Yurtdışı Seyahat Öncesi Hayat Kurtaran 5 Öneri

0
843

Eskiden yurtdışına ancak iş için çıkılırdı. Uçak seyahatleri pahalıydı, vize almak, pasaport çıkartmak vs. tüm bunlar bazen seyahat etmeyi imkansız hale bile getirebiliyordu.

Eski şartların yerine daha modern ve ulaşımda daha esnek avantajların sunulduğu turizm dünyasında artık tatilciler sadece yurtiçinde değil yurtdışında da istedikleri yere kolaylıkla giderek zaman geçirebiliyorlar. Vizesiz gidilebilen ülkelerin artması, uçak bileti fiyatlarının düşmesi, kampanyaların sık sık tekrarlanması gibi pek çok etkin seçenek sayesinde yurtdışında tatil yapmak çok daha rahat hale geldi. Ancak tüm bu kolaylıklar olmasına rağmen bazen yurtdışı seyahatleri bir kâbus haline dönüşebiliyor. Biz de sizin için bir yazı hazırlayarak seyahatinizin kâbusa dönmeden beklediğiniz gibi geçmesi için hayat kurtaran 5 öneride bulunmaya karar verdik.

Yurtdışı seyahatinde hayat kurtaran 5 öneri

İşte yurtdışı seyahat öncesi hayat kurtaran 5 öneri

  1. Telefonunuzu ayarlayın

Cep telefonu kullanımı, yurtiçi ve yurtdışında kullanılan iletişim aracıdır. Ancak yurtdışına çıkmadan önce kullandığınız operatörün müşteri hizmetlerinden destek alarak yurtdışı paketi almayı veya buna uygun bir kampanyaya abone olmayı unutmayın. Tüm operatörlerde geçerli olmak üzere yurtiçi ve yurtdışı tarifeleri farklı bedellere tabii tutulduğu için, faturanız kabarık bir şekilde gelebilir.

Yurtdışı seyahatinde hayat kurtaran 5 öneri

  1. Gelenekleri araştırın

Her ülkenin kendine ait kültürel yaşam değerleri vardır. Gideceğiniz ülke hakkında önceden bilgi edinmeniz, tatil süresince yabancılık çekmemeniz adına sağlıklı olacaktır. Mesela çok ilginç ama gerçek olan bir şey, Çin Halk Cumhuriyeti’nde bir bölge olan Tibet’te “hoş geldin” karşılaması misafirin yüzüne tükürülerek yapılıyor veya yine uzak doğu ülkelerinde küçük çocukların başını okşamak hoş karşılanmıyor. Bunun gibi bize normal veya anormal gelen bazı şeyler, farklı ülkelerde tam tersine olabiliyor.

Yurtdışı seyahatinde hayat kurtaran 5 öneri

  1. Bahşiş durumuna göz atın

Ülkemizde gelenek haline gelen “bahşiş verme” bazı ülkelerde hoş karşılanmıyor. Bazı ülkelerde ise bahşiş, fiyatlara dahil ediliyor. Bu nedenle gideceğiniz ülkenin bahşiş durumu hakkında da bilgi edinmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Yurtdışı seyahatinde hayat kurtaran 5 öneri

  1. Az eşya ile seyahat edin

Seyahatinizin uzunluk-kısalık durumuna göre valizinizi ayarlamanız en iyisi olacaktır. Özellikle de gideceğiniz yerde sık yer değişikliği yapmayı planlıyorsanız, yanınıza gereksiz eşya almamaya özen gösterin. Fazla eşyalar, tatil süresince “yük” olmaktan öteye geçmeyeceği gibi çoğunu da kullanmadan geri getireceksiniz.

Yurtdışı seyahatinde hayat kurtaran 5 öneri

  1. Pasaportunuzu kopyalayın

Yurtdışına seyahatlerde en çok yaşanan olumsuzluklardan biri de vize ve pasaportların kaybolması durumudur. Oldukça sıkıcı bir hal alan bu duruma mahal vermemek için pasaport ve vizenizin renkli fotokopisini çekmek işinizi kolaylaştıracaktır. Gideceğiniz yerlerde yapılan vize-pasaport kontrollerinde kopyasını göstermeniz işinizi görmeye yetecektir. Tabi bazı yerlerde fotokopinin kabul edilmediğini de belirtmeden geçmememiz gerekiyor.

Yurtdışı seyahatinde hayat kurtaran 5 öneri

Seyahatinizin keyifli ve sorunsuz geçmesi için sizlere sunduğumuz önerileri dikkate alarak hazırlığınızı yapın. Keyifli seyahatler…

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.