Dünyanın en sıra dışı turizm merkezlerinden biri de Venedik’tir. “Tayland’da yüzen market” hakkında fikir sahibi olanlara garip gelmese de Venedik, başlı başına incelenmeyi hak eden bir kenttir.

Avrupa’nın en turistik kenti olarak sunulan Venedik, İtalya’nın kuzeydoğusunda yer alıyor. 118 kanalla birbirinden ayrılan kent, görenleri şaşırmasına neden oluyor.  Kent, kanalları ile ünlü olsa da her gezgin için farklı bir yanı vardır Venedik’in. Kimine göre “âşıklar şehri”, kimine göre “maskelerin şehri”, kimine göre ise “kanallar şehri” olarak adlandırılır. Ancak ben, daha çok “yüzen şehir Venedik” demeyi tercih ediyorum.

Venedik Hakkında Merak Edilenler

Yüzen Şehir Venedik

Mevsimin yaz veya kış olması çok da etkili değil Venedik’i görmek için. Yılın her mevsimi, Venedik misafirlerini ağırlar. Eşsiz mimari yapıları, sanat eserleri ve kentin büyüleyici atmosferi, yaşamaya değer bir hava soluyor.

Yüzen Şehir Venedik

Yüzen şehir Venedik’te hakkında konuşulacak birçok yer ve eser vardır. Ancak bunların arasında en dikkat çekici yer “Aziz Zekeriya Kilisesi.” Yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan kilise, içerideki dini motifleriyle bir hayli dikkat çekicidir.

Aziz Zekeriya Kilisesi
Aziz Zekeriya Kilisesi

Kilisede Hristiyanlık dinine ait birçok motif bulunuyor. Gotik ve klasik Rönesans mimarisi ile yapılan çizimler arasında en dikkat çekicisi ise Rönesans’ın ünlü İtalyan ressamlarından Giovanni Bellini’nin çizdiği Hz. Meryem ve çocuk Hz. İsa’nın azizlerle tasvirileridir.

Aziz Zekeriya Kilisesi
Aziz Zekeriya Kilisesi

Kentin dört bir yanında bulunan tarihi ve kültürel miraslar, dışarıdan şehri ziyarete gelen misafirlerin ilgi odağıdır. San Marco Bazilikası da bunlardan biri olup büyük ilgilere mazhar olan bir noktadır. İhtişamlı yapısı ve eşsiz mimarisi ile göz kamaştıran San Marco Bazilikası, büyüleyici güzelliği ile Venedik’e renk katıyor.

San Marco Bazilikası

San Marco Bazilikası
San Marco Bazilikası

Şehrin yüzdüğünü söyleyip bu özelliğinden bahsetmeden geçmek doğru olmaz. Büyük Kanal’ın üzerine kurulan Rialto Köprüsü, en eski köprü olarak biliniyor. 1144 yılında inşa edilen köprü, San Polo ile San Macro’yu birbirine bağlıyor. İhtişamlı duruşu ile bakanların bir daha dönüp baktıkları Rialto Köprüsü’nün çevresinde konuşlanan hediyelik eşya dükkânları da bir hayli dikkat çekicidir.

Rialto Köprüsü
Rialto Köprüsü

Venedik’i gezerken şehrin en büyük meydanına uğramadan dönmek doğru olmaz. Burası, San Macro Meydanı. Turistlerin tabiri ile dünyanın en güzel meydanıdır burası. Festivaller, mezuniyet törenleri ve çeşitli etkinliklere sahne olan meydan, çevresindeki yapılarıyla da bir hayli dikkat çekici bir hal alıyor. Zira San Macro’nun çevresinde San Macro Bazilikası ve Dükler Sarayı yer alıyor. Kent meydanı, yeni evlenen çiftlerin de fotoğraf sahnesidir.

San Macro Meydanı
San Macro Meydanı

İlginç yapısı ve mimari eserleriyle dikkatleri üzerine çeken Venedik’te San Macro Meydanı’nın en önemli yer olduğunu söyledik. Meydan çevresindeki San Macro Bazilikası ve Dükler Sarayı kadar ilgi çeken bir diğer detay ise Aziz Mark’ın Çan Kulesi’dir. Meydanın yakınlarında yer alan “Ahlar Köprüsü” de görülmesi gereken noktalardan biridir.

Dükler Sarayı
Dükler Sarayı

Yüzen şehir Venedik’ten söz etmişken “Büyük Kanal”dan söz etmem gerektiğini düşünüyorum. “S” şeklinde, 3800 metre uzunluğundaki kanal, görünüşü kadar tarihi yapılara ev sahipliği yapmasıyla da ünlü bir yerdir. Zira burada 13 ve 18. Yüzyıldan kalma eserler yer alıyor.

Büyük Kanal

Büyük Kanal
Büyük Kanal

Venedik’in Büyük Kanal’ı kadar ilgi çeken bir diğer noktası ise Burano Adası’dır. Daha doğrusu adanın kendisi mi yoksa evleri mi dikkat çekicidir, bunu ayırt edebilmek biraz güçtür. İnanışa göre; eski dönemlerde denizciler evlerini ayırt edebilmek için farklı renklere boyuyorlarmış. Bu alışkanlık günümüze kadar süregelmiş ve Burano Adası’nın evleri, namını tüm dünyaya salmayı başarmıştır.

Burano Adası

Burano Adası
Burano Adası

Venedik gezisi sırasında dikkatimden kaçmayan bir diğer yer ise Accademia Galerisi oldu. Hoş sadece benim değil, tüm turistlerin ilgi ile uğradıkları bir sanat galerisidir burası. Resim, heykel ve mimari eserlerin sergilendiği galeri, kronolojik olarak düzenlenmiş, içerisinde Ortaçağ Bizans döneminden Rönesans dönemine, Rönesans döneminden Barok ve Rokko’ya kadar uzanan 500 yıllık eserler sergilenmektedir.

Accademia Galerisi
Accademia Galerisi

San Macro Meydanı ile Büyük Kanal arasında konuşlanan Santa Maria Della Salute Bazilikası, yüzen şehrin en önemli yerlerinden biridir. Bazilika, 17. Yüzyıldan kalma bir yer olup Meryem Ana’ya ithafen yapılmıştır.

Santa Maria Della Salute Bazilikası
Santa Maria Della Salute Bazilikası

Her yanı ile mükemmelliklerin kenti olan Venedik, turistik gezilerde görülmesi gereken birçok yeri ile kendine hayran bırakan bir kenttir. İtalya gezisi yapmayı planlıyorsanız yüzen şehir Venedik’e uğramadan dönmemenizi öneririm.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.