Long Beach

Long Beach Gezi Rehberi

1- Long Beach Hakkında Bilinmesi Gerekenler

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Long Beach, Los Angeles şehrinin güney kısmında yer almaktadır. Yaklaşık 470.000 kişilik nüfusuyla eyaletin en büyük beşinci şehridir.

Long Beach, denizcilik ve turizm üzerine yoğunlaşmış bir bölgede bulunuyor. Şehirde yer alan Long Beach limanı, dünyanın en büyük limanı olarak kabul ediliyor. Ayrıca şehrin, zengin petrol rezervine sahip olması nedeniyle, gelişmiş bir petrol endüstrisi vardır. Şehirde tüm dünyaca ünlü uçak, otomobil parçaları, elektronik ve ev mobilya üreticileri yer alıyor.

2- Long Beach Nerededir?

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Long Beach, Los Angeles şehrinin güney kısmında kalıyor. Büyük Okyanus'a da kıyısı bulunan şehir aynı zamanda Orange County ile komşudur.

3- Long Beach'a Ne Zaman Gidilir?

Long Beach şehrinde step iklimi görülüyor; bu nedenle yaz ayları sıcak, kış ayları bol yağışlı ve soğuk geçiyor. Şehri ziyaret etmek için mayıs ve eylül ayları arasında kalan dönemi seçebilirsiniz.

4- Long Beach Gezilecek Yerler

Bluff Park

#1 Bluff Park

Kısaltılmışı PAHAM olan müzenin görevi Pasifik Adaları'nın farklı kültürlerini tanıtmak ve kalıcı koleksiyonlarla, eğitim programlarıyla sanatsal döngüyü devam ettirmek. Müzeye giriş ücreti 5 dolar. Cadde üzerinde ücretsiz otopark bulabilirsiniz.

#2 Catalina Adası

Long Beach'den hızlı feribot ile Catalina'ya gelebiliyorsunuz. 1920'lerde Hollywood filmleri için ünlü bir yer olan ada, günümüzde popüler tatil beldesidir. Kumarhane, çiftlik, golf sahaları ada üzerinde uzun zamandan beri bulunuyor. Yıl içinde film festivalleri, triatlon yarışları, şarap festivalleri organize edilir.

Long Beach Gezilecek Yerler devamı için…

Long Beach yaklaşık yarım milyon nüfusu ile Kaliforniya'da bulunan bir şehirdir. Çeşitli festivaller, spor karşılaşmaları ve karnavallara ev sahipliği yapıyor. Kentin bilinen en önemli özelliği, Amerika Birleşik Devletleri'nin en yoğun ikinci konteyner limanına sahip olmasıdır. Bununla beraber dünyanın da en büyük limanlarından biridir. Çeşitliliğin bol olduğu şehir turizm bakımından da fırsatlar sunuyor. Tüm bu özellikler sonunda şehir, her yıl -özelliklere yaz aylarında- çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor ve önemli destinasyonları dolup taşıyor.

5- Long Beach Mutfağı

Amerikan mutfağının pek çok lezzetini bulabileceğiniz Long Beach'ta, deniz ürünlerinin çeşitliliği ile büyülenebilirsiniz. Liman şehri olmasının verdiği avantajla envaiçeşit balık türü ve deniz canlısını sofralarına taşıyan şehir, kaliteli restoranları ile de tam puan alıyor. Fish Tacos, Cioppino gibi deniz mahsullerinden yapılmış ana yemeklerden sonra Avocado Toast ve Garlic Ice Cream gibi atıştırmalıklarla günü tamamlayabilirsiniz. Long Beach mutfağı hakkında daha detaylı bilgi için;

Long Beach'de Ne Yenir? Ne İçilir?

6- Long Beach'ta Alışveriş

Long Beach'ta doyasıya alışveriş yapabileceğiniz büyük çarşılar, modanın nabzının attığı giyim mağazaları, zengin süpermarketler ve salaş hediyelik eşya dükkanları bulabilirsiniz. Özellikle 4. ve 2. caddelerdeki mağazalara mutlaka göz atmalısınız.

7- Long Beach Gece Hayatı

Long Beach şehrinde güzel bir günü sonlandırmak için tercih edebileceğiniz sayısız eğlence mekânı var. Latin kulüplerinden caz barlara, dans kulüplerinden sahne şovlarına pek çok seçenek sunan şehrin renkli ışıklar altındaki silueti bile görülmeye değer. Şehrin gözde mekanları arasından seçtiklerimize göz atabilirsiniz:

8- Long Beach Festivalleri


 • Long Beach Pride Festivali (Mayıs)

 • Annual Long Beach Sea Festival (Yaz Mevsimi)

 • Catalina Ski Race (Temmuz)

 • Annual Long Beach Jazz Festival (Ağustos)

 • JetBlue Long Beach Marathon (Ekim)

9- Long Beach'ta Nerede Kalınır?

Long Beach genelinde bütçenize ve zevkinize uygun çok sayıda konaklama seçeneği bulunmaktadır. Lüks oteller ve konforlu apartlar yanında uygun fiyatlı motel ya da pansiyonlar da yer alıyor. Şehirde öne çıkan birkaç otel önerisi:10- Long Beach Şehir İçi Ulaşım

Şehirde otobüs, bisiklet, metro, taksi ve araç kiralama seçenekleri ile ulaşım sağlanmaktadır.

11- Saat Farkı

Long Beach ile Türkiye arasında 10 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır. Türkiye'de saat, sabah sularında 08.00'i gösterirken Long Beach'ta saat 21.00'dır.

12- Para Birimi

Long Beach'ta ABD'nin yerel para birimi olan Amerikan Doları kullanılmaktadır. 1 TL yaklaşık olarak 0,19 Amerikan Dolarına eşittir.

13- Konsolosluklar

Los Angeles Başkonsolosluğu

Adres: 6300 Wilshire Blvd., Suite 2010, Los Angeles, CA 90048

Tel Direkt Tel: +1 (323) 591 6475
+1 (323) 591 6476
+1 (323) 655 8923

Santral Tel: +1 (323) 591 6480
+1 (323) 591 6481
+1 (323) 591 6482

Faks: +1 (323) 655 8681

E-Posta: consulate.losangeles@mfa.gov.tr

14- Resmî Tatiller


 • Başkanlık Günü (20 Şubat)

 • Bağımsızlık Günü (4 Temmuz)

 • İşçi Bayramı (4 Eylül)

 • Colombus Günü (9 Ekim)

 • Şükran Günü (23 Kasım)

 • Noel (25 Aralık)

15- Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kaliforniya'ya seyahat edebilmeleri vize almaları gerekiyor. Bunun için eyaletin bağlı olduğu ülke olan ABD'nin prosedürlerini belirlediği aşamalar tamamlanmalıdır. Bu prosedürler kapsamında Türkiye vatandaşları için herhangi bir pasaport ayrımı bulunmuyor. ABD konsoloslukları, vize işlemlerini son derece disiplinli bir şekilde yürütüyor ve her başvuruyu eşit şekilde değerlendiriyor. Vize başvurusunda özetle izlemeniz gerek yol şu şekilde açıklanabilir:


 • Belirlenen prosedürleri tamamlayıp başvuruda bulunmadan önce Amerika vize türünü belirlemeniz gerekiyor.

 • Turizm veya eğitim amaçlı seyahatler için seçilmesi gereken tür Amerika Göçmen Olmayan Vize olacaktır. Bu vize türü de kendi arasında dallara ayrılmaktadır.

 • B-1/B-2 Turistik, F1/F2 Öğrenci Vizeleri ve J1/J2 Değişim Programı Vizeleri gibi dallardan kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.

 • Size verilen formu eksiksiz ve doğru şekilde doldurduktan sonra başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

 • Bunun yanında sizden istenen belgeleri de tamamlamanız gerekmektedir.

Bizi Takip Edin

1,321BeğenenlerBeğen
9TakipçilerTakip Et
21,273TakipçilerTakip Et
19TakipçilerTakip Et
19AbonelerAbone

SON EKLENENLER