Yolu Edirne’ye Düşenler İçin “Yapmadan Dönmeyin” Rehberi

0
1365
Süleymaniye Cami

İstanbul’un fethine kadar Osmanlı Devleti’nin başkenti olma görevini üstlenen Edirne, günümüzdeyse tarihi ve doğal güzellikleriyle tam bir kültür başkenti olmuş durumda. 

Ülkemizin kuzeybatı’daki son durağı olan ve kendine has dokusuyla ziyaret ettiğinizde içinize huzur dolduran Edirne, size keyifli bir haftasonu geçirme fırsatı sunuyor. Marmara Bölgesi’nin Trakya yöresinde bulunan Edirne’de tam bir Trakya kültürünün hakim olduğunu söyleyebiliriz.

Bunları Yapmadan Dönmeyin

1.Camileri mutlaka ziyaret edin

Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii

Edirne, Osmanlı Devleti açısından çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle şehirde Osmanlı döneminden kalma birçok eser görmeniz mümkün. Bunların başında gelen Selimiye Camii, Mimar Sinan’ın en önemli eserlerinden biridir. Bunun yanında Eski Camii ve Üç Şerefeli Camii de mutlaka görülmesi gereken eserler arasında.

2.Bayezid Külliyesi

Bayezid Külliyesi

Osmanlı’nın tıp eğitiminde ne kadar ileri gittiğini gösteren külliyede zamanın tıp eğitiminin ve tedavilerin nasıl yapıldığını gözlemleme şansını yakalıyorsunuz. Girişte sizi karşılayan su ve ney sesiyse Osmanlı dönemindeki alternatif tedavi yöntemleri konusunda size fikir verecektir.

3.Edirne ciğerini tadın

Edirne Tava Ciğeri

Edirne’nin sembol lezzetlerinden olan Edirne ciğeri ile kendinize mükemmel bir ziyafet çekebilirsiniz. Sinirsiz dana etinden cip formunda hazırlanan ciğerin yanında cacık ve acı biberle midenizde bir bayram havası oluşacak.

4.Hayrabolu tatlısıyla ağzınız tatlansın

Hayrabolu Tatlısı

Rumeli göçmenlerinin Trakya mutfağına hediyesi olan Hayrabolu tatlısıyla yemek sonrası güzel bir tatlı keyfi yapabilirsiniz.

5.Meriç Nehri’ne nazır çayınızı yudumlayın

Meriç Nehri’nde çay keyfi

Meriç Köprüsü’nü geçip çay bahçelerinde nehir manzarasında içeceğiniz çayın bütün yorgunluğunuzu alıp götüreceğinden emin olabilirsiniz. Tarihi köprü üzerinde fotoğraf çekmeyi de ihmal etmeyin.

6.Şükrü Paşa Anıtı’nı ziyaret edin

Şükrü Paşa Anıtı

Balkan Savaşı sırasında görevlendirilen Şükrü Paşa ve Balkan Savaşı Müzesi’ni mutlaka ziyaret listenize almalısınız. Savaş sırasında sığınak olarak kullanılan tabyalar sizi çok etkileyecek.

7.Arasta Çarşısı’ndan hediyelik eşya alın

Arasta Çarşısı

Başta meyve sabunları olmak üzere birçok sevimli hediyelik eşya bulabileceğiniz bu tarihi çarşıyı da mutlaka ziyaret etmelisiniz.

8.Her mevsim Karaağaç’ta huzur bulun

Karaağaç’ta huzur bulun

Baharın gelmesiyle hayat bulan Karaağaç’ta kır kahvelerinde oturup bir yorgunluk kahvesi içip eski tren garını seyre dalmak size çok iyi gelecek.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.