Sacramento’da Ne Yenir? Ne İçilir?| En Güzel 12 Yemek

Kaliforniya’nın yeşille iç içe, her yerde bisikletlilerin dolaştığı bir şehri olan Sacramento şehrinin yeme içme kültürünü ele alıyoruz bu yazımızda. Hazırladığımız liste içinde “Sacramento’da ne yenir? Ne içilir?” sorusunun cevaplarını bulabilirsiniz.

Sacramento’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Sacramanto, diğer ABD şehirleri gibi hızlı yemek kültürüne sahip. Bu de şehirde et ve et ürünlerinden yapılmış özellikle ızgarada kolay bir şekilde pişirilerek hazırlanan yemeklerin bolca tüketilmesi anlamına geliyor.

İşte sizler için hazırladığımız hamburger ve daha fazlasını ele aldığımız “Sacramento’da ne yenir? Ne içilir?” listemiz;

1. Hamburger

Hambuger Sacramento
Sacramento’ya geldiyseniz bildiğiniz bütün burgerleri unutun

Hamburger ABD mutfağı için vazgeçilmez bir unsur. İki yumuşak ekmeğin arasında leziz bir et, salata ve çeşitli sosların birleşimiyle ortaya çıkan bu tat ülkenin yöresel lezzeti konumunda. Buraya geldiğinizde rüyalarınıza girecek kadar lezzetli hamburgerler yiyeceğinizin garanti olduğunu söyleyebiliriz.

2. Cheeseburger

Hamburger kadar ilgi gören ve geçmişten bu yana Amerikan evlerinde ve yeme içme mekanlarında yenen yiyeceklerden biri de cheeseburger. Hamburgere peynir de eklenerek yapılan bu fast food seçeneği de acelesi olanlar için en iyi seçimlerden biri.

3. Sosisli Sandviç

Hotdog Sacramento
Hotdog yemeyenleri dövüyorlarmış 🙂

Hani çizgi filmlerde sıkça gördüğümüz sosisli sandviç satan arabalar… Hah işte onlardan Sacramento’da bolca görebilirsiniz. Sacramento mutfağı için değişmez fast food tatlarından bir diğer de sosisli sandviçler. Şehrin her noktasına yayılmış olan mekanlardan ve seyyar satıcılardan istediğiniz soslarla harmanlanmış bir sosisli alarak hızlıca midenizden gelen açlık seslerine bir “dur” diyebilirsiniz.

4. Ramen Çeşitleri

Sacramento’da Uzak Doğu esintisi: ramen

Şehirde Uzak Doğu mutfağından esintilerine de rastlayabilirsiniz. Çin ve Japon mutfağının bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bir çeşit çorba olan ramen de “Sacramento’da ne yenir?” listesinde olması gereken lezzetlerden biri. Ana maddesi erişte olan bu çorbanın içine soğan, et suyu, et, yosun gibi çeşitli eklemeler yapılmaktadır.

5. Portakallı Dondurma

Merlino'nun portakallı dondurması
Merlino’nun portakallı dondurması

Portakallı dondurmanın her zaman dondurmalar içinde ayrı bir yeri vardır. Bu dondurma sahip olduğu aroma ile diğerlerinden çok daha fazla serinlik hissi uyandırmaktadır. Sacramento’da serinlemeye ihtiyacınız olduğunda işte bu dondurma imdadınıza yetişiyor. Özellikle 1946 yılından bu yana bu dondurmada uzmanlaşmış ve başarısının gizemini bir sır gibi saklayan Merlino’da bu dondurmanın tadına bakmanızı tavsiye ediyoruz.

6. Muzlu Kremalı Pasta

Frank Fat's
Muzlu kremalı pastanın adresi: Frank Fat’s

Sacramento mutfağı içinde tatlı olarak çoğunlukla turta tercih edilmektedir. Bunlardan biri olan muzlu kremalı pasta ise görüntüsünün güzelliği kadar lezzeti ile de insanı kendine çeken bir lezzet. Şehirde bu turtayı tadabileceğiniz pek çok nokta bulunuyor. Pek çok otorite ise bu turtayı yemek için Frank Fat’s isimli mekana gitmenin en doğru seçim olacağını savunuyor.

7. Donuts

donut
Amerika’nın milli yiyeceği donut

ABD’nin şehirlerinden biri olan “Sacramento’da ne yenir?” sorusuna cevap olabilecek bir yazı yazıp da donutu bu listeye dahil etmemek düşünülemezdi bile. İşte size ABD sınırlarından yemeden çıkamayacağınız bir lezzet. Çeşitli renklerle bezenerek daha çekici hale gelen ve bir içecek eşliğinde çok daha güzel bir lezzete bürünen donutları kesinlikle denemelisiniz. Tabi bizim ülkemizdeki muhteşem hamur işi tatlılardan sonra sizi ne kadar tatmin eder, orasını bilemeyiz 🙂

8. Tacos

tacos
Lezzetli ve besleyici: tacos

Diğer şehirlerde olduğu gibi Sacramento’da da Meksika mutfağından esintileri çok fazla görüyoruz. Bu esintilerden en çok rastlayacağınız şey ise mis gibi tortillo içine sarılan çeşitli yiyeceklerle ortaya çıkan tacolar oluyor. Hem lezzetli hem de besin değeri açısından zengin olan tacolar bölge halkı tarafından olduğu kadar şehri ziyaret edenler tarafından da çok beğeniliyor.

9. Tost

Fransız Usulü Tost
Fransız Usulü Tost

Tabi bu ülkemizde somun ekmeğin içine kaşar, yumurta, sucuk doldurulduktan sonra tost makinesi ile preslenerek yapılan tostlardan değil. Fransız usulü yapılan bu tostlar hem hızlı bir şekilde yapılması, hem görünümü hem de lezzeti ile sizi kendisine aşık etmeyi başarıyor. Çıtır çıtır ekmeğin üzerine krema, reçel gibi tatlı gıdaların eklenmesi ile ortaya çıkan lezzet şehrin hızlı yemek kültürünün bir parçası olarak her gün binlerce kişi tarafından hızlı bir şekilde tüketiliyor.

10. Kızarmış Tavuk Kanatları

Kızarmış Tavuk Kanatları
Kızarmış Tavuk Kanarları… Hmmm 🙂

Bu lezzete kim hayır diyebilir ki! İşte size Sacramento mutfağı içinde hızlı bir şekilde tüketebileceğiniz; ancak tadını uzun süre hafızanızdan silemeyeceğiniz bir lezzet. Bu muhteşem kızarmış tavuk kanatlarını yiyebilmek için gidebileceğiniz pek çok rota olsa da biz size en gözde noktalardan biri olan Kiki’s Chicken Place isimli mekanı öneriyoruz. Bu mekan 2018 yılı içinde Sacramento ile ilgili önemli bir sitede kızarmış tavuk kanadı yenebilecek en iyi yer seçilerek bu konudaki başarısını taçlandırmış bir yer.

11. Pizza

Pizza
Pizza

Pizza her ne kadar bir İtalyan lezzeti olsa da Amerikan mutfağı için de çok özel bir lezzet. Hatta ABD’nin birçok şehrinde dünyanın en iyi pizzalarını yeme şansını bile yakalayabilirsiniz. Sacramento’da da kaliteli pizza yapan pek çok mekan bulunuyor. Dilerseniz bu mekanlardan birini ziyaret edebilir ve bu güzel pizzaları mideye indirebilirsiniz.

12. Barbekü

Izgara sacramento
Izgarada pişen etin lezzeti bir başkadır

Amerikalılar eti sever. Hızlı bir pişirme yöntemi olduğu içinde genellikle ızgarada pişirmeyi tercih ederler. Yani anlayacağınız Amerikan filmlerindeki barbekü partileri bir şehir efsanesi değil. Buna paralel olarak artan talepten dolayı da şehirde çok özel etleri yiyebileceğiniz mekanların çok fazla olduğunu belirtmeliyiz. Bu mekanlarda etin en kalitelisini en lezzetli haliyle yiyebilirsiniz.

Sizin de “Sacramento’da ne yenir? Ne içilir?” sorusu için söyleyecek bir şeyleriniz varsa lütfen bizimle paylaşın. Diğer yeme içme rehberi niteliğindeki yazılarımızı incelemek isterseniz de burayı tıklayarak ilgili kısma ışınlanabilirsiniz 😉

Yorum yapın

Bizi Takip Edin