Wat Pho (Yatan Budha Tapınağı)

Asya kıtasının güzel ülkelerinden olan Tayland’ın başkenti Bangkok’ta görülmeye değer muazzam bir değer ile yeninden karşınızdayız.

Burası, tarihçilerin ifadelerine göre, Tayland’ın ilk üniversitesidir. Wat Pho “Yatan Buda” anlamına gelmektedir. Zaten bu tapınağı gezmeye başladığınızda, en çok dikkatinizi çekecek detaylardan biri de Buda heykeli olacaktır. The Temple of the Reclining Buddha 16. Yüzyılların başında inşa edilmiş bir tapınaktır.

Wat Pho (Yatan Budha Tapınağı)

1781 yılına gelindiğinde, Bangkok’un başkent olmasıyla birlikte tapınak yeniden restore edilmiş ve daha bir ilgi çekici hale getirilmiştir. Altın Varak kaplı 46 metre uzunluğu, 16 metre genişliği ile tapınağın en ilgi çeken figüranlarından olan Buda heykeli 1800’lü yıllarda tapınağa yerleştirilmiş ve o dönemden sonra en çok ilgi gören detaylarından biri haline gelmiştir.

Tayland

Budizm inancının hakim olduğu Tayland’da Wat Pho tapınağına konulan Buda heykelinin sadece ayakları, 3 metre yüksekliği ve 5 metre uzunluğunda yapılmış ve 108 sayısının inanca göre uğur getirdiğine inanıldığı için ayak kısmına 108 adet olumlu olduğu düşünülen semboller konulmuştur. Yani buraya gittiğinizde sadece değişik bir mekan görmeyecek, bununla birlikte inanç noktasında da farklı bir inancın farklı anlayışını yakından tanımış olacaksınız.

Wat Pho (Yatan Budha Tapınağı)

İnanç noktasında uğur getirildiğine inanılan 108 rakamına atıf olarak farklı bir detay daha Wat Pho (Yatan Buda) tapınağında dikkat çekiyor. Duvarın dibine dizilmiş 108 bronz kaseye para atılarak dilek tutuluyor ve bu dileklerin kabul olunduğuna inanılıyor. Tabi atılan paralar kilise görevlileri ve rahiplerinin maaşını karşılıyor.

Wat Pho (Yatan Budha Tapınağı)

Wat Pho tapınağının bir diğer özelliği ise masaj yapılabilen bir yer olmasıdır. Ünlenen geleneksel Thai masajı için oldukça ideal olan bu yerde, 200-300 Baht (Tayland Para Birimi) karşılığında masaj yaptırabilirsiniz. Ya da burada masaj eğitimi alabilirsiniz. Çünkü burası aynı zamanda Tayland masajlarının öğretildiği bir eğitim kurumudur.

Wat Pho (Yatan Budha Tapınağı)

Tapınağa gitmek isteyenler iki farklı yolu kullanabiliyorlar. Biri Th Chetuphon caddesinde, diğeri Th Thai Wang’ta yer alıyor. Thai Wang kapısı, Th Chetuphon kapısına göre daha kalabalıktır. Bu nedenle turistler genellikle sakin olan kapıdan giriş yapmayı tercih etmektedirler.

Wat Pho (Yatan Budha Tapınağı)

Farklı yönleri, incelenmeye değer tarihi bilgileri, görünümü ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Wat Pho, Tayland gezilerinizde en çok aklınızda kalacak yerlerden biri olacaktır. Tüm bu güzellikleri daha yakından incelemek elbette anlatımlardan daha farklı olacaktır.

Budist Tapınakları

Son bir not olarak söylenmesi gereken bir şey daha; Budist tapınağına girerken dizlerinizin ve omuzlarınızın kapalı olmasına dikkat etmeniz ve sessiz hareket etmeniz ibadet edenlere saygılı olma açısından önemli bir bilgidir. 08.30-17.00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz Wat Pho’ya giriş ücreti 100 Baht’tır.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.