alaçatı

Alaçatı, her yıl yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan canlı bir ortama sahip.Tarihi yapıları ve etkileyici atmosferiyle görenleri kendine hayran bırakan belde, İzmir’in popüler duraklarından biri.

Beldede renkli sokakları gezebilir, tarihi ve turistik mekanlara giderek değerli bilgiler edinebilirsiniz. Alaçatı’nın, yaz turizminde bile ilgi çekecek önemli noktalardan oluşuyor. Dilerseniz sizleri daha fazla bekletmeden listemize geçelim;

Koylar ve Limanlar

1- Aya Yorgi Koyu 

Aya Yorgi Koyu 

Çeşme’ye 1 km mesafede bulunan Aya Yorgi Koyu’nda, birbirinden güzel kumsallarda muhteşem Ege Denizi’nin keyfini sonuna kadar çıkarabilirsiniz. Denizde yüzen balıkları net bir şekilde görebileceğiniz Aya Yorgi Koyu, rüzgarsız olması ile size daha rahat bir deniz zevki sunuyor. Burayı çekici kılan bir diğer durum ise koyda akşamları birçok eğlence kulübünde müziğin ve eğlencenin tadını sonuna kadar çıkarma şansına sahip oluyorsunuz.

2- Delikli Koy

delikli koy

Alaçatı’nın gizli hazinesi olarak gösterilen Delikli koy, görenleri büyüleyen tarihi bir doğal güzellik… Alaçatı’nın kaçış noktası olarak nitelendirilen koy, dalgaların aşındırdığı beyaz kayaları ve mavinin her tonunu görebileceğiniz tertemiz denizi ile yerli halkın ve turistlerin ilgi odağı.

Koyun kaçış noktası olarak nitelendirilmesinin sebepleri arasında oldukça sessiz ve sakin bir ortama sahip olması, yoğun plajlara kıyasla kafa dinlemek için tercih edilebilecek yüzme noktası olarak gösterilmesi söyleniyor.

3- Alaçatı Limanı

Alaçatı Limanı

Sörf severlerin ilgi gösterdiği Alaçatı Limanı, aynı zamanda yerleşim yerinin popüler duraklarından biri. Denizinin sığ oluşu sebebiyle çocuklu aileler tarafından da sıklıkla tercih edilen liman, uzun yıllardır Alaçatı’nın simgelerinden biri olarak gösteriliyor.

Camiiler

4- Pazar Yeri Camii

Pazar Yeri Camii

Alaçatı’nın eski mimari eserlerinden birisidir. Pazar Yeri Camii, 1854 yılında inşa edilmiş bir kiliseydi. Kilisenin mimarı Yuhannis Halapas ve ilk adı Ayios Konstantinos’tu. Cumhuriyet dönemiyle birlikte cami olarak kullanılmaya başlandı.

Pazar Yeri Camii, iki dinin birlikte yaşadığı bir ibadethanedir. Rumlar ve Müslümanlar kardeşçe ibadetlerini yerine getiriyor. Bu nedenle Cuma günleri ve Pazar günleri oldukça kalabalıktır.

5- Alaçatı Hacı Memiş Ağa Camii

Alaçatı Memiş Ağa Camii

Alaçatı’nın Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma eserlerinden biri olan Memiş Ağa Camii, 1812 yılında inşa edilmiştir. Tek taş kesme balkonu ve bir minaresi bulunan camii, beldenin Mithatpaşa Caddesi’nde yer almaktadır. İbadete açık olan cami, Alaçatı’nın en eski tarihi ibadethanelerinden biridir.

Diğer Yerler

6- Alaçatı Yel Değirmenleri 

Alaçatı Yel Değirmenleri 

Alaçatı Yel Değirmenleri, beldenin doğal enerji kaynaklarından birisidir. Alaçatı’nın sembolleri arasında yer almaktadır. Türkiye’de ilk defa inşa edilen yel değirmenlerindendir. Yeni ve eski olmak üzere ikiye ayrılır. Eski yel değirmenleri 1000’li yıllarda inşa edildiği düşünülmektedir. Gezip görmeniz gereken tarihi bir yapıdır.

7- Alaçatı Taş Evleri 

Alaçatı’da hakim olan bir mimari yapıdır. Alaçatı denilince akla gelen ilk semboldür. Beyaz taş duvarları tıpkı bir tablo gibi. Küçük dar sokakların arasında saklı kalmış bu mimari yapılar Rumlardan kalmıştır.

Evin yapı malzemesi ise Ponza Taşı‘dır. Ponza Taşı, ısı yalıtımına bağlı olarak direnç kazanarak sağlam bir yapının temelini oluşturmuştur. Alaçatı evlerinin inşasında yumurta akı, toprak ve saman da kullanılmıştır. Bu malzemeler evin yalıtımı için gerekli olan malzemelerdir.

8- Alaçatı Meydanı

alaçatı meydanı

Tarihi Alaçatı Meydanı, yerleşim yerinin kalbi olarak nam salmış pek çok restoran ve hediyelik eşya dükkanına ev sahipliği yapan eski bir toplantı noktası. 50 yıllık geçmişe sahip meydan, özellikle akşam saatlerinde yüzlerce insanın akınına uğrar. Ünlü isimlere bu meydanda rastlayabilirsiniz.

9- Dutlu Kahve 

Dutlu Kahve 

Dutlu Kahve, bir dut ağacının çevresine kurulmuş bir mekandır. Yerel halkın yoğunlukta olduğu bölgede Sakızlı Türk Kahvesi’nin tadına doyum olmaz.

pin emojiAlaçatı’nın tarihi yerleri listemize ek tavsiye tarihi noktaları aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Kapakta ve Alaçatı taş evleri diye paylaştığınız fotoğrafın alaçatı ile alakası yok Burası söke doğanbey köyü yanlış bilgiyi düzeltmenizi öneririm,linki izlemenizi tavsiye ederim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.