Yalova’nın Saklı Güzelliklerinde Bir Yudum Gezi

0
1238

Marmara bölgesinin en güzel kıyılarına sahip Yalova, M.Ö 3000 yıllarından günümüze kadar gelmeyi başarmış bir medeniyet kentidir. Tarihi ile birlikte doğal güzelliklere de sahip olan kent, misafirlerini doğanın en güzel renkleri ile karşılar.

Kıyı turizmi, avcılık ve termal turizmi açısından son yıllarda yıldızı daha da parlayan Yalova’da zaman geçirmek için değerlendirebileceğiniz birçok alternatif ve birçok aktivite bulunuyor. Osmanlı döneminde padişahların dinlenme yeri olarak tercih ettikleri Yalova, eski ihtişamından bir şey kaybetmeden, misafirlerini de bugünün padişahları gibi ağırlamaya devam ediyor. Yalova gezilecek yerleri ile zamanınızı değerlendirirken kendinizi çok farklı bir konumda hissedeceksiniz.

Yalova gezilecek yerleri

Üvezpınar

Samanlı Dağları’nın eteklerinde yeşilin her tonuna hâkim bir noktada dinlendiğinizi hayal edin, sessizlik, sükûnet ve huzur… Yalova’nın kaplıcalarıyla ünlenen Termal ilçesinin 11 km. uzaklığında yer alan Üvezpınar, bahsettiğimiz bu güzellikleri bulabileceğiniz bir noktadır. Panoramik manzara, kuşların cıvıltısı ve tabi ki sessizlik…

Üvezpınar, zengin florası ile misafirlerini kendine hayran bırakırken, yazın sıcaklarından bunalanları ise kendinden 6 km. uzaklıktaki Sudüşen Şelalesi’ne gitmeyi öneriyor. Burada da yine suların şakırtısı ve kuşların cıvıltısı arasında geçireceğiniz zaman, dinlenmeniz için yetecektir.

Üvezpinar

Karaca Arberetumu

Termal yolu üzerinde, Samanlı Köyü’nde yer alan Karaca Arberetumu, doğa bilimcilerinin ilgisini çektiği kadar turistlerin de gözde tercihlerinden biri olmayı başarıyor. Binlerce bitki çeşidine ev sahipliği yapan arberetum, 135,000 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Şehre dışarıdan gelen misafirlerin en sıklıkla uğradıkları yerlerden biri olması elbette ki zengin floraya sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Doğa ile baş başa kalmak isteyenler için doğrusu Marmara bölgesinde buradan daha zengin bir yerden söz edilmez.

Karaca Arberetumu

Kara Kilise

Zengin doğallığının yanında bir de tarihin farklı sayfalarından eserlere de ev sahipliği yapan Yalova’da görülmesi gereken yerlerden biri de Çiftlikköy’de yer alan Kara Kilisedir. Kara Kilise, Roma döneminde su yapısı olarak yapılmış ancak Bizans döneminde kiliseye dönüştürülmüştür. Kuzey-güney eksenine doğru uzamakla diğer kiliselerden farklılığını ortaya koyan Kara Kilise, Sahil Mahallesi’nde, Yalova il merkezine 3 km. uzaklıkta yer alıyor.

Kara Kilise

Sudüşen Şelalesi

Günü birlik gezintiler için Marmara bölgesinde yaşayanlara önerilebilecek güzel yerlerden biri Sudüşen Şelalesi’dir. Burası, Yalova’nın Termal ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Dinlenmek, ailece piknik yapmak ve tabi ki doğanın muazzam güzelliği ile iç içe kalmak isteyenler için sunulabilecek en güzel yerlerden biridir. Yaz aylarında özellikle çevreden gelen misafirlerle kalabalıklaşan Sudüşen Şelalesi, Yalova gezilecek yerleri listesinde olmazsa olmazlardandır.

Sudüşen Şelalesi

Yalova’ya nasıl gidilir?

Yalova, İstanbul, Bursa, Kocaeli üçgeni arasında sıkışmış bir yerleşim yeridir. Bir bakıma da bu üç şehrin geçiş güzergâhıdır demek yerinde olacaktır. Karayolu ve denizyolu ile ulaşımın gayet rahat olduğu Yalova’ya Türkiye’nin dört bir yanından otobüs ile ulaşmak mümkündür. Yalova otobüs bileti avantajlarını değerlendirebileceğiniz www.biletbayi.com web sitesinden fiyat karşılaştırması yaparak en uygun otobüs biletini bulabilirsiniz. Uzak yoldan gelen yolcular için, Yalova’da havalimanı bulunmadığından en yakın olarak İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı önerilebilir. Havalimanından transfer yapılarak Yalova’ya ulaşım sağlanmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.