Foça’nın Tarihi Yerleri | 16 Tarihi Nokta

0
1082
Foça

Yaz mevsimi geldiğinde turistlerin yaz tatili için en çok tercih ettiği bölgelerin başında gelen Foça, İzmir’in sevilen tatil beldelerinden biri.

Ege Bölgesi’nin muhteşem beldesi harika denizinin yanı sıra her yerde rastlanmayacak köklü bir tarihe de sahiptir. Foça’nın tarihi yerleri denince akla oldukça eski antik kentler ve bazı mezar kalıntıları gelmektedir. Bölgenin bu özelliği bölgeyi tarihi eserler açısından da oldukça zengin kılmaktadır.

İzmir’in en çok turist misafir eden beldelerinden Foça da tarihi açıdan bölgenin önemli noktalarından biri. Bölgedeki önemli tarihi eserler her yıl birçok turisti kendisine çekiyor.

# Foça’nın Tarihi Yerleri

Antik Kentler ve Tapınaklar

1. Kybele Açık Hava Tapınağı

Kybele Açık Hava Tapınağı

Denizciler tarafından ibadet etmek için kullanıldığı tahmin edilen tapınağın M.Ö 500 yıllarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Tapınakta daha önceleri Anadolu tanrıçası olarak kabul edilen Kybele’nin heykellerinin ve kabartmalarının bulunduğu ancak bunların zamanla tahrip olduğu düşünülmektedir. Tapınakta aynı zamanda deniz fenerlerinin konması için özel yerlerin olduğu da göze çarpmaktadır.

2. Phokaia Antik Kenti

Phokaia Antik Kenti

Eski Foça’nın en önemli tarihi yerlerinden biri olarak gösterilen Phokaia Antik Kenti, Ege kıyılarında yer alan dünyaca ünlü bir İonia Kenti’dir. Dönemin deniz ticaretinde baskın rol oynayan İon kentlerinden Phokaia, Mısır’daki Naukratis’le ticaret yapabilen sayılı kentler arasına girmiştir.

Günümüzde antik kent içerisinde Athena Tapınağı kalıntıları, Şeytan Hamamı kaşıntıları ve Pers mimarisinin etkilerini göreceğiniz Taşkule isimli kaya mezarını görebilirsiniz. Varlığı M.Ö. 4. Yüzyıla dayanan antik kentin önemli özelliklerinden biri de  Antik Çağ’ın önemli alaşımlarından biri olan altın gümüş karışımı sikkelerinin olmasıdır. Phokaia Antik Kenti 15. Yüzyıldan sonra Osmanlı Devleti hakimiyetine geçmiştir.

2.1 Şeytan Hamamı

şeytan hamamı

Yapılan araştırmalar neticesinde M.Ö 4. yüzyılda yapıldığı tespit edilen Şeytan Hamamı, isminin aksine bir hamam değil bir kaya mezardır. İki ayrı mezar odasından oluşan yapının her odasında iki mezar bulunmaktadır. Mezarların antik çağda devrin önemli ve zengin insanları için yapıldığı tahmin edilmektedir.

2.2 Pers Mezar Anıtı

Pers Mezar Anıtı

M.Ö 4. yüzyılda Foça’da egemenlik kuran Perslerin bölgede inşa ettiği anıt mezar, restore edilerek bugünkü görünümüne kavuşmuştur. Pers Mezar Anıtı, 2001 yılından bu yana bölgenin en çok ziyaret edilen tarihi bölgelerinden biri olmuştur.

3.Sur ve Beşkapılar

Sur ve Beşkapılar

1678 yılında bölgenin düşmanlara karşı savunulması için yapıldığı düşünülen Sur ve Beşkapılar günümüze kadar çeşitli onarımlardan geçmiştir. 1994 yılında restorasyonu tamamlanan yapı günümüzde ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır. Osmanlı döneminde kayıkhane olarak kullanılan bölge daha sonra açık hava tiyatrosu olarak kullanılmaya başlanmıştır.

4. Foça Antik Tiyatro

Foça Antik Tiyatro

Anadolu’nun en eski tiyatrosu olması sebebiyle önem arz eden Foça Antik Tiyatro, M.Ö. 340-330 yıllarında yapılmış bölgenin en önemli tarihi eserlerinden biri. Yakın dönemde yapılan iki tip kazıda ortaya çıkartılan kalıntılar içerisinde, 4.5 metre yüksekliğindeki Analemna Duvarı ve 4 ayrı basamak iyi korunmuş bir halde ortaya çıkarılmıştır. Tiyatro bölgede sıklıkla rastlanan Foça Taşı adı verilen çok da dayanıklı olmayan bir taş türünden yapılmıştır.

5. Foça Athena Tapınağı

athena tapınağı

Bölgenin en önemli antik kenti Phokaia’nın güzide noktası olan Athena Tapınağı, deniz kıyısında kuzeydoğusunda kayalık yükselti üzerinde yer alıyordu. Tanrıça Athena’ya ait tapınaktan günümüze, 2005 yılında yapılan kazılar sonucu griffon ve at protom heykelleri ortaya çıkartıldı. Bu tapınağın önemini ortaya koyan konulardan bir diğeri de Phokaia Antik Kenti’nin sembollerinin ilk kez görülmesidir.

6. Kybele Kutsal Anıtı

Kybele Kutsal Anıtı

Tanrıça Kybele’nin heykelleri ve kabartmalarının yer aldığı Kybele Açık Hava Tapınağı’nda yer alan sur duvarları tarih boyunca 4 ayrı döneme ev sahipliği yapmıştır. Romalılar, Cenevizliler ve Osmanlıların çeşitli restorasyonlarıyla yapısında değişiklikler meydana gelen anıtta pek çok kalıntıyı gözlemleyebilirsiniz.

7. Foça Su Kemeri

Foça Su Kemeri

Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Foça, günümüze kadar ulaşan pek çok sağlam tarihi kalıntısıyla dikkat çekmektedir. Foça Su Kemeri, Eski Foça’da yer alan 20. yüzyılın başlarına kadar kullanımına devam edilmiş bir tarihi eserdir. Orta Çağ’da yapıldığı tahmin edilen su kemerin kesme taş ve moloz taştan yapıldığı bilinmektedir.

8. Arkaik Duvar & Heredot Duvarı

Heredot Duvarı

Maltepe Tümülüsü tepesinde yapılan kazılar ortaya çıkartılan sur duvarları, Heredot tarafından sıkça bahsedildiği için Heredot Duvarı olarak bilinmektedir. Arkaik dönemden kalma bu duvarlarla birlikte Pers oklarına ver mızrak uçlarına da rastlanmıştır.

Doğa Güzellikleri

9. Foça Frigya Tepesi

Frigya Seyir Tepesi

Foça Frigya Tepesi, bölgenin en ünlü seyir teraslarından biridir. Bu tarihi tepede yer alan kafede oturabilir, büyüleyici gün batımına karşı romantik saatler geçirebilirsiniz. Ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

10. Foça Siren Kayalıkları

Siren Kayalıkları

Foça denizi açıklarında, Orak Adası yakınlarında yer alan hiçbir canlının yaşamadığı kayalıklar grubu ‘’Siren Kayalıkları’’ olarak bilinir. Yunan mitolojisinde kayalıklarda yaşayan  deniz yaratıkları olarak tabir edilen sirenler, geniş kanatlara ve kuş şeklinde bir vücuda sahiptirler.

Odysseia Destanı’na da konu olan sirenler destana göre; denizcilerin sirenlerin söylediği şarkılardan büyülenerek gemileri sert kayalıklara sürmesi ve parçalanmasını sağlamaktadır.

Camiiler ve Mezarlıklar

11. Fatih Camii

Fatih Camii

Foça’da Türklerin yaşadığı döneme dair nadir tarihi yapılardan biri olan Fatih Camii, 1531 yılında Mustafa Ağa isimli bir kişi tarafından yaptırılmış. Camiinin kapısında yer alan kitabeye göre sonradan Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle yeniden inşa edilmiş, günümüzün ibadet merkezlerinden biri haline getirilmiştir.

12. Kayalar Camii

Kayalar Camii

Fatih Camii’nin 200 metre ilerisinde yer alan Kayalar Camii’nin ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemekle birlikte, 15. Yüzyılın ikinci yarısında inşasına başlandığı tahmin edilmektedir.

19. yüzyılda çeşitli restore çalışmalarından geçen caminin yapısı, dikdörtgen bir taban üzerine oturtulurken, inşasında Antik dönem ve Roma Dönemi kalıntıları dışında moloz taş kullanıldığı bilinmektedir.

13. Osmanlı Mezarlığı

Osmanlı Mezarlığı

Üzerinde yer alan pek çok bitki motifi ile dikkat çeken Osmanlı Mezarlığı, 16. ve 19. yüzyılda mezarlık olarak kullanılmış, Osmanlı döneminden kalma tarihi noktalardan biridir.  Mimarisini farklı kılan özellikleri arasında nar, hurma, selvi ağacı ve gül gibi pek çok bitkisel motifin yer almasıdır.

14. Taş Kule

Taş Kule

Phokaia Antik Kenti yakınlarında yer alan Taş Kule, müstakil bir mezar aslında. Anadolu geleneklerine pek de uygun olmayan bu mezar bölgenin kültürel geçmişini analiz etmede büyük önem arz etmektedir. Yapılan araştırmalara göre Perslerden kalma olduğu bilinen mezarda karma geleneklerin bir sentezini görebilmeniz mümkün.

pin emoji Foça’nın tarihi yerleri listemize ek tavsiye tarihi noktaları aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.