Vietnam, son yıllarda daha fazla turist tarafından ziyaret edilmeye başlayınca, haliyle akıllara Vietnam vizesi nasıl alınır sorusu daha çok gelmeye başladı.

Vietnam vizesi almak hem kolay hem zor. Vize almanın zor olmasının nedeni işleyişin diğer ülkelere göre biraz farklı olmasından kaynaklanıyor. Ancak vize alma aşamasını dikkatle takip ettiğiniz taktirde Vietnam vizesi almanın oldukça kolay bir işlem olduğunu söyleyebiliriz.

Vize Onay Mektubu

Vietnam vizesi alabilmek için birkaç yolunuz bulunuyor. Bu yollardan ilki olan referans sistemi, çok kolay bir şekilde bu ülkeye girişinizi sağlıyor. Bu sistemde sizi Vietnam’a davet edebilecek bir tanıdığınızın size davetiye yollaması gerekiyor. Diğer bir seçenek ise bu ülkeye ticari bir şekilde gittiğinizi ispatlayarak ülkeye iş için girmek olacaktır. Son olarak ise vize onay mektubu ile vize başvurusunda bulunmak.

Peki nedir bu vize onay mektubu…

Vize onay mektubu, Vietnam’ın bazı ülke vatandaşlarından istediği ve bu ülkelerin vatandaşlarının Vietnam’da sorun çıkarmayacağına dair bir nevi sözleşme olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemiz vatandaşlarının daha önce Vietnam’da cinsel saldırı ve gasp gibi suçlara karışmasından dolayı Vietnam’ın Türk vatandaşlarından bu mektubu istediği belirtiliyor. Bu belge Vietnam’a sadece gezi amaçlı geldiğinizi ve belli bir süre kaldıktan sonra bu ülkeden ayrılacağınız anlamına gelen bir belge ve bu belge olmadan vize alamıyorsunuz.

Vietnam vizesi almak sanıldığı kadar zor değil

Vize onay mektubu için yerel bir seyahat acentesiyle iletişime geçmeniz gerekiyor. Bu acenteye pasaport fotokopinizi, uçak ve otel rezervasyonlarınızı e-posta yolu ile göndermeniz gerekiyor. Hatta sadece pasaport fotokopisi bile bu iş için yeterli olabiliyor. Evraklarınızı gönderdikten sonra yaklaşık bir hafta içinde Vietnam Göçmen Bürosu‘ndan alınmış olan onay mektubunuz elinize ulaşıyor. Bu işlemin size maliyeti 100$ oluyor.

Vietnam Vizesi Nasıl Alınır

Vize onay mektubunu aldıktan sonra dilerseniz Ankara Vietnam Konsolosluğu’na 2 adet biyometrik fotoğraf, başvuru formu, pasaport ve vize onay mektubunu posta ile yollayarak 60€ karşılığında vizenizi alabiliyorsunuz. Bu işlemler kargo firmasının hızına göre 3-4 günde halledilebiliyor. Dilerseniz aynı evrakları havaalanında Visa Application bölümünden 25$ ücret ödeyerek vizenizi alabilirsiniz.

Vietnam vizesiyle ülkede bir ay seyahat etme hakkına sahip olabiliyorsunuz

Bu yönetmle Vietnam’a girebilmek için ülkeye havayolu ile girmeniz gerekiyor ve bu havalimanları Hanoi, Hoian ya da Ho Chi Mhin City olması gerekiyor. Eğer ülkeye farklı bir yolla girmeyi düşünüyorsanız bunu başvurduğunuz acenteye bildirmenizde fayda var.

Yeşil Pasaportla Vietnam Vizesi

Yeşil pasaporta sahip olan ziyaretçiler vize onay mektubuna gerek kalmadan ülkeye girişte vizelerini alarak daha kolay bir şekilde Vietnam’ı ziyaret etme şansına sahip olabiliyorlar.

Vize işlemleri çoğunlukla stresli bir süreç oluyor; ancak bunun gezinize engel olmasına izin vermeyin ve zorluklarla karşılaşsanız dahi mücadeleden vazgeçmeyin. Seyahatiniz için önemli bir diğer nokta olan uçak bileti için ise indirimli fiyatlardan biletinizi alabileceğiniz biletbayi.com sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.