Ana sayfa » Kuzey Amerika » ABD » Kaliforniya » San Diego

San Diego

San Diego Gezi Rehberi

1- San Diego Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinin en büyük ikinci şehri olan San Diego, Meksika sınırında bulunan bir liman kentidir. Şehir ekonomisini büyük ölçüde denizcilik ve turizmden karşılamaktadır. Yaklaşık olarak 1.300.000 yerel nüfusa sahip olan San Diego’da bu sayı özellikle yaz aylarında hayli artmaktadır. Kumsalları ve tatil olanakları ile ünlü olan şehrin ılıman iklimi de ününe ün katmasında bir etkendir.

2- San Diego Nerede?

Kaliforniya’nın Meksika ile sınırında yer alan Kaliforniya, ülkenin güney batısında kalmaktadır.

3- San Diego’ya Ne Zaman Gidilir?

San Diego, subtropikal bir iklime sahiptir; yani mevsimler arası sıcaklık farkı belirgin değildir. Ancak şehri ziyaret etmek için en uygun dönem yaz sezonunu kapsayan mayıs ve eylül ayları arasıdır.

4- San Diego Gezilecek Yerler

#1 San Diego Hayvanat Bahçesi 4 binin üzerindeki hayvan türünü bünyesinde barındırmasıyla bir günde tamamını hakkını vererek gezmenizin imkansıza yakın olduğu San Diego Zoo, şehrin görülmesi gereken yerlerinin başında geliyor. Her ne kadar doğal ortamları kadar olmasa da bahçede hayvanların konakladığı yerler ve bakım şartları açısından hayvanat bahçesinin görevini hakkıyla yerine getirdiğini söyleyebiliriz. #2 Gaslamp Quarter San Diego’nun en önemli eğlence mekanlarından biri olan Gaslamp Quarter renkli sokakları ve birbirinden keyifli mekanlarıyla eğlenceli vakit geçirmek isteyen ziyaretçilerini ağırlıyor. Bölgenin okyanusa yakın olması ise burayı daha cazip kılıyor. Meksika-ABD sınır şehirlerinden biri olan San Diego, ılıman iklimi ve yaşam kalitesinin yüksek olduğu bir şehir olması nedeniyle ülkenin en yaşanabilir yerlerinin başında geliyor. San Diego, hem kendi içinde görülmesi gereken yerleri nedeniyle hem de Amerika’nın birçok önemli noktasına yakınlığı nedeniyle görülmesi gereken şehirlerden biri. Üstelik muhteşem okyanus manzarası eşliğinde gün batımını izlemek bile başlı başına bir aktivite olarak değerlendirilebilir. San Diego Gezilecek Yerler devamı için… 

5- San Diego Mutfağı

San Diego’da, yerel Amerikan mutfağı yanında Meksika mutfağını da deneyebileceğiniz pek çok restoran bulabilirsiniz. Şehirde, fast food markalarından yerel lezzetleri sunan lokantalara, sokak lezzetlerinden nefis tatlılara kadar tadabileceğiniz geniş menü sunuluyor. Bunlarında dışında bir şey denemek isterseniz, dünya mutfağından da pek çok çeşit görebilirsiniz. Birkaç restoran önerisi de bizden:          

6- San Diego’da Alışveriş

Kaliforniya’nın ünlü şehirlerinden San Diego, alışveriş açısından hayli zengin seçeneklere sahiptir. Şehir genelinde çok sayıda alışveriş merkezi, butik mağaza, market ya da hediyelik eşya dükkanları bulabilirsiniz. Özellikle moda sektöründe önemli bir yeri bulunan şehirde çok sayıda giyim mağazası göreceksiniz. Horton Plaza, Fashion Valley ve Westfield UTC gezebileceğiniz alışveriş mekanları arasında sayılabilir.

7- San Diego Gece Hayatı

Gece hayatının aktif olduğu Kaliforniya şehirlerinden biri olan San Diego’da farklı tarzlarda eğlence mekanları bulabilirsiniz. Özellikle Downtown ve Pasifik Plajı bölgesinde çok sayıda bar ve gece kulübü yer almaktadır. Şehirde eğlence sabah saatlerine kadar sürer ancak gece 2’den sonra alkol satışı yapılmamaktadır.

8- San Diego Festivalleri

 
 • Pride Festival (Haziran)
 
 • Seasonals Festival (Temmuz)
 
 • Film Festivali (Eylül-Ekim)
 

9- San Diego’da Nerede Kalınır?

Okyanus kıyısında güzel şehir San Diego’da birbirinden güzel konaklama seçenekleri bulabilirsiniz. Arzunuz ya da bütçenize göre değerlendirebileceğiniz lüks, salaş ya da butik oteller yanında eğlenceli tatil köyleri de yer alıyor. San Diego’da değerlendirebileceğiniz otel önerileri:

10- San Diego’da Şehir İçi Ulaşım

San Diego’da şehir içi ulaşım için otobüs, taksi, troleybüs ya da araç kiralama seçeneklerinden birini değerlendirebilirsiniz. Genel olarak en çok kullanılan ulaşım aracı troleybüsken uzun mesafeli seyahatler için araç kiralama da oldukça uygun bir seçenektir. Troleybüs hizmeti, 24 saat devam ediyor ve yolculuk yapmak için “Compass Card” kullanılıyor. Kart, kullanım günlerine göre ücretlendirilmiştir; yani 1 gün için 5 dolar, 14 gün için 43 dolarlık kart almanız gerekmektedir. Bu kartlar otobüslerde de geçerlidir.

11- Saat Farkı

San Diego ile Türkiye arasında 10 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır. Türkiye’de saat, sabah sularında 08.00’i gösterirken San Diego’da saat 21.00’dır.

12- Para Birimi

San Diego’da ABD’nin yerel para birimi olan Amerikan Doları kullanılmaktadır. 1 TL yaklaşık olarak 0,19 Amerikan Dolarına eşittir.

13- Konsolosluklar

Los Angeles Başkonsolosluğu Adres: 6300 Wilshire Blvd., Suite 2010, Los Angeles, CA 90048 Tel Direkt Tel: +1 (323) 591 6475 +1 (323) 591 6476 +1 (323) 655 8923 Santral Tel: +1 (323) 591 6480 +1 (323) 591 6481 +1 (323) 591 6482 Faks: +1 (323) 655 8681 E-Posta: consulate.losangeles@mfa.gov.tr

14- Resmî Tatiller

 
 • Başkanlık Günü (20 Şubat)
 
 • Bağımsızlık Günü (4 Temmuz)
 
 • İşçi Bayramı (4 Eylül)
 
 • Colombus Günü (9 Ekim)
 
 • Şükran Günü (23 Kasım)
 
 • Noel (25 Aralık)
 

15- Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kaliforniya’ya seyahat edebilmeleri vize almaları gerekiyor. Bunun için eyaletin bağlı olduğu ülke olan ABD’nin prosedürlerini belirlediği aşamalar tamamlanmalıdır. Bu prosedürler kapsamında Türkiye vatandaşları için herhangi bir pasaport ayrımı bulunmuyor. ABD konsoloslukları, vize işlemlerini son derece disiplinli bir şekilde yürütüyor ve her başvuruyu eşit şekilde değerlendiriyor. Vize başvurusunda özetle izlemeniz gerek yol şu şekilde açıklanabilir:  
  • Belirlenen prosedürleri tamamlayıp başvuruda bulunmadan önce Amerika vize türünü belirlemeniz gerekiyor.
 
  • Turizm veya eğitim amaçlı seyahatler için seçilmesi gereken tür Amerika Göçmen Olmayan Vize olacaktır. Bu vize türü de kendi arasında dallara ayrılmaktadır.
 
  • B-1/B-2 Turistik, F1/F2 Öğrenci Vizeleri ve J1/J2 Değişim Programı Vizeleri gibi dallardan kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.
 
  • Size verilen formu eksiksiz ve doğru şekilde doldurduktan sonra başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
 
  • Bunun yanında sizden istenen belgeleri de tamamlamanız gerekmektedir.
 

Bizi Takip Edin

1,321BeğenenlerBeğen
9TakipçilerTakip Et
21,273TakipçilerTakip Et
19TakipçilerTakip Et
19AbonelerAbone

SON EKLENENLER