Düzce’nin Tarihi Yerleri | Turistik 7 Yer

Doğa ile iç içe olan Düzce, koca bir tarihi içerisinde barındıran kentlerimizden biri.

Düzce şehri tarihi dokusu ile ziyaretçilerinin hafızalarına kazınıyor. Düzce’de pek çok tarihi yer bölgede geçmişte yaşam süren Cenevizlilerden kalmış. Diğer yandan Osmanlı döneminden kalma köprüler, türbeler ve camiler de kentin tarihi dokusunu oluşturan unsurlar arasında. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan dopdolu listemize geçelim;

1- Akçakoca Ceneviz Kalesi

ceneviz kalesi

Ceneviz Kalesi, doğal bir güzelliğe sahiptir. Sahil kıyısının güzelliği ile ortaya çıkan Ceneviz Kalesi, tarihi hikayesiyle de ön plana çıkıyor. Kalenin tarihi ise Haçlı Seferleri’ne dayanmakta. Kalenin mimarisinde kullanılan taşlar kiremit ve moloz taşlarıdır. Günümüzde piknik ve mesire alanı olarak kullanılıyor.

2- Konur Alp Türbesi

konuralp türbesi

Düzce’de yer alan Konur Alp Türbesi, aynı zamanda beldenin ismi. Konur Alp, Osmanlı döneminin padişahlarına hizmetlerde bulunmuş bir şahsiyettir. İskân siyaseti politikasının sıkı takipçisiydi. Askeri başarıyla anılmaya devam ediyor. Bir akıncı olan Konur Alp, Mudurnu, Akyazı, Bolu ve Samadıra’nın fethini tamamlamış cesur bir asker.

3- Hemşin Cami

hemşin cami

Tarihi bir yapıya sahip olan Hemşin Cami, 1500 yıllık bir geçmişe sahip. Hemşin köyünde bulunan cami Akçakoca’ya yakın bir konumdadır. Mimaride göze çarpan detay ise; ahşap malzemenin doğayla örtüşmesi.

4- Mermer Köprü

mermer köprü

Mermer Köprü, mimari açıdan özel bir görünüme sahip. Zamanın etkilerine dayanamayan köprü yıpranmış vaziyette. İlginç olan ise, Mermer Köprü yapılırken hiç harç kullanılmamış.

5-  Konuralp Antik Kenti Tiyatrosu

düzce antik tiyatro

Antik Tiyatro, yöre halkı tarafından Konuralp Antik Tiyatrosu olarak da anılıyor. Tarihi M.Ö. 3. yüzyıla kadar dayanır. Prusias Krallığı’nın izlerini taşıyan Antik Tiyatro, Düzce’nin tarihi yerlerinden biri.

6- Ahmet Dede Türbesi

ahmet dede türbesi

Düzce’nin Çal ilçesinde bulunan Ahmet Dede Türbesi, görkemli bir kubbeye sahip. Söylentilere göre; Ahmet Dede’nin mezarı bir türlü ailesi tarafından paylaşılamamış. Paylaşılamayan mezar için üç adet tabut hazırlanmış. Zamanla bir türbe haline getirilen tabut, umut arayanların dua ettiği bir nokta oldu.

Müzeler

7- Konuralp Müzesi

Konuralp Müzesi

Düzce, coğrafi konumundan dolayı tarihi ve kültürel unsurları içerisinde eriten bir şehir. Türk kültürünün belirgin örnekleri Konuralp Müzesi’nin temasını oluşturmaktadır. Şehirdeki tek müze olduğu için “Düzce’nin Müzesi” olarak da biliniyor. Konuralp Osmanlı döneminde büyük başarılara imza atmış bir Düzce askeri.

Akıncı bir asker olan Konuralp, başarılı fetihlerin altına imzasını atmıştır. Osmanlı’nın en önemli askerleri arasında yer almaktaydı. Bu sebeple müze ismini kahraman askerimizden almış. Konuralp Müzesi iki katlı bir yapıya sahip. Müzenin ilk katında topraktan yapılmış heykelcikler bulunuyor. Diğer katında ise yöreyi yansıtan kültür ürünleri sergileniyor. Bu ürünler arasında gelin odası, yöresel kıyafetler, silahlar, geleneksel ev modeli ve dönemini yansıtan cansız mankenler var.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Ziyaret Saatleri: Yaz sezonunda 09:00 – 19:00, kış sezonunda 08:00 – 17:00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Düzce’nin tarihi yerleri listemize ek tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. 

Yorum yapın