Yerebatan Sarnıcı, İstanbul

0
1591

Her noktasında ayrı bir tarih bulunan İstanbul, ziyaretçilerine unutamayacakları güzellikleri görme fırsatı sunuyor. Birçok medeniyetin izlerini taşıyan İstanbul’da bulunan Yerebatan Sarnıcı da şehrin tarihini yansıtan önemli yerlerin başında geliyor. 

Yapımı Bizans dönemine dayanan Yerebatan Sarnıcı, şehrin su ihtiyacını karşılamak için yapılmıştı. Bir dönemin önemli su kaynaklarından biri olan Sarnıç, günümüzde İstanbul’un en çok ziyaretçi çeken 3. yapısı konumundadır.

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı
Yerebatan Sarnıcı

Bizans döneminden günümüze kadar gelmeyi başaran önemli bir eser olan Yerebatan Sarnıcı aynı zamanda “Bazilika Sarnıcı” olarak da adlandırılmaktadır. 527-565 yılları arasında yapılan sarnıca 52 basamak inilerek girilebilmektedir. Yapının içinde her biri 9 metre yüksekliğinde bulunan 336 adet sütun bulunmaktadır.

140 metre uzunluğa ve 70 metre genişliğe sahip olan Sarnıç oldukça geniş bir alana bulunuyor. 4,8 metre genişliğinde duvarlarla su geçirmezliği sağlanan sarnıcın yaklaşık 100 bin ton su kapasitesine sahip olduğu tahmin ediliyor.

Sarnıç, İstanbul’un en çok ziyaretçi çeken yerlerinin başında geliyor

Osmanlı Devleti’nin İstanbul’u fethinden sonra bir süre daha kullanılan Sarnıç, Osmanlı Devleti’nin kendi su kanallarını yapmasının ardından kullanılmamıştır. Bunda İslamiyetin temizlik anlayışında durgun suyun makbul görülmemesi etkili olmuştur.

Medusa Başları

Sarnıcın kuzeybatı köşesinde bulunan iki Medusa Başı, yapının en ilgi çeken bölümlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Araştırmacıların düşüncelerine göre bu başların sütun olarak kullanılmak üzere sarnıca getirildiği tahmin edilse de başlar hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Medusa Başları
Medusa Başları

Oldukça ince bir işçilikle yapılan Medusa Başları, Roma medeniyetinin sanatta ne kadar ileri gittiğini bizlere göstermektedir. Medusa başları birçok efsaneye konu edilmiştir. En bilinen efsanede Medusa’nın üç Gorgon kız kardeşten biri olduğu ve kardeşlerine zarar vermek isteyenleri taşa dönüştürebileceği belirtilmektedir. Medusa Başları’nın Yerebatan Sarnıcı’nı koruması için buraya da konduğu rivayet edilmektedir.

Yerebatan Sarnıcı Ziyaret Bilgileri

Yerebatan Sarnıcı’nı haftanın her günü 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret etmeniz mümkün. Müzekartın geçerli olmadığı Sarnıç için yetişkinlerden 10 TL, öğrencilerden 5 TL, yabacı ziyaretçilerden ise 20 TL ücret alınmaktadır.

Yerebatan Sarnıcı’na Nasıl Gidilir?

Tarihi Yarımada bölgesinde Sultanahmet Meydanı’na çok yakın bir konumdaki Yerebatan Sarnıcı oldukça merkezi bir noktada bulunmaktadır. Yerebatan Sarnıcı’na tramvayla Sultanahmet Durağı‘nda inerek rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda otobüslerle Eminönü’ne gelerek buradan dilerseniz yürüyerek dilerseniz tramvaya binerek kısa sürede Sarnıç’ın olduğu bölgeye ulaşabilirsiniz.

İstanbul ziyaretinizde bu özel tarihi yapıyı mutlaka görmenizi öneriyoruz. Merkezi konumu ve etkileyici güzelliği sayesinde ziyaretinize kesinlikle değeceğini söyleyebiliriz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.