Auckland’da Gezilecek 15 Yer | Detaylı Anlatım

Dünyanın en yaşanabilir şehirlerinden biri olan Auckland, gezilecek yerleriyle turistler için de Yeni Zelanda’nın en çekici şehirlerinin başında gelmektedir.

Hazırladığımız Auckland gezilecek yerler listemizde şehrin özellikle görülmesi gereken yerleriyle ilgili bilgilere ve fotoğraflara yer vermeye çalıştık. İşte Auckland’a geldiğinizde uğramanız gereken en önemli duraklar;

Auckland Gezilecek Yerler

1.Gökyüzü Kulesi (Sky Tower)

Gökyüzü Kulesi (Sky Tower)

328 metre yüksekliği ile sadece Yeni Zelanda’nın değil aynı zamanda Güney Yarımküre’nin de en yüksek yapısı olma özelliğine sahip Sky Tower, Auckland’ın en çok ilgi gören yerlerinden biridir. Burada ziyaretçilerin faydalanabileceği çok çeşitli etkinlikler bulunmaktadır. Binanın 192. katında gerçekleştirilen “sky walk” ve “sky jump” etkinlikleri ise ziyaretçilerin heyecanlı dakikalar geçirmesine olanak tanımaktadır.

2. Auckland Sanat Galerisi (Auckland Art Gallery)

Auckland Sanat Galerisi

Ülkenin en önemli sanat galerilerinden biri olarak kabul edilen Auckland Sanat Galerisi 1988 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlamaktadır. 16 binden fazla eserin sergilendiği galeri, iki farklı binada hizmet vermektedir. Eğer sanatla ilgili bir gezgin iseniz bu galeriyi es geçmemenizi öneriyoruz.

3. Kelly Tarlton’s Sea Life Aquarium

Kelly Tarlton’s Sea Life Aquarium

1985 yılında kurulan bu akvaryumda 80’den fazla su altı canlısını inceleyebilir ve su altı dünyasının gizemli dünyasında büyülü bir yolculuğa çıkma fırsatını yakalayabilirsiniz.

4. StarDome Gözlemevi

star dome gözlemevi

Havanın açık olduğu zamanlarda gözlemlerin de yapılabildiği gözlemevinde ziyaretçilere astronomi ile ilgili yarım saatlik bir multimedya gösterisi de sunulmaktadır. Gözlemevi One Tree Hill’de 1960 yılından bu yana hizmet vermektedir. Uzay bilimlerine meraklı olan ziyaretçiler için burası Auckland’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

5. Auckland Botanik Bahçeleri

Auckland Botanik Bahçeleri

1982 yılından bu yana varlığını sürdüren Auckland Botanik Bahçeleri’nde ziyaretçiler 10 binin üzerinde bitkiye ev sahipliği yapıyor. Pek çok bitkiyi inceleyebileceğiniz bahçe Manuwera’da 64 hektarlık bir alanda bulunuyor.

6. Auckland Hayvanat Bahçesi (Auckland Zoo)

Auckland Hayvanat Bahçesi

Yeni Zelanda, Yağmur Ormanı ve Afrika ismindeki üç farklı temaya sahip Auckland Hayvanat Bahçesi 130’un üzerinde farklı türden 1000 civarında hayvana ev sahipliği yapıyor. Burası özellikle çocuklu ailelerin Auckland gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunması gereken yerlerden biri.

7. One Tree Hill Domain

One Tree Hill Domain

Şehir merkezine 8 km. mesafede bulunan ve 3 adet volkanik kraterin bulunduğu tepe, hem bölgenin kırsal doğasını gözlemlemek hem de şehrin muhteşem manzarasını seyretmek için ziyaret edilebilecek keyifli ve huzur verici durakların başında geliyor.

8. Eden Park

Eden Park

60 bin kişilik kapasiteye sahip olan stadyum pek çok önemli spor müsabakasına ev sahipliği yapmaktadır. Sporla alakalı olan ziyaretçiler burayı da listesine ekleyebilir.

9. Howick Köyü

Howick Köyü

1840 yılında Maori yerlilerinin yaşadığı Howick Köyü günümüzde canlı bir müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

10. Waiheke Adası (Waiheke Island)

Waiheke Adası

Feribot seferleriyle yarım saatlik bir yolculukla ulaşabileceğiniz bu huzurlu adada şarap tadım etkinliklerine katılabilir, yerel sanatçıların eserlerini inceleyebilir ve çok huzurlu bir gün geçirebilirsiniz. Şayet Auckland’da geniş bir zamana sahipseniz bir gününüzü bu adaya ayırmanızı öneriyoruz.

11. Rangitoto Adası

Rangitoto Adası

Volkanik olaylar sonucu 600 yıl önce meydana gelen Rangitoto Adası, keyifli bir gezi yapmak isteyenler için çok isabetli bir rota olacaktır.

12. Yeni Zelanda Denizcilik Müzesi (New Zealand Maritime Museum)

yeni zelanda denizcilik müzesi

1980 yılında kurulan müzede Maori yerlilerinin denizle olan ilişkilerini ve gemiciliğe dair önemli eserleri inceleme şansına sahip olabiliyorsunuz.

13. Ulaşım ve Teknoloji Parkı (Museum of Transport and Technology)

Ulaşım ve Teknoloji Parkı

Yeni Zelanda’nın ulaşım ve teknoloji alanındaki tarihsel gelişimine tanıklık edebileceğiniz müze 1964 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlıyor.

14. Auckland Domain Park

Auckland Domain Park

Şehrin en eski parklarından olan Domain Park 19. yüzyılın ikinci yarısında yapılmıştır. İçinde birçok yeşil alan ve heykel bulunduran park aynı adda bir de müzeye ev sahipliği yapıyor. Eğer vaktiniz olursa Auckland gezilecek yerler listenize bu güzel ve tarihi parkı eklemenizi öneriyoruz.

15. Waitemata Limanı (Waitemata Harbour)

Waitemata Limanı

Şehrin hareketli bölgelerinden biri olan Waitemata Limanı, alışveriş ve eğlence mekanları, cafeler ve restoranları ile keyifli zamanlar geçirmek için şehirde uğrayabileceğiniz önemli durakların başında geliyor.

Auckland’a geldiğinizde nerede kalacağınız ile ilgili fikir edinmek isterseniz Auckland’da nerede kalınır? Otel tavsiyeleri başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Yorum yapın

Bizi Takip Edin