Norveç Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 23 Yer

Kayak sporunun doğum yeri Norveç, 2014 yılında yaşam standardı en yüksek olan ülke seçilmiştir. Gezilecek yerleri ise bir hayli fazla..

Dünyanın gözünün üstünde olduğu ülke.. İyi yaşam şartları, harika doğası ve daha bir çok muhteşem özelliği ile dikkat çeken ve çokça da sevilen Norveç’te üniversiteler ücretsiz, düşünceler özgür, suç oranı oldukça düşüktür. 🙂

Bu güzeller güzeli ülkenin gezilecek yerleri de sınırsız çoklukta.. Sizlere Norveç Gezilecek Yerler yazımızda ülkede görüp görebileceğiniz en ilgi çekici gezi rotalarını derledik. Gelin birlikte inceleyelim… 🙂

Listenin ilk sırasında;

Preikestolen

Preikestolen

Norveç’in en ünlü kaya oluşumu Preikestolen, ülkenin en ünlü turistik noktasıdır. Norveç’te en güzel fotoğrafların çekildiği Preikestolen, bundan tam 10 bin yıl önce buz kütlelerinin genişlemesi ve kırılması sonucu ortaya çıkan harika bir doğa oluşumu.. Ryfylke’de yer alan uçurum kayası, CNN Go ve Lonely Planet tarafından dünyanın en muhteşem gözlem noktası seçilmiş..

Lysefjord’un 604 metre yüksekliğinde bu doğa harikasına yürüyüş de sizlere ayrı bir keyif verecek, zirvede ulaşacağınız harika manzaraya doğru attığınız her adım daha da çok heyecanlanmanızı sağlayacaktır..

Dip Not: Harika manzaranın keyfini doya doya çıkartabilmek adına zirveye gün batımında çıkmanızı tavsiye ederiz. 🙂 Uçuruma dikkat etmekte de fayda var!

Lofoten Adaları

Lofoten Adaları

Vesteralen Adaları’nın güney kısmını oluşturan Lofoten Adaları, yükselen sivri tepeleri, dingin gölleri, adacıkları ve birbirinden şirin evlerin oluşturduğu küçük balıkçı kasabalarıyla Norveç’in cennetten bir köşesi.

28 bin nüfuslu adaların ekonomisi de balıkçılık üzerine kurulu. Bölgede yetişen sınırlı ürünler ise böğürtlen ve patates… Adaların lezzetli böğürtlenlerinin tadına mutlaka bakmanızı tavsiye ederiz..

Diğer yandan kutup dairesinin kuzeyinde yer alan adaların, sonu Atlas Okyanusu’na bağlanan 1425 kilometrekarelik bir alan üzerinde konumlandığı bilgisini de verelim. 🙂

En ilgi çekici noktası ise kara, deniz ve göller öyle bir uyum sağlamış ki, göl ile denizi ayırt etmek oldukça zor.. Norveç’e yolunuz düşerse Lofoten’i özellikle ziyaret etmenizi öneririz. Asla pişman olmazsınız.. 🙂

Geiranger

Geiranger

Norveç’in batı bölgelerine ilerledikçe akla pek çok turistik nokta geliyor. Bunlardan en önemlisi de elbette ki Geiranger Köyü.. Küçük ve sevimli bu turistik köyün, 2005 yılında UNESCO tarafından da Dünya Mirasları Listesi’ne alındığı bilgisini verelim.

Dünyaca ünlü dergiler tarafından en iyi seyahat mekanı seçilen Geiranger’de görmeniz gereken yerlerin başında 7 Kız Kardeşler Şelalesi, Gerianger Kilisesi gibi hayran kalacağınız noktalar geliyor.

Diğer yandan Okerneset Dağı, Geiranger Köyü’nü uzun süredir tehdit ediyor.. Sebebi ise dağın yakın bir zamanda çökeceğinin düşünülmesi.. Çökmenin bir tsunami yaratacağı, tsunaminin de köyü yok edeceği gibi bir kötü senaryo konuşulmakta.

Bu sebeple Norveç seyahatinizi Geiranger Köyü’nü ziyaret etmeden sonlandırmamanızı tavsiye ederiz. Kim bilir belki de köyün son ziyaretçileri sizler olursunuz. 🙂

Vigeland Heykel Parkı

Vigeland Heykel Parkı

Dünyanın en büyük heykel parkı olan Vigeland Heykel Parkı, görenleri kendine hayran bırakan etkileyici heykel çalışmaları ile herkes tarafından merak edilen bir gezi noktası. 200’den fazla çıplak heykelin yer aldığı alanın, yapım çalışmaları tam olarak 5 yıl sürmüş…

Ayrıca heykellerin hepsi tek bir sanatçı tarafından yapılmış. Norveçli ünlü heykeltıraş Gustov Vigeland’ın birbirinden ilginç heykelleri ile bezeli parkta, harika saatler geçirmemek işten değil. 🙂

Fotoğraf makinelerinizi yanınıza almayı unutmayın.. ! 🙂

Bryggen Evleri

Bryggen Evleri

Norveç’in Bergen şehrinin hemen girişinde yer alan yan yana dizili aynı tipteki ticari binalar, şehrin simgeli haline gelmiş önemli yapılardır. Bryggen Evleri olarak bilinen bu yapılar, günümüzde mağaza, restoran ve bar tarzı mekanlar olarak hizmet vermektedir.

İkonik bir şekilde Bergen denince akla gelen Bryggen Evleri, 1979 yılından beri UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası kabul edilmekte ve turistik açıdan da oldukça büyük bir önem arz etmektedir.

Frogner Parkı

Frogner Parkı

İçerisinde Oslo’nun en popüler parklarından biri olan Vigeland Heykel Parkı’nı göreceğiniz Frogner Parkı, Norveç’in en büyük gül koleksiyonuna sahip, yeşile ve tertemiz havaya doyacağınız harika bir gezi noktası…

150 farklı türe ait 14 bin bitkinin yer aldığı parkın bir köşesinde de, Frogner Stadyumu ve açık havuz yer alıyor.. Ülkeyi yaz aylarında ziyaret edecekseniz, park içerisindeki kafe, restoran ve çocuk oyun alanlarını da ziyaret edebilirsiniz.

Buralara kadar gelmişken, Frogner Parkı’nın hemen yanında yer alan Oslo Şehir Müzesi’ni de ziyaret etmenizi öneririz… 🙂

Viking Gemi Müzesi

Viking Gemi Müzesi

Oslo’nun Bygdoy Yarımadası’nda yer alan Viking Gemi Müzesi, Viking döneminden pek çok tarihi eseri görebileceğiniz ve  Norveç’in denizcilik yaşamına dair tüm bilgileri edinebileceğiniz bir bilgi havuzu adeta..

Şehre gelen turistlerin mutlak ziyaret noktasında görebileceğiniz dikkat çekici eserlerden bazıları ise şöyle; Oseberg gemisi, Gokstad gemisi, Tune gemisi ve envai çeşit Viking Dönemi’nden kalma kızak, yatak ve at arabaları…

Dünyanın en büyük gemi gömüsünden çıkartılan Oseberg ise müzenin başyapıtı konumunda. Mutlaka ziyaret edilmeli!

Akershus Kalesi

Akershus Kalesi

1290 yılında başkent Oslo’yu korumak için yaptırılan Akershus Kalesi, ihtişamlı bir Orta Çağ kalesiydi… Kral Haakon V tarafından yaptırılan kalenin, uzun yıllar şehri koruma görevini başarıyla yerine getirdiği de alınan bilgiler arasında..

Bir dönemde hapishane olarak kullanılan yapı, 17. yüzyılda yenilenmiş ve Rönesans mimarisinden etkilenen bir yapı haline gelmiştir. Uzun yıllar boyunca askeri amaçlarla kullanılmasının ardından günümüzde de askeri bölgede yer alan kalenin ziyaretlere açık olduğunu da belirtelim.. Uğramakta fayda var. 🙂

Norveç Fiyortları

Norveç Fiyortları

Norveç denince akla elbette ki kendinizi cennette hissedeceğiniz fiyortlar gelir… Şırıl şırıl akan şelaleler, yeşilin hemen her tonunu göreceğiniz ormanlar ve muhteşem göllerle kaplı doğa harikası fiyortları görebilmek için, Oslo’dan kendinize bir tur satın alabilirsiniz.

Başlı başına görmenizi tavsiye ettiğimiz fiyortlar ise şöyle;  Hjorundfjord, Sognefjord, Geirangerfjord, Hardangerfjord, Aurlandsfjord, Naeroyfjord… 🙂

Royal Sarayı

Norveç Royal Sarayı

Oslo’nun merkezinde Karl Johans kapısında yer alan görkemli Royal Sarayı, 1814 yılından beri Norveç’in kalbinin attığı yer olarak bilinir. Bellevue’de yer alan saray, 1849 yılında Kral I. Oscar tarafından resmi olarak Kraliyet Sarayı olarak kullanılmaya başlandı.

Devlete ait olan saray, devlet başkanının emrinde olan Kral ve Kraliçenin ikamet ettiği Oslo’nun simgesi haline gelmiş önemli bir yapıdır. Ofislerin ve uluslararası zümre toplantılarının yapıldığı saray yaz ayları boyunca ziyaretlere açılır ve halk tarafından da sık sık ziyaret edilir.

Norveç Halk Müzesi

Norveç Halk Müzesi

Dünyanın en eski açık hava müzelerinden biri olan Norveç Halk Müzesi, 1200 yılından kalma tarihi bir kilisedir. Günümüzde geleneksel el sanatları eşyaları, halk kılıkları, Sami kültürü, silahlar, oyuncaklar ve ilaç tarihi gibi pek çok konuda sergi bulunduran müzeye ziyaretler de oldukça fazladır.

Seyahatiniz yaz aylarına denk geliyorsa müze çevresinde düzenlenen fayton gezilerine katılmanızı tavsiye ederiz. 🙂

Nidaros Katedrali

Nidaros Katedrali

Norveç’in Trondheim kentinde yer alan Nidaros Katedrali, 11. Yüzyılda Norveç Kralı Saint Olay’ın mezarının üzerine yaptırılan önemli bir kilisedir. Norveç halkının azizi olarak kabul edilen kralın kutsama törenlerinin yapıldığı ve geleneksel ritüellerin gerçekleştirildiği katedral, dünyanın en kuzeyinde yer alan muhteşem bir Orta Çağ kilisesidir.

Fram Müzesi

Fram Müzesi

Fram Müzesi, piramide benzer görüntüsü ve muhteşem sergileri ile heyecan uyandıran müzelerden biri. Müzenin içini boylu boyunca kaplayan Fram Gemisi ise en dikkat çekici eseri… Mürettebatın, köpek balıklarının ve okyanus yaşantısının canlandırıldığı müzeyi keyifle dolaşacağınızdan eminiz. 🙂

İçeride birde 100 yıl öncesinin kutup seferlerini yaşatan ve okyanusun tüm tehlikeleriyle sizi baş başa bırakan bir kutup simülatörü yer alıyor. Heyecan verici değil mi? 🙂 🙂

Munch Müzesi

Munch Müzesi

Eskporesyonizmin öncüsü Edvard Munch’un muhteşem koleksiyonuna sahip Munch Müzesi, sergilediği tablolar, grafik baskılar ve çizimler ile sanatseverleri kendine hayran bırakan bir sergi salonuna sahip… Müzenin en önemli özelliklerinden biri de çeşitlilik sunması. Sürekli değişen sergiler, müzeye ziyaretlerin devamlılığını sağlıyor.

Edvard Munch’un hayatını anlatan bir filminde sunulduğu müze, Norveç’in kültürel değerleri arasında yer alıyor…

Flam Köyü

Flam Village

Norveç’ in en derin ve en uzun fiyordu olan Sognedfjord’un en ucunda yer alan Flam Köyü, dünyanın en güzel köylerinden biri.. Köyün kumsalında önünüze serili olan manzara ve arkanızı kaplayan muhteşem yemyeşil dağlar, harika manzara fotoğraflarının çekildiği dünyaca ünlü dergilere kapak olan görüntüler içeriyor.

Nobel Barış Merkezi

Nobel Barış Merkezi

2005 yılında Oslo’nun kalbinin attığı bölgede açılan Nobel Barış Merkezi, bugüne kadar Nobel ödülü almış sanatçıların ve yaptıkları işleri anmak için açılmış harika bir merkezdir.  Diğer yandan Alfred Nobel ve Barış Ödülü’nün etkileyici hikayesinin anlatıldığı merkez sosyal konular hakkındaki tartışmalar içinde bir platform oluşturmaktadır.

Ziyaret etmekte fayda var! 🙂

Norwegian Petrol Müzesi

Norwegian Petrol Müzesi

1969 yılından beri hizmet veren Norveç Petrol Müzesi, ülkenin pek çok yerinde bulunan petrol ve doğal gaz endüstrileri hakkında harika bilgiler sunar. Çeşitli gemi modelleri ve sondaj aletlerinin sergilendiği müzede, Norveç’in petrol tarihi ile ilgili derin bilgiler içeren kısa filmlerde sunulmaktadır.

Dış mimarisi ile de büyük dikkat çeken Petrol Müzesi, turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği yerler arasındadır.

Urnes Stave Kilisesi

Urnes Stave Kilisesi

12. yüzyıldan kalma bir kilise olan Urnes Stave Kilisesi, 1881 yılından beri Norveç Eski Eserlerin Korunması Derneği tarafından korunan önemli bir dini yapıdır. 1979 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınan kilise, Norveç’in turistik açıdan önemli noktaları arasında yer alır.

Lyse Fijord

Lyse Fijord

Norveç’in Rygylke bölgesinde yer alan Lysefjord, tamı tamına 42 kilometre uzunluğunda göz alıcı güzellikte bir fiyorttur.  Hafif renkli granit kayaların yer aldığı fiyordun, Preikestolen uçurumuna yakınlığı dolayısıyla da yoğun ziyaret aldığı bilinir.

Muhteşem manzaralara ev sahipliği yapan Lysefjord’u gezi listenizde ilk sıralara koymanızı tavsiye ederiz. 🙂

Borgund Stave Kilisesi

Borgund Stave Kilisesi

Norveç’in en eski ve en iyi korunmuş kiliselerinden biri olan Borgund Stave Kilisesi, 1180 yılında inşa edilmiştir. Duvarları dikey ahşap levhalar ve çıtalar yardımıyla oluşturulan kilisenin hemen yanına yeni bir kilise inşa edildi ve 1868 yılında ibadetler için bu kilise kullanılmaya başlandı.

Eski Norveç Anıtlarının Korunması Derneği tarafından satın alınan eski kilise ise, günümüzde müze olarak ziyaretçilere açık bir şekilde hizmet veriyor. 🙂

Oslo Opera Binası

Oslo Opera Binası

Oslo’nun simgesi haline gelmiş yapılardan biri olan Oslo Opera Binası, muhteşem mimarisi ve harika etkinlikleriyle Norveç’in en önemli sanat merkezi olarak kabul edilir. 2008’de Dünya Mimarlık Festivali Ödülü’ne layık görülen opera binası, 38 bin 500 metre kare alan üzerine kurulu 1.100 odalı dev bir sanat evi.

İç mimarisi de en az dışı kadar etkileyici olan Opera Binası’nı, seyahatiniz sürenize denk gelen etkinliklerden birine katılarak gözlemlemenizi tavsiye ederiz. 🙂

Rondane Ulusal Parkı

Rondane Ulusal Parkı

Norveç’in en eski milli parkı Rondane Milli Parkı, 1962 yılında kurulan ülkenin önemli turistik noktalarından biridir. Huzurlu atmosferi ve dinlendirici yeşil alanları ile sevilen parkın bir önemli özelliği ise vahşi Ren geyiği sürüsünün yaşam alanı olmasıdır.

Park, ziyaretçiler tarafından hem yürüyüş hem de bir kamp alanı olarak kullanılırken, lisanslı olan avcılara, av izni de verilmektedir. Kış mevsiminde de ziyarete açık olan ve pek çok sanatçıya ilham kaynağı olan Rondane’yi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Oskarborg Kalesi

Oskarborg Kalesi

Oslofjord’unun en dar kesiminde güzel bir adada kurulan Oskar Kalesi, günümüzde Norveç askeri tarihinin simgesi olarak yerini almakta ve ziyaretlere açık halde hizmet vermektedir. İçerisinde bir adette müze bulunan küçük ve şirin adayı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Drammen Müzesi

Drammen Müzesi

1996 yılında kurulan ve bir vakıf olarak faaliyet gösteren Drammen Sanat ve Kültür Tarihi Müzesi, Drammen Nehri’nin kıyısında geçici sergilerin ve müzik dinletilerinin yapıldığı bir müzedir.

Özellikle 1800’lü yılların başyapıtlarından oluşan koleksiyonlar ve Norveç sanatının önde gelen isimlerinden Johan Christian Dahl, Peder Balke, Eilif Peterssen ve Theodor Kittelsen’in eşsiz eserlerinin sergilendiği müzeyi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. 🙂

Norveç Tarih Müzesi

Norveç Tarih Müzesi

Yalnızca Norveç’in tarihini değil, Kızılderililer, Mısırlılar ve Samiler gibi pek çok insan ırkının tarihi hakkında sizi bir zaman yolculuğuna çıkartan Norveç Tarih Müzesi, ülkenin en çok ziyaret edilen müzelerinden biridir. Dinozor iskeletlerinin de sergilendiği müze, oldukça dikkat çeken koleksiyonları ile görenleri kendine hayran bırakıyor.

İkinci katta yer alan Eskimo kıyafetleri ise, renkli fotoğraflar çekilmeniz için sizlere sunuluyor. Pek çok dönemi bir arada ziyaretçilerine sunan Tarih Müzesi, ülkede başlıca görülmesi gereken yerlerden biri.

***Norveç’in fiyortlarında gezerken bir an bile tereddüt etmeyeceksiniz.. 🙂 Dünyanın en güvenli ülkesinde, hapishanelerin birer birer kapatıldığını biliyor muydunuz?

Sizlerde Norveç’e seyahat etme arzusuyla yanıp tutuşuyorsanız; uçak bileti araştırmasıyla zaman kaybetmenize gerek yok.

*Norveç’in Birbirinden Renkli Şehirleri için..

Yazı ile ilgili tüm görüş ve fikirlerinizi aşağıda yer alan yorumlar butonundan bizlerle paylaşabilir, Biletbayi editörler ekibine şeref konuğu olabilirsiniz.. 🙂

Yorum yapın

Bizi Takip Edin