Güney Florida’nın önde gelen kültür merkezlerinden biri olan West Palm Beach, hayalleri süsleyecek güzellikte bir şehir.

Zamanında işçi ve kölelerin yaşadığı bir alanken bugün turizmin, sanatın ve gece hayatının renkleriyle canlanıyor. ABD’nin en iyi plajlarını bünyesinde bulunduran West Palm Beach, gezilecek yerler listesinde size bambaşka bir dünyanın kapılarını açacak.

Ann Norton Heykel Bahçesi

Ann Norton Heykel Bahçesi

Onlarca farklı heykelin sakin koleksiyonunu sunan Ann Norton Heykel Bahçesi, gerçek bir West Palm hazinesi kabul ediliyor. Bahçe, 1930’ların ortalarında New York‘ta bir sanatçıyken sonrasında West Palm’daki Norton Sanat Okulu‘nda ilk heykel öğretmeni olan Ann Norton tarafından inşa edilmiş. Gitmek isterseniz pazartesi ve salı günleri dışında 10.00-16.00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

CityPlace

cityplace

CityPlace, West Palm Beach şehir merkezinde gece etkinliklerinin merkezi sayılıyor. Ama eskiden butik benzeri bir karaktere sahipken şimdilerde ünlü bir mağaza grubuna ev sahipliği yapıyor. Bölgede eğlence ve alışveriş imkânlarının yanında lezzetli yemekleri tadabileceğiniz için çok sayıda atıştırmalık yer bulacaksınız. Clematis Caddesi‘nden bir tramvayla geçebileceğiniz bölgede Japon ve Meksika mutfağından egzotik tatlar da deneyebilirsiniz.

Harriet Himmel Tiyatrosu

Harriet Himmel Tiyatrosu

CityPlace’ın merkezinde bir Akdeniz plazasında yer alan bu tarihi tiyatro; canlı konser, sanat sergileri, defileler ve lise balo programlarına ev sahipliği yapıyor. Büyük bağışçı Harriet Himmel‘in adını verdiği 1926 yapımı tiyatro binası, daha önce kilise olarak kullanılıyormuş. Ayrıca zamanının en büyük sömürge canlandırması yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

JFK Fallout Shelter

JFK Fallout Shelter

Soğuk Savaş’ın bir mirası olarak kalan JFK Fallout Shelter, savaş tarihine ilgi duyanları büyüleyecek bir yer. Başkan John F. Kennedy‘nin sığınağı, Küba Füze Krizi sırasında radyasyondan dahi koruyabilen oldukça güvenli bir sığınakmış. Limandan kalkan servislerle gidebileceğiniz sığınağı 11.00-19.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

Lion Country Safari

Lion Country Safari

West Palm Beach şehir merkezinden biraz içeride bulunan Lion Country Safari, 900’den fazla hayvanın aracınızın etrafında özgürce dolaştığını görebileceğiniz bir yolculuk imkânı sunuyor. Eşit bölüm koruma alanı bulunan safari bölgesi, parkın 500 dönüm arazisinde bizon, zebra, beyaz gergedanlar, şempanzeler ve aslanlara ev sahipliği yapıyor. Ziyaret için her gün 9.30-17.30 arasını tercih edebilirsiniz.

McCarthy Vahşi Yaşam Koruma Alanı

McCarthy Vahşi Yaşam Koruma Alanı

Aslanlar, kaplanlar, panterler ve lemurlar da dâhil olmak üzere 170’den fazla hayvana sahip olan McCarthy Vahşi Yaşam Koruma Alanı, hayvan severler için ideal bir cazibe merkezi. Alan bünyesinde onlarca hasta veya yaralı hayvanları tedavi ediliyor ve vahşi doğaya geri bırakılıyorlar. İki saatlik rehberli turda pek çok egzotik hayvanla tanışabilirsiniz. Pazar ve pazartesi günleri kapalıyken diğer günler 11.00-17.00 saatleri arasında hizmet vermeye devam ediyor.

Norton Sanat Müzesi

Norton Sanat Müzesi

Büyük bir yenileme sürecine giren Florida‘daki en büyük sanat müzesi, 1941’de sanayici Ralph Hubbard Norton’un ve eşi Elizabeth’in muazzam sanat koleksiyonunu sergilemek için açılmış. 5000’den fazla dünyaca ünlü eserlerden oluşan Nortons’un kalıcı koleksiyonu; önemli Çin, Kolomb öncesi Meksika ve ABD Güneybatı eserlerinin yanı sıra çağdaş fotoğraf sergilerini de içeriyor. Müze pazartesi dışında her gün 12.00-17.00 saatleri arası açık.

Okeeheelee Park

Okeeheelee Park

Okeeheelee Park, 90 dönümlük ormanda ve sulak alanlarda çeşitli yürüyüş yolları ya da bisikletle gezebileceğiniz yollarla çevrili yeşil bir alan. Parkta ayrıca balık tutma, golf, tenis, voleybol ve beyzbol gibi çeşitli açık hava etkinliklerine de katılabilirsiniz. Park her gün 6.30-18.30 arası gezilebilir.

Palm Beach Tarih Müzesi

tarih müzesi

Restore edilmiş 1916 yılından kalma bir mahkeme binası içine kurulan Palm Beach Tarih Müzesi, ilginç modeller, fotoğraflar ve dönem eserlerini sergiliyor. Müze koleksiyonu genel olarak Palm Beach’in büyümesine ve refahına katkıda bulunan kişileri vurguluyor. Pazar günleri dışında gidip 10.00-17.00 arasında müzeyi keşfedebilirsiniz.

Peanut Adası

Peanut Adası

West Palm’ın kuzeydoğu köşesinde yer alan Peanut Adası 1918’de tarama projeleri ile yaratılmış. Başlangıçta Inlet Adası olarak adlandırılan bu ada, 1946’da başarısız olan fıstık yağı nakliye operasyonu sonunda bu ismi almış. Küba Füze Krizi günlerinde John F. Kennedy için inşa edilen sığınağının varlığı da bu adanın turizm ivmesini hızlandırmış.

*Güzel tatil cennetlerinden West Palm Beach’e uçak biletlerini öğrenmek için hemen Bilet Bayi’ye tıklayın. Sonrasında masal gibi bir seyahat için hazırlıklara başlayın.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.