Galway Şehir Rehberi

Galway, İrlanda gezisine çıkanların mutlaka uğraması gereken keyifli şehirlerin başında gelmektedir.

İrlanda’nın batısında bulunan Galway, adeta kartpostallardan fırlamış bir şehir hissi yaşatmaktadır. Bir çırpıda merkezini gezebileceğiniz Galway, başkent Dublin’in aksine yaşamın yavaş aktığı yerlerden biri. Biz de bu ağır şehrin güzelliklerini keşfe çıktığınızda ihtiyacınız olabilecek bilgileri sizlerle paylaşmak istedik.

1- Galway Şehir Rehberi

Galway acelesi olmayan bir şehir… Burada insanların telaşlı olduğu pek görülmez ve şehir sanki ağır yürüyen bir insan gibidir. Eğer gerçek İrlanda dokusunu keşfetmek istiyorsanız bu şehri İrlanda turunuza mutlaka dahil etmelisiniz.

Şehrin adını Gaillimh(Corrib) ismi verilen ırmaktan ya da aynı isimdeki kaleden aldığı belirtilmektedir. Şehir, zamanında önemli tüccar ailelerin konakladığı bir yer olmasından dolayı kabileler şehri takma adı konulmuştur.

Cana yakın insanların yaşadığı İrlanda dünyanın en arkadaş canlısı şehri seçilmiştir ve sahip olduğu önemli kültürel değerlerle İrlanda’nın kültür başkenti olarak kabul edilmektedir.

#1 Galway Gezilecek Yerler

Galway’de görülmesi gereken pek çok yer sizi bekliyor

Orta Çağ’dan günümüze varlığını sürdüren Galway’de pek çok kale, kilise ve doğal güzellikler ziyaretçilerini bekliyor. Özellikle geçmişin izlerini taşıyan yapılar dikkatinizi çekiyorsa Galway’in gezilecek yerleri size çok keyifli bir şehir turu imkanı sunacaktır.

#2 Galway’de Nerede Kalınır?

Galway’de ziyaretçiler genellikle şehir merkezinde konaklamayı tercih etmektedir. Böylece şehrin olanaklarına yakın olan ziyaretçiler ihtiyaç duyduğu şeylere daha kolay bir şekilde ulaşma imkanına sahip olmaktadır. Daha uygun bütçeli konaklama seçenekleri için ise Salthill bölgesini düşünebilirsiniz. Şehirde tercih edebileceğiniz otel tavsiyelerine göz atmak için burayı tıklayabilirsiniz.

#3 Galway’de Ne Yenir, Ne İçilir?

Şehirde özellikle deniz mahsulleri çok fazla tüketiliyor

Galway’de çoğunlukla deniz ürünlerinin hakim olduğu bir yemek kültürü bulunuyor. Şehirde leziz deniz ürünleri yiyebileceğiniz pek çok restoran ve cafe hizmet sunmaktadır. Şehirde tercih edebileceğiniz mekan önerilerine buradan ulaşabilirsiniz.

#4 Galway Gece Hayatı

Galway’de daha çok İrlanda’nın geleneksel eğlence anlayışına hitap eden mekanlar bulunmaktadır. Buralarda İrlanda halk müzikleri eşliğinde farklı ve keyifli akşamlar geçirebilirsiniz. Bunun yanı sıra gidebileceğiniz kulüpler ve pek çok Irish pub da bulunmaktadır. Detaylar için Galway gece hayatı yazımıza göz atabilir, mekan önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

#5 Galway Şehir İçi Ulaşım

Galway zaten küçük bir şehir olduğu için pek çok noktasına ulaşmak istediğinizde herhangi bir araca ihtiyaç duymuyorsunuz ancak gerekli durumlarda şehrin her noktasına giden otobüsler, tren seferleri ve metro ağları ile ulaşımınızı sağlayabiliyorsunuz.

#6 Galway’e Ne Zaman Gidilir?

Galway’in tadını en iyi yaz mevsiminde çıkarabilirsiniz

Şehrin en hareketli olduğu zaman yaz mevsimi. Siz de bu mevsimi tercih ederek keyifli bir Galway gezisi planlayabilirsiniz. Atlantik Okyanusu’nun kıyısında bulunan şehirde her an yağmurla karşılaşabileceğiniz için yanınızda yağmurluk veya şemsiye bulundurmanız faydalı olacaktır.

#7 Galway’e Nasıl Gidilir?

Galway’e ülkemizden uçak seferi bulunmadığı için ziyaretçiler çoğunlukla Cork veya Dublin kentlerini ziyaret ettikten sonra Galway’e gitmektedir. Bunun için öncelikle Cork uçuşları ya da Dublin seferlerinden satın alarak gerçekleştirilen keyifli bir turun ardından tren veya otobüs seferleriyle Galway’e doğru yol alma vakti geliyor.

Galway hakkında bildiklerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.