Tepesi, filin su içen haline benzediği için bu şekilde isimlendirilmiştir. Guilin’in simgesi sayılan tepeyi ziyaret ettiğinizde; Puxian Tapınağı,Yunfeng Tağınağı ve Aşk Adası’nı da ziyaret edebilirsiniz.Tepeye iriş saatleri 06.30-19.00 arasındadır.

Humble Administrator’s Garden

Humble Administrator's Garden

Çin’in güneyindeki en güzel bahçe olarak kabul edilen Mütevazi Yöneticinin Bahçesi,1509 yılında inşa edilmiştir. O günden bugüne kadar birçok defa değişikliğe uğrayan bahçe günümüzde UNESCO ve devlet tarafından koruma altına alınan önemli mekanlardan biridir.

Çin’de onurlandırılmaya layık görülen tek klasik bahçe olan Mütevazi Yönetici Bahçesi; bambular, çam ormanları ve lotuslarla dolu oldukça yeşillik bir alana sahip. Ayrıca bu bahçe yıl içeresinde birden fazla etkinliğe ev sahipliği yapan bahçe içerisinde bazen sergilere bazen de festivallere denk gelebilirsiniz. Bahçeyi 07.30-17.30 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

Büyük Vahşi Kaz Pagodası

Büyük Vahşi Kaz Pagodası

Tang Hanedanlığı tarafından 652 yılında yapılmış olan Büyük Vahşi Kaz Pagodası, ilk inşa edildiği dönemde 5 katlı olarak inşa edilmiştir.64 metre yüksekliğinde olan yapıya sonrasında Wu Zetian tarafından 5 kat daha eklenerek yapı büyütülmüştür.

10 kata ulaşan yapı o dönemde Xi’an’ı izleyebileceğiniz en güzel noktalardan biri olarak kullanılıyordu. Ancak savaşlar ve işgaller sırasında büyük zarar gören yapı 10 katan 7 kata düşmüştür.Pagodayı ziyaret etmek isterseniz istediğiniz her gün saat 08.00-17.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Lingyin Tapınağı

Lingyin Tapınağı

Çin’in en büyük Budist tapınaklarından biri olarak sayılan Lingyin Tapınağı, Hangzhou şehrinde bulunmaktadır. Etrafında büyük küçük birçok mağara bulunduran Lingyin Tapınağı MS 328 yılında Doğu Jin hanedanlığından Huili tarafından yaptırılmıştır. Etrafında duvarlar oyularak yapılmış birçok heykel bulunana bu tapınak ziyaret etmenizi önerdiğimiz, şehrin en ünlü Budist tapınaklarından biridir.

Zhangjiajie National Forest Park

Zhangjiajie National Forest Park

Uzun yıllar boyunca yaşanan erozyon sonrası ortaya çıkan ilginç şekiller Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı’nın ortaya çıkmasını sağlamıştır. Oldukça yeşillik olan bu alan 48 kilometrelik bir alanı kapsamaktadır.

Macera arayanların vazgeçemeyecekleri bu orman ağaçlar yerine büyük uzun taş sütunlardan oluşuyor. Vahşi olarak adlandırılabilecek bu orman sahip olduğu yeşil alan sebebiyle içerisinde birçok yırtıcı canlıyı barındırıyor. Fotoğraf çekmek ve temiz bir hava almak isteyenlerin akınına uğrayan parkı istediğiniz her gün 06.00-18.00 arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

Reed Flute Cave

Reed Flute Cave

Çin’in Guilin şehrinde bulunana Kırmızı Flüt Mağarası, adını mağara içerisinde bulunana flüt yapımında kullanılan sazlardan alıyor. Adı gibi içerisi de oldukça ilginç olan mağara renkli aydınlatmalarla ışıklandırılarak turistler tarafından ziyaret edilen popüler noktalardan biri haline getirilmiştir.

Bu mağarayı gezdiğinizde rehberlerle katılabileceğiniz bir tura çıkarak yaklaşık 1 buçuk saat süren mağara gezintisi gerçekleştirebilirsiniz. Karbon birikimiyle oluşmuş olan kaya oluşumlarını gözlemlemek isterseniz dilediğiniz her gün 08.00-17.30 saatleri arasında Kırmızı Flüt Mağarası’nı ziyaret edebilirsiniz.

Tianmen Dağı

Tianmen Dağı

Zhangjiajie’de bulunana Tianmen Dağı, Çince’de ‘’Cennet Kapısı’’ anlamına gelmektedir. Bu kapıdan geçmek ve muhteşem şehir manzarasını gezmek için iki seçeneğiniz var. Birincisi teleferik ikincisi ise cam patika. Yükseklik korkusu olanlar için işkence sayılabilecek bu iki seçenek aslında macera severleri fazlasıyla cezbediyor.

Her yıl milyonlarca kişinin akın ettiği bu dağın kenarında yürürken ayaklarınızın altından hiçbir şey yokmuş hissi sizi biraz panikletebilir. Oldukça sağlam ve tüm güvenlik önlemlerinin alındığı bu patika 60 metre uzunluğunda ve yerden 1. 432 metre yüksekliktedir. Korkularınızı yenmek ve cennete açılan kapıdan geçmek istiyorsanız Tianmen Dağı’nı ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Shanghai Disney Resort

Shanghai Disney Resort

Şanghay’da bulunana Disney Resort,Çin’de eğlenceli bir gün geçirmek isteyenlerin uğrak noktası. Disney karakterlerini yakından görebileceğiniz eğlence merkezinde hediyelik eşya dükkanlarına uğrayabilir ve aktivitelere katılabilirsiniz. Dünyanın en büyük organizasyonlarından olan Disneyland’a giriş ücretlerini ve ziyaret saatlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız Çin Gezilecek Yerler yazımızla ilgili düşünce ve eleştirilerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Asya Kıtasının en popüler ülkesi Çin’i ziyaret etmek isterseniz anında BiletBayi.com üzerinden en ekonomik Çin uçak bileti fiyatlarını karşılaştırabilir, size uygun bileti bulup seyahat etmeye başlayabilirsiniz.

“Çin Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 24 Yer” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Bizi Takip Edin