Yeşillikler İçinde Sümela

0
978

Karadeniz’in uzun geçmişine tanıklık eden ve turizm dünyasından büyük ilgi gören Sümela Manastırı, Trabzon’un Maçka ilçesi sınırlarında yer almaktadır.

Denizden yüksekliği 1,150 metre olan manastırın M.S. 395 yılında inşa edildiği düşünülmektedir. Yeşili maviyle buluşturan Karadeniz, görülmeyi en çok hak eden bölgelerimizdendir. Tarihi geçmişi bir hayli uzun zamanlar öncesine dayanan Trabzon, tüm tarihi geçmişini misafirlerine farklı noktalardan sunuyor.

Maçka ilçesinde yer alan Sümela Manastırı da bu detaylardan biridir. Sümela, Kapadokya Kiliseleri tarzında yapılmış, iki bölümden oluşmaktadır. Rum Ortodoks Kilisesi ve manastır bölümünden oluşan yapının Yunancadaki adı “Panagia”dır.

Sümela Manastırı

Manastır hakkında elbette çok farklı efsaneler vardır. Ancak bunlardan en sık bilineni; Atinalı Barnabas ile Sophronios isimli keşişler rüyalarında, İsa’nın öğrencilerinden biri olan Aziz Luka’nın yaptığı üç Panagia ikonundan birinin Sümela’nın bulunduğunu görmeleri üzerine harekete geçmeleridir. Efsaneye göre iki öğrenci birbirinden habersiz deniz yolu ile Trabzon’a gelmişler, burada rüyalarını birbirlerine anlatarak Sümela’nın temellerini atmışlar. Tarihi kaynaklarda yer alan bilgilere göre manastırın gerçek kurucusunun Trabzon İmparatoru III. Aleksios olduğu bilgileri verilmektedir.

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı, ilk yapıldığı dönemden sonra uzun bir süre kilise ve manastır olarak kullanılsa da bir dönemden sonra savunma merkezi olarak kullanılmaya başlamıştır. Osmanlı dönemine gelindiğinde ise önemini tamamen yitirmiştir. Ancak padişahlardan; Fatih Sultan Mehmed, II. Murat, I. Selim, II. Selim, III. Murad, İbrahim, IV. Mehmed, II. Süleyman ve III. Ahmed’in fermanları, manastıra verilen ehemmiyeti göstermektedir.

Sümela Manastırı

Rum Ortodoksları için önemli bir yere sahip olan Sümela Manastırı, Rumların bölgeden gönderilmesinden sonra, manastırın kendi kaderine terkedilmesine neden olmuştur. Uzun bir süre bakımsız ve sahipsiz kalan Sümela, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın devreye girmesi sonucu gerekli bakım ve restorasyon çalışmalarından geçirtilerek, müze olarak ziyaretçilere açık hale getirilmiştir. 2010 yılından sonra Türkiye’nin izni alınarak Meryem Ana’nın göğe yükseldiğine inanılan ve kutsal sayılan 15 Ağustos gününde ayin düzenleniyor.

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı’na Nasıl Gidilir?

Trabzon’un Maçka ilçesinde yer alan Sümela Manastırı’na her dönem ziyaretçiler gelmektedir. Ulaşım için genellikle Trabzon Havalimanı tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra yakın veya uzak bölgelerden karayolu ile gelmek isteyenler de yine Trabzon Otogarı’nı tercih etmektedirler. Avantajlı uçak bileti ve otobüs bileti fiyatlarıyla müşterilerine ayrıcalık sunan www.biletbayi.com web sitesinden istediğiniz zaman Trabzon uçak bileti rezervasyonu yaptırabilir, daha yakın mesafeden gelecekseniz Trabzon otobüs bileti rezervasyonu yaptırabilirsiniz. Merkeze ulaştığınızda, özel araç kiralayarak ya da Maçka yönüne giden araçlarla Sümela Manastırı’na ulaşabilirsiniz.

 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.