Wuppertal'da ne yenir? Ne içilir?
Wuppertal'da ne yenir? Ne içilir?

Mükemmel bir yemek, mükemmel bir tatilin en önemli parçalarından biri. Wuppertal leziz Türk yemeklerinden muhteşem Alman restoranlarına kadar pek çok farklı alternatifle bu amaca hizmet ediyor. Wuppertal’daki restoranlar çok şahane yemekler sunduğundan bu şehirde aç kalmaktan korkmayın.

Wuppertal’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Birçok insan için Alman mutfağı deyince akla sadece et yemekleri ve bira gelse de Wuppertal, şehre gelen ziyaretçilerine bundan daha fazlasını vadediyor. Bu nedenle Wuppertal’ı ziyaret ettiyseniz “Wuppertal’da ne yenir? Ne içilir?” soruları için çok farklı cevap seçeneklerinin sizi beklediğini bilmenizde fayda var.

Almanya’nın bütün şehirlerinde et yemekleri listenin en önemli kısmını oluşturmaktadır. Wuppertal’da da her çeşit sosis, haşlanmış et, ızgara, kavrulmuş et gibi etin her türlü pişirilmiş halini bulabilirsiniz. Şehirde sığır etinden tavşan etine kadar çok geniş bir et yelpazesi bulunuyor ve özellikle tavşan eti çok fazla seviliyor. Vejetaryenler için çok geniş bir yelpazeye sahip olmayan şehirdeki et yemeyen ziyaretçiler farklı sebze yemeklerini ve hamur işlerini deneyebilir.

Wuppertal’da birçok restoran bulunuyor ve bu restoranlar ziyaretçilerine çok çeşitli mutfak kültürlerinden sayısız yemeği deneme imkanı sunuyor. Bu restoranların birçoğu da geleneksel Alman yemek pişirme teknikleriyle hazırlanmış adeta ev yapımı tadında yemeklerle ziyaretçilerini ağırlamayı tercih ediyor.

Wuppertal’da deneyeceğiniz lezzetler hakkında fikir edinmek isterseniz sizi hazırladığımız liste ile baş başa bırakalım;

1. Türk Yemekleri

Alaturka (adres ve bilgi)

Türk yemekleri
Türk yemekleri şehirde bol miktarda bulunuyor.

Listemizin ilk sırasına Türk ziyaretçileri sevindirecek bir madde ile başlayalım istedik. Bahsettiğimiz yer bir Alman şehri ise haliyle burada pek çok Türkün yaşadığını ve Türk restoranlarına rastlayacağımızı tahmin etmek gerekiyor. Şehirdeki birçok farklı Türk restoranını ziyaret ederek sigara böreğinden imam bayıldıya kadar Türk yemek kültürünün en güzel örneklerini yiyebilirsiniz.

2. Pizza

San Leo (adres ve bilgi)

Pizza

İtalyan mutfağının en önemli lezzetlerinden olan pizzayı, Almanya’nın Wuppertal şehrinde de bulabiliyorsunuz. Hem de oldukça başarılı bir şekilde yapılmış ve çok lezzetli haliyle. Bu lezzeti tatmak için şehirde birçok farklı mekana uğrayabilirsiniz. Bu mekanlardan birini biz de öneri olarak hemen yukarıda sizinle paylaşmanın iyi olabileceğini düşündük.

3. Ringa Balığı

Brasserie (adres ve bilgi)

Ringa Balığı
Ringa Balığı

Bölgede balık yemekleri de yaygın olarak tüketilmektedir. Özellikle ringa balığı, şehrin en yaygın balık türüdür ve bu balık türüyle pek çok farklı menü hazırlanmaktadır. Şehirdeki restoranlar ringa balığının daha lezzetli olabilmesi için onu güzel bir şekilde marine etmeyi ihmal etmemektedir. Her ne kadar dünya genelinde ringa balığının fırında kızartılmaya uygun olmadığına dair bir inanış hakim olsa da Wuppertal restoranları bu kurala uymuyor ve müşterilerine sebzeler eşliğinde kızartılmış ringa balığı servis etmektedir.

4. Tavşan Eti

Restaurant Akropolis (adres ve bilgi)

Tavşan eti
Tavşan eti Alman mutfağında önemli bir yere sahip.

Alman mutfak kültürü, Polonya yemeklerinin bir kısmını ödünç almıştır. Bunlardan biri de tavşan eti. Alman restoranlarının birçoğunda tavşan etiyle hazırlanmış çok özel yemekler deneyebilirsiniz. Yalnız Türk mutfağında kendine pek yer bulamayan bu etin kendine has bir ekşiliği olduğundan herkese hitap etmediğini de bilmenizde fayda var.

5. Sosis

Wurstfabrik Wuppertal (adres ve bilgi)

Sosis
Şehirde farklı etlerle yapılan çok çeşitli sosisler bulunuyor.

Almanlar et konusunda gerçekten iddialı ve Wuppertal’da çok leziz et yemekleri tadabilirsiniz. Özellikle farklı et türleriyle hazırlanan sosisler bölgede çok meşhurdur. Farklı et türleri olması ise herkesin kendi damak tadına uygun bir şeyler bulmasını kolaylaştırmaktadır.

6. Westphalian Ham

Hallo Pizza (adres ve bilgi)

Westphalian Ham
Westphalian Ham

Et yemeklerine hayran kişilerin beğeneceği şeyler arasında geleneksel bir festival yiyeceği olan westphalian ham da “Wuppertal’da ne yenir? Ne içilir?” listesine dahil edilmesi gereken seçenekler arasında bulunuyor. Bir tür jambon olan bu yiyecek, ormanlarda yaşayan meşe palamuduyla beslenen domuzların etinden hazırlanmaktadır. Bu jambon kahvaltılardan pizzalara kadar pek çok yiyecek seçeneği içinde misafirlere sunulmaktadır. Eğer domuz eti yeme konusunda bir hassasiyetiniz yoksa siz de bu lezzeti şehri ziyaret ettiğinizde deneyebilirsiniz.

7. Pumpernickel

Pumpernickel
Pumpernickel

Almanya’nın yerel yemekleri verdiği değer gerçekten övgüyü hak ediyor. Wuppertal ulusal restoranları çoğu yöresel olarak hazırlanmış yemeklerle misafirlerini ağırlıyor ve bu yemeklere gene geleneksel bir malt ekmeği olan pumpernickel eşlik ediyor. Yuvarlak bir şekle sahip olan bu bol tahıllı ekmek çavdar unuyla hazırlanmaktadır ve çoğu kişi tarafından dünyanın en lezzetli yemeklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Yoğun kıvamı ile ülkemizde yapılan mısır ekmeğine benzediğini söyleyebiliriz.

8. Sour Stew

Bu lezzeti şehirdeki pek çok lüks restoranda bulabilirsiniz.

Sour Stew
Sour Stew

Gerçekten özgün ve sıradışı yiyeceklerle kendisini şımartmak isteyen gezginler sweet and sour stew isimli yemekten daha özgün ve özel bir yemek bulamaz. Bu yemek marine edilmiş dana etinden hazırlanmaktadır. Alışılmadık bir pişirme yöntemiyle hazırlanan dana eti çok özel ve insanı kendinden geçirten bir lezzete sahip olmaktadır.

9. Pork Loin (Domuz Filetosu)

Hellas Restaurant (adres ve bilgi)

Pork Loin
Pork Loin

Wuppertal yemekleri arasında çok meşhur olan bir diğer yemek ise domuz filetosu. Geleneksel yöntemlerle hazırlanan bu yemek çoğunlukla yanında fasulye ile servis edilmektedir.

Wuppertal’da zaman geçirmek isteyen gezginler için hazırladığımız “Wuppertal’da ne yenir? Ne içilir?” listemiz şimdilik bu kadar. Tabi siz yeni bir öneride bulunana kadar… Önerilerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz. 

pinWuppertal’da görülmesi gereken yerler hakkında bilgilere ve fotoğraflara ulaşmak isterseniz Wuppertal gezilecek yerler listemizi mutlaka incelemelisiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.