Ana Sayfa Asya Nahçıvan

Nahçıvan

Nahçıvan Gezi Rehberi

1-Nahçıvan Hakkında Bilinmeyenler

Nahçıvan, Azerbaycan’a bağlı özerk bir cumhuriyettir. Ülkenin batı sınırında bulunan Nahçıvan, Türkiye ile sınır komşudur.17 kilometrelik sınırımızın bulunduğu şehirden Dilucu Sınır Kapısı sayesinden ticaret ve ulaşım gerçekleştirilmektedir. Nahçıvan’ın diğer komşuları arasında kuzeyde Ermenistan, güneyde ise İran bulunmaktadır. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nde birçok farklı etnik kökene ait insan yaşamaktadır. Azeri, Rus, Kürt, Ukraynalı, Ermeni ve Tatar halkın yaşadığı şehirde nüfus 500.000 civarındadır. Tarıma elverişli alanlara sahip olan şehir aynı zamanda yeraltı kaynakları bakımından da zengindir. Tuz ve maden suyu açısından zengin olan Nahçıvan’da genellikle bunların ticareti yapılmaktadır. Nahçıvan’ın Ermeni istilasından kurtulması adına Mustafa Kemal Atatürk, İran’dan toprak satın almıştır. Bu sayede günümüzde özerklik verilen ve Ermeni baskınlarından kurtulan Nahcıvan ile sınırımız olmuştur. Ülkemizden Türk dünyasına açılan kapı olarak görülen Nahçıvan’ın konumu oldukça stratejik ve önemlidir. Nahçıvan Gezi Rehberinin yanı sıra Azerbaycan Gezi Rehberi, Bakü Gezi Rehberi ve Gence Gezi Rehberi sayfalarımızı da ziyaret edebilirsiniz.

2-Nahçıvan Nerededir?

Nahçıvan, Azerbaycan’a bağlı Güney Kafkasya şehirlerinden biridir. Azerbaycan’ın batısında, Türkiye sınırında bulunmaktadır.

3-Ne Zaman Gidilir?

Karasal iklim özelliklerini görüldüğü şehirde yaz ayları oldukça sıcak geçerken, kış ayları da çok soğuk geçmektedir. Daha rahat gezebilmeniz açısından Nisan-Mayıs veya Eylül-Ekim gibi bahar aylarını tercih edebilirsiniz.

4-Nahçıvan Gezilecek Yerler

#Mümine Hatun Türbesi

Mümine Hatun Türbesi, Azerbeycan Atabeği Şemseddin İldeniz’in isteği üzerine oğlu mimar Acemi Ebubekir’e inşa ettirilmiştir.26 metre yüksekliğe sahip olan türbenin her bir noktasına ayrı bir özen gösterilmiş ve birbirinden farklı motiflerle dış cephesi süslenmiştir. Nahçıvan’da bulunan türbeyi cumartesi-pazar dışındaki günlerde ziyaret edebiliyorsunuz. Adres: Nahçıvan, Azerbaycan Çalışma Saatleri: 09:00-18:00

#Açık Hava Müzesi

Nahçıvan’da arkeolojik kazılar sırasında ortaya çıkartılmış, tarihe ışık tutan eserlerin sergilendiği bir noktadır. Heykeller, levhalar ve kitabelerin bulunduğu bu noktada birçok eseri görüntüleyebilir ve tarihin içerisinde keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Mümine Hatun Türbesi’nin yakınında bulunan Açık Hava Müzesi’ni ücretsiz gezebilirsiniz. Adres: Nizami Gəncəvi, Naxçıvan 7005, Azerbaycan Ziyaret Saatleri: 09:00-19:00 Nahçıvan’ın gezilecek yerlerinin devamı için…

5-Nahçıvan Mutfağı

Nahçıvan’da etnik kökeni farklı birçok insanın yaşaması sebebiyle Azerbaycan’ın yöresel yemeklerinden daha çeşitli bir menüye sahiptir şehir. Nahçıvan’da denemenizi önerdiğimiz enfes yemekler arasında;Gürze,Pelmeni,Tavuk Kebabı,Yeşil Omlet,Düşbere,Şuba bulunuyor. Denemeniz gereken tatlılar arasındaysa;Pekmezli Baklava,Şekerbura,Badanbura ve Mütekkke bulunuyor. Bu tatlıların yanında genellikle ülkemizde de sıklıkla tüketilen çaylar ikram ediliyor. Nahçıvan mutfağının tüm lezzetlerini keşfetmek için...

6-Alışveriş

Nahçıvan bölgesinde geleneksel Azeri ürünlerinden satın alabilirsiniz. Küçük kilim dokumalar, işlemeli porselen bardaklar, altın takılar ve daha fazlasını bulabileceğiniz Nahçıvan bölgesi alışveriş için gayet uygundur. Nahçıvan’da ziyaret edebileceğiniz alışveriş noktaları arasında; Elit 57,Cahan AVM ve Giancarlo Gioielli bulunuyor.

7-Nerede Kalınır?

Nahçıvan’a merkeze yakın beş yıldızlı oteller veya butik otel seçenekleriniz bulunmaktadır. Şehrin yüksek puan alan konforlu otelleri arasındaki önerilerimizi aşağıdan inceleyebilirsiniz.

#Grand Hotel

Konum: E002, Nakhchivan, Azerbaycan İletişim: +994 36 544 59 30

#Duzdag Hotel

Adres: Duzdag Saxtasi Yolu, Nakhchivan, Azerbaycan Telefon: +994 36 544 49 01

8-Şehiriçi Ulaşım

Nahçıvan içerisinde gitmek istediğiniz noktalar arasında otobüs ve taksilerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Birçok farklı ülkeyle sınır komşusu olan Nahçıvan’a otobüsle şehirlerarası yolculuk da yapabilirsiniz.

9-Saat Farkı

Azerbaycan saati Türkiye saatinden 1 saat (60 dakika) ileride bulunmaktadır. Türkiye’de saatler 10:00’u gösterdiğinde, Nahçıvan’da 11:00’i gösterecektir.

10-Para Birimi

Azerbaycan’da kullanılan para birimi Azerbaycan Manat’ıdır. AZN olarak kısaltılan Manat, en değerli paralar arasında yer almaktadır. 1 MANAT=3,20 TRY 1 MANAT = 0,59 ABD Doları

11-Konsolosluklar

Azerbaycan genelinde biri Gence’de biri Nahcivan’da olmak üzere 2 adet Türk konsolosluğu bulunmaktadır. Konsolosluk adreslerine ve büyükelçilik bilgilerine aşağıdan detaylı olarak ulaşabilirsiniz.

NAHÇIVAN BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: Turkish Consulate General Haydar Aliyev Prospekti No: 17 Yazışma adresi: T.C. Nahçıvan Başkonsolosluğu PK.15 Iğdır Telefon: Ankara hatları: 309 87 28- 309 66 80 Telefon-Faks: 99 4136 45 26 60- 45 73 30 E-Posta:consulate.nakhchivan@mfa.gov.tr

12-Resmî Tatiller

Geleneklerine ve kültürünün devamlılığına çok önem veren Azerbaycan’da özel günlerin birçoğu resmî tatil sayılmaktadır. Kutlanan ve resmî tatil olarak ilan edilen günler; Şehitler Günü (22 Ocak) Zafer Günü (9 Mayıs) Cumhuriyet Günü (28 Mayıs) Ulusal Kurtuluş Günü (15 Haziran) Bayrak Günü (9 Kasım)

13-Vize İşlemleri

Diplomatik, hizmet veya hususi pasaportlu vatandaşlar 90 güne kadar Bakü’de vizesiz kalabiliyorlar. Ancak bordo pasaport sahibiyseniz Azerbaycan’ı ziyaret etmek için konsolosluklardan veya e-başvuru şeklinde vize talebinde bulunmanız gerekmektedir. Vize başvurunuzun sonuçlanma süresi 3 iş günüdür.

Bizi Takip Edin

1,321BeğenenlerBeğen
9TakipçilerTakip Et
21,273TakipçilerTakip Et
19TakipçilerTakip Et
19AbonelerAbone

SON EKLENENLER