Van’da Görmeniz Gereken 5 Yer

0
1104

Doğu Anadolu bölgesinin en büyük kenti Van, geçmiş dönemi, beşiklik ettiği medeniyetleri ve Türkiye’yi Orta Asya ile İran’a bağlayan sınır kapısı olma özelliği ile ön plana çıkıyor.

Stratejik konumunun yanında, tarihi değerleri ve doğal güzellikleri de bir hayli fazla olan Van’ın görülmesi gereken muazzam yerleri vardır. Van Gölü, Van Kalesi, Akdamar Adası, Bahçesaray ilçesi ve Erciş ilçesinde görülmesi gereken çok sayıda doğal ve antik alanları bulunan kent, geçmiş dönemden günümüze taşıdığı tarih kültürü ile de ön plana çıkmaktadır. Doğu Anadolu bölgesi seyahat gezisi yapacaksanız, kesinlikle bu kente uğramanızı tavsiye ediyoruz. Dönemsel olarak düzenlenen uçak bileti kampanyalarını takip etmek ve karşılaştırmalı bilet rezervasyonu yaptırmak için yapmanız gereken tek şey biletbayi.com web adresini ziyaret etmek olacak.

Van’da Görmeniz Gereken 5 Yer

  1. Van Gölü

Van halkı, Van Gölü için “Van Denizi” der. Bu ismi kesinlikle fazlasıyla hak eden bir göldür. Türkiye’nin en geniş yüzölçümüne sahip olması, üzerinde vapurların tur atması ve su sporları için uygun olması, sanırım bu ismi hak etmesindeki en büyük özellikleridir. Van Gölü’nün çevresinde yapılaşmanın fazla olmaması, mesire alanlarının bulunması, yerli halk için bunaltıcı kalabalıktan kaçmak için ideal bir nokta olmasını sağlıyor. Ziyaretinizin ilk durağında burayı görmeniz, isabet olacaktır.

Van Gölü

  1. Akdamar Adası

Gevaş’tan hareket eden motorlarla ulaşılabilen Akdamar Adası, Van Gölü çevresinde en çok ziyaret edilen noktalardan biridir. Burası, doğal güzelliklerinin yanı sıra, misafirlerine tarihi bir şölen sunmayı da ihmal etmiyor. Ada üzerinde yer alan ve aynı isimde olan Akdamar Kilisesi, Ermeniler döneminden kalma antik bir yapı. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği ada, yüzmek isteyenler için oldukça güzel fırsatlar sunuyor.

Akdamar Adası

  1. Van Kalesi

Van’ın en meşhur yerlerinden biri de şehrin kendi adıyla anılan Van Kalesi. Kalenin, M. Ö. 9. Yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Bir dönem Urartu Krallığı’nın başkenti Tuşpa’yı kuşbakışı olarak gören kale, günümüzde misafirlerine görsel bir şölen sunuyor. Sarp bir kayalık üzerinde yer alan kalenin büyüklüğü; 120 metre genişliğinde, 80 metre yüksekliğindedir. Ermenistan ve İran gezisine katılanlar, benzer yapıyı buralarda da görmüşlerdir. Van seyahatinde görülmesi gereken 5 yerden biri olan Van Kalesi, şehrin geçmiş tarihini daha yakından öğrenme fırsatını sunacaktır.

Van Kalesi

  1. Erciş

24 Ekim 2011 yılında büyük bir depreme tanık olan Erciş, Van Gölü’nün kuzeyinde yer alıyor. Deprem izlerinin Türkiye adına sarsıntı verici bir iz bırakmasının yanında, stratejik açıdan önemli bir yer olduğunu belirtmek gerekiyor. İran’dan gelen transit geçiş yolunun burada bulunması ve “Doğu’nun Batı’ya açılan kapısı” olarak adlandırılması bile kendi başına önemli bir konuma sahip olduğunu vurguluyor. Tüm bunların yanında Van Gölü kıyısında yer alması, mesire alanları ve oturulacak alanların sayısının da fazla olmasını etkiliyor. Van gezisinde, zamanınız uygun ise kesinlikle ilçeyi ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Van Erciş

  1. Bahçesaray

Rafting ve doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için tercih edilebilecek en güzel yerlerden biri Bahçesaray’dır. Aslında sadece doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bir ilçe olmadığını belirtmemiz gerekiyor. 19. Yüzyılda Kırım’dan gelen Tatarların yerleştiği bir yerdir burası aynı zamanda. 1915 yılı öncesine kadar, Bahçesaray ilçesinin büyük bir çoğunluğu Ermenilerden oluşuyordu. İlçe, Van’ın en büyük yerleşim yeri olarak da kendinden söz ettirmektedir.

Van Bahçesaray

Otlu peyniri ve yöresel lezzetleriyle ön plana çıkan Van, Doğu’nun görülmesi gereken en muntazaman yerlerinden biridir. İle yakın yerde kalanlar için karayolu düzenlemesinin yapıldığını ve ulaşımın stabil olduğunu söyleyelim. BiletBayi ayrıcalığı ile Van otobüs bileti alarak, rahat bir yolculuğun sonunda kentin cennet köşelerini ziyaret edebilirsiniz. Yurtiçi ve Yurtdışından, uzak mesafelerden kentin gizemli tarihini ve doğal güzelliklerini görmek isteyenler için de fırsatların sunulduğu siteden Van uçak bileti rezervasyonu yaptırabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.