Muş’un Tarihi Yerleri | 13 Tarihi Nokta

0
1837

Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Muş, M.Ö 13. Yüzyılda Urartulara bağlı “Nairi” ülkesi sınırları içerisinde yer almaktaydı. Urartulardan kalma tarihi eserlerin yer aldığı kentte adım başımı gezilecek bir tarihi nokta yer alır.

Muş’un tarihi yerleri listemizde bu noktalardan bahsettik. Uzun soluklu bir tarihe ev sahipliği yapan ilin adı hakkında farklı rivayetler bulunsa da en kuvvetli rivayetin, Muşkilerden geldiği yönünde olandır. Muşki kavmi, Muş güneyi dağlarında barınan bir kavim idi. Günümüze ulaşabilen bazı eserlerde bu dönemden kalma izlere rastlanılmaktadır.

Tarihi yerleriyle zengin bir il olan Muş’ta göreceğiniz yerler, gizemli tarihin efsanevi yönlerini daha yakından tanıma şansını sizlere sunacaktır. Kaleler, köprüler, kilise kalıntısı vs. her biri ayrıca incelenmeyi hak eden kültürel miraslardır. Biz de yolunuz Muş’a düşerse görebileceğiniz yer hakkında bilgi toplayarak sizlere sunmak istedik. Bu bilgiler doğrultusunda hareket ederek şehri daha kolay bir şekilde keşfedebilirsiniz.

#1 Muş’un Tarihi Yerleri

Listenin ilk sırasında;

1- Arak Manastırı (Kilisesi)

Arak Manastırı

Roma üslubu ile yaptırılan Arak Manastırı, Muş ziyaretinde kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir. Tarihi hakkında net bilgilerin olmadığı manastır, adını bulunduğu köyden alır. Farsça “şarap” manasına gelen Arak adının köye verilmesinin nedeni ise geçmiş dönemlerde köyde üzüm bağlarının bulunması ve üzüm şırası çıkarılan bir yer olmasından ileri gelmektedir.

Günümüze harabe bir şekilde gelebilen Arak Manastırı, Arak Köyü’nde bir zirvenin eteklerine kuruludur. Karaçavuş Dağı’nın eteklerinde inşa edilen Arak Manastırı, Muş’un görülmesi gereken yerlerindendir.

Adres: Donatım Köyü/Muş Merkez/Muş

2- Muş Kalesi

Muş Kalesi

Muş merkezinde, tarihi milattan öncesine kadar uzanan Muş Kalesi, şehrin sembollerinden biridir. Birçok medeniyet ve uygarlığın hakimiyeti altına giren kale, Hz. Ömer döneminde Müslümanların hakimiyetine girmiştir. Günümüzde restore edilerek onarılan Muş Kalesi, yerli halkın piknik alanı olarak kullandıkları bir noktadır. Muş ziyaretinde, bu tarihi kaleyi görmenizi öneriyoruz.

Adres: Şekerbulak Mahallesi, 49400 Malazgirt/Muş

3- Tarihi Murat Köprüsü

Murat Köprüsü

Selçuklu mimarisi ile yapılan Murat Köprüsü, Muş-Varto yolu üzerinde inşa ettirilmiştir. Yapım tarihi hakkında kesin bilgilerin bulunmadığı köprü, 143 metre uzunluğunda 12 gözlüdür. Yapımında kesme taş ve moloz taşı kullanılan Murat Köprüsü, kent, ziyaret ettiğinizde uğramanız gereken tarihi değerlerden biridir.

Adres: Şenoba Köyü/Muş Merkez/Muş

4- Alaaddin Bey Hamamı

Alaaddin Bey hamamı

Çok sayıda tarihi yapıya ev sahipliği yapan Muş’ta görülmesi gereken bir diğer yer ise Alaaddin Bey Hamamı’dır. Aynı ismi taşıyan cami ile aynı dönemde yaptırılan hamam, günümüzde faaldır. Bitki süslemeleri ile bezenen iç tasarımı bir hayli dikkat çekicidir.

Hamamın giriş kapısı üzerine işlenen kaplumbağa kabartması, hamamın en çok dikkat çeken yeridir. Bitki motifleriyle ve locanın hemen üstündeki kaplumbağa deseniyle oldukça dikkat çeken Alaaddin Bey Hamamı Osmanlı döneminden kalma önemli bir eserdir.

Adres: Minare Mahallesi, Muş Merkez / Muş

5- Muş Ulu Cami

Muş Ulu Camii

Şeyh Muhammed-i Mağribi tarafından yaptırılan Muş Ulu Camii, kent merkezinde yer almaktadır. Yapım tarihi hakkında kesin bilgilerin bulunmadığı cami, 14. yüzyıl mimarisi örneklerini taşımaktadır.

Kuzeyinde kesme taştan yapılan üç kubbeli son cemaat yeri, ana mekan, ortada kubbe ve yanlarda beşik tonoz uslubü ile yaptırılan cami, şehre gelen ziyaretçilerin en sık uğradıkları noktadır. Camii, bölgedeki taş işçiliğinin en güzel örneklerinden biridir. Diktörtgen planlı yapılan cami ziyaret edilmesi gereken önemli noktalardan biridir.

Adres: Kale Mahallesi, 3. Sk. No:14, 49100 Muş Merkez/Muş

6- Kayalıdere Antik Kenti

Kayalıdere Antik Kenti
Kayalıdere Antik Kenti

Urartular döneminden kalan bu tarihi bölgede gerçekleştirilen kazılarda şarap mahzeni, kral mezarları ve odacıklar bulunmuştur. Muş’un en önemli tarihi miraslarını bünyesinde barındırmış olan Kayalıdere Antik Kenti aynı zamanda kentin en önemli tarihi yeridir.  Bölgeden çıkarılan bazı eserler de Ankara’da bulunan Anadolu Medeniyetler Müzesi’nde ziyaretçiler tarafından incelenebilmektedir.

Adres: Varto, Muş

7- Muştak Baba Türbesi

Muştak Baba Türbesş

Mutasavvıf şairlerden biri olarak bilinen Muştak Baba’nın asıl ismi Mustafa olarak bilinmektedir. Bitlis doğumlu zat, gezdiği illerden edindiği bilgileri ‘’Asar’’ adlı el yazmasında toplamış ve dönemin ünlü şairlerinden biri haline gelmiştir. Günümüzde Süleymaniye Kütüphanesi’nde yer alan el yazması, Muştak Baba’nın çok çeşitli gözlemlerini içerisinde bulundurur.

Bir rivayete göre Aleaddin Bey tarafından boğdurulan zatın ölüm nedeni farklı rivayetlere bağlanmıştır. Muş halkının hayranlık duyduğu Muştak Baba’nın mezarı türbeleştirilmiş ve günümüzde ziyaretlere açık hale getirilmiştir.

Adres: Minare Mahallesi, Karasu Cd. No:23, 49300 Muş Merkez/Muş

8- Haspet Kalesi

Haspet Kalesi

Muş’un tarihi yerleri içerisinde ön plana çıkan Haspet Kalesi’nin kim tarafından ve hangi tarihte yaptırıldığı bilinmemekle birlikte günümüze yalnızca iki adet gözetleme kulesi ve bazı sur duvarları kalmıştır. Surların büyük bir bölümü de define arayıcıları tarafından ne yazık ki tahrip edilmiştir.

9- Malazgirt Kalesi

Malazgirt Kalesi

Muş’un Malazgirt ilçesinde yer alan Malazgirt Kalesi, İslamiyet dönemi ve Bizans döneminde pek çok savaşa tanıklık etmiş önemli bir tarihi yapıdır.  Eski Malazgirt’i sarmalayan kalenin ana burcu ve diğer burçları tarihçiler tarafından da dikkat çekmektedir. Günümüze gelen kısmında bazı onarımlar olsa da orijinalliğini bozulmaması adına titiz çalışmalarda bulunulmuştur.

Adres: Mengüçgazi Mahallesi, 127. Sk., 49400 Malazgirt/Muş

10- Hacı Şeref Camii

Hacı Şeref Camii

1902 yılında yaptırılan Hacı Şeref Camii, Muş’un tarihi yerleri içerisinde mimari bakımdan önem arz eden yapılardan biridir.  Caminin ana mekanına doğu ve kuzeyden iki ayrı giriş noktası bulunmakta iken minaresinde iki renkli taşlarla geometrik motiflere rastlanmaktadır.  Sonradan eklenen üç gözlü cemaat yeri bulunmakta olan camii, 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak korunmaktadır.

Adres: Kale Mahallesi, Gazi Cd. No:72, 49100 Muş Merkez/Muş

11- Yıldızlı Han

Yıldızlı Han

Kent merkezinde Yukarı Çarşı’da yer alan Yıldızlı Han, 1307 yılında Miralay Seyfi Bey tarafından yaptırılmış Muş’un tarihi yerlerinden bir diğeridir. İki katlı han içerisinde Selçuklu mimari yapısına uygun motifler görebilirsiniz.

Diğer yandan oldukça geniş bir alan üzerine kurulu hanın birinci katında zamanında; kuyumcular, bakırcılar ve gümüşçüler, emanethaneler çalışmaktaydı. İkinci katı ise pansiyon olarak kullanılmaktaydı. 1916 yılına gelindiğinde han Ruslar tarafından tahrip edilmiş ve bugünkü halini almıştır. Muş Belediyesi tarafından bir takım restore çalışmalarının ardından ziyarete açılmıştır.

Adres: Demirciler Sokağı / Muş Merkez.

12- Geleneksel Muş Evleri

geleneksel muş evleri

Kentin simgesi haline gelmiş Geleneksel Muş Evleri, Selçuklu kültürünün etkilerini günümüze taşıyan tarihi yapılardır. Bahçelerinde geniş bir avlu ve erzak deposu yer alan evlerde ayrıyeten ahır da yer almaktadır. Estetik görünümleri ile Muş’taki diğer evlerden farklı olsalar da bazı benzerlikleri olduğunu da fark edebilirsiniz.

Günümüzde hala halktan insanların yaşadığı Muş Evleri, dar sokakları ve farklı mimarisiyle görülmeye değer tarihi noktalar arasında yer alıyor.

Adres: Kale Mahallesi / Muş

13- Zafer Anıtı

zafer anıtı

Malazgirt Zaferi’nden uzun yıllar sonra 1985-1989 yılları arasında Malazgirt ilçesine yaptırılan Zafer Anıtı, Türklerin Anadolu’ya gelişini temsil ettiği için ayrı bir öneme sahiptir. Muş’ta düzenlenen Malazgirt Zaferi kutlamaları her yıl 26 Ağustos’ta bu görkemli anıt önünde gerçekleştirilir.

1997 yılında bir dizi restorasyon çalışmasından geçen anıtın yüksekliği 42 metre olup bir iki ayrı sütundan oluşmuştur.

Adres: Mengüçgazi Mahallesi, Malazgirt / Muş

 

pin emojiMuş’un tarihi yerleri listemizi incelediniz… Hiç hız kesmeden Muş gezilecek yerler ile ilgili notlarınızı almayı unutmayın. Yazı ile ilgili fikir ve görüşleriniz için yorumlar butonunu kullanabilir, yazımızı geliştirmemizde bizlere yardımcı olabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
11241

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.