Alaska

ALASKA GEZİ REHBERİ

1- Alaska Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amerika kıtasının kuzeybatısında kalan ABD eyaleti Alaska, ülkenin en büyük yüzölçümüne sahip eyaletidir. Buna karşın soğuk iklimi ve zorlu doğası nedeniyle nüfus yoğunluğu hayli azdır. 1867 yılına kadar Rusya toprakları içinde bulunan Alaska, bu tarihten sonra ABD topraklarına katılmıştır. Binlerce yıl önce, Bering Boğazı’nı geçerek geldiği düşünülen Kızılderililerin ilk yerleşim bölgesi olduğu düşünülen Alaska’da, günümüzde hala bu ırkın izleri görülmektedir. Zengin altın rezervlerine sahip olan bölge Avrupalıların ilgisini çekmiş ve 1880’li yıllarda çok sayıda göç almıştır. Altının yanında bulunan petrol ve doğal gaz yatakları ile gelişen bölge, 49. eyalet olarak ABD sınırları içinde gösterilmektedir. Oldukça sert bir iklimin hüküm sürdüğü Alaska’da; kuzey bölgelerde tundra, güney kesimde ise tayga iklimi görülmektedir. Genel olarak çam bitki örtüsü görülür ancak geniş yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlara da sıklıkla rastlanmaktadır.

2- Alaska Nerede?

Kanada’nın batı yakasına komşu olan Alaska, Kuzey Buz Denizi ile sınır oluşturmaktadır. Berin Boğazı ile Asya’ya bağlanan bölgede yer alan ABD eyaleti, güneye doğru İngiliz Kolombiyası ile de komşudur.

3- Alaska’ya Ne Zaman Gidilir?

Soğuk bir iklime sahip Alaska’ya gitmek için yaz ayları tercih edilmelidir. Bu eyaleti keşfetmek için en uygun zamanlar haziran ve ağustos ayları arası olabilir. Ancak kış sporları ile ilgileniyorsanız, bu aralığı uzun tutabilir, mayıs ve eylül aylarında da bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.

4- Alaska Gezilecek Yerler

#1 Tracy Arm Fiyortu Hayatınız boyunca bir benzeri ile karşılaşma şansınızın olmadığı devasa buzullarla kaplı Tracy Arm Fiyortu, Tongass Ormanı ile birleşerek göz alıcı bir manzara sunar. Gemi yolculuğu yaparak ulaşacağınız fiyortlarda, bölgede var olan vahşi yaşamı da gözlemleyebilirsiniz. #2 Denali National Park Amerika Birleşik Devletleri bünyesinde en büyük milli park kabul edilen Denali National Park, Alaska doğal yaşam alanlarını gözlemleyebileceğiniz harika bir yer. Park alanında bölgeye özgü fauna ve floralar, göklere yükselen yüksek sıradağlar ve geniş akarsu yatakları ile büyüleyici bir dünya gizleniyor. Daha fazlası için; Haines Gezi Rehberi Dünyanın büyük bir kesimine nazaran göz korkutucu bir iklim ve doğaya sahip olan Alaska, bu vahşiliğin ve farklılığın arkasında inanılmaz renkler barındırıyor. Yeryüzünde kuzey ışıklarını izlemek için en güzel yerlerden biri olmasının yanında yaşam alanı sunduğu binlerce hayvan türünü tanımak için de pek çok imkana sahip. Başta başkent Juneau olmak üzere en büyük kenti Anchorage ve liman şehri Haines gibi keşfedilecek çok sayıda noktası bulunan Alaska, kış insanları için benzersiz bir yaşam alanı sunmaktadır. Eyalet içinde gezilebilecek çok sayıda doğal yaşam parkı, vahşi yaşam koruma alanları, müzeler ve mağaralar bulunuyor.

5- Alaska Mutfağı

Havanın soğukluğu ile ters orantılı içinizi ısıtacak lezzetleriyle Alaska mutfağı, başını deniz ürünlerinin çektiği tatlardan oluşuyor. Özellikle somon balığı Alaska’da kurulan sofraların bir numaralı yıldızı olarak kullanılmaktadır. Hemen hemen her yemekte bir çeşit deniz mahsulünün tadını alabilirsiniz. Bunun yanı sıra bölgeye özgü meyvelerden yapılan tatlılar, içecekler ve atıştırmalıklar da keyfinize keyif katıyor. Unutulmaz bir Alaska turunda; bölgenin ünlü meyvelerinden yapılan bir dondurma olan Akutaq, soya sosu ve limonla marine edilen Black Cod ve içinizi ısıtacak bir çeşit çorba olan Gumbo’yu deneyebilirsiniz. Tabii ki, bir de çeşit çeşit böğürtlenlerin tadına bakmayı unutmayın… Nefis Alaska lezzetlerini deneyebileceğiniz birkaç restoran önerisi:
 • Jens' Restaurant (Anchorage)
 • Deckhand Dave's (Juneau)
 • Wolf Run Restaurant (Fairbanks) Tel: +1 907-458-0636

6- Alaska’da Alışveriş

Alaska’nın pek çok şehrinde süpermarket ya da küçük marketler bulmanız mümkün. Bunların yanında hediyelik eşyalar alabileceğiniz dükkanlar ve alışveriş merkezleri de bulabilirsiniz. Özellikle eyaletin en büyük şehri olan Anchorage’de rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz. Anchorage Market & Festival ve Dimond Center Mall tercih edebileceğiniz birkaç noktadan biri olabilir. Bunun yanında Ketchikan’daki The Rain Barrel de ünlü hediyelik eşya dükkanları arasında sayılmaktadır.

7- Alaska Gece Hayatı

Alaska nüfus yoğunluğu açısından hayli küçük bir eyalet. Bölge içinde en kalabalık şehir olan Anchorage ise daha canlı ve hareketli bir atmosfere sahip. Ancak gece hayatı tanımlaması içinde oldukça sessiz kalıyor. Yine de canlı müzik dinleyip bir şeyler içebileceğiniz mekanlar bulmanız mümkün. Bunlar arasında Bear Tooth Theatre Pub, The Great Alaskan Bush Company ve Mad Myrna's sayılabilir. Ayrıca Arctic Bar (Ketchikan), Salty Dawg Saloon (Homer) ve Red Dog Saloon (Juneau) şehirlerde bulunan pub, bar ya da kafeleri de keşfedebilirsiniz.

8- Alaska Festivalleri

Alaska’da öne çıkan festivaller arasında Fur Rendezvous ve Alyeska Resort Blueberry Festivali sayılabilir. Fur Rendezvous, Kuzey Amerika’nın en büyük kış festivalidir ve şubat sonu mart başı belirlenen tarihlerde 10 gün boyunca devam eder. Alyeska Resort Blueberry Festivali ise bölgenin ünlü meyvesi böğürtlen onuruna düzenlenen bir festivaldir. Her yıl ağustos ayında düzenlenen bu festival, Anchorage’nin şehri Girdwood’da renkli görüntülere sahne olmaktadır.

9- Alaska’da Nerede Kalınır?

Alaska’nın hemen hemen her şehrinde ekonomik, konforlu ve şık konaklama imkanları yer alıyor. Kalite ve ücretlendirmeler şehirden şehre farklılık gösterebilir ancak uygun bir otel ya da pansiyon bulabilirsiniz. Eyalet genelinde güzel bir otelde konaklamak istiyorsanız Anchorage, Ketchikan ve Haines şehirlerini tercih edebilirsiniz. Alaska’da nerede kalınır, sorusu için değerlendirebileceğiniz otel önerilerini şöyle derledik:
 • Hyatt House Anchorage Otel (Anchorage)
Detaylı bilgi için;
 • Black Bear Inn (Ketchikan)
Detaylı bilgi için;
 • Aspen Suites Hotel (Haines)
Detaylı bilgi için;

10- Saat Farkı

Alaska ile Türkiye arasında 12 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır. Türkiye’de saat, sabah sularında 08.00’i gösterirken Alaska’da saat 20.00’dır.

11- Para Birimi

Alaska’da ABD’nin yerel para birimi olan Amerikan Doları kullanılmaktadır. 1 TL yaklaşık olarak 0,19 Amerikan Dolarına eşittir.

12- Konsolosluklar

Los Angeles Başkonsolosluğu Adres: 6300 Wilshire Blvd., Suite 2010, Los Angeles, CA 90048 Tel Direkt Tel: +1 (323) 591 6475 +1 (323) 591 6476 +1 (323) 655 8923 Santral Tel: +1 (323) 591 6480 +1 (323) 591 6481 +1 (323) 591 6482 Faks: +1 (323) 655 8681 E-Posta: consulate.losangeles@mfa.gov.tr Web: http://losangeles.bk.mfa.gov.tr

13- Resmî Tatiller

 • Başkanlık Günü (15 Şubat)
 • Seward Günü (28 Mart)
 • Bağımsızlık Günü (4 Temmuz)
 • İşçi Bayramı (5 Eylül)
 • Alaska Günü (18 Ekim)
 • Şükran Günü (24 Kasım)
 • Noel (25-26 Aralık)

14- Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Alaska’ya seyahat edebilmeleri vize almaları gerekiyor. Bunun için eyaletin bağlı olduğu ülke olan ABD’nin prosedürlerini belirlediği aşamalar tamamlanmalıdır. Bu prosedürler kapsamında Türkiye vatandaşları için herhangi bir pasaport ayrımı bulunmuyor. ABD konsoloslukları, vize işlemlerini son derece disiplinli bir şekilde yürütüyor ve her başvuruyu eşit şekilde değerlendiriyor. Vize başvurusunda özetle izlemeniz gerek yol şu şekilde açıklanabilir:
 • Belirlenen prosedürleri tamamlayıp başvuruda bulunmadan önce Amerika vize türünü belirlemeniz gerekiyor.
 • Turizm veya eğitim amaçlı seyahatler için seçilmesi gereken tür Amerika Göçmen Olmayan Vize olacaktır.
 • Bu vize türü de kendi arasında dallara ayrılmaktadır. B-1/B-2 Turistik, F1/F2 Öğrenci Vizeleri ve J1/J2 Değişim Programı Vizeleri gibi dallardan kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.
 • Size verilen formu eksiksiz ve doğru şekilde doldurduktan sonra başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
 • Bunun yanında sizden istenen belgeleri de tamamlamanız gerekmektedir.
Belgeler ve başvuru hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya bakabilirsiniz.

SON EKLENENLER