Rzeszow’da Gezilecek 5 Muhteşem Yer

Lubomirski Yazlık Sarayı

 Polonya’nın güneydoğusunda yer alan şehri Rzeszow, 1354 yılında kurulan ve ‘Avrupa Şehirleri Ağı” olarak görülen Eurocities’in bir üyesi olduğu için de ayrı bir öneme sahiptir.

Rzeszow gezilecek yerler yazımızda sizlere şehirde mutlaka görülmesi gereken o yerleri listeledik. Eğitime ve sağlığa büyük önem veren şehir tarihi dokusuyla da dikkat çeken noktalara sahip.. 

#1 Rzeszow Gezilecek Yerler

Dilerseniz birlikte inceleyelim;

1- Parish Kilisesi ve Saat Kulesi

Parish Kilisesi ve Saat Kulesi

1970’li yıllarda bir dizi restoreden geçen Parish Kilisesi ve Saat Kulesi, şehrin ana merkez kilisesi olarak hizmet vermekte ve tarihi çan kulesiyle de adını tüm ülkeye duyurmaktadır.

Kilisede yer alan çan kulesinin 1623 yılında yaptırıldığı tahmin edilirken mimarının ise dönemin ünlü isimlerinden John Belotti olduğu biliniyor. Şehrin simgesi haline gelmiş tarihi yapı, 1987 yılında ise Rzeszow şehrinin Ulusal Anıtlar listesine giren yapıtlarından biri olarak seçildiği bilgisini de verelim.

2- Rzeszów Bölge Müzesi

Rzeszów Bölge Müzesi

Şehrin tarihi manastır kompleksi içerisindeki 17. yüzıldan kalma Pijuga binasında hizmet veren Rzeszow Bölgesel Müzesi, sizleri şehir tarihinin derinliklerine doğru küçük bir yolculuğa çıkartıyor.

Polonya’nın İkinci Dünya Savaşı’nda aldığı ağır darbeleri de konu alan müzede, o dönemlere ait pek çok fotoğraf, belge ve mektuba ulaşabilmeniz de mümkün. Diğer yandan müzede eski dönem tablo ve heykeller olmak üzere tarihi sanat koleksiyonlarının yer aldığı bir bölümde yer alıyor.

3- Lubomirski Yazlık Sarayı

Lubomirski Yazlık Sarayı

17. yüzyılda inşası tamamlanan Lubomirski Yazlık Sarayı, Barok mimarisinin etkileyici motifleriyle görenleri kendine hayran bırakan ihtişamlı bir yapı. Yemyeşil geniş bir bahçe içerisinde yer alan saray, şehirde yaşayan vatandaşlar için yazlık bir sığınak olarak yaptırıldı.

Rzeszow Kalesi’ne yakınlığı sebebiyle de günümüzde pek çok ziyaret alan saray, o dönemdeki mobilyalar, antikalar ve değerli sanat koleksiyonlarının sergilendiği bir müze olarak hizmet veriyor. 

4- Rzeszów Yeraltı Müzesi

Rzeszów Yeraltı Müzesi

Şehrin merak uyandıran noktalarından biri de Yer Altı Müzesi.. 1980 yılından beri hizmet veren müzeyi önemli kılan özelliklerden biri de Polonya’nın yerin üç kat altında yer alan  bir müze olması ve müzeyi gezmek isteyenlerin yalnızca yirmişer kişi olarak alınması ve rehberli turun zorunlu kılınması.

Özellikle İkinci Dünya Savaşı sırasında Polonya halkının hayatta kalabilmek adına günlerce yaşam mücadelesi verdiği bu tüneller, günümüzde şehrin en önemli rotalarından biri olarak gösteriliyor.

5- Rzeszow Kalesi

Rzeszow Kalesi

16. yüzyıldan günümüze kadar gelen Rzeszow Kalesi, şehrin en ünlü simge yapılarından biri. 1981 yılına kadar hapishane olarak kullanılan kalenin olduğu kompleks, Lumbomirski Sarayı’nın yakınında kent merkezine yakın bir mesafede yer almaktadır..

Rönesans mimarisinin tüm etkilerini göreceğiniz bina, günümüzde geriye kalan geçit, kale ve sur duvarlarıyla bölgeye gelen turistlerin mutlaka ziyaret ettiği yerler arasında..

*Polonya’nın Diğer Şehirleri için..

Yazı ile ilgili fikir ve görüşleriniz için aşağıda yer alan yorumlar butonunu kullanabilir, yazılarımıza katkıda bulunabilirsiniz. 

Slupsk’ta Ne Yenir, Ne İçilir? | 6 Şehir Lezzeti

Bagels, Slupsk

Polonya’nın geleneksel lezzetlerini deneyimleyeceğiniz Slupsk’ta ne yenir sorusuna cevaplar aradık… ” Slupsk’ta Ne Yenir , Ne İçilir?” başlıklı yazımızda sizlere kentte mutlaka denemeniz gereken yöresel lezzetleri derledik. Birlikte incelemeye ne dersiniz? Slupsk’ta aç kalmayacağınızdan eminiz.. Kentte pek çok yöresel lezzeti tadabileceğiniz gibi dünya mutfağından da pek çok yemek ile karşılaşmanız mümkün. Listenin ilk sırasında; 1- … Devamını oku…

Polonya Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 17 Yer

Avrupa’nın pek çok tarihi olaya şahitlik eden ülkesi Polonya, 38 milyonluk nüfusu ve 312 bin kilometrekarelik yüz ölçümüyle kıtanın en büyük ülkelerinden biri..

Polonya gezilecek yerler yazımızda sizlere ülkeye yapacağınız seyahatte mutlaka görmeniz gereken gezi rotalarını derledik. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan yazımıza başlayalım..

Köklü bir tarihe sahip olan ülkede gezilecek yerler ise sınırsız.. Ülkemizden de pek çok öğrencinin eğitim için göç ettiği Polonya, kültürel değerleri ve tarihi ögeleriyle de tam bir turizm cenneti..

#1 Polonya Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında;

1- Wawel Katedrali

Wawel Katedrali

Polonya’nın Roma Katolik kiliselerinden biri olan Wawel Katedrali, 900 yılı geçkin bir süredir Krakow şehrinde yer alan tarihi yapılardan biri.. Bir dizi restoreden geçen katedralin farklı mimarisi ise şehre gelen turistlerin yoğun ilgisine maruz kalıyor.

Ülkenin ulusal kutsal alanlarından biri olan katedral, tarih boyunca hükümdarların taç giyme törenlerine ev sahipliği yapmış..

2- Wieliczka Tuz Madeni

Wieliczka Tuz Madeni

Krakow kenti yakınlarında yer alan Wieliczka Tuz Madeni, dünyanın en eski tuz madenlerinden biridir. Geçmiş dönemde pek çok Lehistan Kralı’nın evlilik törenlerinin yapıldığı madenin tarih öncesi çağlardan beri kullanıldığı bilinmektedir.

Derinliği 327 metre olan maden günümüzde ülkeye gelen turistlerin mutlaka uğradığı gezi noktalarından biri… Kapalı alan korkunuz yoksa mutlaka bir rehber eşliğinde ziyaret etmeli, tuzdan yapılma heykelleri ve cilde mucizevi şekilde iyi gelen göl suyunu denemenizi tavsiye ederiz.

3- Auschwitz – Birkenau Toplama Kampları

Auschwitz - Birkenau Toplama Kampları

İkinci Dünya Savaşı’nda, Nazi Almanyası tarafından kurulan ve tarihin en acı olaylarına şahitlik eden Auschwits-Birkenau toplama kampları, Krakow’un 60 kilometre batısında Monovtitz Köyü’nde yer alır.

Yahudi soykırımının dehşet verici katliamlarına şahitlik eden kampa, savaş zamanında toplamda 1.3 milyon insan yerleştirilmiş, 900 bin kişi gaz odalarında hayatını kaybederken 200 bine yakın insan eksik beslenme, hastalık ve kötü muameleden hayatını kaybetmiştir.

Soykırım yıllar sonra pek çok tepkiye sebep olsa da o yıllarda engel olunamamış insanlık tarihinin utançlarından biri olarak kayıtlara düşmüştür. UNESCO tarafından koruma altına alınan bu iki kamp kalıntıları günümüzde Yahudi mezarlığı, Auschwitz- Birkenau Devlet Müzesi ve Holokost anma mekanı olarak kamuya açılmıştır.

4- Bialowieza Ormanı

Bialowieza Ormanı

UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınan Bialowieza Ormanı, Polonya’nın en ünlü doğa parklarından biridir. Bir ucu Beyaz Rusya’ya kadar dayanan orman, en ağır toprak hayvanlarından biri olan 500 adet Avrupa bizonuna ev sahipliği yapmaktadır.

Ülkeye gelen turistlerin mutlaka ziyaret ettiği orman bölgesinde keyifli bir yürüyüş yapabilir eğer şanslıysanız bizonlardan birini bile görebilirsiniz.

5- Varşova Eski Şehir

Varşova Eski Şehir

Polonya’nın başkenti Varşova’nın en önemli turistik noktalarından biri olan Eski Şehir, içerisinde yer alan restoranları, kafeleri ve alışveriş dükkanlarıyla ülkenin her saat canlı kalabilen nadir noktalarından biridir.

13. Yüzyıldan günümüze kadar gelen şehir, 1980 yılında UNESCO tarafından da koruma altına alınmış.. Alman Ordusu tarafından ağır darbeler almasına rağmen günümüzde hala ülkenin tarihi ve kültürel değerlerinin toplandığı nokta olarak gösterilmektedir.

6- Malbork Kalesi

Malbork Kalesi

Çok büyük bir alan üzerine kurulu olan Malbork Kalesi, dünyanın en büyük kalesi olarak gösterilen Polonya’nın simgesi haline gelmiş yapılardan biridir. Klasik Orta Çağ mimarisine sahip kale, 1997 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmış ve o tarihten bugüne titizlikle korunmuş..

1406 yılında inşa edildiği düşünülen Malbork Kalesi ihtişamlı görüntüsü, yemyeşil bahçesi ve muhteşem gölüyle ülkenin en fazla turist ağırlayan noktalarından biri.

7-Kraków Cloth Hall 

Kraków Cloth Hall

Polonya’nın en bilindik gezi noktalarından biri de Krakow Cloth Hall… Rönesans döneminden kalma yapı, eşsiz mimarisi ve ihtişamıyla görenleri kendine hayran bırakıyor.

Kent meydanında yer alan binanın üst katında yer alan müzede, 19. yüzyılda Polonya resim ve heykel sanatına dair koleksiyonlar yer alırken pek çok dünyaca ünlü sanatçının eserlerine de rastlamanız mümkün…

8- St. Mary’s Bazilikası

St. Mary's Bazilikası

Orijinalı 1220 yılında inşa edilen St. Mary’s Kilisesi, bir Tatar baskını sırasında imha edilmiş ve hemen sonrasında bazilika olarak tekrar inşasına başlanmıştır. Dış görünümü olduğu kadar iç mimarisiyle de dikkat çeken bazilikanın, zarif ahşap oyma tasarımı oldukça ilginç  nüanslara sahip..

Eğer bazilikayı yazın seyahat etmeyi düşünüyorsanız, binanın kulesine tırmanıp muhteşem şehir manzarasını izlemenizi tavsiye ederiz.

9- Wilanow Sarayı

Wilanow Sarayı

Barok mimarisinin en güzel örneklerinden birine şahitlik edeceğiniz Wilanow Sarayı’nın 1677 yılında inşa edildiği düşünülüyor. İçerisinde heykel ve resim sanatının muhteşem örnekleriyle karşılaşacağınız sarayın yer aldığı İtalyan bahçesi de en az yapı kadar dikkat çekiyor. Oldukça şık dizayn edilen sarayın, uzun bir dönem Kraliyet Ailesinin ikamet ettiği bina olması da diğer önemli noktalardan biri.

10- Slowinski Ulusal Parkı

Slowinski Ulusal Parkı

Polonya’nın kuzeyinde yer alan Slowinski Milli Parkı, 32 kilometre uzunluğundaki bir sahil.. Hareketli kum tepelerine sahip park, Polonya Çevre Bakanlığı tarafından yönetiliyor.

Geçmişte parkın olduğu alanda Baltık Denizi var iken zamanla gelgitler sonucu kum tepeleri oluşarak günümüzde yer alan kum tepelerini oluşturmuş ve ülkenin en popüler gezi duraklarından biri haline gelmiştir. Muhteşem fotoğraflar çekileceğiniz milli parkı ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederiz…

11-Jasna Gora Manastırı 

Jasna Gora Manastırı

Ülkenin kutsal noktalarından biri olarak kabul edilen Jasna Gora Manastırı, Polonya halkı için bir haç ve türbe görevi gören dini yapılardan biridir. Oldukça zengin tarihi miraslara ev sahipliği yapan manastırda Polonya başkanı Lech Waesa’nın 1983 yılında aldığı Nobel Barış Ödülü madalyası da yer alıyor.

Ülkenin ulusal tarihi anıtlarından biri olarak gösterilen dini yapı, farklı mimarisiyle de dikkatleri üzerinde topluyor.

12- Planty Parkı

Planty Parkı

Krakow şehrinin en büyük parklarından biri olarak gösterilen Planty Parkı, 19. yüzyıldan kalma Orta Çağ surları ile Eski Şehri çevreleyen tarihi bir alan aynı zamanda. 20 bin metrekarelik alan üzerine kurulu olan parkta sayısız anıt, çeşme ve peyzaj mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakan otuzdan fazla küçük bahçeden oluşuyor.

13- Lazienki Sarayı

Lazienki Sarayı

Başkentin en büyük parkına sahip olan Lazienki Sarayı, tamı tamına 76 hektarlık bir alan üzerinde yer alıyor. Neo Klasik mimarisiyle etkileyici bir görünüme sahip olan sarayın 1600’lü yıllarda yapıldığı ve o dönemde şehrin en güzel yapısı olarak gösterildiği biliniyor.

İki ayrı bölüme ayrılan sarayın tasarımını ise Tylman Gamerski ve Domenico Merlini üstlenmiş..  Yapının içerisinde Polonya’nın en önemli resim tabloları ve heykel çalışmalarından oluşan küçük bir koleksiyon da yer alıyor.

14- Varşova Ayaklanma Müzesi

İkinci Dünya Savaşı sırasında Polonya Halk Ordusu tarafından şehri Nazi Almanya’sının elinden geri alabilmek için başlatılan Varşova Ayaklanması, pek çok mücadelenin ardından başarıyla sonuçlanmıştı.

O günlere ithafen açılmak istenen müze fikri ise 1983 yılında ortaya çıksa da projenin gerçekleştirilmesi 2004 yılına kadar sürmüş ve ses getiren bir koleksiyonu ziyaretçilerine sunmaya başlamıştır.

Müzede yer alan sergide direniş yıllarını anlatan pek çok kanıt, belge ve fotoğrafın yanı sıra o yıllardan kalma pek çok  şeyin titizlikle korunduğuna oldukça şaşıracaksınız. Direnişin olduğu dönemde sevgililerin birbirlerine yazdıkları mektupların dahi saklandığı müze, yılda tamı tamına 600 bin ziyaretçi ağırlıyor.

15- Wroclaw Eski Şehir Meydanı

Wroclaw Eski Şehir Meydanı

Worclaw’ın kent merkezinde yer alan Pazar Meydanı, 13. Yüzyıldan kalma eski bir meydan. Gotik tarzdaki Belediye Binası’na da ev sahipliği yapan meydan köklü tarihiyle ülkede yoğun ilgi çeken turistik noktalardan biri.

Belediye binası, büyük salon ve bir de müzeye ev sahipliği yapan meydan, şehrin en hareketli noktalarından biri aynı zamanda.

16- Polis Akademisi Müzesi

Avrupa’nın en eski askeri hava alanlarından biri olan Rakowice-Czyny Havaalanı’nın birkaç bina ve bölümünün devralınmasıyla açılan Krakow Havacılık Müzesi, uçak, motor ve dünya havacılık tarihi hakkında detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz harika bir merkez.

Eski dönem pek çok havacılık aracının sergilendiği müzede yer alan koleksiyon, Avrupa’nın önde gelen koleksiyonlarından biri olarak gösteriliyor aynı zamanda. Ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

*Krakow gezilecek yerler yazısı için tık tık.. 

17- Krakow Barbican

Krakow Barbican

Günümüzde pek çok sergiye ev sahipliği yapan bir müze görevi gören Barbican, ihtişamlı surları ve Gotik mimarisiyle bir zamanların emniyet binası aslınıda. Avrupa’da hala ayakta kalan 1400’lü yılların üç karakolundan biri olan Barbican’ın uzun bir tarihi geçmişi var.

O dönemlerde St. Florian Kapısı’ndan geçen ve şehre giren herkes için bir kontrol noktası var sayılan yapı günümüzde turistik merkezlerden biri olarak Krakow’un en önemli cazibe merkezleri arasında.

Krakow’da Gezilecek 17 Yer | Detaylı Anlatım

Krakow

Polonya’nın en büyük ve en eski şehirlerinden biri olan Krakow, 2000 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilen güzel bir gezi noktasıdır. Turistlerin en çok tercih ettiğin mekanları Krakow gezilecek yerler yazımızda mercek altına aldık. Krakow geleneksel olarak Polonya’nın kültür, bizim ve sanat merkezidir. Geçmişten günümüze önemli siyasi olaylara tanıklık ettiği için ülkenin kalbi olarak da anılıyor. … Devamını oku…

Katoviçe’de Ne Yenir? Ne İçilir? | Katoviçeli 12 Tat

Katoviçe'de ne yenir? Ne içilir?

“Katoviçe’de ne yenir? Ne içilir?” sorusu yolu Katoviçe’ye düşen her gezginin cevap bulması gereken sorulardan biri. Eee ne de olsa insanoğlu aç kalınca yaşayamıyor 🙂 Doğu Avrupa’nın merkezinde bulunması nedeniyle pek çok kişinin en azından şöyle bir uğradığı Katoviçe’de bazı lezzetleri çok farklı bazıları ise çok tanıdık çeşitli yemekleri deneyebilirsiniz. Yazımızda bu şehrin yemek kültürü … Devamını oku…

Rzeszow’da Ne Yenir Ne İçilir? | Rzeszow’a Has 9 Tat

Genellikle Erasmus nedeniyle şehre gelen öğrencilerin çoğunlukta olduğu, halkının sıcakkanlı olmasına rağmen yabancılara ön yargılı yaklaştığı küçük bir Polonya şehri olan Rzeszow yemek kültürü konumuz. Yazımızda da “Rzeszow’da ne yenir? Ne içilir?” gibi şehrin mutfağına dair soruların cevaplarını listeledik… Rzeszow’da Ne Yenir? Ne İçilir? Çok fazla gezilecek bir yeri olmaması burayı çok fazla turistik bir yer … Devamını oku…

Wroclaw’da Ne Yenir? Ne İçilir? | 9 Muhteşem Lezzet

Polonya’nın popüler şehirlerinden biri olan Wroclaw’da ne yenir sorusuna cevaplar aradık… ‘’ Wroclaw’da Ne Yenir ? Ne İçilir? ‘’ yazımızı inceleyerek şehrin en lezzetli ve popüler tatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Listemizin ilk sırasında; 1- Zapiekanka Upuzun bir ekmeğin içerisinde salam, sosis, tavuk ve mantarın bulunduğunu düşünün. Salçalı sosla birleşen bu ekmek pizzadan biraz daha … Devamını oku…

Krakow’da Ne Yenir, Ne İçilir? | 9 Nefis Yöresel Yemek

Krakow'da ne yenir? Ne içilir?

Polonya’nın en eski ve tarihi şehri olan Krakow’un birbirinden lezzetli yöresel yemeklerini sizler için derledik.. ‘’ Krakow’da Ne Yenir? Ne İçilir? ‘’ yazımızı inceleyerek, şehrin birbirinden yemek kültürü hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Listemizin ilk sırasında; 1- Pierogi Polonya usulü yapılan bu mantılar ay şeklinde katlanmış cevizli hamurlardır. Cevizin yanı sıra kıymalı ve peynirlisi de yapılan … Devamını oku…

Varşova’da Ne Yenir, Ne İçilir? | 13 Enfes Lezzet

Varşova'da ne yenir? Ne içilir?

Köklü bir tarihe sahip olan Polonya’nın mutfağı da geçen yüzyıllar içerisinde şekillenmiş ve her gün büyüyerek daha da zenginleşmiştir. Varşova’da ne yenir, ne içilir başlıklı yazımızda da şehirde mutlaka denemeniz gereken o yöresel lezzetleri derledik. Birlikte incelemeye ne dersiniz? Varşova’da ülkenin geleneksel yemeklerinin hemen hepsini bulabilmeniz mümkün. Bu güzel şehirde aç kalmayacağınıza eminiz.. #1 Varşova’da Ne … Devamını oku…

Polonya’da Ne Yenir, Ne İçilir? | 8 Muhteşem Lezzet

Polonya'da ne yenir? Ne içilir?

Polonya, kendi geleneksel mutfağını oluşturmuş bir ülke… Bölgede yöresel lezzetler ön plana çıkarken zengin bir yemek kültürü ile tanışacağınız bilgisini verelim.. Birbirinden lezzetli yemeklerin çıkarıldığı şehirde, Paskalya ve Noel gibi pek çok özel günde yapılan 100’e yakın yemek çeşidi mevcut.. Polonya’nın lezzetine doyum olmayan yöresel lezzetlerinden birkaçını sizler için derledik.. Birlikte incelemeye ne dersiniz? 🙂 … Devamını oku…

Katoviçe’de Gezilecek 11 Yer | Fotoğraflı Anlatım

katowice

Gezilecek yerleriyle ünlü Polonya’nın güneyinde yer alan Katoviçe, Yukarı Silezya isimli tarihsel bölgenin en büyük kentlerinden biri. Katoviçe gezilecek yerler yazımızda sizlere şehirde mutlaka görmeniz gereken gezi rotalarını derledik. Polonya’nın tarihi açıdan pek çok acı olayına tanıklık etmiş kentte, Nazi Almanya’sı döneminden pek çok iz görmek mümkün.. Diğer yandan kentte görülecek yerler de bir hayli fazla.. … Devamını oku…

Wroclaw’da Gezilecek 13 Yer | Detaylı Anlatım

Wroclaw Gezilecek Yerler

Polonya’nın renkli binalarla sarılmış şehri Wroclaw, bulunduğu bölgenin tarihi başkenti kabul ediliyor. “Wroclaw Gezilecek Yerler” yazısındaki maddeler, güzel bir gezinti yaparken elinizin altında bulundurmak isteyeceğiniz şehir duraklarından oluşuyor. Eğitim, sanat ve kültürün tarihle birleştiği Wroclaw, II. Dünya Savaşı’nda en büyük yıkımları yaşayan yerlerden biri. Buna rağmen koruduğu gelenekleri ve değerleriyle 2016 yılında Avrupa Kültür Başkenti … Devamını oku…

Varşova Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 11 Yer

Varşova Gezilecek Yerler

Dünyanın kültür ve sanat başkentlerinden biri olan Varşova, aynı zamanda Polonya’nın başkenti ve en önemli şehri… Varşova gezilecek yerler yazımızda sizlere tarihi dokusuyla görenleri kendine hayran bırakan bu kentin gezilecek yerlerini listeledik. Birlikte incelemeye ne dersiniz? 🙂 Köklü tarihi ve İkinci Dünya Savaşı’ndaki konumu sebebiyle tüm dünyaya adını duyuran kent, Doğu Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri.. Sanata ve … Devamını oku…

Slupsk’da Gezilecek 8 Yer | Detaylı Anlatım

Slupsk Gezilecek Yerler

Kökleri Ortaçağ’a dayanan, Polonya’nın kuzeybatısındaki Slupsk, ılıman havasıyla keşfedilmeyi bekliyor. Çok sayıda meydan, park ve bulvarıyla Slupsk gezilecek yerler listesi kısa ama etkili, yeşil rengine doyacağınız, modern bir şehir. Nüfusu ülkemiz ilçeleri kadar olsa da, Polonya’nın en kalabalık şehirlerinden biri sayılıyor. Türkiye’den çok fazla Erasmus öğrencisinin ziyaret ettiği şehirde otobüs, kozmetik ürünleri, mobilya ve araba … Devamını oku…

Bizi Takip Edin