Osmanlıyla özdeşleşmiş Yanya mutfağına hiç de yabancı değilsiniz…

Yanya’da ne yenir , ne içilir başlıklı yazımızda sizlere şehirde mutlaka denemeniz gereken o lezzetleri derledik.  Birlikte incelemeye ne dersiniz?

Türkiye’de Yanya yemekleri yapan bir restoran bile var.. Birbirinden lezzetli saray yemekleri ise zaten bizim uzun yıllardır tanıdığımız lezzetler. Bu sebeple Yanya geziniz süresince aç kalmayacağınıza eminiz..

#1 Yanya’da Ne Yenir ?

Listenin ilk sırasında;

1- Tavuklu Börek

Tavuklu Börek

Şehrin en sevilen yemeklerinden biri de Tavuklu börek… İsteğe bağlı rulo ya da gül şeklinde sarılan böreklerin iç harcında ise haşlanmış tavuk, soğan, un, yumurta ve pek çok baharat kullanılıyor. Denemenizi tavsiye ederiz… 🙂

2- Burani

Burani

Burani, şehrin sıklıkla tüketilen yiyeceklerinden biri. Bize göre bir meze çeşidi olan bu yemeğin içerisinde, zeytinyağlı  ıspanak yemeği, limon ve bolca yoğurt yer alıyor. Genellikle de soğuk tüketiliyor. Tadı ise oldukça lezzetli..

3- Bastarya

Bastarya

Bir çeşit ıspanaklı börek olarak tanımlayabileceğimiz Bastarya, mısır unuyla birlikte yapılan şehrin en lezzetli yemeklerinden biri. Günün her öğünü rahatlıkla tüketilen bu yemeği, Yanya’da hemen her ev ve restoranda bulabilmeniz mümkün.

4- Ceviz Reçeli

Ceviz reçeli

Yanya kahvaltılarının vazgeçilmez ögesi Ceviz reçeli… Cevizlerin uzun bir bekleme döneminden sonra kaynatılan şurupla karıştırılmasından ortaya çıkan bu reçeli denemenizi tavsiye ederiz.

5- Saraylı

Saraylı Baklavası

Yanya’ya özgü baklava çeşitlerinden biri de Saraylı adı verilen bu tatlı. Deneyenlerin müdavimi olduğu bu ev baklavasının içerisinde bolca ceviz ve badem yer alıyor. Bölgeye gelen turistler ise en çok bu tatlıyı seviyor.

6- Hamayla

Hamaylı Tatlısı

Hamayla, sevilen bir tatlı çeşidi. Yanya’da gezinin sırasında canınız tatlı bir şeyler yemek istediyse hemen bir kafeye oturup hamayla sipariş edin. Pişman olmayacağınızdan eminiz..

İçi muhallebi dolgulu, dışı ise börek kıvamında çıtır çıtır olan bu tatlıyı denemenizi tavsiye ederiz.

7- Kulurya

Kulurya

Yanya’ya özgü bir kurabiye olarak tanımlayabileceğimiz Kulurya, şehirde çay saatlerinin vazgeçilmezi. Denediğinize asla pişman olmayacağınızı şimdiden söyleyelim. Gezinize küçük bir çay ya da kahve molası verdiğinizde yanına biraz da kulurya sipariş etmeyi unutmayın..

*Yanya Gezilecek Yerler için.. 🙂

Yanya’da ne yenir yazımız ile ilgili fikir ve görüşleriniz için aşağıda yer alan yorumlar butonunu kullanabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.