Kinsale’de Gezilecek 5 Yer | Detaylı Anlatım

kinsale

Belki de İrlanda’nın en güzel manzaralarına sahip yerlerinden olan Kinsale, gezilecek yerleri ve huzur dolu atmosferiyle dikkatleri üzerinde topluyor. Kinsale’ye geldiğinizde çok büyük yerleşim yeriyle karşılaşmasanız da gördükleriniz sizi etkilemeye kesinlikle yetiyor. Hazırladığımız Kinsale gezilecek yerler yazımızda bu güzel kasabayı turlarken mutlaka görmeniz gereken yerlerle ilgili bilgilere ve fotoğraflara ulaşabilirsiniz. #1 Kinsale Gezilecek Yerler 1. … Devamını oku…

Kinsale Alışveriş Rehberi | 6 Alışveriş Noktası

Kinsale Alışveriş Rehberi

Cork’un keyifli uğrak noktalarından Kinsale, Cork’a gelenlerin mutlaka zaman ayırması gereken duraklarının başında geliyor. Hazırladığımız Kinsale alışveriş rehberi içinde Kinsale’den ne alınır? Kinsale’de nerede alışveriş yapılır? gibi soruların cevaplarına yer vererek kentte keyifli bir alışveriş turu yapmanız için gerekli bilgileri toparladık. 1- Kinsale Alışveriş Rehberi Kinsale’ye geldiğinizde eşsiz tasarımlara sahip hediyelik eşyalara ve takılar satın … Devamını oku…

Kinsale Gece Hayatı | 5 Mekan Önerisi

Kinsale Gece Hayatı

Kinsale, muhteşem manzaralarıyla Cork’a gelenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken özel kasabalardan biri. Kinsale’ye geldiğinizde şehrin gece yaşamını da yaşamak istiyorsanız öncelikle yazımızı okumanızı öneriyoruz. Hazırladığımız Kinsale gece hayatı rehberinde şehrin gece yaşamına dair bilgilere ve şehirde gidebileceğiniz mekan önerilerine ulaşabilirsiniz. 1- Kinsale Gece Hayatı Cork’a çok yakın bir konumda bulunan Kinsale, gece hayatı bakımından çok … Devamını oku…

Cork Gece Hayatı | 7 Eğlence Mekanı

Franciscan Well Brewery

İrlanda’nın güney şehirlerinden Cork, ülkenin en fazla ziyaret edilen şehirlerinin başında geliyor. Cork’a geldiğinizde akşamlarınızı keyifle geçirmek için hazırladığımız Cork gece hayatı mıza göz atabilir, şehirde gidebileceğiniz mekan önerilerimizi inceleyebilirsiniz. Cork’a geldiğinizde konaklama seçenekleriyle ilgili bilgi almak isterseniz Cork’ta nerede kalınır? Otel tavsiyeleri yazımızı okuyabilirsiniz. 1- Cork Gece Hayatı Cork, gece hayatı Avrupa standartlarına göre … Devamını oku…

Cork Alışveriş Rehberi | Alışveriş Noktaları

Cork Alışveriş Rehberi

İrlanda’nın ikinci büyük şehri konumunda bulunan Cork, İrlanda Adası’nın keyifli destinasyonlarının başında geliyor. Şehrin alışveriş olanaklarını merak edenler için bir Cork alışveriş rehberi hazırlamaya karar verdik. Dilerseniz yazımızın devamına geçelim… Cork, alışveriş konusunda büyük beklentileri olan ziyaretçiler için çok da uygun olmayan bir yer aslında. Şehirde öyle çok geniş bir alışveriş dünyası bulunmuyor. 1- Cork … Devamını oku…

Cork’ta Nerede Kalınır? 5 Otel Tavsiyesi

Cork'ta Konaklama

2005 yılında Avrupa’nın kültür başkenti seçilen Cork şehri, büyük bir şehirden giden biri için çok küçük gelse de İrlanda’nın en büyük şehirlerinden biri. Sakin ve keyifli bir tatil geçirmek isteyenler için ideal rotalardan biri olan Cork, İrlanda’ya gelenler için mutlaka görülmesi gereken bir yer. Tabi çok fazla kalmamak şartıyla 🙂 Sizin için hazırladığımız yazımızda Cork’ta … Devamını oku…

Cork’ta Ne Yenir, Ne İçilir? | 5 Restoran Tavsiyesi

Farmgate Cafe

İrlanda’nın ikinci büyük şehri olan Cork, sade ve huzur veren bir tatil planlayanlar için çok özel destinasyonların başında geliyor. Cork, yeme içme konusunda Dublin kadar geniş imkanlara sahip bir şehir olmasa da burada da keşfedebileceğiniz çok güzel lezzet duraklarının bulunduğunu belirtelim. Cork’a geldiğinizde aç kalmak istemiyorsanız ve Cork’ta ne yenir diye merak ediyorsanız yazımızı okumanızı … Devamını oku…

Cork ‘ta Gezilecek en iyi 11 Yer Yeri keşfedin.

cork

Lee Nehri’nin kıyısında kurulmuş olan Cork , yeşilin her tonuyla ve tertemiz havasıyla Avrupa’nın en güzel şehirleri arasında yer alıyor.

İrlanda’nın en büyük ve kalabalık şehirlerinden olan Cork, masal kitaplarından çıkmış gibi görüntüsüyle, minik renkli evleriyle ve muhteşem doğasıyla sizleri kendine hayran bırakacak. ’’ Cork Gezilecek Yerler ’’ yazımıza göz atıp, bu güzel şehrin popüler noktalarını inceleyebilirsiniz.

Blarney Şatosu

Blarney Şatosu

İrlanda’nın sembollerinden biri haline gelen Blarney Şatosu, gelen turistlerin ve şehrin yerlilerinin popüler ziyaret noktaları arasında yer almakta. Günümüze gelene kadar birçok defa yıkılıp tekrardan inşa edilen yapıda en son değişiklik 1446 yılında Kral Dermot McCarthy tarafından yapılmıştır.

Bu kaleyi sadece taş yığınından ibaret düşünmeyin. Şato duvarlarından harika İrlanda manzarasını izleyerek başladığınız seyahatinizi, özenle dizayn edilmiş şato bahçesini gezerek devam ettirebilirsiniz.

Halkı inanışına göre Blarney Şatosu’nda duvara bir öpücük bırakırsanız beklemediğiniz yerden bir hediye alacağınıza inanılır. Her gün ziyaret edebileceğiniz şatonun giriş ücretleri hakkında detaylı bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Fota Wildlife Park

Fota Wildlife Park

1983 yılında Dr.Patrick Hillery tarafından açılmış olan Fota Wildlife Park,100 hektar alan üzerine kurulmuş olup birbirinden farklı birçok canlı türüne ev sahipliği yapmaktadır.

İrlanda’da genç, yaşlı herkes tarafından sevilerek gezilen bu parkta 30 memeli hayvan, 50 farklı kuş türü bulunmaktadır. Uçan canlıların yanı sıra tatlılıklarıyla meşhur kırmızı pandaları da bu park içerisinde sevebilirsiniz.

Haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz parkı 10.00-18.00 saatleri arasında gezebilirsiniz. Parkın gezi saatleriyle alakalı bilgi almak için tık tık.

Saint Fin Barre’s Katedral

Saint Fin Barre’s Katedral

1879 yılında inşası tamamlanan Saint Fin Barre’s Katedrali, Gotik mimari özellikleri kullanarak inşa edilmiş oldukça görkemli bir yapıdır. ’Diriliş Melekleri’ heykelleriyle süslenmiş olan kilise özel günler ve ibadet günleri dışında ziyaret edilebiliyor.

Âdem ve Havva figürleri, yaşam ve ölümü anlatan imgeler ve heykelleriyle İrlanda tarihinin en güzel yapılarından biri olan bu kiliseyi ziyaret edip, içerisine girmenizi öneriyoruz.

St.Anne Kilisesi

aziz anne kilisesi

İrlanda’nın popüler turistik noktaları arasında bulunana St.Anne Kilisesi,1726 yılında kırmızı kumtaşı ve kireçtaşından yapılmıştır. Tepe bir noktadan Lee Nehri’ni görebilecek şekilde konumlandırılmış olan kiliseyi ziyaret ederseniz, en üst noktasına çıkıp çanı kendiniz çalma şansını bulabilirsiniz.

Cork City Gaol

Cork City Gaol

19.yüzyılda kadın ve erkek mahkûkların tutuklu kaldığı Cork City Gaol Hapishanesi, günümüzde müzeye dönüştürülerek ziyaretçilere açılmıştır. İrlanda Cork bölgesinde tutuklu bulunan mahkumların kaldıkları hapishanede; mahkûm yatakları, gözlem odaları, tecrit kısımları, duvarlardaki yazıları ve ortak paylaşım alanları görülebilmekte.

Bunların yan ısıra o yıllarda gardiyanların birbirleriyle iletişim kurmak için kullandıkları telsiz sistemleri de görebileceğiniz diğer ayrıntılar arasında yer alıyor. Müze giriş saatleri ve fiyatları hakkında detaylı bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Red Abbey

Red Abbey

Red Abbey özellikle gitmenizi gerektirecek çok popüler bir nokta değildir ancak eğer ki Cork bölgesinin ayakta kalmayı başarmış en eski yapısını görmek isterseniz ziyaret edebilirsiniz.

13.yüzyıldan kalma bu manastır işgaller sırasında zarar görmüş olsa da yapılan restorasyon işlemleriyle hala ayakta kalmayı başarabilmiştir. Ulusal anıt olarak korunmasına özen gösterilen yapı kırmızı kum taşından yapılmış olması sebebiyle güneş vurduğunda oldukça hoş bir görüntü almaktadır.

Cork National Monument

Cork National Monument

Mimar John Francis Davis tarafından tasarlanmış olan Cork Ulusal Anıtı,1906 yılında yapılmıştır.

Anıtın üzerinde ‘’ 1798, 1803, 1848 ve 1867 tarihindeki savaşlarda hayatını kaybeden cesur adamların varlığını sürdürmek için onların anısına dikilmiştir’’ yazmakta. Büyük İrlandalı yurtseverlerin adının yazdığı anıt, Cork bölgesinin kültürel ve tarihi yapısı en güzel yansıtan yapılar arasında yerini alıyor.

Tramore Valley Park

Tramore Valley Park

Cork’un güneybatısında 160 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş olan Tramore Valley Park,2017 yılı ağustos ayında halkın ziyaretine açık hale gelmiştir. Yürüyüş yapabileceğiniz gibi binicilik alanlarını da kullanabileceğiniz bu alan içerisinde keyifle vakit geçirebilirsiniz.

Blackrock Kalesi

Blackrock Kalesi

Blackrock Kalesi, İrlanda halkının ülkeyi korsanlar ve diğer saldırganlardan korumak için inşa edilmiştir.1582 yılında yapılmış olan kale 5 katlı olmasıyla beraber içerisinde ziyaretlere açık sergi ve koleksiyonlar bulunmaktadır.

Turlarla gezebileceğiniz gibi kendi başınıza da ziyaret edebileceğiniz kalenin ziyaret günleri ve ücretleri hakkında bilgi almak için burayı inceleyebilirsiniz.

Cork Butter Museum

Türkiye’de neredeyse her yöreye ait farklı bir tereyağı tadı ve rengi vardır. Ülkemizde sevilerek tüketilen tereyağının müzesi olacağı aklınıza gelir miydi?

Dünyanın en büyük tereyağı üreticilerinden olan Cork’ta bulunan Tereyağı Müzesi’ni ziyaret ederek, tereyağından yapılmış sabunları, kremleri ve daha birçok ürünü inceleyebilirsiniz.

Lee Nehri

Lee Nehri

Cork’a can veren kimi zaman tarım kimi zaman ulaşım kimi zamanda muhteşem resimlerin arka planı olan Lee Nehri’ni görmelisiniz. Şehrin içerisine uzanan birçok kolu olan nehrin kenarında restoran ve kafelerde oturursanız muhteşem bir manzara eşliğinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Kinsale’de Ne Yenir, Ne İçilir? | 7 Nezih Restoran

Kinsale Yeme İçme Rehberi

Cork şehrinin önemli duraklarından biri olan Kinsale, sahip olduğu yeme içme kültürü sayesinde “İrlanda’nın Gurme Başkenti” olarak adlandırılmaktadır. Hazırladığımız Kinsale yeme içme rehberi ile Kinsale’de ne yenir, ne içilir? Kinsale’de nerede yenir, içilir gibi soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehirde düzenlenen Kinsale Gurme Festivali hakkında da kısa bilgileri de okuyabilirsiniz. #1 Kinsale’de Ne Yenir, Ne İçilir? … Devamını oku…

Kinsale’de Nerede Kalınır? 5 Otel Tavsiyesi

kinsale

Cork’a 25 km. mesafede bulunan Kinsale, sahip olduğu özelliklerle İrlanda turizminde çok önemli bir rol oynamaktadır. Yazımızda Kinsale’in konaklama olanaklarını daha iyi anlayabilmek adına Kinsale’de nerede kalınır sorusunun cevabına ve Kinsale’in otel tavsiyelerine yer verdik. Böylece bu güzel liman kasabasına gitmek isteyenlerin tatil planları içindeki konaklama sorununu daha kolay bir şekilde çözüme kavuşturacağını düşünüyoruz. Şehirde … Devamını oku…

Bizi Takip Edin