“Yıkılmak Üzere Değil Tasarımları Böyle” Diyeceğimiz İngiltere’nin Yamuk Evleri

1
937

Britanya’nın Suffolk bölgesinde bulunan Lavenham, Dünya’da yamuk olan evleriyle dikkat çekiyor. Bazıları bu evlerin bilinçli ve ilgiyi üzerine çekmek için bu şekilde inşa edildiğini düşünebilir ancak gerçek aslında hiç öyle değil. Kasabadaki evlerin bu şekilde olmasının çok ilginç bir hikayesi var.

Lavenham, İngiltere’da bulunan bir kasaba

15. yüzyılda kasaba sakinleri yaptıkları birbirinden muhteşem ve kaliteli kumaşlar sayesinde hayli zengin bir konuma gelmişler. Kasaba sakinleri bu zenginliklerini her fırsatta göstermeye çalışmışlar. Ülkedeki en gösterişli kasabayı inşa etmek için kolları sıvamışlar. Kasabadaki evler, kiliseler ve diğer binalar büyük bir özenle inşa edilmiş. Bu durum dönemin kralı VII. Henry tarafından pek hoş karşılanmamış ve kasaba halkı bu gösteriş merakı konusunda sık sık uyarı almış.

Kasabadaki evlerin birçoğu yamuk!

Ancak kasabalıların evleri inşa ederken gözde kaçırdıkları bir şey vardı. O da evleri taze ve yaş ağaçlardan yapmış olmalarıydı. Yaş ağaçlar suyunu bıraktıkça zamanla yamulmaya başladı ve ağaçlarla beraber evlerin büyük çoğunluğu da yamuk bir hale dönmeye başladı.

Kasaba, 15. yüzyılda ülkenin en zengin kasabalarından biriydi

Ancak kasaba halkı bu evleri düzeltecek maddi güce artık sahip değildi. Hollanda’dan gelen ve Cochester’e yerleşen kumaş üreticiler Lavenhamlılardan çok daha ucuza çok daha kaliteli kumaşlar üretiyordu. Doğal olarak bölge halkı kumaş ihtiyacını Lavenham yerine Cochester’den karşılamaya başladı. Hal böyle olunca evlerin düzeltilmesi için gerekli olan para da bulunamadı.

Kasabanın kilisesi hala ülkenin en uzun kiliselerinden biri

İngiltere’nin bu yamuk evlerinin bir diğer önemli özelliği ise bir döneme kitaplarıyla da damga vuran sinema serisi Harry Potter’in bazı sahnelerinin bu kasabada çekilmiş olması.

Harry Potter’in çekildiği mekanlardan biri de bu kasaba

Geleneksel tarzda inşa edilen bu İngiliz evleri günümüzde turistler tarafından yoğun bir ilgi görüyor. Gelenler ilk başta sadece evlerin mimarisinden ve sevimliliğinden etkilense de evlerin yamuk olduğunu görünce bir hayli şaşırıyorlar.

Bölge bu özelliği sayesinde bir hayli fazla turist çekiyor

Eğer siz de İngiltere için bir tatil planı yaparsanız gezi listenize muhakkak bu yamuk evlerin olduğu Lavenham kasabasını da dahil etmelisiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
17

1 YORUM

  1. Bunların içlerini çok merak ettim 🙂 :* Bende bunların içini tasarlamak isterim,oda inşeAllah Allah nasip ederse iç mimar olmak istiyorum o evin içinide ben tasarlamak isterim :):*

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.