Sinop’un Tarihi Yerleri

0
2670

Tarihini doğal çevresiyle tamamlayan Sinop, gezi maceranızın unutulmaz duraklarından biri olacak.

En güzel şehirlerimizden Sinop’u tarihi yerleriyle de keşfetmek isterseniz, listemizden yardım alabilirsiniz.

İnaltı Mağarası

inaltı magarası

Sinop’un Ayancık ilçesinin İnaltı Köyü’nde kısa bir zaman önce keşfedilen İnaltı Mağarası, Turizm Bakanlığı tarafından 1995 yılında gönderilen ödenek sonucu çevre düzenlemesi, ışıklandırma ve ulaşım gibi çeşitli proje çalışmalarıyla 2001 yılında ziyarete açılmıştır. 2004 yılında ise yol çalışmaları, jeneratör ve büfe gibi çalışmalarla ziyaretçilerin kolay ulaşmasına yönelik düzenlemeler yapılmıştır. Günümüzde ise mağara içi yürüyüş yollarının projeleri hazırlanmış ve Turizm Bakanlığı’na bildirilmiş olup gelişimi için çaba harcanmaktadır.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri

erfelek tatlıca selaleleri

Yıllardır doğa içerisine adeta saklanmış ve 1997’de Erfelek Barajı’nın yapımının başlaması sırasında Devlet Su İşleri tarafından keşfedilmiş Erfelek Şelalesi, irili ufaklı 28 şelaleden oluşmasıyla dünyada eşi benzeri olmayan bir güzellik niteliğinde.

Sinop Kalesi

sinop kalesi

Yapılış tarihiyle ilgili kesin bir bilgi bulunmayan Sinop Kalesi’nin M.Ö. 7. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Uzunluğu 2,050 metre olan kalenin yüksekliği ise 25 metreyi bulmakta. Roma, Anadolu Selçukluları ve Bizans dönemlerinde birkaç kez onarım görmüş olan kale, Osmanlı, Selçuklu ve İsfendiyaroğulları tarafından da stratejik önemi ve şehri koruma amacıyla onarılmış ve kullanılmıştır.

Şehrin merkezinde yer alan Sinop Kalesi, mimarisi ve manzarasıyla da adeta ziyaretçilerini büyüleyecek bir görünüme sahip. Kaleye çıkmak merdivenleri itibariyle biraz yorucu olsa da kalenin ihtişamlı manzarasına karşı çayınızı yudumlarken bu zahmete değdiğine dair bize hak vereceksiniz.

İnceburun Feneri

inceburun feneri

1863 yılında inşa edilmiş ve denizden 38 metre yükseklikte bulunan İnceburun Feneri, 12 metrelik görkemli bembeyaz kulesinin yanı sıra Türkiye‘nin en kuzey noktasında yer almasıyla da dikkat çekiyor. Deniz fenerinin ışıklarıyla denizin gece yeşiline dönmesi muhteşem bir manzara sunarken bu ihtişamlı yapı heybetiyle de sizi cezbedecek.

Paşa Tabyaları

paşa tabyaları

Osmanlı-Rum savaşları zamanında 19. yüzyılda Rus donanmalarının denizden gelebilecek saldırılarını önlemek, liman ve tersanelerin güvenliğini sağlamak için Sinop Yarımadası’nın güneydoğusunda yapılan Paşa Tabyaları, Venedik Tabyaları’ndan sonra dünyadaki 2. en değerli tabyaları oluşturuyor.

Boyabat Kalesi

boyabat kalesi

Boyabat Kalesi görünen ihtişamlı güzelliğinin yanı sıra altında yer alan yer altı şehriyle de dikkat çekiyor. Çok sayıda merdivenlerin bulunduğu bu yeraltı tünelleri aşağıda bulunan çaya kadar inmenize de imkan sağlıyor. Kalenin gizemini korumasında başlıca etken olan yer altındaki tünellere girmek istiyorsanız, sensörlü ışıklarda karanlıkta kalmamak için yanınızda mutlaka bir el fener bulundurmalısınız.

Bazalt Kayalıkları Tabiat Anıtı

bazalt kayalıkları tabiat anıtı

Boyabat’a 15 kilometre mesafede bulunan Kurusaray Köyü civarındaki Fındıklı mevkisinde yer alan Bazalt Kayalıkları, 1996 yılında 1. derece doğal sit alanı olarak ilan edilmesinin yanı sıra Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından da tabiat anıtı olarak ilan edilmiştir. Bazalt kayalıkları, etkileyici görüntüsüyle yerli ve yabancı turistler tarafından rağbet görmekte.

Balatlar Kilisesi

balatlar kilisesi

2000 yılında halkın ziyarete açılan Balatlar Kilisesi, Roma döneminde hamam olarak kullanılmış ve Bizans döneminde ise kiliseye çevrilmiştir.

Siz de Sinop’u tarihi güzellikleriyle keşfetmek isterseniz, sitemizden uçak bileti al ya da otobüs bileti al seçeneklerimizi sorgulatarak, biletinizi alabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
221

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.