Kocaeli Saat Kulesi

Tarihin gizli sayfası: Kocaeli ile ilgili merak edilen noktaları derledik.

Türkiye’de sanayinin lokomotifi Kocaeli’nin tarihi yerleri; Roma, Bizans ve Osmanlı döneminden kalan pek çok tarihi değere sahip.

Listenin ilk sırasında;

1- Hannibal Anıt Mezarı

Kocaeli'nin tarihi yerleri

MÖ 247 ile MÖ 183 yılları arasında yaşayan Hannibal, kendi döneminin en büyük generali olarak kabul edilir. Kartaca’da dünyaya gelen Hannibal, küçük yaşlardan itibaren babasıyla savaşlara katılmaya başlar. Katıldığı savaşların neticesinde Roma’ya kin gütmeye başlayan komutan, hayatı boyunca Roma İmparatorluğuna karşı çetin bir mücadeleye girer.

Birçoklarına göre tarihin en iyi komutanı olan Hannibal ise, bu unvana Büyük İskender’i layık görmektedir. Britanyalılar tarafından Roma İmparatorluğu’na teslim edileceğini öğrenen Hannibal, yüzüğündeki zehri içerek Gebze dolaylarında hayatında son verir.

Derin tarih bilgisine sahip Mustafa Kemal Atatürk, Hannibal’ın mezarının bulunmasının ve onun adına bir anıt dikilmesini ister. Böylece 1981 yılında, öldüğü yerde, ünlü komutanın anıt mezarı yer alır.

2- İzmit Saat Kulesi

Kocaeli'nin tarihi yerleri

İzmit’te bulunan saat kulesi, şehirde yer alan Osmanlı eserleri arasında en bilinenidir. Sultan II. Abdulhamit’in tahta çıkışının 25. yılı anısına yapılan kule, İzmit’in sembolü olmuştur. 1902 yılında yapılan saat kulesi bölgeden de izler taşıyor. Hereke ve Tavşançıl traverten taşlarının kullanılarak yapılan kulede, üç adet çeşme bulunuyor. Mekanik saatlerin büyük ve pahalı olması nedeniyle saat kulesi tren garına yakın, merkezi ve yüksek bir yere yapılmış. Böylece garda çalışan işçilerin yanı sıra olabildiğince geniş bir alana hizmet etmesi amaçlanmış.

3- Tarihi Tren Garı

Kocaeli'nin tarihi yerleri

Sanayi devrimi ile değişime giren dünyada, İpek Yolu’nun üzerinde yer alan İzmit de bu değişimden nasibini almıştır. Dönemin son imparatorluklarından biri olan Osmanlı, diğer büyük devletlerle rekabete girmiş. Bu rekabetin sonucu olarak artık ham maddelerin daha hızlı taşınması ihtiyacı doğmuş ve nakliye işlerinin daha hızlı ilerlemesi için İzmit-İstanbul arasında bir demir yolu hattı kurulması kararlaştırılmış. O dönem Osmanlı ile iyi ilişkilere sahip olan Almanya, demir yolu yapımını üstlenmiş.

Daha sonra bu hat İstanbul-Hicaz olarak uzatılmış. Bu projeyle Müslüman nüfusun rahat bir şekilde kutsal yolculuğunu yapması amaçlanmış. Dönemin Almanya imparatoru Kaiser 2’nci Willhelm, Mustafa Kemal Atatürk gibi liderler, şehre geldiklerinde ilk olarak burada karşılanmış.

4- Kaiser II. Wilhelm Köşkü

Kocaeli'nin tarihi yerleri

Alman İmparatoru Kaiser 2. Wilhelm, yapımını üstlenmiş oldukları demir yolu ağını incelemek için İzmit’e gelmeye karar verir. İstanbul’da devlet adamlarının ağırlandığı birçok yer olmasına karşı, İzmit’te böyle bir yer mevcut değildir. Dönemin Osmanlı padişahı Sultan II. Abdülhamid, İzmit’e bir köşk yapılmasını emreder.

Köşkün yapımına İstanbul’da, Yıldız Sarayı’nda başlanır. Gemilerle taşınan parçalar, İzmit’e ulaşır ve burada inşa süreci başlar. Tekne yapım tekniği ile yapılan köşk, tamamen ahşaptandır ve yapımında bir çivi bile kullanılmamıştır.

5- Koca Mustafa Paşa Camii

Kocaeli'nin tarihi yerleri

Edirne, İstanbul gibi Osmanlı’nın başkentlerinde önemli eserler bırakan Mimar Sinan’ın yaptığı Çoban Mustafa Paşa Külliyesi, Kocaeli’nin Gebze ilçesinde yer alıyor.

Yavuz Sultan Selim’in damadı Mustafa Paşa adına yapılan külliyede; cami, türbe, şadırvan, kervansaray, tekke, semahane, misafirhane, medrese, imaret, ahşap ev ve kütüphane bulunuyor. Gebze’nin merkezindeki külliye, son yıllarda yapılan çevre düzenlemeleriyle daha belirgin bir hale geldi.

6- Sırrı Paşa Konağı

Kocaeli'nin tarihi yerleri

Şehrin en eski yapılarından biri olan Sırrı Paşa Konağı, dönemin İzmit Mutasarrıfı Sırrı Paşa tarafından yaptırılmıştır. 19. Yüzyıl sivil Türk mimarisine ait bir eser olan konak, zaman içerisinde harap olmuş olsa da, restorasyon çalışmalarıyla günümüzdeki halini almıştır. Muhteşem bir körfez manzarasına sahip Sırrı Paşa Konağı, haremlik ve selamlık olmak üzere iki bölümden oluşuyor.

7- Eskihisar Kalesi

Kocaeli'nin tarihi yerleri

Gebze’de bulunan Osmanlı öncesi döneme ait Eskihisar Kalesi, Bizanslılar tarafından yapılmıştır. İstanbul’un fethedilmesiyle birlikte Fatih Sultan Mehmet, kaleye askerlerini yerleştirmiştir.

Günümüzde Eskihisar’da, bu askerlerin torunlarının yaşadığı söyleniyor. Muhteşem bir deniz manzarasına sahip olan kale, günümüzde bir etkinlik alanı olarak da kullanılıyor.

8- Fatih’in Otağı – Hünkar Çayırı

Kocaeli'nin tarihi yerleri

İstanbul’un fethinden sonra 1481 yılında sefere çıkma kararı alan fatih Sultan Mehmet, ordusuyla birlikte Gebze’ye kadar gelir. Seferleri hakkında son ana kadar bilgi vermekten sakınan Fatih, Hannibal ile aynı kaderi paylaşır ve Gebze’de hayatını kaybeder. Seferin nereye olduğu bilinmediği gibi Fatih’in ölüm nedeni de bilinmez.

II. Mehmet’in vefatının ardından 16. yüzyılda adını yaşatmak için bölgeye bir namazgah ve çeşme yaptırılır. Günümüzde ise Fatih Sultan Mehmet adına bu bölgede güreş organizasyonu düzenleniyor.

9- Antik Su Kemeri

Kocaeli'nin tarihi yerleri

Üçtepeler Köyü’nde bulunan antik su kemeri, Kocaeli’deki en eski tarih yapılardan biridir. M.S. 2. yüzyılda Roma İmparatorluğu’nun Nicomadia şehrinin valisi Plinius tarafından yaptırılan kemer, Bizans ve Osmanlı dönemindeki onarım çalışmalarıyla günümüze kadar ulaşmıştır. Derenin üzerinde bulunan büyük kemer ve diğer küçük kemerlerle tarihe meydan okuyan su kemeri, antik yapılara ilgi duyanların görmesi gereken bir eser.

10- Kutluca Köprüsü

Kocaeli'nin tarihi yerleri

Roma dönemine ait bir başka eser: Kutluca Köprüsü. M.S. 50 yılında Romalılar tarafından yapılan köprü, Geudos olarak adlandırılmış.

Antik su kemerinin bulunduğu Nicomedia şehri ile İpek Yolu’nun bağlantısını sağlayan köprü, günümüzde Kutluca Köprüsü ya da Taş Köprü olarak anılıyor. Kocaeli’de Roma dönemine ait tek köprü olan Kutluca Köprüsü, dönemin Roma sikkelerinin üzerinde de yer alıyor.

11- Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi

Kocaeli'nin tarihi yerleri

İstanbul dışında yapılmış tek saray olarak kayıtlara geçen Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi, Osmanlı döneminde Sultan Abdülaziz tarafından av köşkü olarak kullanılmıştır. İzmit Saat Kulesi’ne oldukça yakın bir konumda yer alan saray, günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

12- Gayret Gemi Müzesi

Kocaeli'nin tarihi yerleri

Seka Park yakınında yer alan Gayret Gemi Müzesi, içerik olarak yüzen bir savaş gemisi ve bir denizaltından oluşmaktadır.

13- Ballıkayalar Tabiat Parkı

Kocaeli'nin tarihi yerleri

Doğa yürüyüşleri ve tırmanıcılar için oldukça popüler olan Ballıkayalar Tabiat Parkı, 1994 yılında milli park ilan edilmiş ve koruma altına alınmış. Günümüzde ise kampçılar ve doğa yürüyüşü tutkunlarının sıklıkla uğradığı noktalar arasında yer alıyor.

14- Osman Hamdi Bey Müzesi

Kocaeli'nin tarihi yerleri

1884 yılında Türk Müzecisi ve ressamı Osman Hamdi Bey tarafından yaptırılan köşk, Fransız mimarisi taşıyan yapısı ve çiçek işlemesi kapılarıyla mimari açıdan oldukça beğenilen bir yapıydı.  Osman Hamdi Bey’in 26 yıl boyunca yazlık olarak kullandığı köşkte ünlü ressamın pek çok tablosu ve kişisel eşaları yer almaktadır.

15- Vidinli Sırrı Paşa Konağı

Kocaeli'nin tarihi yerleri

Kocaeli’nin önemli tarihi yerlerinden biri de Vidinli Sırrı Paşa Konağı…. Yakın zamanda çeşitli restorasyon çalışmalarından geçen konağın tarihi 19. Yüzyıla dayanmaktadır. Dönemin en önemli sivil mimari örneklerinden biri olarak gösterilen konak, İzmit Mutasarrıfı Selim Sırrı Paşa’nın isteği üzerine yaptırılmıştır.

16- Maşukiye Aygır Deresi

Kocaeli'nin tarihi yerleri

Aygır Deresi içerisinde yer alan Maşukiye Şelalesi, muhteşem su şovlarıyla ziyaretçilerini bekliyor. İçerisinde çeşitli su kaynakları, dereler ve pınar yer alan Aygır Deresi’ni ziyaret etmenizi tavsiye eder, dere çevresinde yer alan restoranlarda güzel bir çay içmenizi öneririz.

17- Babalı Köyü

Kocaeli'nin tarihi yerleri

Kocaeli’ne bağlı Kandıra ilçesinin bakir kalmış köşelerinden biri olarak gösterilen Babalı Köyü, el değmemiş doğasıyla görenleri kendine hayran bırakan bir yerleşim yeri. Geçmişte pek çok medeniyete ev sahipliği yapan kent, ziyaret etmenizi tavsiye ettiğimiz noktalar arasında.

18- Saatçi Ali Efendi Konağı

Kocaeli'nin tarihi yerleri

1776 yılında I. Abdulhamit tarafından yaptırılan Saatçi Ali Efendi Konağı, İzmit’in en eski tarihi evlerinden biridir. Yapıldığı dönemin sivil mimarisini en iyisi yansıtan yapılardan biri olan konak, kent merkezine 250 metre uzaklıkta yer almaktadır.

19- Ayazma Ilıcası

Kocaeli'nin tarihi yerleri

Doğu Roma İmparatorluğu dönemine ait bir yerleşke olan Ayazma Ilıcası, Yazlık köyüne 500 metre mesafede konumlanmaktadır. Şifalı sularıyla ünlü kaplıcada akan suyun sedef ve mide rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

2 YORUMLAR

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.