Peru

PERU GEZİ REHBERİ

Peru gezi rehberi

1- Peru Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Güney Amerika’nın batısında yer alan Peru, 1821 yılında İspanya Krallığı’ndan bağımsızlığını kazanan özgür bir ülkedir.  Özellikle tarihi miraslarıyla dikkat çeken ülke,  arkeolojik mirasları, mutfak kültürü, sömürge mimarisi binaları ve muhteşem doğasıyla turistlerin akın akın ziyaret ettiği bir ülkedir. Başta altın ve bakır olmaz üzere birçok zengin doğal kaynaklara sahip olmasına rağmen Peru halkının yüzde 25,8’i yoksul nüfustur.  Başkanlık sistemiyle yönetilen üniter devlet Peru, özerk yapıda 26 bölgeye ayrılmaktadır. Toplamda ise 195 eyalete ev sahipliği yapar. Ülkenin başkenti Lima olmakla birlikte diğer büyük şehirleri; Trujillo, Arequipa, Callao, Chiclayo ve Iquitos’tur. Ülkenin 1993 Anayasa'sında resmi dilleri İspanyolca, Keçuva, Aymaraca’dır.

Diğer yandan yerlilerin bulundukları bölgelerde oluşturdukları diller de ülke çapında kabul edilmektedir. Peru halkının %81’i Katolik inancına sahip iken geri kalan bölümün Evangelical Protestanı olduğu bilinmektedir. Peru’da bölge bölge hava durumu değişkenlik gösterirken seyahat planlaması  yapmadan önce ziyaret edeceğiniz bölgenin hava durumunu incelemenizi tavsiye ederiz.

Ülkede yoğun oranda kuru bir iklim görülmektedir. Türkiye’den seyahat etmeyi düşünüyorsanız Peru’ya aktarmasız uçuş bulunmadığını belirtelim. Başkent Lima’ya aktarmalı uçuşlar ile 15 saat ile 30 saat uçuş süresinde ulaşmanız mümkün.

2- Peru Nerededir

Güney Amerika’nın batısında konumlanan Peru’nun kuzeyinde Ekvador ve Kolombiya yer alırken, doğusunda Brezilya, güneydoğusunda Bolivya, güneyinde Şili ve batısında Büyük Okyanus yer almaktadır.

Peru Gezi Rehberi

3- Peru’ya Ne Zaman Gidilir?

Türkiye’den Peru’nun başkenti Lima’ya seyahat etmeyi düşünüyorsanız yazları yağış oranın bir hayli arttığını ve kültürel gezilerin zorlaştığın belirtelim. Yüzde 85 oranında nem görülen ülkenin Sierra bölgesi ise tam tersi özellikte kurak bir iklim tipine sahiptir.

Hava sıcaklığı ülkede sürekli değişiklik gösterdiğinden yaz aylarında seyahat etmeyi düşünüyorsanız kalın giysiler, kış aylarında ziyaret etmeyi düşünüyorsanız da ince giysiler almanızı tavsiye ederiz. Ülkeye ziyaretin tavsiye edilmediği tek zaman dilimi ise Nisan ayıdır. Nisan yağmurları ülkenin hemen hemen her yıl en yoğun yağış aldığı dönem olarak gösterilmektedir.

4- Peru Gezilecek Yerler

Machu Picchu

Peru’da gezilecek yerler elbette ki sınırsız… Daha önce ülke topraklarında yüzyıllarca yaşamış Inka Medeniyetlerine ait yüzlerce arkeolojik alan göreceğinize emin olabilirsiniz. Özellikle dünya tarihçilerinin bir dönem ilgiyle ziyaret ettiği Peru’nun kuzeyinde bu gezi noktaları ile bol bol karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. İlk ziyaretiniz Türkiye’den aktarmalı uçuşlarla ulaşacağınız başkent Lima olacaktır. Lima’da ülkenin tüm önemli binalarını göreceğiniz Plaza de Armas meydanı iyi bir başlangıç noktası olacaktır. Diğer yandan Lima’nın en turistik noktası gezilecek yerleri ve eğlence merkezleriyle ünlü Mraflores... İnka İmparatorluğundan kalma Pachacamac, eski dönemlerde din  merkezi olarak kullanılmış şehrin en önemli tarihi mirası diyebiliriz.

Paracas ise ülkenin diğer bir turistik noktası olarak gösterilir. Şehir dışında yer alan tropikal çöl ve Amerika’nın en derin kanyonnu olarak gösterilen Colca Kanyonu, son olarak da görenleri etkisi altında bırakan Titicaca gölü görülmeye değer yerler arasında.

Diğer yandan olmazsa olmazsalar içerisinde elbette ki İnkaların kayıp şehri Machu Picchu’yu, Kutsal Vadi ve Lima Katedrali geliyor.

5- Peru Mutfağı

peru gezi rehberi

Asya, Avrupa, Afrika diğer etnik grup mutfaklarından etkilenen Peru mutfağı, köklerinde var olan Kızılderili ve İspanyol yemek kültürleriyle bu mutfakları harika bir şekilde sentezlemiş ve kendi mutfağını oluşturmuştur.

Ülkenin tüm yemeklerinde kullanmayı ihmal etmediği malzemelerin başında pirinç gelmektedir. Et ise yöresel lezzetlerin vazgeçilmez temel gıda maddesi olarak ortaya çıkmaktadır. Ülkenin yöresel yemekleri ise şişte ızgara sığır kalbi  ‘’anticucho’’,  lezzetli mi lezzetli tavuklu pilav ‘’arroz con pollo’’ , ördekli versiyonu ‘’arroz con pato’’, chili soslu tavuk eti ‘’aji de gallina’’, bir nevi biber dolması ‘’rocoto relleno’’ ve et kızartması ‘’lomo saltado’’….

Bunların yanı sıra Peru’da sıklıkla tüketilen yiyecekler arasında balık ve deniz ürünleri de geliyor. ‘’ceviche’’ ismini verdikleri ünlü yemek, çiğ balık ve deniz ürünlerinin karışımından elde edilen seviln bir tat. Dipğer yandan patatesin bolca yetiştiği ülkede çeşitli patates yemekleri de restoranların menülerini süsleyen yiyecekler arasındadır. Bu konuda kurutulmuş patates ‘’carapulcra’’, patates dolması ‘’papa rellena’’ gelmektedir.

Ülkenin önemli içecekleri ise yerel üretim biraları... Pek çok markada görebileceğiniz bu yerli biralar tamamen Peru topraklarında üretilmekte ve turistlerin hoşuna giden bir aromaya da sahip. Diğer yandan ülkenin milli içkisi olarak gösterebileceğimiz ‘’emoliente’’ oldukça önemli bir içecektir. Pek çok bitkinin karışımından elde edilen bu içki sıcak olarak servis edilir ve halk tarafından çok sevilir.

Diğer yandan dünyaya en çok organik kahve üreten Peru’da kahve, coca yapraklarından üretilmektedir.

Popüler Peru Restoranları;

Osaka Pardo And Aliaga – Birinci sınıf Lima restoranı...

Museo Larco Cafe Restoran- Yöresel lezzetler sunan Lima restoranı...

Inti Raymi Restaurant – Birinci sınıf Cusco restoranı...

La Vespa Bistrot – Orta fiyatlı Cusco restoranı....

6- Peru Alışveriş

peru alisveris

Peru halkının sıcakkanlılığı çoğu toplum tarafından bilinmektedir. Arkadaş canlısı bu insanlarla günün her saati eğlenceli sohbetler edebilir, alışveriş yaparken pazarlık yapabilirsiniz. Peru’da alışveriş ihtiyacınıza yanıt verecek pek çok dükkan ve alışveriş caddesi yer almaktadır. Özellikle başkent Lima, bu konuda alışveriş merkezleri ve büyük mağazalarıyla turistlerin alışveriş ihtiyacına cevap verir niteliktedir.

Peru’dan sevdiklerinize hediyelik eşya satın almak isterseniz ülkenin yöresel ürünleri pek çok dükkan ve açık hava tezgahlarında sergilenmektedir. Yöresel ürünlerin başında ülkenin özel yünü Alpakadan yapılmış kıyafetler, duvar halıları oldukça ünlüdür. Diğer yandan ahşap oyması el işi ürünler ve kabak oymaları da sıklıkla satın alınan ürünler arasındadır. Aksesuar sevenler için dünyanın sayılı altın ve bakır üreticisi Peru’da binlerce çeşit takı ve aksesuar ile karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz.

Hem de çok daha uygun fiyatlara satın alabilmeniz mümkün. Bunların yanı sıra ülkenin en ünlü müzik aletleri olan Pan flütler ve deri davullar da hediyelik eşya dükkanlarını süsleyen çok satılan eşyalar arasında geliyor. Ülkenin iki yerel içkisi Pisco ve Inca Cola’da sevdiklerinize satın alabileceğiniz hediyelikler arasında gösteriliyor.

7- Peru Gece Hayatı

Peru gece hayatı

Peru’da gece hayatı her bölgede canlı olmasa da başkent Lima’da dur durak bilmeyen bir gece hayatının sizleri beklediği bilgisini verelim. Lima’da eğlence hafta içi ve hafta sonu olmak üzere haftanın her günü devam etmektedir. Hafta sonu şehrin hareketli caddelerinde harika bir gezintinin ardından bir şeyler içmek isterseniz pub tarzı mekanlar ve barlarla dolu caddeler ile karşılaşmanız olası...

Lima’nın en eski şehri sayılabilecek tarihi kent merkezinde birbirinden eğlenceli kulüpler birbiri ardına dizilmiştir. Kentte sanata verilen ilgi oldukça yoğun olmakla birlikte Peru halkının da kültür ve sanat etkinliklerine yoğun katılım gösterdiğini belirtelim. Sokaklarda dans eden gençler, müzik yapan insanlar ve resim sanatçılarıyla da bol bol  karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Lima bir kıyı kenti olduğundan akşam biraz kafamı dinlemek istiyorum diyenler için denizin serinliği altında oturabileceğiniz ve manzaraya karşı bir şeyler içebileceğiniz pek çok restoran da sahil kesiminde yer almaktadır.

Mekan Önerileri; 

Del Carajo Lima

La Chupiteria The Shot BarCusco

Argos BarParacas

Chango Club- Cusco

8- Peru Festivalleri

Peru festivalleri

  • Şubat/Mart- Karnaval (Cajamarca)

  • Mart- Fiesta de la Vendimia

  • Mart/ Nisan- Semana Santa

  • 25 Mayıs- Palyaço Günü

  • Haziran- Güneş Festivali

  • Kasım- Puno Haftası

9- Peru’da Nerede Kalınır?

Peru'da nerede kalinir

Peru’da nerede kalacağınıza karar vermeden önce ülkenin tüm kentlerini inceleyerek hangi şehirde kalacağınızı belirlemenizde fayda var. Ülkenin yoğun turist ağırladığı aylarda başkent otellerinde yer bulmanız zorlaşabilir. Bu sebeple erken rezervasyonla hem daha ekonomik hem de dilediğiniz odayı seçebilme şansı ile kolaylıkla tercih yapabilirsiniz. Başkent Lima’da konaklamak isterseniz pek çok otel, kent merkezinde yer alır.

Lima’nın kıyı şehri olmasının avantajı ise manzaralı otellere sahip olmasıdır. Peru’nun batı bölgelerinde Büyük Okyanus manzaralı otellerde konaklayabilir, seyahatinizi harika manzaralara karşı uyanarak daha da keyifli hale getirebilirsiniz. Kalacağınız yerden beklentinize göre otel özelliklerini filtreleyebilir, daha ekonomik konaklama seçenekleriyle karşılaşma şansı elde edebilirsiniz.

Lima Şehri Otel Tavsiyeleri;

Estelar Apartamentos Bellavista- 638 ₺’den başlayan fiyatlarla.. Detaylı bilgi için...

Hostal Pukara- 213 ₺’den başlayan fiyatlarla.. Detaylı bilgi için...

Daniel’s Apart Hotel- 638 ₺’den başlayan fiyatlarla.. Detaylı bilgi için...

Cusco Şehri Otel Tavsiyeleri;

Antigua Casona San Blas- Gecelik 588₺’den başlayan fiyatlarla… Detaylı bilgi için...

Tambo del Arriero Hotel Boutique- Gecelik 463 ₺’den başlayan fiyatlarla.. Detaylı bilgi için...

Hilton Garden Inn Cusco- Gecelik 480₺’den başlayan fiyatlarla… Detaylı bilgi için...

10- Peru Şehir içi Ulaşım

Peru ulasim

Peru’nun farklı bölgelerine otobüsler aracılığı ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda bazı bölgeler arasında uçak yolculuğu da yapmanız mümkün. Uçak biletlerinizi seyahat planlamanıza göre daha önceden alırsanız ekonomik fiyatlarla çok daha kısa sürede görmek istediğiniz kentlere ulaşım sağlayabilirsiniz. Lima’da şehir içi ulaşım ise oldukça kolay ve konforludur. Şehir içi otobüsler gitmek istediğiniz hemen her noktaya 24 saat ulaşım sağlamaktadır. Diğer yandan kentin metro hattı da bu konuda oldukça kullanışlıdır. Başkentte halkın büyük bir çoğunluğu ulaşım için bisiklet kullanmakta bu sebeple de şehir içi trafik çok daha düşük yoğunluklarda seyretmektedir.

Lima’nın en önemli özelliklerinden biri de toplu taşıma ağının oldukça gelişmiş olmasıdır. Tek kişilik metro biletini 2 pen gibi bir fiyata satın alabiliyorken otobüs ve metrobüs biletleri biraz daha pahalıdır. Metrobüsler tek hatta hizmet verirken tek kişilik metrobüs bileti 1.5 pen olarak belirlenmiştir. Ulaşım konusunda vakit kaybetmemek ve gezi noktalarına bir an önce ulaşmak isterseniz Lima’nın en hızlı ulaşımı metrobüsü kullanabilirsiniz. Miraflores ile kent merkezi arasındaki en hızlı ulaşım aracı olarak gösterilmektedir.

Taksiler ise kentte kullanabileceğiniz bir diğer ulaşım aracıdır. Taksi yolculuğunun tek dezavantajı araçlarda taksimetre bulunmamasıdır. Turistler için güven arz etmeyen bu durum seyahatten önce taksi şoförüyle fiyat pazarlığı yaparak çözülebilir.

11- Peru Saat Farkı

Türkiye saati ile Peru saati arasında 8 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır. Türkiye saati, Peru saatinden 8 saat ileridedir.

12- Peru Para Birimi

Peru para birimi Nuevo Sol’dur. Ancak halk arasında PEN olarak söylenmektedir. 1 Pen = 1.58 Türk Lirası’dır.

13- Peru Konsolosluklar

T.C Lima Büyükelçiliği

Adres: Miguel de Cervantes 504-510 San Isidro Lima

Telefon:+ 51 1 204 70 00 (Kent Merkezi)

Mail: embajada.lima@mfa.gov.tr

İnternet Adresi: www.lima.be.mfa.gov.tr

14- Resmi Tatiller

1 Ocak- Yeni Yıl

1 Mayıs- İşçi Bayramı

14 Haziran- Çiftçi Bayramı

29 Haziran- Aziz Peter ve Paul Bayramı

28 Temmuz- Bağımsızlık Günü

29 Temmuz- Milli Bayram

30 Ağustos – Santa Rosa de Lima

8 Ekim- Donanma Günü

9 Ekim – Milli Onur Günü

2 Kasım- Tüm Azizler Bayramı

25 Aralık- Katolik Noel Bayramı

15- Vize İşlemleri

Umumi pasaport sahiplerinin 90 günü aşmamak şartıyla Peru seyahati için vize zorunluluğu bulunmamaktadır. 90 günü aşan diğer seyahatler için gerekli belgelere Ankara Büyükelçiliği internet adresinden ulaşabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

1,321BeğenenlerBeğen
9TakipçilerTakip Et
21,273TakipçilerTakip Et
19TakipçilerTakip Et
19AbonelerAbone

SON EKLENENLER