Düzce’nin Tarihi Yerleri

0
2025

Doğa ile iç içe olan Düzce, koca bir tarihi içerisinde barındırmaktadır.

Düzce şehri tarihi dokusu ile misafirlerini karşılıyor. Tarihi dokunun içerisinde bir kültür yaşamakta. Bu kültür yörenin cazibe merkezlerinin arasında yer almasını sağlamaktadır. “Düzce’nin tarihi yerleri” içeriğini sizler için şöyle derledik;

Konur Alp Türbesi

Düzce’de yer alan Konur Alp Türbesi, aynı zamanda beldenin ismi. Konur Alp, Osmanlı döneminin padişahlarına hizmetlerde bulunmuş bir şahsiyettir. İskân siyaseti politikasının sıkı takipçisiydi. Askeri başarıyla anılmaya devam ediyor. Bir akıncı olan Konur Alp, Mudurnu, Akyazı, Bolu ve Samadıra’nın fethini tamamlamış cesur bir asker.

Mermer Köprü

Mermer Köprü, mimari açıdan özel bir görünüme sahip. Zamanın etkilerine dayanamayan köprü yıpranmış vaziyette. İlginç olan ise, Mermer Köprü yapılırken hiç harç kullanılmamış.

Antik Tiyatro

Antik Tiyatro yöre halkı tarafından Konuralp Antik Tiyatrosu olarak da anılıyor. Geçmişi M.Ö. 3. yüzyıla kadar dayanır. Prusias Krallığı’nın izlerini taşıyan Antik Tiyatro bir kültür mirası.

Ahmet Dede Türbesi

Düzce’nin Çal ilçesinde bulunan Ahmet Dede Türbesi, görkemli bir kubbeye sahip. Söylentilere göre; Ahmet Dede’nin mezarı bir türlü ailesi tarafından paylaşılamamış. Paylaşılamayan mezar için üç adet tabut hazırlanmış. Zamanla bir türbe haline getirilen tabut, umut arayanların dua ettiği bir nokta oldu.

Akçakoca Ceneviz Kalesi

Ceneviz kalesi doğal bir güzelliğe sahiptir. Sahil kıyısının güzelliği ile ortaya çıkan Ceneviz Kalesi, tarihi hikayesiyle de ön plana çıkıyor. Kalenin tarihi ise Haçlı Seferleri’ne dayanmakta. Kalenin mimarisinde kullanılan taşlar kiremit ve moloz taşlarıdır. Günümüzde piknik ve mesire alanı olarak kullanılıyor.

Siz de Düzce’nin tarihi güzellikleri gezip görmek istiyorsanız en ucuz otobüs biletleri sizi bekliyor.

Daha Yakından Tanımak İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
4110

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.