Zonguldak Festivalleri | 10 Program

0
147
Zonguldak Festivalleri

Bir şehri güzel ve eğlenceli kılan bizlere sunduğu festival ortamıdır. Hem merkez hem de ilçelerinde düzenlenen Zonguldak festivalleri, kesinlikle katılıp görmekten memnun olacağınız programlardan oluşmaktadır.

Zonguldak festivalleri, yapılan etkinlikler ve düzenlenen anma günleri olarak oldukça kapsamlıdır ve her sene yapılmaktadır. Hep birlikte bu festivallere bakmaya ne dersiniz?

#1 Zonguldak Festivalleri

Festivaller

1. Karadeniz Ereğli Osmanlı Çileği Kültür Festivali

Karadeniz Ereğli Osmanlı Çileği Kültür Festivali

Her yıl 18 Haziran’da gerçekleşen Ereğli Osmanlı Çileği Kültür Festivali, yarışmaları ve folklor gösterileri ile en görkemli festivallerden biridir. Ünlü sanatçıları ağırladığı gecede havai fişek gösterileri, renkli ve eğlenceli dakikalar sunmaktadır. Festivali merak edip gitmek isteyenler için 18 Haziran 2019 da tekrardan gerçekleşeceğini söyleyelim.

2. Zonguldak Karaelmas Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali

Zonguldak Karaelmas Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali

Her yıl 21 – 26 Haziran’da düzenlenen Karaelmas Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali, yurt dışı ve yurt içinden birçok halk dans gruplarına yer vermektedir. Bu açıdan oldukça kalabalık bir festival olduğunu söylemek mümkündür. Her zaman kendince ün yapmış sanatçıları ağırlayarak, festivale katılanlara keyifli ve eğlenceli dakikalar geçirmesini sağlar.

3. Uluslararası Sevgi Barış Dostluk Kültür ve Sanat Festivali

Uluslararası Sevgi Barış Dostluk Kültür ve Sanat Festivali

Her yıl Temmuz ayının ilk haftasında gerçekleşen Uluslararası Sevgi Barış Dostluk Kültür ve Sanat Festivali, birçok katılımcıyı bir arada buluşturur. Düzenlenen yarışmalar, yapılan etkinlikler, verilen konserler ile muhteşem bir şölen sağlamaktadır.

4. Kabotaj Bayramı Kilimli Kültür, Sanat ve Spor Festivali

Kabotaj Bayramı Kilimli Kültür Sanat ve Spor Festivali

Her yıl Temmuz ayının ikinci haftasında düzenlenen Kabotaj Bayramı Kilimli Kültür, Sanat ve Spor Festivalinde hem kabotaj bayramı kutlanmakta hem de çeşitli etkinlikler ve yarışmalar yapılmaktadır. Festivalde daha çok Kilimlinin tarihi ve turistlik yerleri anlatılır, kültürel ve sosyal organizasyonlar yapılır.

5. Uluslararası Devrek Baston ve Kültür Festivali

Uluslararası Devrek Baston ve Kültür Festivali

Uluslararası Devrek Baston ve Kültür Festivali, her yıl Temmuz ayının dördüncü haftasında gerçekleşir. Festivalin ana konusu Devrek’in en önemli simgesi olan baston ve kültürel değerleridir. Festivalde toplu sünnet şölenleri, halk oyunları gösterileri, konserler, yarışmalar ve etkinlikler de yapılmaktadır.

6. Uluslararası Alaplı Fındık Kültür Turizm ve Spor Festivali

Uluslararası Alaplı Fındık Kültür Turizm ve Spor Festivali

Uluslararası Alaplı Fındık Kültür Turizm ve Spor Festivali, her yıl Temmuz ayının dördüncü haftasında düzenlemektedir. Etkinlik kapsamında yapılan yarışmalardan biri fındık kırma yarışması, bir diğeri ise halk oyunları yarışmasıdır. Halk oyunları yarışmasına hem yurt içi hem yurt dışından ekipler katılmaktadır ve bu sebeple bu festival oldukça kalabalık geçmektedir.

7. Hamsi Festivali

Hamsi Festivali

Her yıl Aralık ayının dördüncü haftasında gerçekleşmekte olan Hamsi Festivali, balık severler için vazgeçilmez bir festival olmaktadır. Geleneksel bir festival olmasını, dünyanın en uzun hamsi mangalı rekoru ile Guinnes Rekorlar Kitabına girmesine borçludur. Ayrıca bu festivallere daha kapsamlı bakmak isterseniz, önemli gün ve festivaller adı altında listelenmiş bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Anma Günleri

8. Zonguldak’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu ve Uzun Mehmet’i Anma Günü

Zonguldak'ın Düşman İşgalinden Kurtuluşu ve Uzun Mehmet'i Anma Günü

Zonguldak’ın düşman işgalinden kurtuluşunu ve taş kömürü bulması ile ekonominin gelişmesine katkı sağlayan Uzun Mehmet’i anma günü, her yıl 21 Haziran’da düzenlenmektedir. Günün anlam ve önemi adına konuşmalar, şiirler okunmaktadır. Ayıca yürüyüşler ve halk oyunu ekiplerinin dansları da gerçekleşmektedir.

9. Büyük Atatürk’ün Zonguldak’ı Teşriflerini Anma Günü

Büyük Atatürk'ün Zonguldak'ı Teşriflerini Anma Günü

1932 yılından itibaren Atatürk’ün Zonguldak’a gelişi, her yıl 26 Ağustos’ta kutlanmaktadır. Düzenlenen tören ve şenlikler, diğer festival ve anma günlerine göre daha resmi olmaktadır. Her zaman büyük coşku ile kutlanmakta olan bu anma gününe her kesimden insan katılmaktadır.

10. Dünya Madenciler Günü

Zonguldak Dünya Madenciler Günü

Dünya Madenciler Günü, her yıl 4 Aralık’ta kutlanmaktadır. Sadece Zonguldak değil neredeyse tüm dünyada anılmaktadır. Şehrin en önemli kaynağı taş kömürü olması nedeniyle bu günün anlam ve önemi oldukça büyüktür.

PinZonguldak festivalleri kapsamında sizlere bazı anma günleri ve programlarından da ayrıca bahsettik. Zonguldak’a ne zaman giderim diye düşünmeden, bu tarihler arasında gelmeye ne dersiniz? Hem bu festivallere denk gelip, dilediğiniz gibi eğlenirsiniz. 🙂

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
2

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.