bolu

Osmanlı’nın sancak merkezi olarak da bilinen, tarihi eserlerle dolu Bolu’yu keşfetmeye hazır mısınız?

M.Ö 8.Yüzyıldan günümüze kadar pek çok medeniyete ve tarihin önde gelen isimlerine ev sahipliği yapan Bolu, geriye kalan tarihi yapılarıyla da dikkat çekiyor. Meşhur tarihi yapılarından, camilerine kadar birçok noktasıyla listelediğimiz Bolu yazımızı okumanızı dileriz.

1. Seben Kaya Evleri

seben kaya evleri

Bolu’nun Solaklar Köyü sınırları içinde yer alan tarihi kaya evler, ilçe merkezine 4 km mesafede bulunuyor. Seben-Bolu ana yolunun 2 kilometre iç kısmında kalan tarihi alan, Boluluların ve şehir dışından gelenlerin en sık ziyaret ettiği yerlerden. Vadinin yamacında yer alan kayaların oyulmasıyla yapılan bu kaya evler, 4 katlı yapılar olarak karşımıza çıkıyor.

İçeriden geçişli şekilde yapılan evler adeta eski bir apartman görünümünde. Evlerin içerisinde rastlanılan izler üzerinden yapılan tahminlere göre Erken Hristiyanlık döneminde yapılmış olabileceği düşünülüyor. Orta Bizans dönemine kadar aktif bir şekilde kullanılan evler, günümüzde ziyarete açık. Katlar arasında zeminler sağlam olmadığı için içeriye girilmesi tavsiye edilmiyor. Ancak en azından bir katına da olsa rahatlıkla bakabilirsiniz.

Son dönemlerde Bolu Belediyesi bölgede önemli çalışmalar yaptığı için tarihi alan daha da popüler hale gelmeye başladı. Kaya evlerin bulunduğu alana oldukça yakın bir konumda yapılan ahşap bungalov evler halkın ilgisini çekiyor. Siz de tarihi Seben Kaya Evleri’ni gezmek istediğinizde, güzel bir tarihi tur yaptıktan sonra doğayla baş başa ahşap evlerde konaklayabilirsiniz.

2. Yukarı Taşhan

yukarı taşhan

Bolu’ya geldiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken meşhur tarihi yerlerden birisi de, şehrin merkezinde yer alan Büyük Cami’nin yanı başındaki Yukarı Taşhan. Üzerinde yer alan tarihi kitabesine göre han, Serbevvab Hacı Abdullah Ağa’nın isteği üzerine 1804 yılında inşa edilmiş.

Kesme taş ve moloz malzemeden inşa edilen yapı, içerisinde yer alan kemerlerle ve eyvanlı avlusuyla dikkat çekiyor. Yapıldığı günden bu yana aktif olarak kullanılan han, günümüzde de halen kullanıma açık. İçerisindeki avlusunda yer alan çay bahçesinde kuşburnu çayı içip, tarihin dokusunu hissedebilirsiniz.

3. Gülezler Konağı

gülezler konağı

Bolu merkezinde yer alan Karaçayır Mahallesi’ndeki konak, 19.Yüzyılda inşa edilmiş bir yapı. Milli Mücadele döneminde inşa edilen önemli konutlardan olan konak, 2008 yılında yıkılmış. Aslına uygun olarak yeniden inşa edilen yapı, 2011 yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne bağlanmış. Günümüzde Bolu Halk Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak hizmet veren konağı, Bolu gezinizde ziyaret edebilirsiniz.

4. Tarihi Mudurnu Evleri

tarihi mudurnu evleri

Bolu’nun şehir merkezine 52 km mesafede yer alan Mudurnu ilçesi, bünyesinde barındırdığı tarihi konaklarla dikkat çekiyor. Eski Türk evlerinin en güzel mimari temsilcilerinden olan evler,  günümüzde Sit alanı olarak kabul edildiği için, koruma altına alınmış durumda. İlçede yer alan toplam 165 ev, tarihi konak kapsamında canlı bir sergi gibi ziyaretçilerini ağırlıyor. Siz de eski mimari yapıları gözlemlemeyi ve tarihin yaşanmışlıklarıyla dolu sokaklarda dolaşmayı sevenlerdenseniz, Mudurnu’ya mutlaka uğramalısınız.

5. Göynük Evleri

göynük evleri

Mudurnu evlerinin yanı sıra, Bolu’nun önemli tarihi mahallelerinden birisi olan Göynük’te listemizde yer alıyor. Bolu’ya gelenlerin mutlaka ziyaret ettiği turistik bir yer haline gelen Göynük, tarihi evleriyle de dikkat çekiyor. 20.Yüzyıl başlarında inşa edildiği bilinen evler, Sit alanı olarak koruma altına alınmış. Ahşap ve beton birleşiminden oluşan evler, içerisinde yer alan çatı motifleriyle de mimari açıdan birer inceleme alanı olarak karşımıza çıkıyor.

6. Tarihi Bolu Hükümet Konağı

tarihi bolu hükümet konağı

Bolu’nun simgesel yapılarından biri haline gelen Tarihi Hükümet Konağı, Bolu’nun ilk Mutasarrıfı olarak da bilinen Hüsrev Paşa tarafından yaptırılmış. Tarihi kaynaklara göre 1811 yılında inşa edilen konak, Hüsrev Paşa’nın Osmanlı-Rus seferine gitmesi nedeniyle, İbrahim Paşa tarafından tamamlanmış. Yapıldığı dönem için oldukça önemli olan yapı, 1926 yılında büyük bir yangına tanık olmuş.

Yangın sonrasında çatı katı tamamen yanan konak, yenilenerek 1932 yılında yeniden hizmete girse de, 1944 depremiyle oldukça zarar görmüş. Deprem sonrası üç kattan iki kata indirilen konak, günümüzde koruma altına alınmış. Son olarak 1998 yılından 2008 yılına kadar yeniden restore sürecine giren yapı, günümüzde halen aktif bir şekilde, Bolu Valiliği binası olarak hizmet veriyor.

7. Gerede Keçi Kalesi

gerede keçi kalesi

Bolu’nun Gerede ilçesinde yer alan tarihi Gerede Keçi Kalesi, geçmişten günümüze parça parça kalmış olsa da, ulaşabilmiş önemli bir kalıntı. Arkut Dağı’nın etrafında yer alan kale, tepeye hakim bir noktaya inşa edilmiş. Kalenin üzerinde kitabe bulunmadığı için yapım tarihi net olarak bilinmiyor ancak, tarihi verilere göre Birhynialılar döneminde inşa edilmiş. Kaleyle ilgili anlatılan pek çok hikaye bulunuyor.

Savaş yaşanılan dönemde bölgede yaşayan halkın hayvanları ve mallarıyla birlikte sığındığı rivayet edilen kale, boynuzlarında mum yakılan keçilerden orduların korkmasıyla da bu ismi almış.

8. Tarihi Çeşme

tarihi çeşme

Listemizde, şehrin sokaklarında gezerken karşımıza çıktığında dahi tarihi dokuyu hissettiren yapılardan biri olan çeşme ile devam ediyoruz. Bolu’nun şehir merkezinde yer alan tarihi çeşme, Semerkant Mahallesi’nde yer alıyor. Dikdörtgen mimari ile inşa edilen çeşmenin üzerinde yer alan kitabe silindiği için, yapım tarihi net olarak bilinmiyor.

9. Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi

ressam mehmet yüceertürk sanat merkezi

Bolu’nun merkezine bağlı olan Tabaklar Mahallesi’ndeki tarihi sanat merkezi, 1915 yılında şehre kazandırılmış oldukça değerli bir yapı. Günümüzden halen sanat merkezi olarak aktif bir şekilde kullanılan bina, Bolu Valiliği binasının hemen önünde yer alıyor. Tek katlı olarak inşa edilen yapı, dikdörtgen plan ile dizayn edilmiş. Ahşap saçaklarıyla da dikkat çeken yapıyı, Bolu gezinizde ziyaret edebilir, kültürel etkinliklere de katılabilirsiniz.

10. Göynük Zafer Kulesi

göynük zafer kulesi

Zafer kulesi, şehrin küçük ama güzelliklerle dolu Göynük ilçesinde yer alıyor. Cuma Mahallesi’nde bulunan kule, ilçeye hakim bir tepede oldukça güzel bir manzaraya sahip bir yapı. Milli Mücadele dönemi sırasında dönemin Kaymakamı Hurşit Bey’in isteğiyle yapılan kule, Sakarya Meydan Muharebesi’nde ölen şehitlerin anısına inşa edilmiş. Ahşap yapı malzemesinden inşa edilen kule, ilçeye gelenlerin mutlaka uğradığı mekanlardan.

Camiler

11. Yıldırım Bayezid Cami

yıldırım bayezid cami

Bolu’da yer alan tarihi camilerin en önemlilerinden biri olan Yıldırım Bayezid Cami, şehir merkezinde yer alan Büyükcami Mahallesi’nde yer alıyor. Üzerinde yer alan tarihi kitabesine göre cami 1382 yılında inşa Yıldırım Bayezid’in isteği üzerine inşa edilmiş. Kütüphane ve medrese şeklinde yapılan külliye, ne yazık ki günümüze sadece cami olarak ulaşabilmiş.

Tarihçilerin tahminine göre 1891 yılında çıkan yangında zarar gören yapı, 1899 yılında onarımdan geçirilmiş. Yangından sonra kesme taş ile yapılan cami, son olarak 1999 depremi sonrası restore edilerek günümüzdeki görüntüsüne kavuşabilmiş. İçinde yer alan nakış işi süslemeler ve motiflerle ilgi çeken camiyi, Bolu ziyaretiniz sırasında görmeyi unutmayın.

12. Kadı Cami

kadı cami

Bolu’nun Büyükcami Mahallesi’nde yer alan Kadı Cami, tarih kaynaklara göre Demirtaş Paşa’nın oğlu olan Mehmet Bey’in isteği üzerine 1499 yılında inşa edilmiş. Yapıldıktan sonra belli bir süre de kütüphane olarak kullanılan cami, kesme taş malzemeden yapılmış. 1999’da yaşanan depremde zarar gören cami, onarımdan sonra tekrar cami olarak kullanıma açılmış. Osmanlı döneminde inşa edilen camilerin mimari özelliklerini taşıyan yapıyı, ibadet saatleri dışında ziyaret edebilirsiniz.

13. Gazi Süleyman Paşa Cami

gazi süleyman paşa cami

Bolu’nun Göynük ilçesinde yer alan Gazi Süleyman Paşa Cami, 1335 yılında inşa edilmiş. Gazi Süleyman Paşa’nın yaptırdığı cami, 1875 yılında yaşanan selde yıkıldığı için II. Abdülhamit döneminde Padişahın isteği üzerine yeniden inşa edilmiş. Tek kubbesi ve tek minaresiyle bilinen yapı, günümüze kadar birçok onarımdan geçtiği için, ne yazık ki eski görüntüsünden uzaklaşmış. Ancak Osmanlı mimarisinin izlerini hala net olarak hissedebileceğiniz camide, halen aktif olarak ibadet ediliyor.

14. Gerede Aşağı Tekke Cami

gerede aşağı tekke cami

Tarihi camilerle donatılmış Bolu listemizde yerini alan Gerede Aşağı Tekke Cami, ilçenin Seviller Mahallesi’nde yer alıyor. İçerisinde türbenin de yer aldığı caminin üzerinde kitabesi bulunmadığı için, ne yazık ki tam olarak ne zaman ve kim tarafından yaptırıldığı net olarak bilinmiyor.

1944 Yılında Bolu’da yaşanan büyük deprem sonrası caminin tamamı yıkıldığı için 1957 yılında yeniden inşa edilmiş. Türbesinde ise, Şabanniye tarikatının kurucularından Geredeli Şeyh Hacı Halil Efendi’nin mezarının yer aldığı cami, ilçeye gelenlerin en sık ziyaret ettiği inanç noktalarından biri.

15. Ilıca Musa Paşa Cami

ılıca musa paşa cami

Bolu’nun bilinen tarihi camilerinden bir diğeri de, şehir merkezinde yer alan Ilıca Musa Paşa Cami. Caminin üzerinde yer alan kitabeye göre 1510-1511 yılında inşa edilen cami, Bolu şehir merkezine de 5 kilometrelik bir uzaklıkta bulunuyor. Dönemin önde gelenlerinden Ahmet Bey’in oğlu olan Musa Paşa’nın yaptırdığı cami, oldukça küçük bir cami olsa da, mimarisiyle görenleri etkiliyor. Moloz taş malzeme kullanılarak inşa edilen yapı, 1944 depreminden sonra 1960 yılında yeniden onarılarak ibadete açılmış.

16. Mudurnu Yıldırım Bayezid Cami

mudurnu yıldırım bayezid cami

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde yer alan tarihi yapılardan olan cami, genellikle Bolu merkezdeki camiyle karıştırılıyor. İki cami de aynı isme sahip, ancak mimari yapıları birbirlerinden oldukça farklı. Büyükcami Mahallesi’nde yer alan tarihi cami, Yıldırım Bayezid’in şehzade olduğu dönem olan 1382 yılında inşa edilmiş.

Yanında yer alan medrese ve hamam ile birlikte inşa edilen cami, kare planı ve eyvanlı yapısıyla dikkat çekiyor Silindir gövdesi, tek minaresi ve kubbesiyle günümüze kadar gelebilen cami, günümüzde halen ibadet için kullanıma açık.

17. Saraçhane Cami

saraçhane cami

Bolu şehir merkezinde yer alan tarihi pek çok camiden bir diğeri de, Saraçhane Cami’si. Büyükcami Mahallesi’nin camilerinden olan Saraçhane, üzerinde yer alan kitabeye göre 1750 yılında Silahtar Mehmet Ağa’nın isteğiyle inşa edilmiş. Caminin kitabesinde yer almasa da, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi ’ne göre caminin mimarının Mimar Sinan olduğu, cami zarar gördükten sonra Silahtar Mustafa Paşa tarafından yenilendiği biliniyor. Kesme taş ve molozdan inşa edilen cami, sivri kemerli pencereleriyle de dikkat çekiyor.

18. İmaret Cami

imaret cami

Saraçhane Cami’ye oldukça yakın bir konumda bulunan İmaret Cami, Bolu’nun önemli tarihi camilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bölgenin vakıflarının kayıtlarına göre dönemin ileri gelenlerinden Kızıl Ahmed Bey’in soyundan olan, Şemsi Ahmet Paşa’nın isteğiyle yaptırılmış.

16.Yüzyılda yapıldığı bilinen cami, uzun yıllardır yapılan onarım ve değişimler nedeniyle eski görüntüsünden uzaklaşmış. Özellikle de caminin içerisinde yer alan II. Abdülhamid döneminden kalma ahşap tavan camide, geriye kalan önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

19. Karaköy Cuma Cami

karaköy cuma cami

Bolu’nun en küçük camilerinden biri olan tarihi Karaköy Cuma Camisi, şehrin merkezine bağlı olan Karaköy Köyü’nde yer alıyor. Tek katlı ve tek minareli düz bir mimariye sahip olan cami, kitabesinde yer alan bilgilendirmeye göre 1562-1563 yıllarında inşa edilmiş. Musa Paşa’nın oğlu olan Mehmet Bey’in yaptırdığı cami, annesi için yaptırılmış. Moloz taş ile yapılan cami, çevresinde yer alan yeşillik alanın peyzajıyla da dikkat çekiyor.

20. Keçeci Mehmet Cami

keçeci mehmet cami

Listemizin bir üst maddesinde yer alan Karaköy Cuma Camisi gibi oldukça küçük olan bir diğer cami de, tarihi Keçeci Mehmet Camisi. Bolu’nun merkezinde yer alan cami Akpınar Mahallesi’nde bulunuyor. Caminin üzerinde bir kitabe bulunmuyor ancak tarihi verilere göre caminin 19. yüzyılda inşa edildiği biliniyor. Caminin dışı beton görüntüsüne sahip ancak içine girdiğinizde göreceğiniz ahşap yapı oldukça etkileyici bir görüntüye sahip.

21. Karamanlı Cami

karamanlı cami

Bolu merkezde yer alan Karamanlı Mahallesi’ndeki tarihi cami, kitabesinde yer alan bilgiye göre 1897 yılında inşa edilmiş. Dikdörtgen planla inşa edilen cami, düz ahşap tavana sahip. Sarı ve yeşil renkli dış cephesiyle de dikkat çeken cami, bulunduğu sokağa oldukça etkileyici bir atmosfer katıyor.

Hamamlar

22. Yıldırım Bayezid Hamamı

yıldırım bayezid hamamı

Bolu’nun merkezinde yer alan Büyükcami Mahallesi’ndeki tarihi hamam, kapısının üstünde yer alan kitabeye göre, Çelebi Beyazıt tarafından 1388 yılında yaptırılmış. Ömer İbni İbrahim’in mimarı olduğu hamam, kadın ve erkekler için ayrı alanlara sahip olduğu için çifte hamam olarak da biliniyor.

1908 yılında onarımdan geçen hamam, yuvarlak kemerli bir kapıdan girildiğinde bölümlere ayrılıyor. Soyunmalık, sıcaklık ve soğukluk bölümlerinin yer aldığı hamam, günümüzde halen aktif olarak kullanılıyor.

23. Tabaklar Hamamı

tabaklar hamamı

Tabaklar Hamamı, Bolu’nun merkezinde yer alan tarihi hamamlardan en bilinenlerinden. Tabaklar Mahallesi’nde yer alan hamam, Tahvil Mehmet Paşa tarafından 16.yüzyılda inşa edilmiş. Kadın, erkek bölümü ayrı olarak inşa edilen hamam, çifte hamam özelliği taşıyor, ancak kadınlar bölümü erkekler bölümüne oranla oldukça küçük inşa edilmiş. Moloz taş malzemeden inşa edilen hamam taş silme saçaklara da sahip.

Hamam ilk yapıldığı dönemde soyunmalık, soğukluk ve sıcaklık olmak üzere üç bölümle inşa edilmiş. Ancak geçmişte yapılan yol çalışmasından dolayı soyunmalık dönemi yıkılmış.  Günümüzde kafeterya olarak işletilen hamama, yıkanmak için olmasa da, bir şeyler içmek için gidebilirsiniz.

24. Sultan Hamamı

sultan hamamı

Bolu’nun merkezinde yer alan Büyükcami Mahallesi’nin, tarihi Saraçhane Sokağı’nda yer alan hamam, Sokullu Mehmet Paşa’nın vakfı tarafından 16. Yüzyılda inşa edilmiş. İlk yapıldığı dönemde sıcaklık ve soğukluk kısmı olarak iki bölümlü inşa edilen hamam, 19.Yüzyılda önünde yer alan küçük soyunmalık kısmının eklenmesiyle 3 bölümlü bir hamam haline gelmiş. Kadınlar ve erkekler için ayrı bölümlerin olduğu hamam günümüzde sadece kadınlar için hizmet veriyor.

Türbeler

25. Akşemseddin Türbesi

akşemseddin türbesi

Tarihin önemli dini ve siyasi isimlerine ev sahipliği yapan Bolu, inanç turizmi açısından da oldukça sık ziyaretçi alıyor. Listemize bu türbelerden biri olan Akşemseddin Türbesi ile devam ediyoruz. Fatih Sultan Mehmet’in hocası olarak bilinen ve İstanbul’un fethinde önemli bir rol oynayan, Hacı Bayram Veli’nin de öğrencisi Akşemseddin ’in türbesi, şehre gelenlerin en sık ziyaret ettiği noktalardan.

1459 yılında vefatından sonra, Fatih Sultan Mehmet’in isteğiyle 1464 yılında tamamlanan türbe, içerisinde yer alan özel işçilikli ahşap sandukasıyla da görenleri büyülüyor. İstanbul, Yalova ve diğer çevre illerden ziyaretçilerin geldiği türbeyi, Bolu geziniz sırasında ziyaret edebilirsiniz.

26. Aktaş Türbesi

aktaş türbesi

Bolu’nun merkezinde yer alan Aktaş Türbesi, Semerkant Mahallesi’nde yer alıyor. Aktaş Camisi ile yan yana bulunan türbe, içerisinde 5 ayrı sandukaya ev sahipliği yapıyor. 18.yüzyılın önde gelen şeyhlerinden ve evliyalarından Şabanniye Tarikatinden Hacı Mustafa Safiyüddin ve müritlerinden Samuncu Şıhı ve şair olan Mehmet Faik Efendi’nin mezarı yer alıyor.

27. Tokad-i Hayreddin Türbesi

tokad-i hayreddin türbesi

Bolu’ya gelenlerin en sık ziyaret ettiği türbelerden biri olan Tokad-i Hayreddin Türbesi, şehir merkezine 13 km mesafede bulunan Elmalık Köyü’nde yer alıyor. Abant yolundan gittiğinizde tabelalar sayesinde ulaşabileceğiniz türbe, Halvettiye tarikatından olan Hayrettin-i Tokadi’nin ve müritlerinin mezarlarına ev sahipliği yapıyor.

Türbenin bulunduğu alan, doğal güzellikleriyle de dikkat çektiği için özellikle de haftasonu yoğun ziyaretçiye sahip. Türbenin yukarısında yer alan gölden, mesire alanına kadar doğanın tadını çıkarabileceğiniz bir ortama sahip olan türbeyi, Bolu geziniz sırasında mutlaka ziyaret etmelisiniz.

28. Ömer Sekkin Hazreti Türbesi

ömer sekkin hazreti türbesi

Listemizin son maddesinde yer alan Ömer Sekkin Hazreti Türbesi, Bolu’nun Göynük ilçesinde yer alıyor. Çeşme Mahallesi’nde bulunan türbe, Hacı Bayram Veli’nin de müridi olan Bayrami Melamiliği’nin kurucusu Ömer Sekkin’in mezarına ait. 1475 yılında öldüğü bilinen Ömer Sekkin Hz. kubbeli ve kemerli türbesiyle dikkat çekiyor.

**Tarihin etkileyici dokusuyla donatılmış şehrin tarihi yerlerini listelediğimiz yazımız burada sona eriyor. Siz de Bolu’nun tarihi yerleri yazımızı beğendiyseniz, ya da eklemek istediğiniz başka tarihi noktalar var ise, aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

3 YORUMLAR

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.