Zonguldak Gezisinde Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

0
1241

Karadeniz kıyısında yer alan Zonguldak, tarihi ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan bir kenttir. Her anlamda tatil yapabileceğiniz bu güzel kentin özel olarak görmeniz gereken bazı yerlerini derledik.

Zonguldak, zengin doğal alanları ve tarihin derin sayfalarına tanıklık etmiş yönüyle ön plana çıkar. Kent, turizm dünyasının son zamanlarda üzerinde durduğu bir yer haline gelmiş, sunduğu özel alanlarıyla kendinden söz ettiren bir destinasyon haline gelmiştir.

Zonguldak’ta mutlaka görülmesi gereken yerler

Kızılcapınar Baraj Gölü

Zonguldak’ın gezilecek doğal yerlerinden söz ederken Kızılcapınar Baraj Gölü’nden söz etmeden geçmemek gerekiyor. Burası, şehir merkezine yakın bir noktada yer aldığı için yerli halkı, mesire alanı olarak daha çok burayı tercih eder. Yeşili, mavisi ve dereleri ile hoş zaman geçirmek isteyenler için önerilebilecek en güzel yerlerden biridir.

Kızılcapınar baraj gölü

Halil Paşa Konağı

19. yüzyılda Abdülhamit’in paşalarından Halil Paşa tarafından yaptırılan Halil Paşa Konağı, Zonguldak’ta ziyaret edilmesi gereken en önemli noktalardan biridir. 3 bini aşkın arkeolojik eserin sergilendiği müze, Karadeniz Ereğlisi Müzesi’ni de içinde barındırır. Bu nedenle zengin eserlere sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Eski bir mimari, değişik dönemlerden kalan arkeolojik eserler ve daha fazlasını görebileceğiniz Halil Paşa Konağı’nı ziyaret etmeden kentten ayrılmamanızı öneririz.

Halil Paşa Konağı

Köprülü Camii

Zonguldak’ın tarihi değerlerinden biri de Köprülü Camii’dir. Camii, 1661 yılında Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kiremit örtülü çatısı ile dikkat çeken yapı, kare minaresi ile ön plana çıkmaktadır. Yapımından sonra farklı dönemlerde restore edilen Köprülü Camii, günümüzde ibadete açık mekânlardan biridir.

Köprülü Camii

Gökgöl Mağarası

Zonguldak-Çaycuma karayolu üzerinde yer alan Gökgöl Mağarası, hoş görünümü ve içerisindeki dikit ve sarkıtlarıyla dikkat çekici bir yapıdır. Mağara, büyüklüğü ile Zonguldak’ın en büyük mağarası olma özelliğini taşımaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmeyiş başaran Gökgöl Mağarası, Erçek Deresi’nin doğusunda, kent merkezinden 5 km. uzaklıkta yer almaktadır.

Gökgöl Mağarası

Zonguldak’a nasıl gidilir?

Karadeniz bölgesinde yer alan Zonguldak’a karayolu ve havayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Türkiye’nin dört bir yanından hareket eden otobüs firmalarından Zonguldak otobüs bileti temin ederek karayolu ile şehre ulaşım sağlanabilmektedir. Uzaktan şehre misafir olmaya gelenler ise Zonguldak uçak bileti alarak Çaycuma Havalimanı’ndan şehrin her yerine hareket eden araçlarla Zonguldak’ı gezebilirler.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.