çeşme'nin tarihi yerleri

Dünyaca ünlü turistik ilçe Çeşme, plajları ve eğlence mekanlarıyla olduğu kadar tarihi yerleriyle de çeşitli zenginliklere sahip bir yerleşim yeri…

Ülkemizin tatil cenneti Çeşme’nin tarihi yerleri , Antik Dönemde pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve ismini de denizcilerin devamlı su temin ettiği çeşmelerden almıştır. Tarihi yapılar içerisinde ise çeşmeler, kaplıcalar, antik kentler ve kervansaray dikkat çekmektedir.

#1 Çeşme’nin Tarihi Yerleri

Kaplıcalar ve Adalar

1- Fener Adası

fener adası

Dalışlar için sıklıkla kullanılan Fener Adası, fokların yaşadığı ada olarak bilinir. Ada etrafına teknelerle yaklaşıp yüzme molası verebilirsiniz. Dalışlar için iki ayrı noktası bulunan Fener Adası’nda her türlü sünger, mercan, karagöz, sarpa gibi küçük renkli sürü balıkları yaşar. Adanın dikkat çeken bölümleri arasında bir dönem fokların yaşadığı eski mağaralar bulunmaktadır.

2- Ilıca Kaplıcaları

ılıca kaplıcaları

Çeşme merkeze 5 kilometre mesafede yer alan Ilıca Kaplıcası, Çeşme Ilıcaları olarak da bilinir. Romatizma, şişmanlık ve deri hastalıkları ve pek çok metabolizma bozukluğuna şifa olduğu söylenen sularında vücudunuzu dinlendirebilir, huzurlu saatler geçirebilirsiniz.

Aynı zamanda kaplıca civarında yer alan konaklama tesislerine dışarıdan girerek bir gününüzü burada geçirebilirsiniz.

3- Şifne Kaplıcaları

şifne kaplıcaları

Şifne körfezinde Reisdere olarak da bilinen mevkii de yer alan Şifne Kaplıcası, Çeşme Ilıcalarına 5 kilometre mesafede yer alır. Romatizma, kadın hastalıkları, mide, bağırsak rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Kaplıca etrafında çeşitli konaklama ve yeme içme tesisleri de yer almaktadır.

Çeşmeler

4- Maraş Çeşmesi

maraş çeşmesi

Beldenin tarihi çeşmelerinden biri olarak gösterilerek Maraş Çeşmesi, 1824 yılında yaptırılmış kare planlı ve 4 cepheli bir yapıdır. 4 cephesinde de kitabe yer alan çeşme, Maraş Sokak’ta yer aldığı için Maraş ismini almıştır.

5- Mehmet Kethuda Çeşmesi

mehmet kethuda çeşmesi

Tek cepheli kesme taştan inşa edilen Mehmet Kethuda Çeşmesi, 1738 yılından bu yana sapasağlam gelebilmiş nadide tarihi yapılardan biridir. Son yıllarda iyi çalışmadığı için küçük bir restore çalışmasından geçmiş, şebeke suyu bağlanarak yeniden aktif hale getirilmiştir. Çeşme üzerinde yer alan kitabede ise sağlamlığını korumaktadır.

6- Kitabesiz Eski Çeşme

kitabesiz çeşmesi

Çiftlikköy yolu üzerinde yer alan Kitabesiz Eski Çeşme, küçük bir taşınma işlemi sonrasında yeni yol limanın karşı tarafına hemen yol kenarına alınmıştır. 1800 yılında yapılan tek cepheli çeşmenin yapımında kırmızı kum taşı kullanılmıştır.

Diğer Yerler

7- Erythrai Antik Kenti

erythraiantik kenti

Karaburun Yarımadası’nda, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Erythrai Antik Kenti, 1964-1982 yılları arasında çeşitli arkeolojik kazılar sonucu ortaya çıkarılmış önemli bir tarihi bölgedir. Antik Ege’nin en önemli yerleşim yerlerinden biri olarak gösterilen antik kentte, eski dönemde İon Devleti’nin önde gelen isimlerinin yaşadığı bilinir.

M.Ö. 3 bin yılına kadar yaşam kalıntıları bulunan antik kent; tiyatro, heroon, surlar ve yeni kazılmaya başlanan herakleiondan oluşmaktadır. Ildırı Köyü’nde yer alan Erythrai Antik Kenti, Çeşme’nin en önemli tarihi yeri olarak gösterilmektedir.

8- Sakız Ağacı Koruluğu

sakız ağacı koruluğu

Çiftlikköy mevkiinde yer alan Sakız Ağacı Koruluğu, çeşitli oteller ve plajlara ev sahipliği yapan Çeşme’nin önemli değerlerinden biri. Uzun yıllardır bu bölgede yer alan sakız ağaçları, Mayıs aylarında damla sakızı üretiminde kullanılıyor. Günlük hayatta kahve, likör ve rakı yapımında kullanılan damla sakızı, Çeşme’nin simgesi haline gelmiş.

9- Paşa Limanı

Çeşme Paşa Limanı

Mavinin her tonunu görebileceğiniz berrak deniziyle yerli yabancı turistlerin müdavimi olduğu Paşa Limanı, yüzme molası verebileceğiniz muazzam yerlerden biri.  Ilık ve sığ deniziyle çocuklu ailelerinde sık sık tercih ettiği liman, Çeşme merkeze 20 kilometre, Ilıca’ya ise 7 kilometre mesafede yer almaktadır.

10- Ayios Haralambos Kilisesi

Ayios Haralambos Kilisesi

Mübadele yıllarından önce Hristiyan ve Rum vatandaşlarının yaşadığı yerleşim yeri Çeşme’nin tarihi yerleri arasında ön plana çıkan Ayios Haralambos Kilisesi, 18. yüzyıldan günümüze kadar gelmiş inşa edildiği dönemde bölgenin en ünlü kilisesi olarak ön plana çıkmıştır.

Bugün Çeşme merkezinde ayakta kalmış tek kilise olan Ayios Haralambos Kilisesi, bölgeye gelen turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği gezi noktaları arasında yer alıyor.

11- Kervansaray

Kervansaray

Çeşme Kalesi’ne çok yakın bir mesafede konumlanan Kervansaray, 1528 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmış tarihi bir yapı. Güzel mimarisiyle dikkat çeken kervansaray yıllar öncesinde yabancı yatırımcılara otel hizmeti vermiş, günümüzde de bu özelliğini kaybetmeyerek otele dönüştürülmüştür. 45 odalı otelde bugün mağazalar ve barlar yer almaktadır.

pin emojiÇeşme’nin tarihi yerleri ile ilgili fikir ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Çeşme’nin gezilecek yerleri yazımızda beldenin birbirinden renkli gezi noktalarını inceleyebilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.