Diyarbakır’ın Tarihi Yerleri | 10 Turistik Nokta

0
4238
Sülüklü Han

Diyarbakır (Bakırların Diyarı), Anadolu ve Mezopotamya arasında bir tampon görevi görmektedir.

Diyarbakır’ın geçmişi Roma ve Bizans’a kadar uzanmaktadır. Osmanlı tarihinin izlerini de şehirde her yerde görebilirsiniz. Diyarbakır’ın tarihi yerleri ve kültürel dokusu özellikle gelecek nesiller için önem arz etmektedir.

#1 Diyarbakır’ın Tarihi Yerleri

Listenin ilk sırasında; 

1- Diyarbakır Surları

Diyarbakır Surları

Çin Seddi’nden sonra öne çıkan en uzun mimari yapıdır. Surun üzerindeki kitabeler, motifler ve kabartmalar medeniyetlerden kalan bir miras. 5 bin metre uzunluğa sahip olan Diyarbakır Surları, üstten kalkan balığı gibi görünmektedir. 82 burcu ile kentte mutlaka görülmesi gereken bir tarih hazine.

2- Hevsel Bahçeleri

Hevsel Bahçeleri

Diyarbakır bereketli topraklara sahip. Dolayısıyla tarım bu şehir için olmazsa olmazdır. 800 yıllık bir tarihe geçmişe sahip bu topraklar şehrin meyve ve sebze ihtiyacını karşılıyor. Dicle Nehri ve Diyarbakır Surları’nın arasında kalan bölgede gitmişken görülmelidir.

3- Sülüklü Han

Sülüklü Han

Osmanlı kültüründe hanların ayrı bir önemi vardır. Hanlar şehrin nabzının tutulduğu bir yerdir. 1653 yılında yapılan Sülüklü Han’ın adı, kuyunun içerisindeki yaşayan şifalı sülüklerden geliyor. Bu sülükler eskiden çeşitli kan hastalıkları için şifa olarak kullanılmaktaydı. Sülüklü Han, Hanilioğlu Mehmet Çelebi’nin kız kardeşi tarafından yapılmış.

Sülüklü Han Açılış Kapanış Saatleri: 09:00 – 23:30

4- Ulu Camii

Ulu Camii

Anadolu’nun en eski yapılarından birisidir. Diyarbakır fethedilmeden önce şehrin en büyük kilisesiydi. Eski adıyla Mar Toma Kilisesi 639 yılında Diyarbakır’ın fethiyle beraber cami olarak kullanılmaya başladı. Ulu Camii İslam dünyası için önemli bir tarihi mirastır. Ulu Camii, İslam dünyasında 5. Harem-i Şerifi olarak kabul edilmektedir.

5- Asur Kalesi

Asur Kalesi

Asurluların tarihi mirasıdır. Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde bulunuyor. Fantastik bir görünüme sahip olan Asur Kalesi kayaların oyulmasıyla inşa edilmiştir. Kalenin kuzeyinde Asur kralları için yapılan bir mezarlık var.

6- Meryem Ana Kilisesi

Meryem ana kilisesi

Meryem Ana Kilisesi 3. yüzyıla ait bir eser. Zamanın yıpratıcı etkisine dayanamayan kilise restore edilmiştir. Avlu, divanhane ve din adamlarının odaları olmak üzere üç bölümden oluşuyor.

Meryem Ana Kilisesi haftanın her günü açıktır.

Giriş Ücreti : 2₺

7- Çay Önü Buluntuları

Çay önü buluntuları

Arkeolojik kazılar için önemli bir yerdir. İlk yerleşik yaşama geçilen yer olarak kabul edilmektedir. 9000 yıl öncesine ait tarihi izleri içerisinde barındırır. Buradaki tarihi buluntular Diyarbakır Arkeoloji Müzesi’nde kronolojik bir sırayla sergilenmektedir.

8- Hasan Paşa Hanı

Hasan Paşa Hanı

Sokollu Mehmet Paşa’nın oğlu Vezirzade Hasan Paşa tarafından yaptırılan ünlü Hasan Paşa Hanı, uzun bir dönem tüccar hanı olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise çeşitli restore çalışmalarından geçirilerek Diyarbakır’ın en önemli tarihi turistik noktalarından biri haline getirilmiştir. Pek çok dükkan ve kahvenin yer aldığı Hasan Paşa Hanı’nı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Hasan Paşa Hanı Açılış/ Kapanış; 07:00 – 21:00

9-  Kervansaray

1500’lü yıllardan günümüze kadar gelen Kervansaray, Diyarbakır’ın simgesi haline gelmiş tarihi yapılardan biridir. İçerisinde 72 oda, 17 dükkan ve 800 devenin sığabileceği büyüklükte bir ahıra sahip yapı, günümüzde Diyarbakır’ın en önemli otellerinden biri olarak gösterilmektedir.

10- On Gözlü Köprü

On gözlü köprü

Dicle, Silvan, Mervani ve son olarak da On Gözlü Köprü olarak hafızalara kazınan bu ihtişamlı köprü Diyarbakır’ın turistik tarihi noktaları arasında yer almaktadır. Diyarbakır hükümdarı Nizamüddevle Nasr tarafından 1065 yılında yaptırılan köprü , günümüze kadar sapasağlam gelmiş ve şehrin en önemli tarihi yapılarından biri olmuştur.

Diyarbakır’ın tarihi yerleri listemize ek bu büyülü şehir hakkında bildiğiniz gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar kısmından  iletebilir, yazımızı geliştirmemizde bizlere yardımcı olabilirsiniz. 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
354688820

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.