Uşak’ta Gezilecek En Güzel Yerler

0
1571

İç Anadolu ile Ege bölgesinin kesiştiği noktada yer alan Uşak, köklü tarihi ile günümüze gelen, kendine has değer ve kültürleriyle ön plana çıkan bir yerdir.

M.Ö 4000 yıllarından bu yana yaşamın olduğu kentte, görülmesi gereken harika yerler tatilcileri bekliyor. Müzeler, ören yerleri, kaplıcaları, doğal alanları ve tarihi değerleriyle şirin bir kent görünümüne sahip olan Uşak, beklediğinizden çok daha değişik yönleri bulabileceğiniz bir şehirdir.

Uşak’ta görülmesi gereken en harika noktalar

Cimcim Çeşmesi

Uşak merkezine gittiğinizde tarihi bir çeşme sizi karşılar. Adı “Cimcim Çeşmesi” olan bu tarihi değerin kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir. 1896 yılı ile tarihlenen çeşme, kesme taş kullanılarak taş oymacılığı sanatı ile inşa edilmiş. Ay yıldızlı motiflerle süslenen Cimcim Çeşmesi, Uşak il merkezinde olduğu için ulaşım açısından zor bir noktada değildir.

Cimcim Çeşmesi

Blaundus Antik Kenti

Helenistik dönemden günümüze kalıntıları ulaşan Blaundus Antik Kenti, Uşak’ta gezilecek yerlerden biridir. Derin bir vadiyle çevrelenen antik kent Ulubey ilçesinde Sülümenli Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Tarih kaynaklarında yer alan bilgilere göre Roma döneminin önemli şehirlerinden biri olarak geçen Blaundus Antik Kenti, Uşak il merkezine 41 km. uzaklıkta yer almaktadır.

Blaundus Antik Kenti

Uşak Tarihi Evleri

Birinci katları taştan, ikinci katları ise ahşaptan yapılan Uşak Tarihi Evleri, kentin her noktasında görülmese de Aybek Mahallesi, Karaağaç Mahallesi, Kurtuluş Mahallesi ve Işık Mahallesi’nde rastlanılmaktadır. Evlerin Cumhuriyetin ilk yıllarından kalma oldukları söylenmektedir. Osmanlı mimarisi kullanılarak inşa edilen evler, Uşak’ın sembolleri arasında gösterilir. Kültürel değeri yüksek bu evler, dışarıdan gelen misafirlerin dikkatini çekmeye yetiyor.

Uşak tarihi evleri

Uşak Bedesteni

Mendepazarı mevkiinde, Uşak il merkezinde yer alan Uşak Bedesteni (Sahaflar Çarşısı) köklü bir geçmişe sahiptir. Ancak kim veya kimler tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Dikdörtgen plan üzerine yapılan bedesten, iki kapılı girişe sahiptir. 1901 yılında yapıldığı tahmin edilen tarihi çarşı, mimari açıdan görülmeye değer bir yerdir.

Uşak Bedesteni

Evrenli Doğal Parkı

Uşak halkı, yaz ayları geldiğinde serinlemek ve doğa ile baş başa kalmak için Evrenli Doğal Parkı çevresindeki mesire alanlarına akın eder. Sivaslı ilçesine 1 km. uzaklıkta, asfalt yoldan ulaşılabilen doğal parkın yarısı yapay yarısı ise doğaldır. Çimlerin bir kısmı sonradan ekilmiştir. Uşak gezinizde Evrenli Doğal Parkı’nı ziyaret etmeyi unutmayın.

Evrenli Doğal Parkı

Uşak’a nasıl gidilir?

Ege ile iç Anadolu bölgelerinin kesiştiği bir güzergâhta yer alan Uşak’a ulaşmak için karayolunu tercih edenler, Türkiye’nin dört bir yanından hareket eden otobüslerle şehre ulaşabilirler. Uşak otobüs bileti kampanyalarını takip ederek şehre doğru hareket etmek için hazırlıklara koyulabilirsiniz. Yine havayolu ile seyahat etmeyi tercih eden uzak diyar yolcuları için hizmet veren Uşak Havalimanı da tercih edilebilir. Uşak uçak bileti alarak tarihi ve doğal güzellikleriyle zengin olan kente ulaşılabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.