Bazilika Therma

İç Anadolu’nun doğusunda yer alan Yozgat, tam 5000 yıllık bir geçmişe sahip olan, “medeniyetler zengini” bir şehir…

Yozgat hakkında pek çoğumuzun yoğun bir bilgisi olmasa da ülkemizin en güzel şehirlerinden biri olduğu aşikar. Hatta acımasızca da olsa, “sıkıcı şehir” kategorisine koymuşuzdur kendisini çoğu zaman. Fakat Yozgat güzellikleriyle bizi şaşırtıyor ve aslında ne kadar keşfedilesi bir şehir olduğunu gösteriyor. Yozgat’taki bu etkileyici tarihi yerleri birlikte incelemeye ne dersiniz?

Antik Kentler ve Ören Yerleri

1- Çeşka Yeraltı Şehri

Çeşka Yeraltı Şehri

Yozgat kent merkezine 3 kilometre mesafede bulunan Çeşka Yeraltı Şehri, 3 ayrı girişten meydana gelen mistik bir antik kent. Güney kısmında iki katlı üç odalı bir alanı bulunan yeraltı şehrinin batı kısmındaki odalarında bacalar yer almaktadır. Roma ve Bizans dönemine ait seramik parçalara rastlanan yeraltı şehri, kentin tarihsel zenginlerinden biri olarak gösterilmektedir.

2- Basilica Therma

Basilica Therma

Anadolu’nun ilk termal tedavi merkezi olarak kabul edilen yapı, Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde yapılan kazılar sonucu ortaya çıkmış. Tarihin en önemli kalıntılarından biridir. Araştırmalar ise yapının Roma İmparatorluğu dönemine ait bir hamam olduğunu ortaya çıkarmıştır. Antik Roma Kaplıca şehri olarak gösterilen Sarıkaya Roma Hamamı ( Bazilika Therma), 2. yüzyılda inşa edilmiş Bizans, Selçuk ve Osmanlı gibi pek çok dönemde kullanılmış oldukça önemli bir tarihi yapı.

Hamam içerisinde bulunan havuz 45 derece sıcaklığında ve halka açık. Havuz zemininde kaynayan termal su, Yozgat’ın popüler gezi noktalarından biri olmasına imkan sağlamış. 2018 yılında ise UNESCO Dünya Mirası Alanları Geçici Listesi’ne girmeye hak kazanmış.

3- Kerkenes Harabeleri

Kerkenes Harabeleri

Yozgat’ın doğusunda Kerkenes’in Dağı’nın kuzey ucunda yer alan Kerkenes Harabeleri, M.Ö 600‘lü zamanların en geniş yerleşim birimlerinden biri olarak kabul edilirken aynı zamanda bir demir çağı başkenti olduğu söylenmektedir. Heredot’a göre kent halkı köle edilmiş ve şehir yıkılmıştır. Yoğun kazı çalışmaları sonucu çıkartılan birçok önemli tarihi eser, Yozgat Müzesi’nde sergilenirken halen kazı çalışmaları devam etmektedir.

4- Karabıyık Köprüsü

Karabıyık Köprüsü

Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim Mısır seferine çıktığı sıralarda 1500’lü yılarda yaptırılan köprü o yıllardan günümüze varlığını koruyan, şehrin tarihi yapıları arasında yer alır. Yozgat’ın Şefaatli ilçesine 38 kilometre uzaklıkta yer alan Karabıyık Köprüsü, kentin tarihi mirasları arasında yer alır.

Dini Yerler

5- Çapanoğlu Cami

Çapanoğlu Camii

Eski bir tarihe dayanan Çapanoğlu Cami, 1779 yılında yaptırılmış ve günümüzde hala varlığını korumuş. O dönemin mimari özelliklerini görebileceğiniz şehrin önemli yapılarından biri. Cami bahçesinde yer alan mezarlıkta dönemin önemli insanlarının yattığı söylenirken aynı zamanda yapıya, eski zamanlardan kalma çeşmeler de eşlik ediyor.

6- Başçavuş Cami

Başçavuş Cami

Mimarisi ve tarihi değeri ile Yozgat için çok şey ifade eder. İstanbulluoğlu Mahallesi’ndeki cami, 1800’lü yıllarda inşa edilmiş. Nal kemerli alçı işleri, çiçek motifleri ve ahşap oyma süslemeleriyle dikkat çeker. Diyanet İşleri’ne bağlı olarak hizmet veriyor.

7- Akdağmadeni Kilisesi

Akdağmadeni Kilisesi

Kentin en eski yapılarından biri olan Akdağmadeni Kilisesi, Akdağmadeni ilçesi Yeşildere Mahallesi’nde yer alan koruma altındaki tarihi eserlerden biridir. Yozgat’ta yer alan 14 tescilli yapıdan biri olan kilisenin 1862 yılında inşa edildiği bilinmektedir. Yapıldığı dönemde Türk Ortodoks Kilisesi olarak kullanılan binadan geriye oldukça az parça kalmasına rağmen turizme kazandırılmak üzere restore edilmesi bekleniyor.

8- Yozgat Bilal Şahin Külliyesi

Yozgat Bilal Şahin Külliyesi

Yozgat’ın ünlü iş adamlarından biri olan Bilal Şahin tarafından 2010 yılında yaptırılan Bilal Şahin Külliyesi, kentin önemli dini yerlerinden biri olarak gösterilmektedir. Külliye içerisinde Yozgat Müftülük Hizmet Binası, Hafız Kuran Kursu, Bilal Şahin Camii, Okuma Salonu ve Kültür Merkezi Binası, Şadırvan, Misafir Hanesi ve Lojmanlar ve bir de saat kulesi yer almaktadır. Bilal Şahin Mahallesi Kent Park Mevkii’nde yer alan külliye oldukça büyük bir alana konumlandırılmış gezilecek yerlerden biridir.

Kaleler

9- Keçi Kalesi

keçi kalesi

Yozgat’ın en eski tarihi yapılarından biri olan Keçi Kalesi, Aşağı Eğerci Köyü’nde bir tepe üzerinde yer alır. 43 metre uzunluğundaki yapı, ihtişamlı görüntüsüyle ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir. Kale hakkında bilinen şöyle bir efsane de var;

Bir zamanlar kalede yabancılar yaşarmış. Şampas Pir adında da bir Firavunları varmış. Müslümanlarda kaleye yakın konumdaki Büyük Kızılkale ve Küçük Kızılkale köylerinde yaşarmış. Büyük ve Küçük Kızılkale’de yaşayan Müslümanlar, Keçi Kalesi’ni yabancıların elinden almak için bir takım uğraşlara girmişler. Bir gece vakti bin kadar keçinin boynuzlarına mum takarak kaleye doğru sürmüşler. Keçiler Şampas Pir ve askerlerini şaşkına döndürürken bir yandan da kaleyi fethederler. Kalenin fethinde keçiler kullanıldığı için de o günden beri ‘’Keçi Kalesi’’ olarak anılmaktadır.

10- Behramşah Kalesi

Behramşah Kalesi

Akdağmadeni-Muşalikalesi Köyü’ne yakın bir mesafede yer alan Behramşah Kalesi, Yozgat’ın en önemli tarihi yerlerinden biridir. Ancak tanıtımı yeterince yapılmadığı için pek turist çektiği söylenemez.

Keşif yapmak ve tarihi gizemi incelemek isteyenlere önerilebilecek bu kale, Gıyaseddin Keykavus emirlerinden Necmed-din Behramşah-ı Candar tarafından yaptırılmıştır. Moloz taş ve kesme taşın kullanıldığı kale, küçük de olsa dikkat çekici bir yapıdır.

11- Çeşka Kalesi

Çeşka Kalesi

Çeşka Kalesi, şehrin pek bilinmeyen tarihi eserlerindendir. Merkeze yalnızca 3 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen ziyaretçisi beklenenden azdır. Bu kale aslında yüksek bir tepede konumlandırılmış yer altı şehridir ve üç girişi bulunur. Bizans ve Roma zamanından kalan seramik parçaları tarihçileri şaşırtmıştır.

Konaklar

12- Karslıoğlu Konağı

Karslıoğlu Konağı

Yozgat’ın eski konaklarından biri olan 1900’lü yıllarda belediye başkanlığı yapmış Yusuf Karslıoğlu’nun evi, şehir sokaklarında dikkat çeken tatlı bir konak. Şehre gelen ziyaretçilerin mutlaka ziyaret ettiği bu şık görünümlü yapı, Yozgat’ın İstanbulluoğlu Mahallesi’nde yer alıyor.

13- Hayri İnal Konağı

Hayri İnal Konağı

Osmanlı döneminin en güzel sivil mimari örneklerinden biri olan Hayri İnal Konağı, kent merkezinde yer alan İstanbulluoğulları Mahallesi’nde yer almaktadır. 1979 yılında koruma altına alınan konak, 2007 yılında Yozgat Belediyesi tarafından restore edilmiş ve kültür turizmine açılmıştır. 2 katlı binanın her iki katında da yapıldığı dönemin yaşam tarzı ve o döneme ait eşyalar sergilenmektedir.

Diğer Yerler

14- Yozgat Saat Kulesi

Yozgat Saat Kulesi

Şehrin simgeleşmiş yapılarından olan bu kule, şehirde ilgi gören yapılardan biridir. Yozgat’ın her yerinden kolaylıkla görülebilen Yozgat Saat Kulesi, ilin sembolüdür. Yapımı 1908 olan kule, Belediye Başkanı Tevfikizade Ahmet Bey tarafından yaptırılmıştır. 6 bölüm şeklinde yapılan kalenin her bölmesi birbirinden ayrılmış ve her cephesinde birer pencere yer almaktadır. 288 kilogram ağırlığındaki saati ile dikkat çeken Yozgat Saat Kulesi’nin üzerinde  ’Nores Jura ve L.D Odobey Gadet’ yazmaktadır. Şehir merkezinde yer alması, buluşma noktası olarak gösterilmesine de olanak tanımıştır.

15- Akdağmadeni Eski Cezaevi

Akdağmadeni Eski Cezaevi

Akmağdeni ilçesinde yer alan Eski Cezaevi binası, şehrin en estetik binalarından biri olmakla birlikte yapım tarihi bilinmemektedir. İlçede yer alan 14 tarihi yapıdan biri olan eski cezaevi, restore edilip ‘’Akmağdeni Kültür ve Sanat Evi’’ olarak  hizmete sunuldu. Şuanda binada sanata yönelik mesleki eğitimler verilmekte olup çeşitli sergiler düzenleniyor.

Yozgat’ın tarihi yerleri gibi Yozgat’ta gezilecek yerleri de merak ederseniz sizi diğer blog yazımıza davet ediyoruz. Tarihi yerler rehberimize ek bildiğiniz tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

6 YORUMLAR

  1. Yozgat /ta anlaşılan bilmediğiniz çok miras vardır.
    Yozgat’ın yerköy ilçesine bağlı eğerci köyünde keçi kalesi dediğimiz 43 mt olan büyük bir kale mevcuttur. Bu tüm kalelerden eski ve ihtişamlıdır.

  2. Guzel bir calisma olmus ancak Turkiye nin ilk milli parki olan çamlik listeye alınmamış maalesef.Bir duzenleme daha.getirmeniz daha guzel olur.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.