Karadağ Gezilecek Yerler

Adriyatik Denizi’nin berraklığı ve yemyeşil doğasıyla ilgi odağı olan ülke, gün geçtikçe daha fazla kişi tarafından tatil yeri olarak tercih ediliyor.

Ülkemizden ucuz uçak bileti satın alarak oldukça kolay bir şekilde gidilebilen Karadağ’da görülmesi gereken yerleri sizler için listeledik. Sizler de yorumlarınızla listemizin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

Karadağ Gezilecek Yerler

1. Budva

Budva

Karadağ’ın Adriyatik kıyısında uzanan bu güzel şehri özellikle muhteşem mavi bayraklı plajları ve gece hayatı ile oldukça ilgi çekiyor. Şehrin eski sokaklarında gezmek için Stari Grad bölgesi çok isabetli bir seçenek olacaktır. Sveti Stefan Adası ise özellikle ünlü kişiler tarafından tatil için çok fazla tercih ediliyor.

2. Kotor

Kotor

Kotor Körfezi’nde bulunan Kotor şehri, 13 binlik nüfusuyla oldukça küçük bir şehir; ancak bu rakam turizm sezonunda çok daha yukarılara çıkıyor. Büyük gemiler için cazip bir liman kenti olan Kotor’da birçok Cruise gemisi görmek mümkün. Tarihi sokaklarıyla UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Kotor’u Karadağ gezinizde mutlaka görmelisiniz.

3. Tivat

Tivat
Tivat

Karadağ’da havaalanlarından birinin bu şehirde olması şehrin ulaşım anlamında oldukça cazip bir nokta olmasını sağlamış. İşin içine bir de muhteşem güzellikteki plajlar girince özellikle yaz mevsiminde şehir oldukça kalabalık bir hal alıyor.

4. Perast

Perast

Kotor Koyu’nun en özel noktalarından biri olan Perast şehrine geldiğinizde yeşilin ve mavinin en güzel tonlarına şahitlik edebiliyorsunuz. Kotor’a 14 km. mesafede bulunan Perast, Kotor’a gelmişken mutlaka görmeniz gereken bir güzellik.

5. Herceg Novi

Herceg Novi

Çoğu Karadağ şehri gibi Herceg Novi de çok keyifli bir sahil kenti. Kotor Körfezi boyunca uzanan kentte tarihi sokakları gezerek ve sahili tadını çıkararak keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

6. Bar

Bar

Karadağ’ın önemli kentlerinden biri olan şehir, “Stari Bar” ismiyle anılan tarihi bölgesiyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Stari Kalesi civarında yapacağınız keyifli bir gezinti ile Bar’daki vaktinizi güzel bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

7. Çetinje

Çetinje

Eğer Karadağ’ın eski başkentini merak ediyorsanız Çetinje’de bu merakınızı giderebilirsiniz. Birçok konsolosluğun bulunduğu şehir sanatsal ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. Şehre geldiğinizde Lovcen Ulusal Parkı’nı, müzeler ve Ortodoks Çetinje Manastırı görebileceğiniz yerler arasında sayılabilir.

8. Ulcinj

Ulcinj

Arnavutluk’a yakın bir bölgede bulunan Ulcinj oldukça sevimli bir sahil kasabası. Eğer güzel bir sahil kasabasında keyifli anlar geçirmek istiyorsanız Balkanlar turuna Ulcinj’de mola vererek dinlenme fırsatı bulabilirsiniz.

9. Zabljak

Zabljak

Karadağ’ın doğal güzellikleri ile meşhur bölgesi Zabljak eğer vaktiniz varsa mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Avrupa’daki en büyük kanyon olan Tara Kanyonu ve Durmitor Ulusal Parkı ile doğanın tadını çıkarabilir, heyecanlı doğa sporlarını yaparak adrenalin dolu anlar yaşama imkanı bulabilirsiniz.

Eğer bir Balkanlar turuna çıkma planınız varsa Karadağ bu turda mutlaka olması gereken ülkelerden biri. Karadağ küçük bir ülke olmasına rağmen birçok güzelliği ile insanın içinde “bu şehirde yaşama isteği” uyandırıyor. Karadağ’a ulaşım için Karadağ’a nasıl gidilir isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum yapın

Bizi Takip Edin