Zincir Köprü, Budapeşte

0
1234

Budapeşte’nin sembol yapılarından biri olan Zincir Köprü, gösterişi ve mimari özellikleriyle şehrin en çok ziyaret edilen tarihi yapılarının başında geliyor. 

1849 yılında Buda ve Peşte şehirleri arasındaki ulaşımın sağlanması için yapılan köprü, dünya üzerinde inşa edilen ilk köprülerden biri olarak gösteriliyor. Budapeşte ziyaretinizde bu güzel köprüyü de listenize ekleyerek tarihin en önemli köprülerinden birini görme şansını yakalayabilirsiniz.

Zincir Köprü

Zincir Köprü, Budapeşte

İngiliz mühendis William Tierney Clark tarafından yapım süreci gerçekleştirilen köprü, yapıldığı dönemde oldukça ilgi görmüştü. Açılışında küçük bir kız çocuğunun, köprülere bekçilik ettiğine inanılan aslanların dillerinin olmadığını söylemesi üzerine bunu köprünün bir kusuru olarak kabul eden mühendisin Tuna Nehri’ne atladığı rivayet edilmektedir.

Tam bir mühendislik harikası olarak inşa edilen köprü, 375 metre uzunluğunda ve 16 metre genişliğinde bulunuyor. Köprü iki kule arasında demir zincirler tarafından ayakta tutuluyor. Köprünün ismi de bu zincirlerden gelmektedir. II. Dünya Savaşı sırasında Nazi ordusu tarafından yok edilen köprü tekrar aslına uygun olarak inşa edilerek günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

Chain Bridge, Budapest

Özellikle köprüde gerçekleştirilen akşam ışıklandırmaları köprüye bambaşka bir güzellik katıyor. Bu nedenle köprüyü hem gündüz hem de akşam görmenizi tavsiye ediyoruz. Köprü başındaki aslan heykellerinden dolayı Aslanlı Köprü olarak da anılıyor.

Köprü, başındaki aslan heykelleri nedeniyle Aslanlı Köprü olarak da biliniyor

Tuna Nehri’nin ve Budapeşte’nin eşsiz güzelliğine tanıklık etmek istiyorsanız Zincir Köprü mutlaka listenizde olması gereken yerlerin başında geliyor. Siz de uygun uçak bileti seçenekleriyle Budapeşte’ye uçarak Aslanlı Köprü ve Budapeşte’nin diğer güzelliklerini görme şansına sahip olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir=>Budapeşte’ye nasıl gidilir

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.