Ana sayfa » Asya » Afganistan

Afganistan

Afganistan Gezi Rehberi

1-Afganistan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Orta Asya ve Güney Asya arasında bulunan Afganistan başkanlık sistemiyle yönetilmektedir. Resmi adı Afganistan İslam Cumhuriyeti olan ülkenin başkenti Kabil'dir. Denize kıyısı bulunmayan ülkede yaz ayları oldukça sıcak ve kurak geçerken kışlarda bir o kadar soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. 34 vilayetten oluşan Afganistan'da kabul edilmiş olan iki resmi dil Peştunce ve Darice'dir. Resmi dillerin yanı sıra Özbekçe, Türkmence, Peşeyince ve Nuristanice'de sıklıkla halk arasında kullanılan diğer dillerdir. Para biriminin adı Afgani olan ülke 35 milyon nüfusun %99'u Müslüman'dır. Yıllar süren iç savaşlarla mücadele eden Afgan halkı savaş sonrası kasveti, savaş psikolojisini, ekonomik zorlukları aşmaya çalışmakta ve gün geçtikçe eski canlı günlerine geri dönmeye çalışmaktadır. Kabil ve Mezar-ı Şerif en önemli şehirleri olan Afganistan hakkında gitmeden önce bilmeniz gereken tüm bilgilere yazı içeriğimizden ulaşabilirsiniz. Kabil Gezi Rehberi için.. Mezar-ı Şerif Gezi Rehberi için..

2-Afganistan Nerededir?

Afganistan, Orta Asya ve Güney Asya arasında bulunması sebebiyle konumu kaynaktan kaynağa değişmektedir. Kimi kaynakta Orta Doğu ülkesi olarak geçmekle beraber bazen Orta Asya ülkesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak dini, etnik yapısı ve kültürü sebebiyle çoğu kişi tarafından Orta Doğu ülkesi olarak görülmektedir. Denize sınırı olmayan bu ülke; doğuda İran, kuzeyde Tacikistan, Özbekistan, Türkmenistan, güneyde Pakistan, doğuda ise Çin ile komşudur.

3-Ne Zaman Gidilir?

Dört mevsimin yaşandığı Afganistan'da yaz ayları çok sıcak geçmekle beraber kış ayları da oldukça soğuk geçmektedir. Bu mevsimler arasında seyahat etmek ve gezmek için en uygun olanı ise geçiş iklimleri dönemleridir. Seyahat için sıcaklığın 20 derecelerde seyrettiği ilkbahar ayları olan Nisan – Mayıs dönemini tercih etmenizi öneririz.

4-Afganistan Gezilecek Yerler

# Mazar-e Sharif Mosque

Muhteşem görüntüsüyle anında dikkat çeken, mimarisiyle ziyaretçileri kendisine hayran bırakan bu yapıdan bahsetmeden geçemeyiz. Mezar-ı Şerif, halk arasında ‘' mavi cami ‘' olarak anılmakla beraber Afganistan'ın kuzeyinde inşa edilmiştir. Turkuaz ve mavi çinilerle süslenmiş olan Mezar-ı Şerif, yıllar içerisinde yaşanan savaşlarda hasar görmüş olsa da günümüzde hala ziyaret edilebilmektedir. Hz. Ali'nin türbesinin bulunduğu inanılan bu caminin avlusundan itibaren ayakkabılar çıkartılmakta ve özellikle Şii'ler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Dini açısını yanı sıra mimari açıdan da ilgi odağı olan Mezar-ı Şerif Camii'ni görmenizi öneriyoruz. Adres: Mezar-ı Şerif, Afganistan

#Babür Bahçeleri

Günümüze kadar ulaşmış en eski bahçelerden biri olan Babür Bahçeleri, Kabil'de bulunmaktadır. Afganistan'ın önemli tarihi miraslarından biri olan Babür Bahçeleri'nin tasarımının tamamının İmparator Babür'e ait olduğu bilinmektedir.1528 yılında inşa edilen bahçeleri Babür o kadar severmiş ki ,naaşının burada bulunmasını emretmiş. Ancak öldüğü yıl olan 1530'da Hindistan'ın Agra şehrine gömülmüş, vasiyeti üzerine naaşı tekrardan bu bahçeye getirilmiştir. Ziyaretçilerine görsel bir şölen yaşatan bahçeler Afganistan'ın yeşili az görüntüsü içerisinde bir yıldız gibi parlıyor. Adres: 34.503°N 69., Block 157-158 Walkway, Kabul, Afganistan Ziyaret Saatleri: 08:00-16:00 Ücret :100 AFN

#Kabil Müzesi

Afganistan tarihini keşfetmek ve geçmişten günümüze kadar ulaşmış eserleri yakından inceleyebilmek için Kabil Müzesi'nden daha iyi bir nokta düşünülemez. Kabil merkezinden 9 kilometre uzaklıkta bulunan müze içerisinde arkeolojik eserler ve nümizmatik koleksiyonlar bulunmaktadır. 1922 yılında Emanullah Han tarafından kurulması için emir verilmiş olan müze, geçmişten günümüze Afganistan'a ortaya çıkartılmış eserlerin saklanması ve bir arada tutulması için oldukça önemli bir rol oynamıştır. Nümizmatik açısından oldukça değerli bir koleksiyona ev sahipliği yapan Kabil Müzesi görmeniz gereken popüler noktalar arasında yer alıyor. Adres: Darulaman Rd, Kabol, Afganistan Ziyaret Saatleri: 08.00 – 03.30 Ücret: 20 AFN Afganistan ziyaretlerinizde ülkenin görülmesi gereken kültürel miraslarını ve popüler gezilecek yerlerini yazımızdan inceleyebilirsiniz. Afganistan gezilecek yerlerin devamı için..

5-Afganistan Mutfağı

Afganistan mutfağı Orta Doğu'nun ve Asya yemeklerinin birleştiği, herkesin damak zevkine göre tatlar bulabileceği geniş bir mutfaktır. Afgan mutfağının en öne çıkan lezzetleri kırmızı et ve pirinçtir. Günün en az bir öğününde yer alan bu ikili sıklıkla tüketilmekte ve genellikle baharatlarla lezzeti cilalanır. Yüksek masalar yerine yer sofralarının tercih edildiği Afganistan'da Orta Doğu'da da olduğu gibi eller kullanılarak yemek yenmektedir. Çatal bıçağın genellikle kullanılmadığı bu sofralarda akışkan yani sulu yemekler olmadıkça kaşıkla da yemek yenmemektedir. Popüler Afgan yemekleri arasında;Chalau ,Zarda Palan, Fırnee,Korma,Gosh Feel,Osh Pyozee yemekleri bulunmaktadır. Karbonhidrat ağırlıklı Afgan mutfağını tadarken yanında soğuk bir şeyler içmek isterseniz sodalı ayran diyebileceğimiz Afgan Dough'u tercih edebilirsiniz. Afganistan mutfağının tüm geleneksel yemekleri için.. Popüler Afgan yemeklerini orijinal haliyle tadabileceğiniz restoranlar önerilerimiz arasında; #Kabil / Serena Hotel Restaurant İletişim/ +93 79 965 4000 #Kabil / Star Hotel Restaurant İletişim/ +93 77 421 2256

6-Afganistan'da Alışveriş

Afganistan sokaklarını gezerken alışveriş yapmanıza olanak sağlayacak birçok dükkanla karşılaşacaksınız. Antika eşyalardan etnik dükkanlara, takıcılardan giyim kıyafetlerine kadar geniş bir yelpazede ne alacağınıza karar vermekte zorluk yaşayabilirsiniz. Oldukça kaliteli kürklerle süslenmiş olan kıyafetler, kaliteli kumaşlarla özenle işlenmiş el yapımı şallar öncelikli tercihiniz olabilir. Afganistan'a özel yöresel işlemelerin bulunduğu kıyafetler veya kadınlarının kullandığı geleneksel motifli takılar gezinizden size hatıra kalacak nadide eşyalardan biri olabilir. Şehri gezerken dilerseniz cadde üzerindeki dükkanlardan veya alışveriş merkezlerinden hediyelik eşya ürünlerini inceleyebilirsiniz. Gittiğinizde zorluk yaşamamanız için ziyaret edebileceğiniz popüler alışveriş merkezlerinin adresine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

7-Afganistan Gece Hayatı

Eğlenmek dediğinizde aklınıza alkol geliyorsa Afganistan'da çok fazla eğlenmeye bilirsiniz. Gece hayatının olmazsa olmalarından olan alkol satışı ülke genelinde yasak olması sebebiyle ulaşılması açısından zorluklar bulunmaktadır. İç savaşın izlerinin hala görüldüğü ülkede birçok değerli sanatçı ve müzikle uğraşan halkın şehri terk etmesiyle canlı müzik dinleyebileceğiniz yerlerin sayısı da sınırlanmış bulunmakta. Ancak eğlenmek için canlı müziği tercih ediyorsanız karaoke barlarda oldukça eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Aynı zamanda alkolün bulunduğu restoranları tercih ederek içki ve sohbet eşliğinde keyifli bir akşam geçirebilirsiniz. Afganistan'da alkol servis edilen restoranlar arasında;L'atmoshere bulunmaktadır.

8-Afganistan Festivalleri

Afganistan'da bulunduğunuz süre içerisinde etkinlikleri kontrol ederek bulunduğunuz dönemde festival var mı bakmanızı öneririz. Tüm halkın yoğun katılımıyla kutlanan özel günler, eğlenceli etkinlikler ve müzik eşliğinde gösteriler şehrin kasvetli havasından kurtulmasını sağlıyor. Aslında eğlenceyi seven ancak yaşanan iç savaş gibi olumsuzluklar sonrası bu ortamı bulamayan Afgan halkı bu festivallere fazlasıyla ilgi gösteriyor. Katılabileceğiniz Afgan festivalleri arasında ilk olarak bizimde bildiğimiz ancak ''Nevruz'' olarak kutladığımız New Roz Bayramı geliyor. Mart ayının son haftasında kutlanan bu bayramda baharın gelişi büyük bir ateş yakılarak kutlanmakta. Bunun dışında katılabileceğiniz diğer festivaller arasında;Sound Central Music Festival(Mayıs) ve Afganistan İnternational Human Film Fest (Aralık) gibi ulusal festivaller de bulunmaktadır.

9-Nerede Kalınır?

Afganistan gezinizin keyfini çıkartmak istiyorsanız, kalacağınız noktanızın konforlu bir konaklama sunması ve seyahat noktalarına yakın olmasına dikkat etmelisiniz. Konforlu bir konaklama ardından gelen rahatlıkla birlikte günü yorgunluğunu çıkartabilirsiniz. Merkezi bir konaklama için tercih edebileceğiniz nokta Kabil'dir. Pansiyon, apart veya beş yıldızlı otel seçeneklerinizin bulunduğu Kabil'de konaklayabileceğiniz otel önerilerimizi aşağıdan inceleyebilirsiniz. #Kabul Serena Hotel #Kabul Star Hotel Restaurant

10-Şehiriçi Ulaşım

Afganistan'a gittiğinizde metro-tren gibi sistemlerle kısa sürede yolculuk gerçekleştirme gibi bir hayaliniz varsa ne yazık ki hayal olarak kalacağını bilmeniz gerekmekte. Gelişmiş bir ulaşım ağı olmayan Afganistan, düzensiz denilebilecek bir trafik düzenine sahip. Şehri çok iyi bilmeyenlerin şahsi arabasıyla yolculuk yapması oldukça zor olacağı gibi yayalar için de güvenli yürüyüş güzergahları bulunmamaktadır. Bu yüzden şehri çok iyi bilmiyorsanız ve ilk defa seyahat ediyorsanız toplu taşıma araçlarıyla seyahat etmeniz en sağlıklı yol olacaktır. Ulaşımın otobüs ve taksilerle gerçekleştiği şehirde otobüsler en sık tercih edilen ulaşım yoludur. Güzergâhınızı belirledikten sonra duraklardan geçen otobüslerle, şahsi araçlara nazaran daha hızlı ulaşım sağlamanız mümkün. Otobüsü tercih etmezseniz taksilerle de gideceğiniz yere kadar kolaylıkla gidebilirsiniz. #Afganistan taksi açılış ücreti: 50.00 AFN (2018) #Afganistan şehir içi otobüs fiyatı: 10 AFN (En düşük)

11-Saat Farkı

Yaz saati uygulaması bulunmayan Afganistan'da yıl boyunca saat değişikliği yapılmamaktadır. Afganistan saati Türkiye'den 1 saat 30 dakika ileridedir. Ülkemizde saatler 15:00'u gösterdiğinde Afganistan'da saat 16:30 olacaktır. Fazla bir saat farkı bulunmaması sebebiyle Afganistan'a iniş yaptığınızda veya Türkiye'ye döndüğünüzde zamana alışma sıkıntısı yaşanmamakta.

12-Para Birimi

Afganistan'ın para birimi Afgani'dir. 2018 kuruna göre dönüştürülmüş bilgiler aşağıdadır, değişiklik gösterilebilir. #1 TRY = 14,04 AFN #1 AFN = 0,013 USD

13-Konsolosluklar

Afganistan'da bulunan Türkiye Cumhuriyeti Dış Temsilcilikleri iletişim bilgilerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Kabil Konsolosluğu

Adres: Shah Mahmoud Ghazi Khan Sokak,No: 13 Kabil/Afganistan Telefon: Santral: (00 93 20) 210 15 81 – 210 32 53)

Türkiye Cumhuriyeti Mezar-ı Şerif Başkonsolosluğu

Adres: Karte-i Mevlâna Celaleddin Muhammed Balkhi, Muhaberat-PTT.Box:9 Mazar-I Sheriff Telefon: +93 50 204 6131

14-Remsi Tatiller

Afganistan'da ulusal günler ve dini bayramlar ülke için resmi tatil günleri sayılmaktadır. Resmi tatil sayılan özel günler; New Roz Bayramı (Mart) Hz. Muhammed'in Doğum Günü (Nisan) Devrim Günü (29 Nisan) Afgan Bağımsızlık Günü (19 Ağustos) İşçi Bayramı (1 Mayıs) Mevlit Kandili, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı (Değişiklik gösteriyor)

15-Vize İşlemleri

Afganistan'ı ziyaret etmek isteyen hususi, umuma mahsus ve hizmet pasaportu olan yolcular konsolosluklara vize başvurusu yapmak zorunluluğundadır. Diplomatik pasaportu bulunan yolcular ise 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilmektedir.

video

Afganistan’da Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 16 Yer

Güney ve Orta Asya kavşağında bulunan Afganistan tarih boyunca çeşitli olayların cereyan ettiği topraklarda bulunan bir ülke. Afganistan denince aklımıza savaşlar gelebilir. Evet, ülkenin geçmişinde...

Bizi Takip Edin

1,321BeğenenlerBeğen
9TakipçilerTakip Et
21,273TakipçilerTakip Et
19TakipçilerTakip Et
19AbonelerAbone

SON EKLENENLER