yanya

Yunanca’da Yahya’nın Şehri anlamına gelen Epir bölgesinin Yanya şehri, 510 yılında kurulduğu bilinen tarihi bir kent.

Yanya gezilecek yerler yazımızda da sizlere bu güzel şehirde mutlaka görmeniz gereken gezi rotalarını derledik.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Balkanlar’ın en önemli merkezlerinden biri olan Yanya, köklü tarihi, müzeleri ve muhteşem doğasıyla görenleri kendine hayran bırakan huzur şehri.

*Balkanlar’ın En Cazip 4 Noktası için..

#1 Yanya Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında ise;

1- Aslan Paşa Camii

Aslan Paşa Camii

Kentin Osmanlı döneminden kalma camilerinden biri olan Aslan Paşa Camii, 1618 yılında kent kalesinde kurulmuş ve bir dönem kilise olarak kullanılmış şehrin en ünlü noktalarından biri. 1933 yılından beri Yanya Etnografya Müzesi’ne ev sahipliği yapan dini yapı, günümüzde turistik gezilerin ilgi odağı oluyor. 🙂

2- Gümüş Müzesi

Yanya Kalesi’nde yer alan Gümüş Müzesi, bölgenin gümüş işlemesine verdiği önemi göstermede oldukça başarılı olan bir müze. Binlerce gümüş parçadan oluşan koleksiyonun sergilendiği müzede, Epirus bölgesinin gümüşçülük tarihine geniş bir perspektiften bakacak, Bizans dönemi hakkında da bir hayli bilgi sahibi olacaksınız. Ziyaret etmenizi tavsiye ederiz! 🙂

3- Bizans Müzesi

Bizans Müzesi

Yanya’nın en önemli müzelerinden biri de Bizans Müzesi.. 1995 yılından beri faaliyet gösteren müzenin yer aldığı binanın 1960’lı yıllarda inşa edildiği biliniyor.

O dönemler bir Kraliyet pavyonu olarak kullanılan bina günümüzde, Ali Paşa’nın saray kalıntılarının yer aldığı önemli bir gezi noktası. Müze içerisinde yer alan sergilerde Erken Hristiyan ve Bizans dönemine ait heykellere, kazılardan çıkartılan parçalara, seramik ve el yazması kitaplara rastlamanız mümkün.. 14. yüzyıldan kalma pek çok eser ile karşılaşacağınız müze, Yanya seyahatinizde mutlaka uğramanız gereken adreslerden bir diğeri.. 🙂

4- Epira’nın Arkeoloji Müzesi

Kent merkezindeki Litharistsa Parkı’nda yer alan Yanya Arkeoloji Müzesi,  Epirus bölgesinde yapılan arkeoloji kazılarında çıkartılan pek çok tarihi eserin sergilendiği değerli bir müze. Paleolitik çağdan ve birçok dönemden aletlerin, yazıtların ve madeni paraların sergilendiği müzede, Yanya’nın tarihine doğru küçük bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Eski mezarlara ait parçalarında yer aldığı müze, 1970 yılından beri şehre gelen turistlerin mutlaka ziyaret ettiği adreslerden bir diğeri..

5- El Sanatları Müzesi

Bizans Dönemi’nden kalma Yanya Kalesi içerisinde yer alan El Sanatları Müzesi, kentin sanata verdiği önemi gözler önüne seren muhteşem bir müze. Seramikler, el yazmaları ve gümüş işlemelerine kadar akınıza gelebilecek hemen her el işinin sergilendiği müzede, Osmanlı ve Bizans’tan kalma da pek çok eser sergileniyor..

Ziyaret etmenizi tavsiye ederiz! 🙂

6- Ali Paşa Türbesi

Ali Paşa Türbesi

İçerisinde Ali Paşa’nın naaşının yer aldığı düşünülen Ali Paşa Türbesi, Osmanlı’dan kalma yapılardan biri. Şehrin simgesi haline gelmiş Ali Paşa’ya ait olduğu düşünülen mezar, kente gelenlerin mutlaka uğradığı dilekler dilediği ve dua ettiği noktalardan biri.

*Yunanistan’ın Gezilecek Diğer Şehirleri için tık tık..

**Yazı ile ilgili fikir ve görüşleriniz için aşağıda yer alan yorumlar butonunu kullanabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz..

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.