cunda tarihi yerler

Cunda, doğa güzellikleri ile olduğu kadar tarihi yerleriyle de dikkat çeken yerleşim yerlerinden biri. Sizlere huzurlu bir tatil garantileyen adanın, birbirinden etkileyici tarihi noktalarını sizler için derledik…

Cunda denince akla elbette ki geçmişte adada yaşamış Rumlar tarafından yaptırılmış kiliseler, kaleler ve evler geliyor. Cunda gezinizi daha da verimli bir hale getirebilmek için adanın büyüleyici atmosferinin ışığında bu etkileyici tarihi noktaları da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Sizler için hazırladığımız gezi listesi için bir gününüzü ayırmanız yeterli. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan yazımıza geçelim;

#1 Taksiyarhis Kilisesi (Rahmi M. Koç Müzesi)

Taksiyarhis Kilisesi

1873’te bölgede yaşayan Rumlar tarafından kilise olarak inşa edilen yapı, daha sonra camiye ve 2014 yılında M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı’nın girişimleriyle müzeye dönüştürülmüş.

Başarılı restorasyon çalışmalarının ardından Taksiyarhis Kilise’si tarihi dokusunu korumaya devam ediyor. Müze bölümünde ise teneke oyuncaklar, buharlı modeller, denizde kullanılan aletler ve bebek arabaları gibi geçmiş döneme ait birçok değerli eser sergileniyor.

#2 Taş Kahve

taş kahve

Adada günün yorgunluğunu atmak için en ideal yerlerden biri Taş Kahve. Burada yediden yetmişe herkesi görebilmeniz mümkün. 1800’lerin sonunda inşa edilen kahvehane, tarihte farklı amaçlar için kullanılmış.

Bir zamanlar gazino olarak kullanılan Taş Kahve, günümüzde sadece insanlar tarafından tercih edilen bir yer değil. Öyle ki kahvehanenin içinde zaman zaman kuş yuvası bile görmek mümkün. Kahvehaneye uğrarsanız mutlaka dibek kahvesi, damla sakızlı Türk kahvesi veya ev yapımı limonatanın tadına bakmalısınız.

#3 Ayışığı Manastırı

Ayışığı Manastırı

Adanın kuzeyinde yer alan Ay Işığı Manastırı, Rahibe Okulu olarak da biliniyor. 16.yy’da inşa edildiği düşünülen yapı, uzun bir süre harabe halindeydi. Suzan Sabancı’nın girişimiyle bugünkü halini alan manastır, adadaki önemli tarihi yapılardan biri.

#4 Despot’un Evi

Despot'un Evi

Despot’un Evi de Tımarhane adası gibi tarihi yapısından çok, hikayesi ile dikkat çeken bir yer. Rivayete göre Yunanistan, bağımsızlığını kazandıktan sonra Despot’a yüksek miktarda bağış yapar. Despot da bu paranın bir kısmıyla bu binayı inşa eder.

Daha sonra Despot bu evde ölü bulunur fakat parasının nerede olduğu bilinmez. Despot’un ölümünden sonra bu bina yetimhane ve hükumet binası olarak kullanılmış.

#5 Agios Yannis Kilisesi

agios yannis kilisesi

Aşıklar Tepesi’nin en önemli tarihi yapısı Agios Yannis Kilisesi… Tepeye kadar çıkmışken uğramanızı şiddetle tavsiye ettiğimiz kilisenin yapımı ise tam olarak tarihi bilinmeyen geçmiş bir döneme ait.. Eski dönemde Edremitli iki keşiş, Aşıklar Tepesi’ni keşfeder ve Aziz Yahya’ya adayacakları bir kilise inşa etme kararı alırlar ve böylelikle kilise inşa edilir. 1989 yılında 1. Derece arkeolojik sit alanı ilan edilen Agios Yannis Kilisesi, Rahmi Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı tarafından himayesi altına alınmış ve restore edilmiş.

Bugün ise hem Necdet Kent Kütüphanesi’ne hem de tarihi yel değirmenine ev sahipliği yapıyor. Kilise içerisinde 1449 yılında tamamlanan Kitab-ı Muhammediye adında yaratılış ve şapele ait ikon resimler yer alıyor.

#6 Tarihi Yel Değirmeni

yel değirmeni

Agios Yannis Kilisesi ile birlikte 1800’lü yıllarda inşa edildiği düşünülen Yel Değirmeni, eski dönemde un yapımı için kullanılıyormuş. Günümüzde ise Rahmi Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı himayesi altına girmiş bir kafe hizmeti veriyor. Muazzam Cunda manzarasına karşı, bir şeyler içmek veya yemek yemek için tercih edebileceğiniz yel değirmeni aynı zamanda genç çiftlerin fotoğraf molası verdikleri popüler gezi noktalarından biri.

Akşam üstü gün batımına karşı keyifli saatler geçirmeyi garantileyen yel değirmenini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

#7 Anelemmatik Güneş Saati

anelemmatik güneş saati

2004 yılında bölgenin ünlü ismi Cundalı Erol’un vefatının anısına, Ayvalık Belediyesi tarafından yaptırılan Anelemmatik Güneş Saati, Cunda sahilinde Mavi Pansiyon’un karşı kaldırımında yer almaktadır.

Çeşitli kaynaklarda Güneş Saatinin kullanma mantığı şu şekilde anlatılmıştır: 

“Elips biçimindeki yuvarlak çizginin arasında bulunan 12 saatlik zaman dilimlerini, o an hangi ayın içindeyseniz, ayların yazıldığı bölümün üzerinde durarak, yerdeki 2 saatlik rakamların üzerinde gölgeniz hangi saat aralığını gösteriyorsa, o an saatin kaç olduğunu anlayabiliyorsunuz. Güneş saatinin gölgenizden gösterdiği zaman diliminin, kolunuzdaki saate baktığınızda aynı zaman dilimi olduğunu göreceksiniz’’.

#8 Panaya Kilisesi

panaya kilisesi

1863 yılında inşa edildiği düşünülen Panaya Kilisesi, Cunda’nın tarihi yapıları arasında dikkat çeken yapılardan biridir. Günümüze yıkık duvarlar dışında pek de bir şey kalmayan kilisenin İzmir Bergama Müzesi’nde çanı sergileniyor. Kilise yapımında ise çevre bölgelerden toplanmış siyah granit taşlar, Sarımsak Taşı ve Nesos Antik Kenti’nden getirilmiş taşlar kullanılmış.

Cunda Adası’nın yapıldığı dönemdeki en görkemli ve en büyük kilisesi olarak gösterilen Panaya Kilisesi, tarih severlerin dikkatini çeken yerler arasında.

pin emojiCunda’nın tarihi yerleri yazımıza ek tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.