burdur tarihi yerleri

Antik dönemin Pisidia’sı, Türkler’in ”Burada dur” dediği tarihi miraslarıyla görenleri büyüleyen Burdur, keşfetmeniz gereken zenginlikleriyle sizleri bekliyor.

Binlerce yıllık tarihiyle tarih tutkunları için oldukça zevki gezi duraklarına ev sahipliği yapan Burdur, günümüzde ziyaret edebileceğiniz keyifli tarih duraklarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Tarihi kaynaklarda antik dönemin Pisidia kenti ismiyle yer alıyor. Daha sonra şehre gelen Türkmenlerin göç sonrasında ”Burada dur” kelimesinden dönüşerek Burdur ismini alan şehir, Likyalılardan, Osmanlı’ya kadar onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış.

Bulunduğu coğrafi konum ve doğal güzellikleri gereği tarihin her döneminde kıymetli bir merkez olarak tarihe geçen şehir, keşfetmeniz gereken tarihi eserlerle dolu. Antik kentlerinden, müzelerine kadar listelediğimiz yazımızla kendinize bir rota çıkarabilir, 1-2 gün gibi kısa bir sürede şehrin tarihine yolculuğa çıkabilirsiniz. Ama öncesinde listemize göz gezdirmenizde fayda var. Hazırsanız başlayalım;

Antik Kentler

1. Kibyra Antik Kenti

kibyra antik kenti

Türkiye’nin en önemli antik kentlerinden biri olan Kibyra Antik Kenti, Burdur’un şehir merkezine 110 km mesafede bulunan Gölhisar ilçesinde yer alıyor. Yapılış biçimi itibariyle dünyada eşi benzeri bulunmayan Medusa Mozaiği’ne de ev sahipliği yapan antik kent, tarihi kaynaklara göre 2 bin 300 yıllık bir geçmişe sahip. Antik Romalılara ait olduğu düşünülen kent Bizans ve Roma mimarisinin izleriyle günümüze kadar gelebilmiş.

Antik kentte yer alan yeraltı gider ve su kanalları sayesinde planlı bir şekilde önceden planlanarak yapıldığı anlaşılan antik kent, binlerce yıl önce yaşanılan medeniyet seviyesini gözler önüne seriyor. Tarihi kaynaklarda antik kentin yaklaşık 30 bini aşkın gladyatöre de ev sahipliği yaptığı bilgisi yer alıyor.

Oldukça geniş bir alana yayılmış olan antik kent, günümüzde çok titiz bir korunma ve çalışmalar içerisinde olmasa da, binlerce yıllık Roma hamamları, 10 bin kişilik devasa stadyumu ve tiyatrosuyla oldukça dikkat çekiyor. Siz de 2016 yılında da Unesco Dünya Mirası geçici listesine eklediği Kibyra Antik Kenti’ni mutlaka görmelisiniz.

  • Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi: 08:30-19:30,Kış Dönemi: 08:30-17:30
  • Giriş Ücreti: Ücretsiz

2. Sagalassos Antik Kenti

sagalassos antik kenti

Burdur’un şehir merkezine 40 km mesafede bulunan antik kent, şehirde en sık ziyaret edilen tarihi yerlerden biri. Ağlasun ilçesinde yer alan antik kent, Roma döneminden günümüze kalan oldukça önemli bir tarihi miras. 2009 yılında Unesco Dünya Mirasları geçici listesine giren Sagalassos, tarihte Büyük İskender’in en zor ele geçirdiği kentlerden biri olarak da biliniyor.

5 bin yıllık tarihi geçmişiyle görenleri büyüleyen kent, özenle dizayn edilmiş mimari yapıları ve şehir tasarımıyla dikkat çekiyor. 1989 yılında Belçikalı Profesörlerin eşliğinde kazı çalışmalarının başlatıldığı Sagalassos’ta, günümüzde belli noktalarda kazı çalışmaları halen devam ediyor.

750 metrelik rakımıyla temiz havanın ve yeşilliklerin içerisinde yer alan kentte, Antoninler Çeşmesinden, Roma hamamlarına, 9 bin kişilik kapasiteye sahip tiyatrodan kütüphaneye dikkat çeken birçok yapı bulunuyor.

Antik Yunan kaynaklarından Psidya olarak da anılan antik kenti, Burdur geziniz sırasında mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Ancak antik kent o kadar kapsamlı ki, tarih tutkunları antik kentte rahatlıkla dolu dolu bir gün geçirebilir.

Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi: 09:00-20:00 / 08:30-17:30
Giriş Ücreti: 14₺ (Müzekart geçerli)

3. Kremna Antik Kenti

kremna antik kenti

Burdur’un Bucak ilçesinde yer alan tarihi kent, Çamlık beldesi olarak da bilinen Kestros vadisinin yakınlarında bulunuyor. Oldukça dik ve etrafı uçurumlu bir tepede yer alan antik kent, tarihi kaynaklara göre Solymoslular ve Psidia’lılar tarafından kurulmuş. Uzun dönem Psidia halkının kullandığı antik kent, daha sonradan Roma Dönemi’nde de aktif olarak kullanılmış. Roma ve Psidia döneminden kalma eserlerin günümüze ulaşanları oldukça etkileyici bir görsele sahip.

Grek dilinde uçurum anlamına gelen Kremna adını alan kentin etrafında herhangi bir koruma önlemi olmadığı için özellikle de küçük çocuklu ailelerin dikkatli olması gerekiyor. 1970’li yıllardan itibaren kazı çalışmaların yapıldığı kentten çıkarılan çoğu heykeller, Burdur’un merkezinde yer alan Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi: 08:30-19:00, Kış Dönemi: 08:30-17:30
Giriş Ücreti: Ücretsiz

4. Milyos Antik Kenti

milyos antik kenti

1 saatlik bir mesafede yer alan Bucak ilçesinin Kocaaliler Köyü’ndeki Milyos Antik Kenti ile devam ediyoruz. Torosların üzerinde yer alan antik kentin, Roma ve Helenistik dönemde yerleşim alanı olarak kullanıldığı düşünülüyor. Oldukça dik ve tehlikeli bir noktada yer alan antik kentin bulunduğu alana araçla ulaşabilmek mümkün değil.

Belli bir noktaya kadar asfalt yoldan gittikten sonra oldukça dar patikalardan 2 km kadar daha yol yürümeniz gerekiyor. Genellikle doğa sporlarıyla ilgilenenlerin parkur olarak tırmandığı Milyos, içerisinde yer alan antik tiyatrosu ve Nekrapol alanıyla birlikte, eşsiz manzarasıyla mutlaka görmeye değer bir kent.

5. Balboura Antik Kenti

balboura antik kenti

Burdur’un Altınyayla ilçesinde yer alan tarihi antik kenti Balboura, Roma döneminden günümüze ışık tutan oldukça etkileyici bir şehir. Antik dönemde Kabalia ismiyle bilinen kent, Likyalılara ait bir şehir olarak biliniyor. Oldukça yüksek bir noktada yer alan Balboura, ortasından ırmak geçen oldukça estetik açıdan harika bir yaşam alanı olsa da, ne yazık ki günümüze çok fazla eser kalabilmiş değil. İlçeden 6 km kadar güneybatıya gittiğinizde tepe bölgede ulaşabileceğiniz antik kent, keşif yapmayı seven tarih tutkunları için ziyaret edilebilecek yerlerin başında geliyor.

6. Hacılar Höyüğü

hacılar höyüğü

İlk olarak 1950’li yıllarda İngiliz bilim insanlarının kazı çalışmalarını başlattığı antik höyük, son 8 yıldır kazı çalışmalarının aktif olarak devam ettiği etkileyici bir tarihi alan. 5 bin yıl kadar geçmişe dayanan tarihiyle eski insanların yaşam biçimleri ve mimari unsurları hakkında bilgi veren höyük, kalın ve büyük surlara ev sahipliği yapıyor.

Şehir merkezinden yaklaşık 26 km gittikten sonra ulaşabileceğiniz höyükte kazı çalışmaları halen devam ettiği için içeriye girmeniz mümkün değil, ancak çalışmaları alanın dışından izleyebilirsiniz.

Konaklar

7. Bakibey Konağı

bakibey konağı

Bir şehrin tarihi dokusunu en güzel yansıtan yapılardan birisi de, hiç şüphesiz tarihi konakları oluyor. Burdur şehri bu konuda şanslı, zira geçmişten günümüze ışık tutan tarihi konaklarının içerisinde harika şekilde korunanlar bulunuyor. Şehrin merkezinde yer alan Merkez Oluklaraltı’nda yer alan Bakibey Konağı, Değirmenler Mahallesi’ne geldiğinizde görebilirsiniz. Kitabesine göre 17.Yüzyılda inşa edilen konak, Osmanlı’nın sivil mimari yapılarının en güzel örneklerinden.

Koca Oda olarak da anılan konağın resmi kayıtlarda ilk sahibinin Reşit Bey olduğu bilgisi de yer alıyor. İki katlı ve işlemeli ahşap mimarisiyle hayranlık uyandıran konak, 2003 yılından beri Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çalışmaları sonucu halkın hizmetine açılmış.

8. Taşoda Konağı

taşoda konağı

Burdur’un şehir merkezinde yer alan tarihi konaklarından bir diğeri de, oldukça kıymetli bir miras olan Taşoda Konağı. Osmanlı döneminde inşa edilen Türk-İslam evlerinin en güzel örneklerinden biri olan konak, 17.Yüzyılda inşa edilmiş. Aynı zamanda etnografya müzesi olarak da anılan konağın bir kısmı günümüzde yemek yiyebileceğiniz bir restoran işletmesi olarak hizmet veriyor.

Kitabesine göre Kınalı Aşireti’nin mensuplarından Emin Bey’in yaptırdığı konak, 1978 yılında yapılan restore çalışması sonrasında günümüzde kadar gelebilmiş. Ahşap mimarisi ve yemyeşil avlusuyla dikkat çeken konak, günümüzde tüm halkın ziyaretine açık. Pazar Mahallesi’nde yer alan konağa, şehir merkezinden keyifli bir yürüyüş gerçekleştirerek ya da şehir içinden kalkan araçlarla kolayca ulaşabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: 08:00-17:00
Giriş Ücreti: Ücretsiz

9. Mısırlılar Evi

mısırlılar evi

Mısırlılar Evi, Oluklaraltı Caddesi’nde oldukça kolay ulaşabileceğiniz bir noktada yer alıyor. 19.Yüzyıl’a ait olduğu bilinen bina, iki katlı taş ve ahşap işçiliği ile sokakta ilk göze çarpan yapı desek yanlış olmaz. Klasik Osmanlı ev mimarisi ile inşa edilen konak, restore edildikten sonra yemek yiye bileceğiniz bir işletme olarak hizmet vermeye başlamış.

Günümüzde özellikle de hafta sonu, konağın etkileyici havasının içerisinde kahvaltı etmek isteyenlerle dolup taşıyor. Siz de Burdur geziniz sırasında, ücretsiz olarak gireceğiniz Mısırlılar Evi’nin tarihi dokusunun keyfini çıkarırken, harika bir kahvaltı edebilirsiniz.

Han ve Kervansaraylar

10. Susuz Han

susuz han

Susuz Kervansaray’ı olarak da bilinen Burdur’un en meşhur tarihi yerlerinden Susuz Han, Burdur’un Antalya-Bucak karayolu üzerinde yer alıyor. Susuz Köyü’nün sınırları içerisinde yer alan tarihi han, üzerinde yer alan kitabesine göre 1237-1246 yılları arasında Anadolu Selçuklu Sultanı olan II. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından yaptırılmış.

Dikdörtgen mimari planla yapılan han, taş işçiliği ve geometrik desenleriyle dikkat çekiyor. Yakın bir zamanda restore edilen han ile ilgili restorasyonun aslında uygun olmadığı yönünde eleştiriler yapılıyor olsa da, geziniz sırasında meşhur Susuz Han’ı gözlemleyebilirsiniz.

11. İncirhan Kervansarayı

İncirhan Kervansarayı

İncirhan, Burdur’un ilçelerinden biri olan Bucak ilçesinde yer alıyor. İlçe merkezine 7 km mesafede yer alan kervansarayı, İncirdere Köyü sınırlarına girdiğinizde görebiliyorsunuz. Tarihi kaynaklara göre kervansaray, 1339-1340 yılları arasında Anadolu Selçukluları’nın Sultanı Gıyaseddin Bin Keykubad’ın isteği üzerine inşa edilmiş.

Dikdörtgen mimari ile inşa edilen kervansaray, girişinde yer alan taç kapısından, kemerli kapılarına her bir unsuruyla dikkat çekiyor. 1993 ve 2000 yıllarında kazı çalışmalarını yapıldığı kervansarayda, zaman içerisinde zarar görmüş olsa da, hala sağlam bir şekilde ayakta ve ziyaretçilerini bekliyor.

Kütüphaneler

12. Pirkulzade Kütüphanesi

pirkulzade kütüphenesi

Burdur’un tarihi kütüphanelerinden Pirkulzade Kütüphanesi, şehir merkezine geldiğinizde kolaylıkla ziyaret edebileceğiniz bir yer. Burdur Müzesi’nin bahçe kısmında yer alan kütüphane, eskiden yanında medresesi ile birlikte yer alıyormuş, ancak medrese günümüze kadar ulaşamadığı için yapıldığı 1823 yılından günümüze sadece kütüphane gelebilmiş.

O dönemlerden kalan belgelere göre dönemin Burdur Müftüsü olan Küçük Şeyh Mustafa Efendi’nin yaptırdığı kütüphane, günümüzde Türk-İslam eserlerinin sergilendiği mutlaka ziyaret etmeniz gereken tarih dolu bir alan.

13. Derviş Mehmet Paşa Kütüphanesi

derviş mehmet paşa kütüphanesi

Burdur’un tarihi eserlerle dolu geçmişinden günümüze gelebilmiş eserlerden birisi de Derviş Mehmet Paşa Kütüphanesi. Şehir merkezinde yer alan Oluklaraltı caddesindeki kütüphane, şehir içinde dolaşırken kolayca bulabileceğiniz bir konumda bulunuyor. Uzun süre harabe halinde bulunan kütüphane, yakın zamanda yapılan restore çalışması sonrasında temiz bir görünüme kavuşturulmuş. Tarihi kaynaklarda 1816 yılında dönemin Burdurlu Sadrazamı olan Derviş Mehmet Paşa’nın yaptırdığı bilinen kütüphane, Şeyh Sinan Cami’nin de hemen karşısında yer alıyor.

Müzeler

14. Burdur Arkeoloji Müzesi

burdur arkeoloji müzesi

Bir şehrin tarihini anlayabilmek, geçmişten günümüze ışık tutan eserleri görebilmek için en önemli yerlerden birisi de hiç şüphesiz ki müzeleri oluyor. Burdur’a gelen tarih tutkunlarının da mutlaka ziyaret ettiği noktaların başında gelen Burdur Arkeoloji Müzesi’nin temelleri ilk olarak 1956 yılında atılmış. Müze binası, yapıldığı alanın içerisinde yer alan, listemizin de 12. Maddesinde bahsettiğimiz tarihi Pirkulzade Kütüphanesi’nin mimarisiyle benzer şekilde inşa edilmiş.

Burdur ve çevresinde yer alan antik kazı alanlarından toplanan eserlerin yer aldığı müzede, Antik Çağ’dan günümüze ışık tutan 60 bine yakın eser sergileniyor. Şehrin en önemli antik kenti olan Saggalassos’ta yer alan çoğu eserin de yer aldığı müzeyi, gezi turunuza eklemeyi unutmayın.

Giriş Ücreti: 7₺ ( 18 yaş altı ve 65 yaş üzerine ücretsiz.) Müzekart geçerli.
Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi: 09:00-19:00 / Kış Dönemi: 08:30-17:30

15. Doğa Tarihi Müzesi

doğa tarihi müzesi

Dünya’nın varlığının tarihi izlerini takip edebileceğimiz en güzel oluşumlardan biri olan Doğa Tarihi Müzeleri dünyanın her yerinden oldukça önemli kurumlar olarak kabul ediliyor. Özellikle de gelişmiş ülkelerde oldukça kıymetli olan bu müzeler, şehirden çıkan milyonlarca yıllık fosillerin sergilendiği, aynı zamanda da çeşitli eğitimler veren yerler oluyor.

Burdur’un şehir merkezinde yer alan Zafer Mahallesi’ndeki Doğa Tarihi Müzesi’de tam olarak bu özellikleri taşıyor. Burdur Arkeoloji Müzesi’yle bağlantılı şekilde işleyen müze, Burdur’un Elmacık Köyü’nden çıkarılan milyonlarca yıllık fil iskeletinden, diğer canlılara kadar pek çok fosil sergisi ile sizleri bekliyor.

Giriş Ücreti: 7₺
Ziyaret Saatleri: 08:30-17:30

Diğer

16. Burdur Saat Kulesi

burdur saat kulesi

Antik Mısır döneminden beri Dünya’nın neredeyse çoğu şehrinin meydanında yer alan saat kuleleri, Türkiye’nin de pek çok şehrinde bulunuyor. Burdur’un şehir merkezindeki Burdur Ulu Cami’nin karşısında yer alan tarihi saat kulesi, dönemin Konya Valisi olan 1830 yılında analog bir saat olarak inşa edilmiş.

30 metre yüksekliğindeki kule, 1914 yılında bölgede yaşanan deprem nedeniyle büyük zarar görerek yıkıldığı için 1936 yılında Kahyaoğlu Hacı Ali Emir Bey’in isteğiyle yeniden yaptırılan kuleyi, şehir merkezinde yapacağınız keyifli bir yürüyüş sırasında gözlemleyebilirsiniz.

17. Dörtayak Türbesi

dörtayak türbesi

Dörtayak Türbesi, şehrin merkezinde bulunan Hıdırlık mevkiinde yer alıyor. Üzerinde kitabesi bulunmadığı için tam olarak ne zaman yapıldığı ve kime ait olduğu bilinmeye türbenin, 14.Yüzyıla ait bir Osmanlı yapısı olduğu düşünülüyor.

pin Burdur’un tarihi yerlerini listelediğimiz yazımız burada sona eriyor. Keyifle okuduğunuzu umduğumuz yazımızı beğendiyseniz, ya da sizlerin de eklemek istediği başka tarihi noktalar var ise, aşağıda yer alan yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.