New Orleans Gezilecek Yerler Listesi

Amerika Birleşik Devletleri’de yer alan Louisiana Eyaleti’nin en büyük kenti New Orleans, bölgenin en popüler şehirlerinden biridir.

Sevilen bir kültüre, yemeklere ve müzik zevkine sahip olan şehrin tarihsel açıdan da oldukça zengin bir konuma sahip olduğu bilinir. New Orleans Gezilecek Yerler yazımızda sizler için şehrin en güzel gezi rotalarını derledik.. 🙂

Gelin birlikte inceleyelim;

Aziz Louis Katedrali

st.louis cathedra

Fransız Mahallesi’nin en eski yapılarından biri olan Aziz Louis Katedrali, etkileyici mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakıyor. 1718 yılında Fransa Kralı IX. Louis’in onuruna inşa edilen bina, sonraki yıllarda çıkan bir yangın sonucu kullanılamaz hale gelmiştir.

1794 yılında yeniden inşa edilen katedral, orijinline uygun yapılmaya çalışılmış ve yine New Orleans’ın en görkemli yapılarından biri olmuştur.

Louisiana Eyalet Müzesi

Louisiana Eyalet Müzesi

1975 yılında inşa edilen İspanyol Meclis Binası, Koloni döneminden şehre kalan en önemli yapılardan biridir. Muhteşem mimarisi ile dikkat çeken bina, 1803 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne satılmış ve o saatten sonra Louisiana Eyalet Müzesi olarak hizmet vermeye devam etmiştir.

Müzede de koloni döneminden kalan eşyalar ve pek çok sanat eseri günümüzde de sergilenmeye devam etmektedir.

New Orleans Sanat Müzesi

New Orleans Sanat Müzesi

New Orleans için sanat vazgeçilmez unsurlardan biridir. Şehir Parkı üzerinde yer alan Sanat Müzesi’nde, 40 binden fazla eser sergilenmekte, sergilenen eserlerinde birçoğu Kızılderili, Rönesans ve Koloni dönemleri gibi tarih boyunca ilgi çeken dönemlerden kalma eserler olarak seçilmektedir.

1911 yılında kurulan müzede dünyaca ünlü Fransız sanatçı Edgar Degas’ın ilgi çeken eserleri de yer alır. Pek çok koleksiyonu bir arada bulabileceğiniz Sanat Müzesi’ne uğramanızı tavsiye ederiz.

Audubon Akvaryumu

Audubon Akvaryumu

Mississippi Nehri kıyısında yer alan Audubonn Akvaryumu, şehrin en eğlenceli gezi duraklarından biridir. Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük su altı merkezi olan akvaryumun içerisinde, sualtı yaşamının yansımalarını göreceğiniz sergiler ve çok sayıda deniz canlısı sergilenir.

New Orleans’ta çocuklu ailelerin sıkça ziyaret ettiği Audubonn Akvaryum’un da aynı zamanda Amazon Yağmur Ormanları bölümü de yer alır. Bu bölümde egzotik hayvanlarla tanışabilir, harika fotoğraflar yakalayabilirsiniz. 🙂

Tarihi Mezarlar

tarihi mezarlar

New Orleans’ın ABD’de farklı bir ünvanı var.. O da ‘’Ölüler Şehri’’..  Şehir deniz seviyesinin altında kaldığı için doldurma bir kentleşme yaşanmış, şehrin ölüleri de toprağın altına değil de üst kısmına lahit ve mozolelere koyularak defnedilmiştir.

Bu farklı defin yöntemi sayesinde şehrin en süslü yapıları arasında mezarlıklar yer almış ve bir hayli dikkat çekici olan Aziz Louis Mezarlığı, şehrin en çok ziyaret edilen turistik noktası haline gelmiştir.

Şehir Parkı

şehir parkı

Bin üç yüz dönümlük koca bir arazi üzerine yayılı olan Şehir Parkı, ABD’nin en çok ziyaret edilen  7. Parkıdır. Amerika’nın ünlü Central Park’ından daha büyük olan New Orleans Şehir Parkı, barındığı pek çok bitki türü ve yaşlı meşe ağaçları ile görenlerin hayran kaldığı bir güzelliğe sahiptir.

1853 yılında kurulan park aynı zamanda ülkenin en eski parklarından biri konumundadır.. Park içerisinde keyifli bir yürüyüşe çıkabilir, şehrin gürültüsünden uzaklaşabilir, huzurlu saatler geçirebilirsiniz.

Diğer yandan New Orleans Sanat Müzesi, Atlıkarınca Eğlence Parkı, New Orleans Botanik Bahçesi ve pek çok oyun alanı da sizleri bekliyor…

Fransız Mahallesi

fransız mhallesi

‘’Vieux Carre’’ ismiyle bilinen ABD’nin Ulusal Tarihi Alanlar listesinde yer alan Fransız Mahallesi, Mississippi Nehri’nin kıyısında yer alan şehrin en eski yerleşim yeridir. 18. Yüzyıldan kalma pek çok evin bulunduğu mahallenin en ünlü yerlerinden bir de Jackson Meydanı’dır.

New Orleans’a gelen yüzlerce turistin mutlaka uğradığı bu ünlü mahallede fayton turlarından birine katılmanızı tavsiye ederiz..

 Amerika Birleşik Devletlerinin huzurlu kenti New Orleans’a seyahate çıkma heyecanı içindeyseniz; sizler için çoktan hazırlamış olduğumuz New Orleans uçak bileti sayfamızı ziyaret edebilir, en uygun fiyatlı bileti yakalama şansı elde edebilirsiniz.

*ABD’nin Diğer Şehirleri için..

  • ”New Orleans’ta gezilecek daha çok yer var..” diyorsanız, şehir ile ilgili tüm bilgilerinizi aşağıda yer alan yorumlar butonundan bizlerle paylaşabilir, Biletbayi editörler ekibine katkıda bulunabilirsiniz.. 🙂

Yorum yapın

Bizi Takip Edin