Isparta’nın Merak Edilen 18 Turistik Tarihi Yeri

Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Isparta’nın tarihi yerleri hayranlık uyandırıyor…

İlk yerleşimin Paleolitik dönemde görüldüğü Isparta, M.Ö. 2000’e uzanan tarihi ile birçok Anadolu medeniyetine ev sahipliği yapmıştır. Friglerin, Lidyalıların, Makedonyalıların ve Romalıların bıraktığı eserler, gül kokan Isparta’nın turistik yerleri olarak listelerde yerini alıyor.

Kaleler

1. Sığırlık Kalesi

sığırlık kalesi

Erken Bizans Dönemi’nden kalma olduğu bilinen Sığırlık Kalesi, bir bölümü ayakta kalmış şehrin önemli tarihi yapılarından biridir. Sütçüler ilçesine bağlı Asar Mahallesi’nde yer alan kalıntı tarihi eser, buradaki tepenin kuzey yamacına kurulmuş. Sur duvarları ve köşelerde yer alan birkaç kule dışında tahrip olmuştur.

2. Uluborlu Kalesi

uluborlu kalesi

Kapıdağı eteklerinde M.Ö 4. Yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen Uluborlu Kalesi, etrafı kayalıklarla çevrili yüksek bir tepede yer alan tarihi bir eser. Bizans Dönemi’nde Roma dönemi mimari malzemeleri kullanarak inşa edilen kalenin yer aldığı tepenin kuzey-güney doğrultusunda üç adet burç bulunur. Selçuklu ve Hamitoğulları Beylikleri döneminde tamir ettirilmiş ve bugünkü halini almış.

3. Eğirdir Kalesi

eğirdir kalesi

M.Ö. 4. yüzyılda inşa edilen Eğirdir Kalesi; iç kale ve dış kale olarak dizayn edilmiş. Ancak, sadece iç kale günümüze kadar ulaşabilmiş. Roma ve Bizans döneminde de kullanılan ve defalarca onarılan kale, artık turistik amaçlı hizmet veriyor. Kalenin dışarıdan görünümü ne kadar büyüleyici ise, kaleden manzarayı izlemek de o kadar keyifli.

Antik Kentler

4. Adada Antik Kenti

adada antik kenti

Pisidia bölgesindeki bir diğer antik kent olan Adada Antik Kenti, Isparta’nın Sütçüler ilçesinde bulunuyor. Toros Dağları üzerinde yer alan kent, günümüze ulaşan kalıntılarının yanı sıra; Zeus, Herakles ve Dionysos tasvirlerinin bulunduğu sikkeleriyle de dikkat çekiyor. Tarihe ilgi duyuyorsanız, Adada Antik Kenti’ni mutlaka görmelisiniz.

6. Antiocheia Antik Kenti

antiocheia antik kenti

Antalya, Burdur ve Isparta’nın kapsayan Pisidia bölgesindeki Antiocheia Antik Kenti, devasa tiyatrosu ve tapınağı ile görülmeye değer yerlerden biri. Her ne kadar kalıntıları günümüze ulaşmış olsa da, bu yapılar Isparta’da antik döneme ait en önemli eserler olarak kabul ediliyor. Tarihi M.Ö. 281 yılına dayanan kent, Yalvaç ilçesine 1 km uzaklıkta bulunuyor.

6. Antiocheia Su Kemerleri

pisidia su kemerleri

Antiocheia Antik Kenti’ndeki çeşmenin kuzeyinde yer alan su kemeri, M.S. 1. yüzyılda inşa edilmiş. 10 km uzunluğundaki kemerin yalnızca 250 metresi günümüzde hala ayakta duruyor. Tarihi öneminin yanı sıra, su kemerinin teknik özellikleri oldukça ilginç; kemerin arkasında yer alan depo ve borular sayesinde, 2 bin yıl öncesinde bile kentin su ihtiyacı gideriliyormuş.

Roma dönemine ait su kemerini, Antiocheia Antik Kenti ziyaretinizin en ilgi çekici alanlardan biri olacaktır.

Dini Yerler

7. Dündar Bey Medresesi

dündar bey medresesi

Halk arasında ‘’Taşmedrese’’ ismiyle de anılan Dündar Bey Medresesi, 1301 yılında Hamidoğulları’ndan Dündar Bey’in emriyle inşa ettirilmiş. Taçkapısında yer alan kitabeye göre ise II. Gıyaseddin Keyhusrev tarafından yaptırılmıştır. Yapı bir zamanlar kervansaray olarak hizmet verirken daha sonraları medreseye dönüştürülmüş.

8. Atabey Ertokuş Medresesi

ertokuş medresesi

Isparta’daki tarihi yapılar yalnızca; Antik Yunan, Roma ya da Bizans dönemine ait değil. 1224 yılında Selçuklular tarafından yapılan Ertokuş Medresesi, şehirdeki Türk mimarisinin en güzel örneklerinden biri. Atabey ve Bayat harabelerindeki taşlardan yapılan medrese, gösterişe gerek duymayan sade bir yapıya sahip.

9. Kutlubey Ulu Cami

kutlubey ulu cami

Kentte inşa edilmiş en eski camilerden biri olan Kutlubey Ulu Cami, Isparta merkezde çarşı içerisinde yer alan oldukça basit bir lokasyonda yer almaktadır. I. Murat döneminde Isparta’nın İlk Subaşısı Kutlu Bey tarafından yaptırılan caminin 1400’lü yıllarda inşa edildiği tahmin ediliyor.

Kesin bir bilgi ise caminin zaman içinde tahrip olan bazı bölümlerinin 1899 yılında onarımdan geçirilmiş olması. Orijinal mimarisini kaybeden cami, kentin en önemli ibadethanelerinden biri olarak gösterilir.

10. Men Tapınağı

men tapınağı

M.Ö. 4. Yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen Men Tapınağı, ‘’Ay Tanrısı Men’’ adına inşa edilmiş önemli bir gezi noktasıdır. Geçmişte kutsal olarak anılan bölge içerisinde pek çok yapı var iken günümüzde bu yapılardan geriye yalnızca bazı taşlar kalmıştır.

Tapınağın etrafında Temenos duvarı mevcut iken, kuzey ve doğu bölümlerinde bazı ev kalıntıları ve stadium kalıntıları yer alıyor.  Men Tapınağı’na, Sultan Dağı üzerinde yer alan Karakuyu Mevkii’ndeki, ‘’Gemen Korusu’nda” ulaşabilirsiniz.

11. Firdevs Bey Bedesteni

firdevs bey medresesi

Isparta’nın şehir merkezinde halen pek çok dükkanıyla hizmet veren Firdevs Bey Bedesteni, 1561 yılında dönemin valisi Firdevs Bey tarafından yaptırılmış. Mimar Sinan’ın çizgilerini göreceğiniz bedestenin yapılış amacı da Mimar Sinan Cami’ne gelir sağlamakmış.

Uzun yıllar kentte alışverişin nabzını tutan bedesten 2009 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilmiş ve bugünkü halini almış. Bugün ise 16 adet dükkanla, ziyaretçilerine hizmet veriyor.

12. Aya Baniya Kilisesi

aya baniya kilisesi

1750 yılından kalma olduğu tahmin edilen Aya Baniya Kilisesi, geniş bir avlu içine dikdörtgen planlı bir şekilde inşa edilmiştir. Oldukça eski olan bu yapı bölgedeki inanç turizmi açısından cazibe merkezlerinden biridir.

13. Ayastefanos Kilisesi

ayastefanos-kilisesi

Yeşilada ilçesinde yer alan Ayastefanos Kilisesi, 19. yüzyılda şehre kazandırılmış dini yapılardan bir diğeri. Dikdörtgen planlı, üç nefli bir projenin hayata geçirilmiş hali olan kilise, moloz taşlar ile örülmüş. Kilise içerisinde çeşitli alçı süslemeler, ahşap direkler ve mermer bloklar yer alır. Restorasyon çalışmalarından sonra ise dış duvarlar ve iç ahşap kısımlar yenilenerek, sağlamlaştırılmıştır.

Müzeler

14. Isparta Müzesi

ısparta müzesi

Isparta’da Cumhuriyet’in ilk yıllarında başlayan müze çalışmaları için ilk olarak halkevi binası kullanılmış. 1984 yılında yapımı tamamlan yeni müzede; 2953 arkeolojik eser, 2352 adet etnografik eser ve 12671 adet sikke bulunuyor. Müze aynı zamanda; arkeoloji, hazine, etnografya ve halı olmak üzere dört seksiyondan oluşuyor.

Arkeoloji Salonu: M.Ö. 6 yüzyıla ait eserler, Aya Yorgi kilisesine ait ikonalar ve Roma dönemine ait seramikler sergileniyor.
Hazine Salonu: Antik Pisidia bölgesinde milattan önceki döneme ait sikkelerin yanı sıra, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait; altın, gümüş ve bronz eserler yer alıyor.
Etnografya Salonu: Isparta’nın geleneklerini yansıtan; kına gecesi canlandırması, yörük hayatı canlandırması, yöresel kıyafetler, silahlar ve fermanlar bu seksiyonda bulunuyor.
Halı Salonu: Isparta halılarının yanı sıra, Türkiye’nin diğer bölgelerinde üretilen dokuma halılar da bu seksiyonda ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

15. Yalvaç Müzesi

Yalvaç Müzesi

Pisidia bölgesindeki Antiocheia Antik Kent’ten Amerikalıların yaptığı kazı çalışmaları sonucunda çıkarılan eserlerin sergilenmesi ihtiyacı doğmuş.

Bu nedenle 2000 yılında hizmete açılan Yalvaç Müzesi, Göller Yöresi’ndeki en büyük müze olma özelliğine sahip. Prehistoria Salonu, Klasik Eserler Salonu, Etnografya Salonu ve St. Paul Salonu olmak üzere dört seksiyondan oluşan müze, ücretsiz olarak 15 Nisan / 2 Ekim tarihleri arasında 09.00-19.00; 3 Ekim / 14 Nisan tarihlerinde ise 08.00-17.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

16. Uluborlu Müzesi

uluborlu müzesi

Alaaddin Keykubat halk kütüphanesinin zemin katında hizmet veren Uluborlu Müzesi’nde, Isparta Müzesi’nden getirilen etnografik eserler sergileniyor. Açık teşhir alanı da bulunan müze; 15 Nisan / 2 Ekim tarihleri arasında 09.00-19.00; 3 Ekim / 14 Nisan tarihlerinde ise 08.00-17.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Girişin ücretsiz olduğu müzenin, ziyaret saati ile ilgili güncellemelerini muze.gov.tr adresinden takip edebilirsiniz.

17. Prof. Dr. Turan Yazgan Halı ve Kilim Müzesi

Prof. Dr. Turan Yazgan Halı ve Kilim Müzesi

Prof. Dr. Turan Yazgan Halı ve Kilim Müzesi, 2013 hizmet vermeye başlayan oldukça yeni bir müze. Anadolu coğrafyasında üretilen 3500 halı, kilim ve etnografik eserin sergilendiği müze, yalnızca bu eserlerle değil; dış görünümüyle de ziyaretçilerini büyülüyor.

18. Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi

süleyman demirel demokrasi kalkınma müzesi

Isparta, aynı zamanda Başbakan ve Cumhurbaşkanı olarak Türk siyasetine damga vuran isimlerden Süleyman Demirel’in memleketi. Bu nedenle şehirde Süleyman Demirel ile ilgili birçok şey bulmak mümkün. Süleyman Demirel Külliyesi’nde yer alan Süleyman Demirel Demokrasi Kalkınma Müzesi de bunlardan biri.

Türk siyasi tarihinin önemli figürlerinden biri olan Demirel’in kişisel eşyalarının, fotoğraflarının, yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinde kendisine verilen hediyelerin sergilendiği müze, Isparta’da en çok ziyaret edilen yerlerden biri.

Isparta’nın tarihi yerleri listemize ek tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın